ITF Junior Results (Title updates in 1st Post) - Page 4 - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 07-01-2012, 01:54 PM   #46
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Junkanoo Bowl - Bahamas, G4, Hardcourt - Outdoor , Winner: Daniel KERZNERMAN

Code:
1st Round
Daniel KERZNERMAN (USA) [1]       6-3 6-1        Shaquille Montel TAYLOR (BAH) 
Christian LANGMO (USA)            6-4 6-3        Maximiliano COLORADO ZAVALA (MEX) 
Lamar REMY (USA)                  6-3 7-5        Justin HIGGS (BAH) 
Rolando TORRELLAS (VEN) [5]       6-1 6-2        Nigel JIMENEZ (MEX) 
Juan Sebastian MARINO (COL) [3]   6-4 6-3        Aron PIERCE (USA) 
Alex RYBAKOV (USA)                6-2 6-0        Rasheed CAREY (BAH) 
Santiago CEVALLOS (MEX)           6-2 6-1        Alexander DAY (CAN) 
Nicolas JARRY (USA) [6]           6-4 6-4        Philip Wilbert MAJOR (BAH) 
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7]    6-3 6-3        Anthony SCHOHN (FRA) 
Jake STEFANIK (USA)               6-3 3-6 6-0    Jose Andres ILLESCAS MAURY (MEX) 
Farzin Danny AMIRI (USA)          6-4 1-6 6-2    Kevin MAJOR (BAH) 
Andrew ELY (USA)                  2-6 6-4 6-2    Rogelio SILLER (MEX) [4] 
Ryotaro MATSUMURA (JPN) [8]       6-2 6-3        Christian CARGILL (BAH) 
Daniel O'CONNOR (USA)             6-1 6-0        Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 
Tommy PAUL (USA)                  6-3 6-0        Jody TURNQUEST (BAH) 
Henrik WIERSHOLM (USA) [2]        5-7 6-4 6-1    Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
 
2nd Round
Daniel KERZNERMAN (USA) [1]       6-3 6-3           Christian LANGMO (USA) 
Rolando TORRELLAS (VEN) [5]       4-6 7-5 7-5       Lamar REMY (USA) 
Juan Sebastian MARINO (COL) [3]   6-4 5-7 6-0       Alex RYBAKOV (USA) 
Santiago CEVALLOS (MEX)           1-6 7-6(7) 7-5    Nicolas JARRY (USA) [6] 
Jake STEFANIK (USA)               6-1 6-3           Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7] 
Farzin Danny AMIRI (USA)          6-0 6-4           Andrew ELY (USA) 
Ryotaro MATSUMURA (JPN) [8]       6-1 6-1           Daniel O'CONNOR (USA) 
Tommy PAUL (USA)                  7-5 6-2           Henrik WIERSHOLM (USA) [2] 

Quarterfinal
Daniel KERZNERMAN (USA) [1]     6-1 6-0        Rolando TORRELLAS (VEN) [5] 
Santiago CEVALLOS (MEX)         6-2 3-6 6-0    Juan Sebastian MARINO (COL) [3] 
Farzin Danny AMIRI (USA)        6-2 6-4        Jake STEFANIK (USA) 
Tommy PAUL (USA)                6-4 6-2        Ryotaro MATSUMURA (JPN) [8] 

Semifinal
Daniel KERZNERMAN (USA) [1]     6-4 6-3    Santiago CEVALLOS (MEX) 
Farzin Danny AMIRI (USA)        6-3 7-5    Tommy PAUL (USA) 

Final
Daniel KERZNERMAN (USA) [1]     6-1 6-3    Farzin Danny AMIRI (USA)
Third consecutive title .
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old 07-01-2012, 02:03 PM   #47
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default 12th Carthago Cup - Tunisia , Grade 4 , Clay - Outdoor , 25 June - 30 June 2012

Code:
1st Round
Karim AREM (USA)            3-6 7-6(7) 6-4    Majed KILANI (TUN) 
Jared DONALDSON (USA) [5]   7-5 6-4           Gabriele MOGHINI (SUI) 
Michael MMOH (USA) [8]      6-3 6-0           Aziz DOUGAZ (TUN) 

2nd Round
Omar GAMAL EL DIN (EGY)     6-2 6-1    Karim AREM (USA) 
Jared DONALDSON (USA) [5]   6-1 6-2    Mubarak AL HARRASI (QAT) 
Michael MMOH (USA) [8]      6-1 6-1    Aziz LAABIDI (TUN) 

Quarterfinal
Jared DONALDSON (USA) [5]     6-1 6-2         Guy Orly IRADUKUNDA (BDI) 
Adrian BODMER (SUI)           7-6(6) 7-6(2)    Michael MMOH (USA) [8] 

Semifinal
Jared DONALDSON (USA) [5]     6-3 3-6 7-6(3)    Skander MANSOURI (TUN) [1] 

Final
Filippo BALDI (ITA) [2]     6-4 3-6 6-3    Jared DONALDSON (USA) [5]
Second consecutive final loss for Jared .
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 07-23-2012, 11:38 PM   #48
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default The Junior Championships, Wimbledon

Code:
1st Round
Maximilian MARTERER (GER)          6-4 6-4             Noah RUBIN (USA) [14] 
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)         6-4 3-6 6-4         Max DE VROOME (NED) 
Mathias BOURGUE (FRA)              6-7(4) 6-4 14-12    Alexios HALEBIAN (USA) 
Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [10]  6-2 6-2             Connor FARREN (USA) 
Stefan KOZLOV (USA)                5-7 6-2 6-1         Daniel MASUR (GER) 
Pietro LICCIARDI (ITA)             6-4 2-6 6-4         Mackenzie MCDONALD (USA) [15] 
Mitchell KRUEGER (USA) [8]         4-6 7-6(6) 10-8     Kyle EDMUND (GBR) 
Pedja KRSTIN (SRB)                 7-5 6-2             Spencer PAPA (USA) 

2nd Round
Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)     6-4 6-2            Elias YMER (SWE) 
Liam BROADY (GBR) [5]          6-7(3) 6-0 6-4     Stefan KOZLOV (USA) 
Mitchell KRUEGER (USA) [8]     6-3 7-6(8)         Borna CORIC (CRO) 

3rd Round
Nikola MILOJEVIC (SRB) [6]     4-6 6-3 6-2     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) 
Mitchell KRUEGER (USA) [8]     7-6(7) 6-4      Stefano NAPOLITANO (ITA) [11] 

Quarterfinal
Mitchell KRUEGER (USA) [8]     6-2 7-6(5)     Kimmer COPPEJANS (BEL) [2] 

Semifinal
Filip PELIWO (CAN) [4]     5-7 7-6(3) 6-3     Mitchell KRUEGER (USA) [8]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 07-23-2012, 11:44 PM   #49
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default ITF Jamaica Junior Tournament - G4 - Hard - Outdoor - 16 July - 21 July 2012

Code:
1st Round
Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [1]  6-2 4-6 6-4     Sunay BHAT (USA) 
Drew HALBAUER (USA) [6]                 6-0 6-2         Ariel ILARSLAN RUSSO (PAN) 
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7]          6-1 6-4         William BERRY (JAM) 
Farzin Danny AMIRI (USA) [2]            6-3 6-1         Yannik JAMES (GRN) 

2nd Round
Drew HALBAUER (USA) [6]            6-2 6-2         Daniel HARRIS (JAM) 
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7]     6-4 7-5         Kenta KURITA (JPN) 
Farzin Danny AMIRI (USA) [2]       3-6 7-5 6-2     Kevin MAJOR (BAH) 

Quarterfinal
Ryotaro MATSUMURA (JPN) [3]        0-6 6-1 6-3     Drew HALBAUER (USA) [6]
Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7]     7-6(0) 7-6(6)   Thomas Adriano TENREIRO (VEN) [4]
Farzin Danny AMIRI (USA) [2]       6-1 6-2         Rogelio SILLER (MEX) [5] 

Semifinal
Farzin Danny AMIRI (USA) [2]     6-1 7-6(2)     Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [7]

Final
Andres ALFONZO PAREDES (VEN)     6-1 7-6(5)     Farzin Danny AMIRI (USA) [2]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 08-26-2012, 04:06 AM   #50
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default USTA International Hard Court | USA | G2 | 20 August - 25 Aug 2012 | Hard - Outdoor

Code:
1st Round

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]         BYE   
    Alexander DAY (CAN)                7-6(2) 6-0  Alex HAHN (USA)
    Toshiki MATSUYA (JPN)              6-2 6-2     Saxon BUEHNING (USA)
    Luca CORINTELI (USA) [13]          BYE   
    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [11]     BYE   
    Joshua YABLON (USA)                6-1 7-5     Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX)
    Josh Hagar HAGAR (USA)             6-0 6-3     Thomas Adriano TENREIRO (VEN)
    Cameron NORRIE (NZL) [5]           BYE   
    Connor FARREN (USA) [4]            BYE   
    Rogelio SILLER (MEX)               6-2 6-2     Alex CAUNEAC (USA)
    Daniel KERZNERMAN (USA)            6-4 6-4     Drew HALBAUER (USA)
    Franz SYDOW (NED) [15]             BYE   
    Sumit NAGAL (IND) [10]             BYE   
    Francis TIAFOE (USA)               6-0 7-6(15) William ALBANESE (USA)
    Rolando TORRELLAS (VEN)            6-4 4-6 6-3 Dylan NUNEZ (USA)
    Brayden SCHNUR (CAN) [7]           BYE   
    Ricky MEDINILLA (MEX) [6]          BYE   
    Shane MONROE (USA)                 6-4 6-0     Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Alp HOROZ (TUR)                    6-1 7-6(4)  Evan ZHU (USA)
    Martin REDLICKI (USA) [9]          BYE   
    Jared DONALDSON (USA) [14]         BYE   
    Tommy MYLNIKOV (CAN)               6-2 6-2     Farzin Danny AMIRI (USA)
    Jordi ARCONADA (ARG)               6-1 6-4     A.J. CATANZARITI (USA)
    Ku Keon KANG (KOR) [3]             BYE   
    Hugo DI FEO (CAN) [8]              BYE   
    Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)          6-3 6-2     Andrew ELY (USA)
    Henrik WIERSHOLM (USA)             7-5 7-5     Nicolas JARRY (USA)
    Matthew ROSSOUW (RSA) [12]         BYE   
    Billy HARRIS (GBR) [16]            BYE   
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN)       6-2 6-2     William JONES (USA)
    Justin BUTSCH (USA)                6-2 6-2     Patricio ZARAZUA (MEX)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [2]     BYE   

2nd Round

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]         6-1 6-1            Alexander DAY (CAN)
    Luca CORINTELI (USA) [13]          6-2 6-3            Toshiki MATSUYA (JPN)
    Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [11]     6-1 6-2            Joshua YABLON (USA)
    Josh Hagar HAGAR (USA)             6-3 6-4            Cameron NORRIE (NZL) [5]
    Connor FARREN (USA) [4]            6-3 6-2            Rogelio SILLER (MEX)
    Franz SYDOW (NED) [15]             6-3 2-6 6-2        Daniel KERZNERMAN (USA)
    Sumit NAGAL (IND) [10]             6-3 1-6 6-2        Francis TIAFOE (USA)
    Rolando TORRELLAS (VEN)            6-3 6-3            Brayden SCHNUR (CAN) [7]
    Shane MONROE (USA)                 Walkover           Ricky MEDINILLA (MEX) [6]
    Martin REDLICKI (USA) [9]          6-1 6-4            Alp HOROZ (TUR)
    Jared DONALDSON (USA) [14]         6-7(6) 6-2 6-4     Tommy MYLNIKOV (CAN)
    Ku Keon KANG (KOR) [3]             6-4 6-4            Jordi ARCONADA (ARG)
    Hugo DI FEO (CAN) [8]              6-2 6-4            Alan NUNEZ AGUILERA (MEX)
    Matthew ROSSOUW (RSA) [12]         0-6 6-2 7-6(3)     Henrik WIERSHOLM (USA)
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN)       6-3 7-6(5)         Billy HARRIS (GBR) [16]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [2]     6-4 6-1            Justin BUTSCH (USA)

3rd Round

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]        6-3 6-3            Luca CORINTELI (USA) [13]
    Josh Hagar HAGAR (USA)            7-5 6-3            Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [11]
    Franz SYDOW (NED) [15]            2-6 6-2 6-1        Connor FARREN (USA) [4]
    Sumit NAGAL (IND) [10]            7-6(2) 6-1         Rolando TORRELLAS (VEN)
    Martin REDLICKI (USA) [9]         6-3 4-6 6-1        Shane MONROE (USA)
    Jared DONALDSON (USA) [14]        6-4 1-6 6-2        Ku Keon KANG (KOR) [3]
    Hugo DI FEO (CAN) [8]             6-7(3) 6-1 6-1     Matthew ROSSOUW (RSA) [12]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [2]    6-4 6-7(3) 6-1     Andres ALFONZO PAREDES (VEN)

Quarterfinal

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]         6-2 6-2                  Josh Hagar HAGAR (USA)
    Franz SYDOW (NED) [15]             6-4 6-2                  Sumit NAGAL (IND) [10]
    Martin REDLICKI (USA) [9]          7-6(6) 6-7(3) 7-6(5)     Jared DONALDSON (USA) [14]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [2]     6-3 6-1                  Hugo DI FEO (CAN) [8]

Semifinal

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]     6-3 6-1         Franz SYDOW (NED) [15]
    Martin REDLICKI (USA) [9]      6-3 3-6 6-4     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [2]

Final

    Wayne MONTGOMERY (RSA) [1]     6-4 6-4     Martin REDLICKI (USA) [9]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-13-2012, 03:07 AM   #51
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Re: ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)

Coca Cola ITF Junior Tournament | St. Lucia | Grade 5 |Hard - Outdoor | 07 August - 11 August 2012

Code:
1st Round

    Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]     6-1 6-1           Keric DUVAL (LCA) 
    Gianlucca MASSA (USA)           7-6(2) 7-6(6)     Jody MAGINLEY (ANT) [8]
    Alex RYBAKOV (USA) [4]          6-2 6-1           Gervis GONZALEZ (VEN) 
    Joshua ABRAHAM (TRI)            6-7(5) 6-3 6-2    Victor GUREVICH (USA) 
    
2nd Round

    Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]     6-4 7-6(5)     Semen TRIPOLSKIY (RUS) 
    Gianlucca MASSA (USA)           7-5 7-6(2)     Jose Andres MORALES HERNANDEZ (VEN) 
    Alex RYBAKOV (USA) [4]          6-1 6-0        Simon COTE (CAN) 

Quarterfinal

    Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]     6-3 6-3     Jett CASH (AUS)
    Yannik JAMES (GRN) [3]          Walkover    Gianlucca MASSA (USA)
    Alex RYBAKOV (USA) [4]          6-3 6-2     Bernardo REPSOLD DE SANSON (BRA) [6] 

Semifinal

    Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]     6-2 6-4     Yannik JAMES (GRN) [3]
    Gian ISSA (SUR) [2]             6-2 6-1     Alex RYBAKOV (USA) [4]

Final

    Gian ISSA (SUR) [2]     6-2 6-4     Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]


Monterrey Contry ITF Junior Cup 2012 | Mexico | Grade 4 | Hard - Outdoor |13 August - 18 August 2012

Code:
1st Round

    Taylor CRAMER (USA)           6-3 7-5     Marco RAZO TORRES (MEX) 
    Dylan NUNEZ (USA) [9]         BYE    
    Julio Ricardo OLAYA (USA)     6-1 6-3     Andres HERNANDEZ (MEX) 

2nd Round

    Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [3]              6-7(3) 6-4 6-3     Taylor CRAMER (USA) 
    Dylan NUNEZ (USA) [9]                      7-5 6-2            Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 
    Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [2]     7-5 4-6 6-3        Julio Ricardo OLAYA (USA) 
   
3rd Round

    Dylan NUNEZ (USA) [9]     6-1 3-0 Retired    Santiago CEVALLOS (MEX) [6] 

Quarterfinal

    Dylan NUNEZ (USA) [9]     6-1 6-4     Kevin Jack CARPENTER (MEX) [4] 

Semifinal

    Runhao HUA (CHN) [8]     2-6 6-3 6-3     Dylan NUNEZ (USA) [9]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-13-2012, 03:09 AM   #52
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default US Open Junior Tennis Championships | USA | GA | 02 Sept 2012

US Open Junior Tennis Championships | USA | GA | 02 Sept 2012

http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=208354


Code:
Round 1
        
Hyeon CHUNG (KOR)                   6-3 3-6 6-0     Mackenzie MCDONALD (USA) [15] 
Harrison ADAMS (USA)                6-4 6-3         Luke BAMBRIDGE (GBR)
Christian GARIN (CHI)               7-6(7) 6-3      Alexios HALEBIAN (USA) 
Maxime HAMOU (FRA) (Q)              7-6(3) 7-6(4)   Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)
Herkko POLLANEN (FIN)               1-6 6-3 6-4     Jared DONALDSON (USA) (WC)
Stefan KOZLOV (USA)                 6-3 4-6 4-2 Ret Stefano NAPOLITANO (ITA) [10] 
Or RAM-HAREL (ISR) (Q)              6-4 5-7 6-3     Mitchell KRUEGER (USA) [5]
Enzo COUACAUD (FRA)                 6-2 6-2         Henrik WIERSHOLM (USA) 
Yoshihito NISHIOKA (JPN)            6-4 1-6 6-1     Ronnie SCHNEIDER (USA) (WC)
Michael MMOH (USA) (Q)              6-4 6-3         Gabriel FRIEDRICH (BRA)
Gianluigi QUINZI (ITA) [3]          6-2 7-5         Jared HILTZIK (USA) 
Martin REDLICKI (USA) (WC)          6-4 6-4         Pedro CACHIN (ARG)
Frederico Ferreira SILVA (POR) [9]  7-5 6-3         Spencer PAPA (USA) 
Kyle EDMUND (GBR)                   6-3 6-3         Noah RUBIN (USA) [14]
Filip PELIWO (CAN) [2]              6-3 6-3         Deiton BAUGHMAN (USA) (WC)


Round 2

Harrison ADAMS (USA)        6-3 6-4           Daniel MASUR (GER) [11] 
Stefan KOZLOV (USA)         6-3 6-7(6) 6-3    Jordan THOMPSON (AUS) 
Julien CAGNINA (BEL) [16]   6-3 6-3           Michael MMOH (USA) (Q) 
Nick KYRGIOS (AUS) [7]      6-1 6-3           Martin REDLICKI (USA) (WC) 

Round 3

Kaichi UCHIDA (JPN) [8]     7-5 7-6(5)    Harrison ADAMS (USA) 
Wayne MONTGOMERY (RSA)      6-2 6-3       Stefan KOZLOV (USA)
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-13-2012, 03:12 AM   #53
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Honduras Jr Bowl| Honduras |G5 | Hard - Outdoor | 03 Sept 2012 | Drew HALBAUER

Code:
1st Round

    Luke Jacob GAMBLE (USA) [1]       6-0 6-0     Ernesto TELLES SCHMIDT (ESA) 
    Luis VALERO (COL) [4]             6-1 6-3     Ryan CROMWELL (USA) 
    Jake STEFANIK (USA) [8]           6-2 6-1     Jorge VARGAS (COL) 
    Drew HALBAUER (USA) [3]           6-3 6-1     Manuel ARIAS (COL) 
    Stefan Emilio GONZALEZ (GUA) [5]  6-3 6-3     Daniel LEVINE (USA) 

2nd Round

    Joat FARAH (ECU)            7-5 6-0     Luke Jacob GAMBLE (USA) [1] 
    Jake STEFANIK (USA) [8]     6-1 6-2     Andres ARGENAL MATHEU (HON) 
    Drew HALBAUER (USA) [3]     6-0 6-0     Ian Ronald HAGEN (GUA) 
    
Quarterfinal
 
    Luis VALERO (COL) [4]       6-1 6-2     Jake STEFANIK (USA) [8]
    Drew HALBAUER (USA) [3]     7-5 6-1     Andres TORRES (COL) 

Semifinal

    Drew HALBAUER (USA) [3]     6-2 6-4     Gian ISSA (SUR) [2] 

Final

    Drew HALBAUER (USA) [3]     6-2 6-0     Luis VALERO (COL) [4]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-18-2012, 08:30 PM   #54
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default IV Arabe Internacional Cup | Honduras | G5 | 10 Sept | Hard - Outdoor | Drew HALBAUER

Code:
1st Round

    Carter LIN (USA) [1]               6-4 6-1     Justin HERNANDEZ (HON)
    Jake STEFANIK (USA)                6-2 6-0     Giancarlo TARACENA ANDONIE (HON)
    Joat FARAH (ECU)                   6-3 6-0     John JORGESON (USA) 
    Drew HALBAUER (USA) [3]            6-0 6-0     Cristian ZERON (HON)
    Stefan Emilio GONZALEZ (GUA) [5]   6-4 6-4     Gabriel PILONES (USA)
    Daniel GUTIERREZ (CRC)             6-3 6-2     Daniel LEVINE (USA)
    
2nd Round

    Carter LIN (USA) [1]        7-6(8) 6-4         Alvaro Daniel RIVEROS (CRC)
    Jake STEFANIK (USA)         6-7(4) 6-3 6-1     Jose Pablo GIL (CRC) [4] 
    Drew HALBAUER (USA) [3]     6-0 6-0            Daniel MORA (COL)
   
Quarterfinal

    Carter LIN (USA) [1]      6-2 6-2         Alejandro GONZALEZ (ESA)
    Jake STEFANIK (USA)       6-1 6-2         Joat FARAH (ECU)
    Drew HALBAUER (USA) [3]   6-1 5-7 6-0     Josef ALTMANN (CRC) [8]

Semifinal

    Carter LIN (USA) [1]        6-3 4-6 6-3     Jake STEFANIK (USA)
    Drew HALBAUER (USA) [3]     6-3 6-2         Gian ISSA (SUR) [2]

Final

    Drew HALBAUER (USA) [3]     4-6 7-6(3) 6-1     Carter LIN (USA) [1]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-23-2012, 07:31 PM   #55
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Copa Coqui 2012 | Puerto Rico | G5 | Hard - Outdoor | 17 Sept | Winner: Drew HALBAUER

Code:
    1st Round
        Drew HALBAUER (USA) [1]           BYE   
        Chase COLTON (USA)                6-2 6-2     Jorge Emanuel ORTIZ GARCIA (PUR) 
        Kian MCLEAN (USA) [16]            BYE   
        Christian LANGMO (USA) [10]       BYE   
        Walker DUNCAN (USA)               6-1 6-3     Alexander LEONARD (PUR)
        Elio LIVI (USA) [12]              BYE   
        Christian HAUSHAMMER (USA)        6-0 6-1     Vlad SHCHETININ (RUS)
        Javier RESTREPO (USA) [3]         BYE   
        nicholai WESTERGAARD (USA) [11]   BYE   
        Josh SILVERSTEIN (USA)            6-3 6-2     Arthur STEFANI (BRA)
       
    2nd Round
        Drew HALBAUER (USA) [1]            5-7 6-2 6-3     Manuel ARIAS (COL)
        Chase COLTON (USA)                 4-6 6-2 6-3     Christofer Daniel GONCALVES (VEN) [5]
        Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)     6-1 6-1         Kian MCLEAN (USA) [16]
        Christian LANGMO (USA) [10]        6-1 6-3         Javier ZUBILLAGA (VEN)
        Walker DUNCAN (USA)                6-2 6-1         Luis Fernando GARCIA (PAN) [6]
        Elio LIVI (USA) [12]               6-4 3-6 6-2     Fabian RODRIGUEZ TORRES (PUR)
        Christian HAUSHAMMER (USA)         6-2 6-7(6) 7-5  Gerardo PENCHYNA CARDENAS (MEX) [13]
        Javier RESTREPO (USA) [3]          6-0 7-5         Juan Martin RAMIREZ MEJIA (COL)
        nicholai WESTERGAARD (USA) [11]    6-4 6-1         Joat FARAH (ECU)
        Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [2]   6-4 6-4         Josh SILVERSTEIN (USA)

    3rd Round
        Drew HALBAUER (USA) [1]       7-5 6-3         Oscar JANGLIN (SWE) [14]
        Chase COLTON (USA)            6-2 6-2         Jonathan QUENARD (SUI) [9]
        Walker DUNCAN (USA)           6-3 6-7(3) 6-1  Christian LANGMO (USA) [10]
        Elio LIVI (USA) [12]          6-3 5-7 6-2     Santiago SALAZAR (COL)
        Javier RESTREPO (USA) [3]     6-1 2-6 6-1     Christian HAUSHAMMER (USA)
        Christian CARGILL (BAH) [7]   6-2 7-5         nicholai WESTERGAARD (USA) [11]
       
    Quarterfinal
        Drew HALBAUER (USA) [1]     6-4 6-3         Chase COLTON (USA)
        Walker DUNCAN (USA)         6-2 3-6 6-4     Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
        Javier RESTREPO (USA) [3]   6-2 6-4         Elio LIVI (USA) [12]

    Semifinal
        Drew HALBAUER (USA) [1]            4-6 6-2 6-1     Walker DUNCAN (USA)
        Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [2]   6-2 6-1         Javier RESTREPO (USA) [3]

    Final
        Drew HALBAUER (USA) [1]     3-6 6-3 7-6(4)     Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [2]
Congrats to Drew on his 3rd consecutive title.
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-23-2012, 07:57 PM   #56
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default XVII Torneo Int'l Junior U.C. | Chile | G4| Clay| Sept. 17| Winner: Nicolas JARRY

Code:
1st Round

    Nicolas JARRY (USA) [5]     7-5 6-4     Camilo AHUMADA (CHI) 

2nd Round

    Nicolas JARRY (USA) [5]     6-2 6-1     Ayed ZATAR (PAR) 

3rd Round

    Nicolas JARRY (USA) [5]     6-2 6-4     Joao Lucas MAGALHAES HUEB DE MENEZES (BRA) 

Quarterfinal

    Nicolas JARRY (USA) [5]     6-3 0-6 6-3     Jaime Ignacio BUENO TAPIA (CHI) [16] 

Semifinal

    Nicolas JARRY (USA) [5]     1-6 6-3 6-2     Bastian MALLA (CHI) [6] 

Final

    Nicolas JARRY (USA) [5]     6-4 6-3     Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [4]
Congrats on another title.
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-23-2012, 08:17 PM   #57
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default TIHTA | Aruba | G4 | Hard - Outdoor | 02 July | Winner: Farzin Danny AMIRI

Missed this result from July.

Code:
1st Round
    Robert LIVI (USA) [1]     6-3 6-4         Anthony SCHOHN (FRA)
    Farzin Danny AMIRI (USA)  6-4 7-5         Santiago CEVALLOS (MEX)
    Javier RESTREPO (USA)     7-6(6) 6-4      Maximiliano COLORADO ZAVALA (MEX)
    Alex RYBAKOV (USA)        4-6 6-0 6-1     Fernando NARDELLI (VEN)
    Nicolas JARRY (USA) [4]   7-5 6-2         Jose Andres ILLESCAS MAURY (MEX)
    Nigel JIMENEZ (MEX)       6-1 3-6 6-4     Elio LIVI (USA)
    Daniel O'CONNOR (USA)     6-1 6-2         Diego LOYA (MEX)
   
2nd Round
    Robert LIVI (USA) [1]     6-3 6-3         Bernardo REPSOLD DE SANSON (BRA)
    Farzin Danny AMIRI (USA)  6-4 3-6 6-3     Ryotaro MATSUMURA (JPN) [3]
    Javier RESTREPO (USA)     6-1 6-4         Thomas Adriano TENREIRO (VEN) [6]
    Alex RYBAKOV (USA)        6-0 6-3         Kevin Jack CARPENTER (MEX) [5]
    Nicolas JARRY (USA) [4]   6-3 6-3         Kyle JOSEPH (ANT)
    Daniel O'CONNOR (USA)     7-5 6-4         Juan Sebastian MARINO (COL) [2]

Quarterfinal
    Peter BERTRAN (DOM)         7-5 2-6 6-3     Robert LIVI (USA) [1]
    Farzin Danny AMIRI (USA)    6-4 6-2         Javier RESTREPO (USA)
    Nicolas JARRY (USA) [4]     7-5 6-3         Alex RYBAKOV (USA)
    Daniel O'CONNOR (USA)       3-6 6-0 6-1     Michael-John EVERY (AHO) [8]

Semifinal
    Farzin Danny AMIRI (USA)     6-2 7-6(2)     Peter BERTRAN (DOM)
    Nicolas JARRY (USA) [4]      7-6(3) 6-2     Daniel O'CONNOR (USA)

Final
    Farzin Danny AMIRI (USA)     6-4 3-6 6-4     Nicolas JARRY (USA) [4]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 10-02-2012, 03:22 AM   #58
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Waco ITF | USA | G5 | Hard - Outdoor | 24 Sept | Winner: William BLUMBERG

Code:
1st Round
    Mikheil KHMIADASHVILI (GEO) [1]          6-4 7-5           Catalin MATEAS (USA)
    Branch TERRELL (USA)                     6-3 6-2           Dietrich DERNOWSKI (GER)
    Josh SILVERSTEIN (USA)                   6-3 7-6(0)        David SARKISOV (RUS)
    Saxon BUEHNING (USA)                     7-6(3) 7-6(4)     William Alexander DE QUANT (NED) [16]
    McClaine ROY (USA) [10]                  6-4 6-7(0) 6-2    Sam EDWARDS (USA)
    Gianlucca MASSA (USA)                    6-2 6-1           Harrison SCOTT (CAN)
    David CRISOVAN (USA)                     6-4 6-1           Brian BOYAR (USA)
    Santiago SIERRA (MEX) [5]                6-0 6-1           Samuel MAY (USA)
    Kyle BARNES (USA)                        6-7(4) 6-4 6-4    Adrian ORTIZ (MEX) [3]
    A.J. CATANZARITI (USA)                   6-2 6-1           Nathan PONWITH (USA)
    Yancy DENNIS (USA)                       6-2 6-4           Chase COLTON (USA)
    Joey VATANADILOK (USA) [13]              6-4 6-4           Brandon FUNG (CAN)
    Nikola SAMARDZIC (USA)                   6-4 1-6 6-1       Stefan FRLJANIC (CAN) [9]
    Patricio ZARAZUA (MEX)                   6-2 6-1           Tejas PHATERPEKAR (CAN)
    Jake DEVINE (USA)                        6-1 6-2           Chase BARTLETT (USA)
    John MEE (USA)                           6-3 6-3           GIUSEPPE RICCIARDI (ITA) [8]
    William BLUMBERG (USA)                   6-0 3-6 6-3       Ruadhan DE BRUGES (AUS) [6]
    Lee-shawn STEIN (USA)                    1-6 6-4 6-2       Rodrigo CUE (MEX)
    Thomas J. PECOR (USA)                    6-3 3-6 6-1       Patrick HALL (CAN)
    Sam RIFFICE (USA)                        6-3 4-6 7-5       nicholai WESTERGAARD (USA) [12]
    Jose Andres MORALES HERNANDEZ (VEN) [14] 7-6(0) 6-1        Nikolas RAMADAN (USA)
    Liam CARUANA (USA)                       6-3 6-2           Christian DUARTE (USA)
    Carlos DI LAURA (USA)                    6-3 7-6(4)        Matt MCBRIDE (USA)
    Sebastian NAVA (MEX) [4]                 6-3 3-6 6-2       Nicholas AGRITELLEY (USA)
    Aron PIERCE (USA) [7]                    6-3 7-6(2)        Simon D'ALFONSO (USA)
    Robert LEVINE (USA)                      6-4 Retired       Julio Ricardo OLAYA (USA)
    Francis TIAFOE (USA)                     6-2 6-2           Grayson BROADUS (USA)
    Juan MOREIRAS (USA)                      6-2 6-0           Iacopo BELTRAMO (ITA) [11]
    Thomas N. MAYRONNE (USA)                 6-4 6-2           Walker DUNCAN (USA) [15]
    Gianni ROSS (USA)                        6-3 6-4           Alexandre LATYCHEV (CAN)
    Zandrix ACOB (USA)                       6-3 6-2           Matthew TYER (USA)
    Reilly OPELKA (USA)                      7-6(4) 6-3        Gabriel Inaki ESPINDOLA MANCERA (MEX) [2]

2nd Round
    Mikheil KHMIADASHVILI (GEO) [1]           6-3 7-5        Branch TERRELL (USA)
    Josh SILVERSTEIN (USA)                    6-3 6-3        Saxon BUEHNING (USA)
    McClaine ROY (USA) [10]                   7-6(7) 6-2     Gianlucca MASSA (USA)
    Santiago SIERRA (MEX) [5]                 6-2 4-6 6-2    David CRISOVAN (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA)                    7-5 6-0        Kyle BARNES (USA)
    Yancy DENNIS (USA)                        6-1 7-6(5)     Joey VATANADILOK (USA) [13]
    Patricio ZARAZUA (MEX)                    6-4 6-0        Nikola SAMARDZIC (USA)
    John MEE (USA)                            7-6(2) 6-1     Jake DEVINE (USA)
    William BLUMBERG (USA)                    6-2 7-6(4)     Lee-shawn STEIN (USA)
    Sam RIFFICE (USA)                         6-3 5-7 6-4    Thomas J. PECOR (USA)
    Jose Andres MORALES HERNANDEZ (VEN) [14]  6-2 6-1        Liam CARUANA (USA)
    Carlos DI LAURA (USA)                     6-2 6-0        Sebastian NAVA (MEX) [4]
    Robert LEVINE (USA)                       6-4 6-3        Aron PIERCE (USA) [7]
    Juan MOREIRAS (USA)                       7-5 6-2        Francis TIAFOE (USA)
    Thomas N. MAYRONNE (USA)                  6-1 6-1        Gianni ROSS (USA)
    Reilly OPELKA (USA)                       3-6 6-4 6-1    Zandrix ACOB (USA)

3rd Round
    Josh SILVERSTEIN (USA)    6-1 6-4         Mikheil KHMIADASHVILI (GEO) [1]
    McClaine ROY (USA) [10]   6-2 6-3         Santiago SIERRA (MEX) [5]
    A.J. CATANZARITI (USA)    3-6 6-4 6-1     Yancy DENNIS (USA)
    John MEE (USA)            6-2 6-1         Patricio ZARAZUA (MEX)
    William BLUMBERG (USA)    6-1 6-2         Sam RIFFICE (USA)
    Carlos DI LAURA (USA)     7-6(4) 6-4      Jose Andres MORALES HERNANDEZ (VEN) [14]
    Juan MOREIRAS (USA)       6-4 1-6 6-3     Robert LEVINE (USA)
    Reilly OPELKA (USA)       4-6 6-4 6-4     Thomas N. MAYRONNE (USA)

Quarterfinal
    McClaine ROY (USA) [10]    6-1 6-3     Josh SILVERSTEIN (USA)
    John MEE (USA)             7-5 6-1     A.J. CATANZARITI (USA)
    William BLUMBERG (USA)     6-2 6-2     Carlos DI LAURA (USA)
    Juan MOREIRAS (USA)        6-2 6-1     Reilly OPELKA (USA)

Semifinal
    John MEE (USA)             6-4 6-2     McClaine ROY (USA) [10]
    William BLUMBERG (USA)     6-4 6-3     Juan MOREIRAS (USA)

Final
    William BLUMBERG (USA)     6-4 6-4     John MEE (USA)



Copa Mangu | Dominican Republic | Grade 5 | 24 September | Hard - Outdoor

Code:
1st Round
    Xavier OSHINOWO (USA)       6-2 6-1         Carlos DE LA CRUZ (DOM) 
    Kian MCLEAN (USA) [12]      6-1 6-0         jose miguel BONILLA LAMA (DOM) 
    Alex RYBAKOV (USA) [4]      6-1 6-1         William KIRKMAN (DOM) 
    Sinan ORHON (TUR) [16]      2-6 6-0 3-0 Ret John JORGESON (USA) 
    Edgar DIAZ (PUR)            6-3 6-4         Viboosh CHANDRASEKAR (USA) 
    Kyle MAUTNER (USA)          6-1 3-6 6-2     Afonso SALGADO (POR) [13] 
    Gabriel MENDEZ GARAY (MEX)  6-3 6-4         Emilio Andrea SEGARELLI (USA) 
    ADRIEL AZUCEY (USA)         7-5 1-6 6-3     Diego VERD (DOM) 
    Moisés D. LANDRAU (PUR)     6-2 3-2         Gabriel PILONES (USA) 
    
2nd Round
     Manuel ARIAS (COL) [15]    6-1 6-3     Xavier OSHINOWO (USA)
     Kian MCLEAN (USA) [12]     6-1 6-0     Antony MENDES (BRA) 
     Alex RYBAKOV (USA) [4]     6-2 6-0     Martin Alejandro MUNIZ ORTIZ (MEX) 
     Kyle MAUTNER (USA)         6-2 6-2     Juan Martin RAMIREZ MEJIA (COL) 
     Juan ALANIS (MEX) [11]     6-1 6-3     ADRIEL AZUCEY (USA) 
     
3rd Round
     Kian MCLEAN (USA) [12]     6-4 6-4     Juan MONTES (COL)
     Kyle MAUTNER (USA)         6-4 6-4     Luis Fernando GARCIA (PAN) [3] 
     Alex RYBAKOV (USA) [4]     6-2 6-3     Manuel CASTELLANOS (DOM) 

Quarterfinal
     Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)   6-1 7-5     Kian MCLEAN (USA) [12]
     Alex RYBAKOV (USA) [4]           6-2 6-4     Andres TORRES (COL) [10]
     Kyle MAUTNER (USA)               6-2 6-3     Jorge VARGAS (COL) 

Semifinal
     Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)     5-7 6-4 6-2     Alex RYBAKOV (USA) [4]
     Luis VALERO (COL) [2]              6-1 6-1         Kyle MAUTNER (USA)
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 10-15-2012, 02:12 AM   #59
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Wichita Falls ITF | USA | Grade 4 | 01 Oct 2012 | Winner: A.J. CATANZARITI

Wichita Falls ITF | USA | Grade 4 | 01 October - 07 October 2012 | Hard - Outdoor | Winner: A.J. CATANZARITI

Code:
1st Round

    Nicholas AGRITELLEY (USA)    6-3 6-4       Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [1]
    Joey VATANADILOK (USA)       6-1 6-4       Stefan FRLJANIC (CAN)
    nicholai WESTERGAARD (USA)   6-3 7-6(6)    Sunay BHAT (USA)
    Reilly OPELKA (USA)          6-3 6-4       Ruadhan DE BRUGES (AUS) [13]
    Santiago SIERRA (MEX) [11]   6-3 6-1       Jacob HANSEN (USA)
    Jake DEVINE (USA)            4-0 Retired   David SARKISOV (RUS)
    Jean THIROUIN (USA)          6-2 6-4       Iacopo BELTRAMO (ITA)
    Grant SOLOMON (USA)          6-2 6-1       Karim AREM (USA) [8]
    Dylan NUNEZ (USA) [3]        6-0 6-0       Christopher NORRIE (USA)
    Yancy DENNIS (USA)           6-2 6-1       Jack W VAN SLYKE (CAN)
    Tony KOSTADINOV (USA)        4-6 6-2 6-2   Ian O'JON (USA)
    Basil KHUMA (IND) [14]       6-4 6-3       Andrew LO (USA)
    Shane MONROE (USA) [12]      6-1 4-6 6-2   Woravin KUMTHONKITTIKUL (THA)
    Sinan ORHON (TUR)            6-4 6-3       Noah MAKAROME (USA)
    Jake STEFANIK (USA)          6-2 6-1       Nicholas MELOTT (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA)       7-5 4-6 6-3   Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX) [7]
    Javier RESTREPO (USA) [5]    7-6(5) 6-2    Julio Ricardo OLAYA (USA)
    Lamar REMY (USA)             6-1 6-2       Tejas PHATERPEKAR (CAN)
    Oscar JANGLIN (SWE)          6-2 7-6(4)    Carlos DI LAURA (USA)
    Sebastian NAVA (MEX) [10]    6-2 6-3       Jordan HART (USA)
    Aron PIERCE (USA) [16]       6-3 6-4       Alejandro TABILO (CAN)
    Connor CURRY (USA)           6-3 6-0       Dietrich DERNOWSKI (GER)
    Anudeep KODALI (USA)         3-6 6-2 6-2   Taylor CRAMER (USA)
    Catalin MATEAS (USA)         6-3 6-4       Mikheil KHMIADASHVILI (GEO) [4]
    Nathan PONWITH (USA)         6-4 6-4       Adrian ORTIZ (MEX) [6]
    Thomas N. MAYRONNE (USA)     6-1 6-3       David CRISOVAN (USA)
    Robert LEVINE (USA)          6-1 6-2       William TUTECKY (CAN)
    Walker DUNCAN (USA)          4-1 Ret       Daniel SHEBSHAYEVICH (USA) [9]
    Tommy PAUL (USA)             6-4 5-7 6-2   GIUSEPPE RICCIARDI (ITA) [15]
    Francis TIAFOE (USA)         6-1 6-1       Juan ALANIS (MEX)
    John MEE (USA)               6-3 7-5       Jose Andres MORALES HERNANDEZ (VEN)
    William BLUMBERG (USA)       6-2 6-4       Carter LIN (USA) [2]

2nd Round

    Nicholas AGRITELLEY (USA)  6-3 6-4       Joey VATANADILOK (USA)
    Reilly OPELKA (USA)        6-2 6-4       nicholai WESTERGAARD (USA)
    Jake DEVINE (USA)          5-1 Retired   Santiago SIERRA (MEX) [11]
    Grant SOLOMON (USA)        6-3 6-2       Jean THIROUIN (USA)
    Dylan NUNEZ (USA) [3]      6-3 6-4       Yancy DENNIS (USA)
    Basil KHUMA (IND) [14]     6-1 6-4       Tony KOSTADINOV (USA)
    Shane MONROE (USA) [12]    6-3 6-1       Sinan ORHON (TUR)
    A.J. CATANZARITI (USA)     4-6 6-4 6-1   Jake STEFANIK (USA)
    Lamar REMY (USA)           6-4 6-2       Javier RESTREPO (USA) [5]
    Oscar JANGLIN (SWE)        6-4 6-4       Sebastian NAVA (MEX) [10]
    Connor CURRY (USA)         6-1 5-7 6-1   Aron PIERCE (USA) [16]
    Catalin MATEAS (USA)       6-3 6-0       Anudeep KODALI (USA)
    Thomas N. MAYRONNE (USA)   6-1 6-4       Nathan PONWITH (USA)
    Robert LEVINE (USA)        7-5 6-3       Walker DUNCAN (USA)
    Francis TIAFOE (USA)       6-3 7-6(2)    Tommy PAUL (USA)
    William BLUMBERG (USA)     1-6 7-5 6-4   John MEE (USA)

3rd Round

    Reilly OPELKA (USA)        6-0 6-2      Nicholas AGRITELLEY (USA)
    Grant SOLOMON (USA)        7-6(2) 6-2   Jake DEVINE (USA)
    Basil KHUMA (IND) [14]     6-4 6-3      Dylan NUNEZ (USA) [3]
    A.J. CATANZARITI (USA)     6-3 6-4      Shane MONROE (USA) [12]
    Lamar REMY (USA)           6-3 6-4      Oscar JANGLIN (SWE)
    Catalin MATEAS (USA)       6-2 6-1      Connor CURRY (USA)
    Thomas N. MAYRONNE (USA)   6-2 6-3      Robert LEVINE (USA)
    Francis TIAFOE (USA)       6-3 3-6 6-1  William BLUMBERG (USA)

Quarterfinal

    Grant SOLOMON (USA)      7-6(1) 6-2      Reilly OPELKA (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA)   6-1 7-5         Basil KHUMA (IND) [14]
    Lamar REMY (USA)         4-6 7-6(2) 6-2  Catalin MATEAS (USA)
    Francis TIAFOE (USA)     5-7 6-4 7-5     Thomas N. MAYRONNE (USA)

Semifinal

    A.J. CATANZARITI (USA)   6-2 6-4     Grant SOLOMON (USA)
    Francis TIAFOE (USA)     6-4 6-2     Lamar REMY (USA)

Final

    A.J. CATANZARITI (USA)    6-2 6-4     Francis TIAFOE (USA)
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 10-15-2012, 02:15 AM   #60
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,719
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Pan American ITF Championships | USA | GB1 | 08 Oct 12 | Winner: Noah RUBIN

Pan American ITF Championships | USA | Grade B1 | 08 October - 13 October 2012 | Hard - Outdoor | Winner: Noah RUBIN

Code:
1st Round

    Noah RUBIN (USA) [1]           6-3 6-7(4) 6-1   Ciro RICCARDI (USA)
    Henrik WIERSHOLM (USA)         6-1 6-3          Jeremy LYNN (USA)
    Francis TIAFOE (USA)           3-6 6-3 6-4      William LITTLE (USA)
    Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [14] 4-6 6-3 7-6(6)  Drew HALBAUER (USA)
    Michael MMOH (USA) [11]        6-1 6-1          Justin BUTSCH (USA)
    Javier RESTREPO (USA)          6-1 6-1          Gian ISSA (SUR)
    Roy LEDERMAN (USA)             6-1 6-2          Santiago CEVALLOS (MEX)
    Diego PEDRAZA (COL) [8]        6-1 6-2          Luke Jacob GAMBLE (USA)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [3] 6-1 6-2          Shane MONROE (USA)
    John MEE (USA)                 6-1 6-0          Jose Pablo GIL (CRC)
    Adrian ORTIZ (MEX)             7-5 6-2          Dylan NUNEZ (USA)
    Josh Hagar HAGAR (USA) [16]    6-4 6-3          Alexander DAY (CAN)
    Daniel KERZNERMAN (USA) [9]    6-0 6-0          Santiago SIERRA (MEX)
    Alex RYBAKOV (USA)             6-2 6-0          Andrew ELY (USA)
    A.J. CATANZARITI (USA)         6-2 3-6 6-2      Diego Omar NUNEZ FELIX (MEX)
    Brayden SCHNUR (CAN) [5]       6-1 7-6(5)       Vincent Brandon LIN (USA)
    Martin REDLICKI (USA) [6]      6-3 7-5          Walker DUNCAN (USA)
    Jean THIROUIN (USA)            6-1 6-2          Stefan FRLJANIC (CAN)
    Grant SOLOMON (USA)            4-6 6-2 6-3      Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Eduardo NAVA (USA)             6-1 6-4          Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) [12]
    Carter LIN (USA) [13]          6-1 6-2          Sebastian NAVA (MEX)
    JC ARAGONE (USA)               6-4 6-2          Lamar REMY (USA)
    Zeke CLARK (USA)               5-7 6-3 7-5      Patricio BETANCOURT GONZALEZ (MEX)
    Hugo DI FEO (CAN) [4]          7-5 6-1          Daniel O'CONNOR (USA)
    Luca CORINTELI (USA) [7]       6-2 6-3          Grayson BROADUS (USA)
    Alejandro TABILO (CAN)         7-6(3) 6-4       Ognjen SAMARDZIC (USA)
    Jack MURRAY (USA)              6-0 6-2          Andres ALVAREZ CERDAN (MEX)
    Tommy PAUL (USA)               1-6 6-2 7-6(2)   Jordi ARCONADA (ARG) [10]
    Farzin Danny AMIRI (USA) [15]  6-2 6-4          William ALBANESE (USA)
    Henry CRAIG (USA)              6-0 6-0          Juan Martin RAMIREZ MEJIA (COL)
    Christian LANGMO (USA)         6-2 6-2          Santiago PINTO (MEX)
    Spencer PAPA (USA) [2]         6-2 6-3          Robert SHULMAN (CAN)

2nd Round

    Noah RUBIN (USA) [1]            6-1 6-4         Henrik WIERSHOLM (USA)
    Francis TIAFOE (USA)            6-4 6-2         Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) [14]
    Michael MMOH (USA) [11]         6-1 6-3         Javier RESTREPO (USA)
    Roy LEDERMAN (USA)              7-5 6-2         Diego PEDRAZA (COL) [8]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [3]  6-1 6-1         John MEE (USA)
    Josh Hagar HAGAR (USA) [16]     2-6 6-4 6-0     Adrian ORTIZ (MEX)
    Daniel KERZNERMAN (USA) [9]     6-2 6-0         Alex RYBAKOV (USA)
    Brayden SCHNUR (CAN) [5]        6-0 6-4         A.J. CATANZARITI (USA)
    Martin REDLICKI (USA) [6]       6-3 6-2         Jean THIROUIN (USA)
    Grant SOLOMON (USA)             6-4 7-6(1)      Eduardo NAVA (USA)
    JC ARAGONE (USA)                6-3 6-2         Carter LIN (USA) [13]
    Hugo DI FEO (CAN) [4]           6-0 6-0         Zeke CLARK (USA)
    Luca CORINTELI (USA) [7]        6-4 4-6 6-3     Alejandro TABILO (CAN)
    Tommy PAUL (USA)                4-6 6-2 6-1     Jack MURRAY (USA)
    Henry CRAIG (USA)               6-2 6-0         Farzin Danny AMIRI (USA) [15]
    Spencer PAPA (USA) [2]          6-1 6-2         Christian LANGMO (USA)

3rd Round

    Noah RUBIN (USA) [1]            7-6(5) 6-1     Francis TIAFOE (USA)
    Roy LEDERMAN (USA)              6-4 6-3        Michael MMOH (USA) [11]
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [3]  6-2 6-3        Josh Hagar HAGAR (USA) [16]
    Brayden SCHNUR (CAN) [5]        4-1 Retired    Daniel KERZNERMAN (USA) [9]
    Martin REDLICKI (USA) [6]       6-3 7-6(3)     Grant SOLOMON (USA)
    Hugo DI FEO (CAN) [4]           6-1 6-0        JC ARAGONE (USA)
    Tommy PAUL (USA)                6-2 6-4        Luca CORINTELI (USA) [7]
    Spencer PAPA (USA) [2]          3-6 6-1 6-2    Henry CRAIG (USA)

Quarterfinal

    Noah RUBIN (USA) [1]            6-2 0-6 7-6(3)  Roy LEDERMAN (USA)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [3]  6-2 6-2         Brayden SCHNUR (CAN) [5]
    Hugo DI FEO (CAN) [4]           7-6(9) 6-4      Martin REDLICKI (USA) [6]
    Spencer PAPA (USA) [2]          6-4 6-4         Tommy PAUL (USA)

Semifinal

    Noah RUBIN (USA) [1]      3-6 6-0 6-3     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [3]
    Hugo DI FEO (CAN) [4]     6-2 6-1         Spencer PAPA (USA) [2]

Final

    Noah RUBIN (USA) [1]     6-2 2-6 6-2     Hugo DI FEO (CAN) [4]
__________________
Rhyne Williams & Jared Donaldson



“When you fall for someone’s personality, everything else about them becomes beautiful.”
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios