Order Of Play Day 3: Wednesday, June 22 - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 06-22-2011, 03:13 AM   #1
country flag anticaria
Registered User
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 941
anticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond reputeanticaria has a reputation beyond repute
Default Order Of Play Day 3: Wednesday, June 22

vamos!


2011 WIMBLEDON ORDER OF PLAY DAY 3: WEDNESDAY, JUNE 22

*All times LOCAL

Centre Court
13:00
Ladies’ Singles – 2nd Round
Kimiko Date-Krumm(JPN) vs. Venus Williams(USA)[23]

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Rafael Nadal(ESP)[1] vs. Ryan Sweeting(USA)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Victor Hanescu(ROU) vs. Andy Roddick(USA)[8]



No. 1 Court
13:00
Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Julien Benneteau(FRA) vs. Tomas Berdych(CZE)[6]

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Andy Murray(GBR)[4] vs. Tobias Kamke(GER)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Petra Kvitova(CZE)[8] vs. Anne Keothavong(GBR)



No. 2 Court
12:00
Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Mardy Fish(USA)[10] vs. Denis Istomin(UZB)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Elena Vesnina(RUS) vs. Vera Zvonareva(RUS)[2]

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Juan Martin Del Potro(ARG)[24] vs. Olivier Rochus(BEL) ***David vs Goliath!

Ladies’ Singles – 2nd Round
Alexandra Dulgheru(ROU) vs. Svetlana Kuznetsova(RUS)[12]



No. 3 Court
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Mathilde Johansson(FRA) vs. Heather Watson(GBR)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Gilles Muller(LUX) vs. Milos Raonic(CAN)[31]

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Gael Monfils(FRA)[9] vs. Grega Zemlja(SLO)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Francesca Schiavone(ITA)[6] vs. Barbora Zahlavova Strycova(CZE)



Court 4
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Olga Govortsova(BLR) vs. Agnieszka Radwanska(POL)[13]

Ladies’ Singles – 1st Round
Sabine Lisicki(GER) vs. Anastasija Sevastova(LAT)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Carlos Berlocq(ARG) /Ricardo Mello(BRA) vs. Jamie Delgado(GBR) /Jonathan Marray(GBR)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Ksenia Pervak(RUS) vs. Pauline Parmentier(FRA)



Court 5
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Anabel Medina Garrigues(ESP) vs. Julia Goerges(GER)[16]

Gentlemen’s Singles – 1st Round
Kevin Anderson(RSA) vs Illya Marchenko(UKR)

To Finish 6-7(5) 7-6(7) 6-4 3-5

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Andreas Seppi(ITA) /Simone Vagnozzi(ITA) vs. Daniele Bracciali(ITA)[16] /Frantisek Cermak(CZE)[16]

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Kevin Anderson(RSA) /Julian Knowle(AUT) vs. Karol Beck(SVK) /David Skoch(CZE)



Court 6
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Anastasia Rodionova(AUS) vs. Andrea Hlavackova(CZE)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Frederico Gil(POR) /Ruben Ramirez Hidalgo(ESP) vs. Michael Llodra(FRA)[6] /Nenad Zimonjic(SRB)[6]

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Matthias Bachinger(GER) /Frank Moser(GER) vs. Lleyton Hewitt(AUS) /Peter Luczak(AUS)

Ladies’ Doubles
Vesna Dolonts(RUS) /Katalin Marosi(HUN) vs. Kveta Peschke(CZE)[2] /Katarina Srebotnik(SLO)[2]



Court 7
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Jie Zheng(CHN) vs. Zuzana Ondraskova(CZE)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Marcelo Melo(BRA)[13] /Bruno Soares(BRA)[13] vs. Guillermo Garcia-Lopez(ESP) /Albert Montanes(ESP)

Ladies’ Doubles
Shuai Peng(CHN)[8] /Jie Zheng(CHN)[8] vs. Akgul Amanmuradova(UZB) /Alexandra Panova(RUS)

Ladies’ Doubles
Kristina Barrois(GER) /Anna-Lena Groenefeld(GER) vs. Casey Dellacqua(AUS) /Rennae Stubbs(AUS)



Court 8
12:00
Ladies’ Singles – 2nd Round
Maria Jose Martinez Sanchez(ESP) vs. Monica Niculescu(ROU)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Wesley Moodie(RSA)[11] /Dick Norman(BEL)[11] vs. Treat Conrad Huey(PHI) /Izak Van Der Merwe(RSA)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Johan Brunstrom(SWE) /Jarkko Nieminen(FIN) vs. Scott Lipsky(USA) /Rajeev Ram(USA)

Ladies’ Doubles
Vitalia Diatchenko(RUS) /Maria Kondratieva(RUS) vs. Vera Dushevina(RUS) /Ekaterina Makarova(RUS)



Court 9
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Kristina Barrois(GER) vs. Petra Cetkovska(CZE)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Leos Friedl(CZE) /David Martin(USA) vs. Max Mirnyi(BLR)[2] /Daniel Nestor(CAN)[2]

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Ivan Dodig(CRO) /Lovro Zovko(CRO) vs. Mahesh Bhupathi(IND)[3] /Leander Paes(IND)[3]

Ladies’ Doubles
Sorana Cirstea(ROU) /Ayumi Morita(JPN) vs. Chia-Jung Chuang(TPE)[15] /Su-Wei Hsieh(TPE)[15]



Court 10
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Alona Bondarenko(UKR) vs. Jarmila Gajdosova(AUS)[27]

Gentlemen’s Singles – 1st Round
Grigor Dimitrov(BUL) vs Cedrik-Marcel Stebe(GER)

To Finish 7-5 7-5 3-3

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Filip Polasek(SVK) /Igor Zelenay(SVK) vs. Eric Butorac(USA)[9] /Jean-Julien Rojer(AHO)[9]

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Alexandr Dolgopolov(UKR) /Xavier Malisse(BEL) vs. Grigor Dimitrov(BUL) /Dmitry Tursunov(RUS)



Court 11
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Evgeniya Rodina(RUS) vs. Chanelle Scheepers(RSA)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Ashley Fisher(AUS) /Stephen Huss(AUS) vs. Martin Damm(CZE) /Rogier Wassen(NED)

Ladies’ Doubles
Michaella Krajicek(NED) /Lucie Safarova(CZE) vs. Urszula Radwanska(POL) /Arina Rodionova(RUS)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Sanchai Ratiwatana(THA) /Sonchat Ratiwatana(THA) vs. James Cerretani(USA) /Philipp Marx(GER)



Court 12
12:00
Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Richard Gasquet(FRA)[17] vs. Igor Kunitsyn(RUS)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Robin Haase(NED) vs. Fernando Verdasco(ESP)[21]

Ladies’ Singles – 2nd Round
Iveta Benesova(CZE) vs. Victoria Azarenka(BLR)[4]

Ladies’ Singles – 2nd Round
Yanina Wickmayer(BEL)[19] vs. Anna Tatishvili(GEO)



Court 14
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Misaki Doi(JPN) vs. Bethanie Mattek-Sands(USA)[30]

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Juan Ignacio Chela(ARG)[25] vs. Alex Bogomolov Jr.(USA)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Lukasz Kubot(POL) vs. Ivo Karlovic(CRO)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Anastasia Pavlyuchenkova(RUS)[14] vs. Nadia Petrova(RUS)



Court 15
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Dominika Cibulkova(SVK)[24] vs. Mirjana Lucic(CRO)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Mikhail Kukushkin(KAZ) /Michael Russell(USA) vs. Daniel Cox(GBR) /James Ward(GBR)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Ryan Harrison(USA) /Travis Rettenmaier(USA) vs. Jurgen Melzer(AUT)[5] /Philipp Petzschner(GER)[5]

Ladies’ Singles – 2nd Round
Kateryna Bondarenko(UKR) vs. Sara Errani(ITA)



Court 16
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Irina-Camelia Begu(ROU) vs. Flavia Pennetta(ITA)[21]

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Carsten Ball(AUS) /Santiago Gonzalez(MEX) vs. Dustin Brown(GER) /Michael Kohlmann(GER)

Ladies’ Doubles
Vania King(USA)[1] /Yaroslava Shvedova(KAZ)[1] vs. Simona Halep(ROU) /Varvara Lepchenko(USA)

Ladies’ Singles – 2nd Round
Tamira Paszek(AUT) vs. Christina McHale(USA)



Court 17
12:00
Ladies’ Singles – 2nd Round
Tsvetana Pironkova(BUL)[32] vs. Petra Martic(CRO)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Rainer Schuettler(GER) vs. Feliciano Lopez(ESP)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Dudi Sela(ISR) vs. Gilles Simon(FRA)[15]

Ladies’ Singles – 2nd Round
Rebecca Marino(CAN) vs. Roberta Vinci(ITA)[29]



Court 18
12:00
Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Simone Bolelli(ITA) vs. Stanislas Wawrinka(SUI)[14]

Gentlemen’s Singles – 1st Round
Ernests Gulbis(LAT) vs Dmitry Tursunov(RUS)

To Finish 3-6 6-3 5-5

Ladies’ Singles – 1st Round
Angelique Kerber(GER) vs. Laura Robson(GBR)

Gentlemen’s Singles – 2nd Round
Sergiy Stakhovsky(UKR) vs. Ivan Ljubicic(CRO)



Court 19
12:00
Ladies’ Singles – 1st Round
Polona Hercog(SLO) vs. Johanna Larsson(SWE)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Rohan Bopanna(IND)[4] /Aisam-Ul-Haq Qureshi(PAK)[4] vs. Juan Sebastian Cabal(COL) /Robert Farah(COL)

Ladies’ Doubles
Johanna Larsson(SWE) /Jasmin Woehr(GER) vs. Raquel Kops-Jones(USA) /Abigail Spears(USA)

Gentlemen’s Doubles – 1st Round
Bob Bryan(USA)[1] /Mike Bryan(USA)[1] vs. Maximo Gonzalez(ARG) /Potito Starace(ITA)
TBA

Not Before:17:30
Ladies’ Singles – 2nd Round
Stephanie Dubois(CAN) vs. Andrea Petkovic(GER)[11]

Not Before:17:30
Ladies’ Singles – 2nd Round
Daniela Hantuchova(SVK)[25] vs. Marina Erakovic(NZL)

Not Before:17:30
Ladies’ Doubles
Liezel Huber(USA)[3] /Lisa Raymond(USA)[3] vs. Jelena Dokic(AUS) /Bojana Jovanovski(SRB)

Not Before:17:30
Ladies’ Doubles
Naomi Broady(GBR) /Emily Webley-Smith(GBR) vs. Renata Voracova(CZE) /Galina Voskoboeva(KAZ)

Not Before:17:30
Ladies’ Doubles
Mariya Koryttseva(UKR) /Tatiana Poutchek(BLR) vs. Alize Cornet(FRA) /Aravane Rezai(FRA)
__________________
rafa nadal's motto: stay humble, stay hungry
anticaria is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios