ITF Junior Results (Title updates in 1st Post) - Page 5 - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 11-04-2012, 05:31 PM   #61
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Atlanta ITF - USA | G4 | Hard - Outdoor | 29 Oct 12 | Winner: William BLUMBERG

Atlanta ITF - USA, G4, Hard - Outdoor, 29 October - 04 November 2012

Code:
1st Round

    Thomas N. MAYRONNE (USA)          6-1 6-1            Jordi ARCONADA (ARG) [1]
    Brian BOYAR (USA)                 6-3 6-2            Justin HIGGS (BAH)
    William BLUMBERG (USA)            6-1 6-0            Oscar JANGLIN (SWE)
    Shane MONROE (USA) [15]           6-0 6-0            Dietrich DERNOWSKI (GER)
    Alejandro TABILO (CAN) [11]       6-3 6-4            Tony KOSTADINOV (USA)
    Semen TRIPOLSKIY (RUS)            6-4 6-1            Gabriel PILONES (USA)
    Christopher EUBANKS (USA)         3-6 6-1 7-6(4)     Sinan ORHON (TUR)
    Javier RESTREPO (USA) [7]         6-1 6-4            Reilly OPELKA (USA)
    Drew HALBAUER (USA) [4]           6-1 6-7(7) 6-1     Robert LEVINE (USA)
    John MEE (USA)                    6-3 7-6(5)         James LING (GBR)
    justin BYRD (USA)                 6-3 6-3            Daniil GINZBURG (RUS)
    Basil KHUMA (IND) [14]            6-3 6-3            Joey VATANADILOK (USA)
    Jack MURRAY (USA) [12]            6-1 2-6 6-4        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
    Walker DUNCAN (USA)               6-2 6-7(3) 6-2     Jody MAGINLEY (ANT)
    Yancy DENNIS (USA)                7-5 6-2            Stefan FRLJANIC (CAN)
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)          6-0 6-2            Thomas WEIRATHER (LIE) [8]
    Gian ISSA (SUR) [6]               6-2 6-1            Will BAIRD (USA)
    nicholai WESTERGAARD (USA)        2-6 7-5 6-3        Penfield BINET (CAN)
    Simon JAYARAM (USA)               6-1 6-3            Joshua CHETTY (RSA)
    Tommy PAUL (USA) [9]              6-3 6-1            Alistair HOBSON (GBR)
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)        6-0 1-6 6-2        Lamar REMY (USA) [16]
    Taylor CRAMER (USA)               6-4 6-2            Philippe COURTEAU (CAN)
    Philip Wilbert MAJOR (BAH)        6-4 6-2            Aron PIERCE (USA)
    Alp HOROZ (TUR) [3]               6-4 6-2            Pally RAY (USA)
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]  5-7 6-4 7-6(4)     Jess JONES (USA)
    Vincent Brandon LIN (USA)         6-1 6-3            Juan Martin RAMIREZ MEJIA (COL)
    Nathan PONWITH (USA)              6-3 6-2            Kei INOUE (JPN)
    A.J. CATANZARITI (USA) [10]       6-4 6-4            Jake DEVINE (USA)
    Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]       6-4 7-6(2)         Anudeep KODALI (USA)
    Chase COLTON (USA)                6-2 6-3            Kyryll KRYVCHUN (CAN)
    Stefan COOPER (GBR)               6-3 6-4            Kyle KINSLER (USA)
    Carter LIN (USA) [2]              6-1 4-6 6-0        Kyle JOSEPH (ANT)
 
2nd Round

    Thomas N. MAYRONNE (USA)          6-1 6-1         Brian BOYAR (USA)
    William BLUMBERG (USA)            7-5 6-2         Shane MONROE (USA) [15]
    Alejandro TABILO (CAN) [11]       5-7 6-1 6-4     Semen TRIPOLSKIY (RUS)
    Javier RESTREPO (USA) [7]         6-1 6-1         Christopher EUBANKS (USA)
    Drew HALBAUER (USA) [4]           6-7(4) 6-3 6-4  John MEE (USA)
    Basil KHUMA (IND) [14]            6-1 7-5         justin BYRD (USA)
    Jack MURRAY (USA) [12]            6-3 4-6 6-3     Walker DUNCAN (USA)
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)          6-4 6-3         Yancy DENNIS (USA)
    Gian ISSA (SUR) [6]               6-2 6-2         nicholai WESTERGAARD (USA)
    Tommy PAUL (USA) [9]              7-5 6-3         Simon JAYARAM (USA)
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)        7-5 6-1         Taylor CRAMER (USA)
    Alp HOROZ (TUR) [3]               6-2 6-3         Philip Wilbert MAJOR (BAH)
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]  6-2 6-3         Vincent Brandon LIN (USA)
    Nathan PONWITH (USA)              3-6 6-2 6-3     A.J. CATANZARITI (USA) [10]
    Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]       7-6(5) 6-3      Chase COLTON (USA)
    Carter LIN (USA) [2]              6-2 6-4         Stefan COOPER (GBR)

3rd Round

    William BLUMBERG (USA)         3-6 6-3 7-6(5)  Thomas N. MAYRONNE (USA)
    Javier RESTREPO (USA) [7]      6-2 6-4         Alejandro TABILO (CAN) [11]
    Drew HALBAUER (USA) [4]        6-2 6-2         Basil KHUMA (IND) [14]
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)       1-6 6-2 7-6(5)  Jack MURRAY (USA) [12]
    Tommy PAUL (USA) [9]           7-6(7) 7-6(3)   Gian ISSA (SUR) [6]
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)     6-2 6-3         Alp HOROZ (TUR) [3]
    Nathan PONWITH (USA)           6-1 6-1         Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]
    Carter LIN (USA) [2]           3-6 6-3 6-4     Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]

Quarterfinal

    William BLUMBERG (USA)       6-3 7-5         Javier RESTREPO (USA) [7]
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)     3-6 6-4 6-4     Drew HALBAUER (USA) [4]
    Tommy PAUL (USA) [9]         6-4 6-4         Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Nathan PONWITH (USA)         6-4 1-6 6-1     Carter LIN (USA) [2]

Semifinal

    William BLUMBERG (USA)     6-2 4-6 7-6(7)       Paul C. OOSTERBAAN (USA)
    Nathan PONWITH (USA)       7-6(4) 2-6 6-4       Tommy PAUL (USA) [9]

Final

    William BLUMBERG (USA)     6-3 6-4     Nathan PONWITH (USA)

Blumberg in red/blue shirt and Ponwith in light blue shirt/white baseball cap



__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old 11-13-2012, 11:48 PM   #62
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default South Carolina ITF | USA | G4 | 05 Nov 2012 | Winner: William BLUMBERG

South Carolina ITF | USA | G4 | Hard - Outdoor | 05 Nov 2012 | Winner: William BLUMBERG

Code:
1st Round

    Henrik WIERSHOLM (USA) [1]     6-2 6-1         Joey VATANADILOK (USA)
    John MEE (USA)                 6-3 6-4         Jody MAGINLEY (ANT)
    Philip Wilbert MAJOR (BAH)     6-1 6-3         Pally RAY (USA)
    Robert LEVINE (USA)            6-4 6-2         Philippe COURTEAU (CAN) [15]
    Thomas N. MAYRONNE (USA)       6-2 6-0         Yannik JAMES (GRN) [11]
    Korey LOVETT (USA)             6-1 7-5         Stefan COOPER (GBR)
    Catalin MATEAS (USA)           6-0 6-0         W. Scott CAMERON (USA)
    Harrison O'KEEFE (USA)         6-4 6-4         Vasiliy KICHIGIN (RUS) [8]
    Anudeep KODALI (USA)           1-6 7-6(5) 6-2  Thomas WEIRATHER (LIE) [4]
    Yancy DENNIS (USA)             6-1 6-0         Penfield BINET (CAN)
    Reilly OPELKA (USA)            2-6 6-0 6-0     Afonso SALGADO (POR)
    Brent LETT (USA)               6-2 2-6 6-4     Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [13]
    Brian TSAO (USA)               6-7(5) 6-4 6-4  Robert SHULMAN (CAN) [12]
    Jordan PORTNER (USA)           6-1 6-0         Jake GABAY (USA)
    Tony KOSTADINOV (USA)          6-2 6-1         Justin HIGGS (BAH)
    A.J. CATANZARITI (USA) [5]     7-6(4) 6-4      Patrick TOBACCO (USA)
    Alejandro TABILO (CAN) [6]     6-1 6-2         Andrew LO (USA)
    Nicholas AGRITELLEY (USA)      6-3 5-7 6-1     Kei INOUE (JPN)
    Hufelder DUARTE (USA)          6-2 6-3         Kyle JOSEPH (ANT)
    Andrew J. SCHAFER (USA)        6-7(5) 7-5 6-3  Shane MONROE (USA) [10]
    Gianni ROSS (USA)              6-4 6-1         Oscar JANGLIN (SWE) [16]
    Jake DEVINE (USA)              6-0 7-5         Jared C. WOODSON (USA)
    Shaquille Montel TAYLOR (BAH)  6-2 3-6 7-5     Evan ZHU (USA)
    Javier RESTREPO (USA) [3]      6-1 6-4         Jordan BELGA (USA)
    Christian CARGILL (BAH) [7]    1-6 6-3 7-5     Abhin SHARMA (USA)
    Josh SILVERSTEIN (USA)         6-4 6-4         Walker DUNCAN (USA)
    Tyler TULENKO (USA)            6-1 6-2         Dietrich DERNOWSKI (GER)
    Christian LANGMO (USA) [9]     6-3 6-1         Aron PIERCE (USA)
    William BLUMBERG (USA) [14]    6-2 6-3         Joshua YABLON (USA)
    Sinan ORHON (TUR)              6-4 6-0         Jonathan EDWARDS (USA)
    Nathan PONWITH (USA)           6-3 6-1         Stefan FRLJANIC (CAN)
    Jordi ARCONADA (ARG) [2]       6-2 6-0         nicholai WESTERGAARD (USA)

2nd Round

    Henrik WIERSHOLM (USA) [1]   6-2 6-3         John MEE (USA)
    Robert LEVINE (USA)          6-4 6-1         Philip Wilbert MAJOR (BAH)
    Korey LOVETT (USA)           6-4 7-6(4)      Thomas N. MAYRONNE (USA)
    Harrison O'KEEFE (USA)       3-6 6-4 6-3     Catalin MATEAS (USA)
    Anudeep KODALI (USA)         1-6 6-2 6-3     Yancy DENNIS (USA)
    Reilly OPELKA (USA)          6-2 6-1         Brent LETT (USA)
    Brian TSAO (USA)             6-1 6-3         Jordan PORTNER (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA) [5]   6-3 6-0         Tony KOSTADINOV (USA)
    Alejandro TABILO (CAN) [6]   6-3 6-3         Nicholas AGRITELLEY (USA)
    Andrew J. SCHAFER (USA)      6-0 7-5         Hufelder DUARTE (USA)
    Jake DEVINE (USA)            6-3 6-4         Gianni ROSS (USA)
    Javier RESTREPO (USA) [3]    6-3 6-4         Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
    Josh SILVERSTEIN (USA)       6-0 4-6 6-4     Christian CARGILL (BAH) [7]
    Christian LANGMO (USA) [9]   6-4 6-2         Tyler TULENKO (USA)
    William BLUMBERG (USA) [14]  6-1 6-0         Sinan ORHON (TUR)
    Jordi ARCONADA (ARG) [2]     6-4 3-6 7-6(5)  Nathan PONWITH (USA)

3rd Round

    Henrik WIERSHOLM (USA) [1]      6-2 6-2         Robert LEVINE (USA)
    Harrison O'KEEFE (USA)          4-6 6-2 6-1     Korey LOVETT (USA)
    Reilly OPELKA (USA)             6-4 6-1         Anudeep KODALI (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA) [5]      6-2 6-0         Brian TSAO (USA)
    Andrew J. SCHAFER (USA)         7-5 6-4         Alejandro TABILO (CAN) [6]
    Jake DEVINE (USA)               5-7 7-5 6-4     Javier RESTREPO (USA) [3]
    Josh SILVERSTEIN (USA)          6-4 7-5         Christian LANGMO (USA) [9]
    William BLUMBERG (USA) [14]     7-6(5) 6-0      Jordi ARCONADA (ARG) [2]

Quarterfinal

    Henrik WIERSHOLM (USA) [1]      6-4 6-0        Harrison O'KEEFE (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA) [5]      7-6(1) 6-4     Reilly OPELKA (USA)
    Andrew J. SCHAFER (USA)         6-4 6-2        Jake DEVINE (USA)
    William BLUMBERG (USA) [14]     6-1 6-1        Josh SILVERSTEIN (USA)

Semifinal

    Henrik WIERSHOLM (USA) [1]      7-6(2) 6-2      A.J. CATANZARITI (USA) [5]
    William BLUMBERG (USA) [14]     6-2 4-6 6-0     Andrew J. SCHAFER (USA)

Final

    William BLUMBERG (USA) [14]     6-4 2-6 7-5     Henrik WIERSHOLM (USA) [1]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 12-27-2012, 07:16 PM   #63
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Re: ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)

Evert American ITF | USA | G4 | Hard - Outdoor | 12 Nov 2012

Code:
    1st Round

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]       6-4 6-4            Jake ALBO (USA)
        Cameron KLINGER (USA)            6-2 6-4            Jose FORTUNATO (BRA)
        Xavier OSHINOWO (USA)            6-4 6-4            Laurent MAILLOUX (CAN)
        Logan SMITH (USA) [14]           6-1 6-2            Chase COLTON (USA)
        Viktor KOSTIN (GER) [9]          6-1 7-6            Zandrix ACOB (USA)
        Jean THIROUIN (USA)              6-2 6-2            Vasiliy KICHIGIN (RUS)
        Reilly OPELKA (USA)              3-6 6-1 6-2        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
        Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)        6-1 6-4            Carter LIN (USA) [5]
        Shane MONROE (USA)               6-4 6-4            Henrik WIERSHOLM (USA) [3]
        Christian LANGMO (USA)           6-4 6-3            Yannik JAMES (GRN)
        Afonso SALGADO (POR)             6-1 6-2            Kyle MAUTNER (USA)
        Adrian ORTIZ (MEX) [16]          4-6 6-2 6-4        Anudeep KODALI (USA)
        Tommy PAUL (USA) [12]            2-6 6-3 6-4        Anthony SCHOHN (FRA)
        Gianlucca MASSA (USA)            7-5 6-0            Guillermo CATALINA (ARG)
        Jordan BELGA (USA)               6-1 6-3            Jack W VAN SLYKE (CAN)
        Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [8] 6-2 6-1            Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
        Alp HOROZ (TUR) [6]              7-6(1) 6-0         Julian ZLOBINSKY (USA)
        Ciro RICCARDI (USA)              6-1 6-4            Zhuopo LI (CHN)
        Baker NEWMAN (USA)               6-1 6-0            William TUTECKY (CAN)
        Jose E GRACIA (USA)              6-4 6-3            Gian ISSA (SUR) [10]
        Nathan PONWITH (USA)             6-4 6-2            Ugo SANTOMENNA (FRA) [15]
        Lamar REMY (USA)                 6-3 7-5            Robert SHULMAN (CAN)
        Alex RYBAKOV (USA)               6-1 6-0            VITALII SHCHERBA (UKR)
        Farzin Danny AMIRI (USA) [4]     6-7(4) 7-6(2) 6-1  Andrew LO (USA)
        Rogelio SILLER (MEX) [7]         6-2 6-2            Sunay BHAT (USA)
        William BLUMBERG (USA)           6-3 6-4            Juan Pablo SIMONI (ARG)
        Alfredo PEREZ (USA)              6-3 6-4            Ilya VASILYEV (RUS)
        Javier RESTREPO (USA) [11]       6-3 6-4            Jake DEVINE (USA)
        Mwendwa MBITHI (USA)             6-2 6-0            Dylan NUNEZ (USA) [13]
        Catalin MATEAS (USA)             3-6 6-3 6-3        Kevin MAJOR (BAH)
        Alejandro TABILO (CAN)           7-5 6-2            Jake STEFANIK (USA)
        Aron PIERCE (USA)                6-4 6-2            Thomas Adriano TENREIRO (VEN) [2]

    2nd Round

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]   6-7(2) 6-1 6-4  Cameron KLINGER (USA)
        Logan SMITH (USA) [14]       6-4 6-3         Xavier OSHINOWO (USA)
        Viktor KOSTIN (GER) [9]      2-6 6-2 6-2     Jean THIROUIN (USA)
        Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)    6-4 6-2         Reilly OPELKA (USA)
        Shane MONROE (USA)           6-4 6-1         Christian LANGMO (USA)
        Adrian ORTIZ (MEX) [16]      7-6(1) 7-5      Afonso SALGADO (POR)
        Gianlucca MASSA (USA)        7-5 6-4         Tommy PAUL (USA) [12]
        Jordan BELGA (USA)           7-5 6-4         Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [8]
        Ciro RICCARDI (USA)          6-4 6-7(6) 6-3  Alp HOROZ (TUR) [6]
        Baker NEWMAN (USA)           7-6(4) 2-1 Ret  Jose E GRACIA (USA)
        Lamar REMY (USA)             6-3 6-1         Nathan PONWITH (USA)
        Farzin Danny AMIRI (USA) [4] 6-2 6-4         Alex RYBAKOV (USA)
        William BLUMBERG (USA)       6-2 6-0         Rogelio SILLER (MEX) [7]
        Alfredo PEREZ (USA)          6-1 6-4         Javier RESTREPO (USA) [11]
        Mwendwa MBITHI (USA)         6-4 7-5         Catalin MATEAS (USA)
        Aron PIERCE (USA)            6-3 6-4         Alejandro TABILO (CAN)

    3rd Round

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]    6-4 4-6 6-3     Logan SMITH (USA) [14]
        Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)     6-2 1-6 6-4     Viktor KOSTIN (GER) [9]
        Shane MONROE (USA)            6-3 6-2         Adrian ORTIZ (MEX) [16]
        Jordan BELGA (USA)            4-6 6-1 6-3     Gianlucca MASSA (USA)
        Baker NEWMAN (USA)            6-3 6-1         Ciro RICCARDI (USA)
        Farzin Danny AMIRI (USA) [4]  6-3 3-6 7-5     Lamar REMY (USA)
        William BLUMBERG (USA)        6-2 7-6(5)      Alfredo PEREZ (USA)
        Aron PIERCE (USA)             6-0 6-4         Mwendwa MBITHI (USA)

    Quarterfinal

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]    7-5 6-1        Mark EPSHTEYN-LOSEV (USA)
        Shane MONROE (USA)            6-1 Retired    Jordan BELGA (USA)
        Baker NEWMAN (USA)            6-2 6-0        Farzin Danny AMIRI (USA) [4]
        Aron PIERCE (USA)             7-5 6-1        William BLUMBERG (USA)

    Semifinal

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]     6-3 6-7(5) 6-0     Shane MONROE (USA)
        Baker NEWMAN (USA)             6-4 7-5            Aron PIERCE (USA)

    Final

        Vadym KALYUZHNYY (UKR) [1]     7-5 6-2     Baker NEWMAN (USA)

XXVI Yucatan Cup | Mexico | G1 | Hard - Outdoor | 19 November - 24 November 2012

Code:
1st Round

    Mackenzie MCDONALD (USA) [1]   6-2 6-4         Jose Antonio RODRIGUEZ RODRIGUEZ (MEX) 
    JC ARAGONE (USA)               6-2 3-6 6-2     Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
    Julian ZLOBINSKY (USA)         6-0 6-4         Jorge NUNEZ (MEX) 
    Christian GARIN (CHI) [3]      6-2 7-5         Javier RESTREPO (USA) 
    Josh Hagar HAGAR (USA)         6-2 7-5         Samm BUTLER (GBR) 
    Jean THIROUIN (USA)            6-3 6-3         Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
    Dennis USPENSKY (USA)          6-0 6-2         Jose Andres ILLESCAS MAURY (MEX) 
    Mikheil KHMIADASHVILI (GEO)    6-4 6-0         Ciro RICCARDI (USA) 
    Justin BUTSCH (USA)            6-2 6-4         Pablo LANDA CATAN (MEX) 
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4] 6-1 6-4         Vadym KALYUZHNYY (UKR) 
    Daniel KERZNERMAN (USA)        6-2 6-2         Lucas GOMEZ (MEX) [11]
    Rishab AGARWAL (IND)           7-6(5) 6-4      Luca CORINTELI (USA) [13] 
    Hugo DI FEO (CAN) [2]          6-3 3-6 6-3     Farzin Danny AMIRI (USA) 

2nd Round

    Andres ALFONZO PAREDES (VEN)          6-3 6-4         Mackenzie MCDONALD (USA) [1] 
    Brayden SCHNUR (CAN) [9]              6-3 6-3         JC ARAGONE (USA)
    Julian ZLOBINSKY (USA)                3-6 6-2 6-4     Dominic WEIDINGER (AUT) [6] 
    Naoki NAKAGAWA (JPN) [15]             6-1 6-2         Josh Hagar HAGAR (USA)
    Filippo BALDI (ITA) [10]              6-1 6-0         Jean THIROUIN (USA)
    Aleksandr Ivanovich SPIRIN (RUS) [7]  6-4 0-6 7-6(5)  Dennis USPENSKY (USA) 
    Justin BUTSCH (USA)                   6-3 6-2         Alexander SENDEGEYA (GBR) [16]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]        6-1 6-0         Andres ZEPEDA (MEX) 
    Daniel KERZNERMAN (USA)               6-3 6-1         Juan Sebastian MARINO (COL) 

3rd Round

    Brayden SCHNUR (CAN) [9]           6-1 6-2     Julian ZLOBINSKY (USA)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]     6-1 6-1     Justin BUTSCH (USA)
    Daniel KERZNERMAN (USA)            7-5 6-0     Lucas MIEDLER (AUT) [8]
 
Quarterfinal

    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]     6-0 6-1     Mazen OSAMA (EGY) [12]
    Daniel KERZNERMAN (USA)            6-2 6-2     Thomas Adriano TENREIRO (VEN) 

Semifinal

    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]     6-0 1-6 6-3     Daniel KERZNERMAN (USA)

Final

    Filippo BALDI (ITA) [10]     6-1 6-4     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 12-27-2012, 07:18 PM   #64
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Re: ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)

Eddie Herr International Junior Tennis Championships | USA | G1 | Clay - Outdoor | 26 November - 02 December 2012

Code:
1st Round

    Noah RUBIN (USA) [1]            4-6 6-3 6-4     Thien NGUYEN HOANG (VIE) 
    Filippo BALDI (ITA)             6-1 6-1         Farzin Danny AMIRI (USA) 
    Luca CORINTELI (USA)            6-7(5) 6-4 6-4  Skander MANSOURI (TUN) 
    Jared DONALDSON (USA)           6-4 7-5         Runhao HUA (CHN)
    Martin REDLICKI (USA)           6-0 6-3         Mohd Assri MERZUKI (MAS) 
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [12] 6-2 6-2         Toshiki MATSUYA (JPN) 
    Henry CRAIG (USA)               6-3 6-2         Fajing SUN (CHN) 
    Ronnie SCHNEIDER (USA)          6-2 2-0 Ret     Djordje DJOKOVIC (SRB) 
    Gustav HANSSON (SWE)            7-6(4) 6-0      Michael MMOH (USA) 
    Mackenzie MCDONALD (USA) [4]    6-3 6-2         Sumit NAGAL (IND)
    Spencer PAPA (USA) [5]          5-7 6-4 7-5     Lukas MUGEVICIUS (LTU) 
    Deiton BAUGHMAN (USA)           6-1 6-3         Andrei Stefan APOSTOL (ROU) 
    Daniel KERZNERMAN (USA)         6-3 5-7 6-4     Jonny O'MARA (GBR)
    Henrik WIERSHOLM (USA)          6-1 7-5         Tommy MYLNIKOV (CAN) 

2nd Round

    Noah RUBIN (USA) [1]         6-7(3) 6-1 6-3  Rishab AGARWAL (IND) 
    Luca CORINTELI (USA)         6-1 5-7 6-3     Simeon ROSSIER (SUI)
    Brayden SCHNUR (CAN)         6-4 6-2         Jared DONALDSON (USA)
    Pedro CACHIN (ARG) [14]      6-4 7-6(9)      Martin REDLICKI (USA)
    Alexander ZVEREV (GER)       6-2 2-6 6-1     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [12]
    Laslo DJERE (SRB) [6]        6-2 6-1         Henry CRAIG (USA)
    Christian GARIN (CHI) [8]    6-1 7-5         Ronnie SCHNEIDER (USA) 
    Mackenzie MCDONALD (USA) [4] 6-3 6-4         Cheng-Yu YU (TPE)
    Spencer PAPA (USA) [5]       6-3 7-5         Vadym KALYUZHNYY (UKR)
    Jan ZIELINSKI (POL)          6-3 7-5         Deiton BAUGHMAN (USA)
    Mazen OSAMA (EGY)            6-3 6-0         Daniel KERZNERMAN (USA)
    Henrik WIERSHOLM (USA)      7-6(5) 6-2       Yoshihito NISHIOKA (JPN) [2] 

3rd Round

    Noah RUBIN (USA) [1]           3-6 7-6(3) 7-6(5)  Filippo BALDI (ITA)
    Elias YMER (SWE) [9]           6-7(2) 6-3 6-4     Luca CORINTELI (USA) 
    Mackenzie MCDONALD (USA) [4]   6-2 4-6 6-4        Weiqiang ZHENG (CHN) [13]
    Spencer PAPA (USA) [5]         6-3 6-4            Jan ZIELINSKI (POL)
    Mazen OSAMA (EGY)              6-2 6-4            Henrik WIERSHOLM (USA) 

Quarterfinal

    Elias YMER (SWE) [9]          1-6 6-4 6-4     Noah RUBIN (USA) [1]
    Christian GARIN (CHI) [8]     6-1 6-2         Mackenzie MCDONALD (USA) [4]
    Mazen OSAMA (EGY)             6-4 6-3         Spencer PAPA (USA) [5]

Goombay Splash Bowl | Bahamas | Grade 5 | Hard - Outdoor | 26 November - 01 December 2012

Code:
1st Round

    Jose Pablo GIL (CRC) [1]      6-2 6-1         Eric WAGNER (USA) 
    Jesse FLORES (CAN)            6-0 6-2         Bernard Francis CURRY IV (USA) 
    Kian MCLEAN (USA)             6-2 5-7 6-0     Juan ALANIS (MEX) 
    Josh SILVERSTEIN (USA) [8]    6-0 6-2         Jody MAGINLEY (ANT)
    Philippe COURTEAU (CAN) [5]   6-0 6-1         Romano LIVI (USA)
    Paul THIROUIN (USA)           6-3 6-4         Treajh FERGUSON (BAH) 
    Yannik JAMES (GRN) [3]        4-6 6-4 6-3     Sami KIERBERG (USA) 
    Elio LIVI (USA)               6-4 6-0         Sid DONARSKI (CAN) 
    Robert LIVI (USA) [2]         7-6(2) 6-4      Dietrich DERNOWSKI (GER) 

2nd Round

    Kian MCLEAN (USA)             3-6 7-5 6-1     Philip Wilbert MAJOR (BAH)
    Josh SILVERSTEIN (USA) [8]    6-0 6-0         Sinan ORHON (TUR)
    Philippe COURTEAU (CAN) [5]   6-2 7-5         Paul THIROUIN (USA)
    Elio LIVI (USA)               6-3 6-2         Gerardo PENCHYNA CARDENAS (MEX) [7]
    Shaquille Montel TAYLOR (BAH) Walkover        Robert LIVI (USA) [2] 

Quarterfinal

    Kevin MAJOR (BAH) [6]         6-1 6-0        Laurent MAILLOUX (CAN)
    Josh SILVERSTEIN (USA) [8]    6-1 7-6(3)     Kian MCLEAN (USA)
    Yannik JAMES (GRN) [3]        6-3 6-2        Philippe COURTEAU (CAN) [5]
    Shaquille Montel TAYLOR (BAH) 6-3 6-2        Elio LIVI (USA)

Semifinal

    Kevin MAJOR (BAH) [6]     6-3 6-0     Josh SILVERSTEIN (USA) [8]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 12-27-2012, 07:19 PM   #65
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Re: ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)

Orange Bowl International Tennis Championship | USA | GA | 03 December - 09 December 2012 | Clay - Outdoor
Code:
1st Round

    Daniel KERZNERMAN (USA)            7-6(3) 6-0     Skander MANSOURI (TUN)
    Luke BAMBRIDGE (GBR) [14]          6-1 6-2        Luca CORINTELI (USA)
    Laslo DJERE (SRB) [10]             6-2 6-2        Michael MMOH (USA)
    Siyu LIU (CHN)                     7-6(2) 6-2     Gage BRYMER (USA)
    Cheng-Yu YU (TPE)                  7-5 6-1        Mackenzie MCDONALD (USA) [7]
    Borna CORIC (CRO) [4]              1-6 6-2 6-1    Martin REDLICKI (USA)
    Deiton BAUGHMAN (USA)              6-0 2-6 6-3    Naoki NAKAGAWA (JPN)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [9]     7-6(2) 6-3     Viktor KOSTIN (GER)
    Christian GARIN (CHI) [6]          6-3 6-1        Jared DONALDSON (USA)
    Pedro CACHIN (ARG)                 7-5 6-4        Drew HALBAUER (USA)
    Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)          6-2 3-6 7-5    Terrell CELESTINE (USA)
    Yoshihito NISHIOKA (JPN) [3]       6-4 6-4        Roy LEDERMAN (USA)
    Anton DESYATNIK (RUS)              6-1 6-3        Spencer PAPA (USA) [5]
    Ronnie SCHNEIDER (USA)             6-3 6-2        Vadym KALYUZHNYY (UKR)
    JC ARAGONE (USA)                   6-4 6-4        Simeon ROSSIER (SUI)
    Frederico Ferreira SILVA (POR) [2] 7-6(6) 6-2     Henry CRAIG (USA)

2nd Round

    Gianluigi QUINZI (ITA) [1]       6-2 7-5        Daniel KERZNERMAN (USA)
    Deiton BAUGHMAN (USA)            5-7 6-4 6-4    Franz SYDOW (NED)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [9]   6-1 6-1        Young Seok KIM (KOR)
    Elias YMER (SWE) [12]            6-4 6-1        Ronnie SCHNEIDER (USA)
    Seong Chan HONG (KOR) [13]       7-5 6-2        JC ARAGONE (USA)

3rd Round

    Deiton BAUGHMAN (USA)              4-6 6-3 6-2     Borna CORIC (CRO) [4]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [9]     6-3 6-1         Christian GARIN (CHI) [6]

Quarterfinal

    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [9]     6-2 6-2     Deiton BAUGHMAN (USA)

Semifinal

    Laslo DJERE (SRB) [10]     6-4 6-4     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [9]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios