Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Winner: Jesse Huta Galung - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 10-31-2009, 12:36 PM   #1
country flag Zirconek
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Winner: Jesse Huta Galung

Turkey F12
Location: Antalya, Turkey
Type: $10K
Surface: clay (outdoor)



Tournament factsheet: http://www.itftennis.com/mens/tourna...ent=1100020592
website: www.gdtennis.com
info: www.ttf.org.tr

Entry List
1 HUTA GALUNG, Jesse NED 277 1
2 MERTL, Jan CZE 347 1
3 SETKIC, Aldin BIH 384 1
4 BEDENE, Aljaz SLO 410 2
5 FLOCK, Alexander GER 446 2
6 MLENDEA, Andrei ROU 532 1
7 SLOVIC, Aleksander SRB 570 1
8 BJELICA, Ivan SRB 592 1
9 CAZES-CARRERE, Thomas FRA 595 1
10 GORCIC, Ismar BIH 632 1
11 ALEKSEENKO, Vadim UKR 668 1
12 DUPUIS, Antony FRA 670 1
13 BRADARIC, Marin CRO 686 1
14 DE SOUSA, Gilles FRA 690 2
15 $ GROZDANOV, Tihomir BUL 692 1
16 MIRNEGG, Marco AUT 706 1

Qualifying
1 TREVISAN, Matteo ITA 711 1
2 ANIKANOV, Ivan UKR 718 1
3 $ THOMSON, Clinton AUS 738 1
4 TRAYKOV, Ivaylo BUL 746 1
5 UZAKOV, Vaja UZB 751 1
6 TUDOREANU, Roman MDA 776 1
7 RADITSCHNIGG, Max AUT 799 1
8 STANCIK, Jan SVK 817 1
9 ALEKSEENKO, Gleb UKR 823 1
10 FAFL, Martin CZE 922 1
11 LINZER, Michael AUT 926 1
12 FILENKOV, Alexei RUS 956 1
13 ZORLU, Ergun TUR 962 1
14 SZMIGIEL, Mateusz POL 1034 1
15 GIURGIU, Ilie-Aurelian ROU 1078 1
16 HALACHEV, Dinko BUL 1083 1
17 $ GIUSTINO, Lorenzo ITA 1096 1
18 VASILEVSKI, Andrei BLR 1109 1
19 BEDENE, Andraz SLO 1187= 2
20 ERGUDEN, Baris TUR 1223= 1
21 GAVRILA, Llaurentiu-Ady ROU 1237= 1
22 KISLYANSKIY, Roman RUS 1248= 1
23 $ CREPALDI, Erik ITA 1252= 4
24 SAFWAT, Mohamed EGY 1263 1
25 $ BALMASHEV, Mikhail RUS 1288 1
26 GOZDUR, Rafal POL 1303= 1
27 $ CIUMAC, Andrei MDA 1308= 2
28 AKKOYUN, Haluk TUR 1323= 1
29 AL TAWEEL, Issam SYR 1335= 1
30 KARALIOLIOS, Evthimios NED 1347= 1
31 $ VAN ENGELEN, Ille NED 1349= 1
32 YUKSEL, Anil NED 1409= 1
33 ZHORNYAK, Oleksiy UKR 1437= 1
34 KOYLU, Tugay TUR 1478= 1
35 GADOMSKI, Piotr POL 1478= 1
36 ALTUNA, Tuna TUR 1504= 1
37 ESCHAUER, Werner AUT 1564= 1
38 NOVAK, Adam CZE 1635= 2
39 LAAKSONEN, Henri FIN 1635= 1
40 $ KLEMPA, Zalan SVK 1682= 1
41 KOMAKHIDZE, Beka RUS 1725= 1
42 MIKULA, David SVK 100 1
43 $ ODAZHYU, Oleksiy UKR 37 1
44 KOBZAR, Ivan BLR 18 1
45 CONSTANTIN, Alin-Mihai ROU 23 1
46 GRECZULA, Jonathan SWE 31 1
47 ABDEL NOUR, Bruno SYR 15 1
48 URBANIJA, Mike SLO 230 1
49 $ ASANOV, Arsen UZB 10 1
50 TAVKHELIDZE, Alexander GEO 6 1
51 PROSKURA, Daniil EST 20 1
52 $ MICHALOWSKI, Boryslaw POL 95 1
53 KHAYDAROV, Jakhongir UZB 47 1


http://www.itftennis.com/mens/tourna...order=Position
__________________
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old 10-31-2009, 01:31 PM   #2
country flag Zirconek
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Qualifying

1st Round

Roman TUDOREANU (MDA) (1) defeated Kaloyan KIRILOV (BUL) 6-1 6-2
Anil YUKSEL (NED) defeated Alexander TAVKHELIDZE (GEO) 6-1 6-3
Florin-Dimitrie SORODOC (ROU) defeated Boryslaw MICHALOWSKI (POL) 6-2 6-4
Andraz BEDENE (SLO) (12) defeated Kaan SENOLSUN (TUR) 6-0 6-0
Jan STANCIK (SVK) (2) defeated Tugay KOYLU (TUR) 6-2 6-0
Evthimios KARALIOLIOS (NED) defeated Daniil PROSKURA (EST) 6-3 6-4
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Genia GAMAZOV (ISR) 6-1 6-2
Bogdan ANDRII (ROU) defeated Lorenzo GIUSTINO (ITA) (13) 6-4 3-6 6-3
Gleb ALEKSEENKO (UKR) (3) defeated Ille VAN ENGELEN (NED) 6-1 6-4
Oleksiy ZHORNYAK (UKR) defeated Akos BARTALOS (SVK) 6-2 6-3
Lucas IDESTROM (SWE) defeated Nuri Ersin TARIM (TUR) 6-3 6-1
Llaurentiu-Ady GAVRILA (ROU) (14) defeated Henri LAAKSONEN (FIN) 7-5 2-2 Retired
Martin FAFL (CZE) (4) defeated David MIKULA (SVK) 6-1 6-0
Korhan Ural ATES (TUR) defeated Jaroslaw BIENKOWSKI (POL) 6-4 6-4
Oleksandr KAZAKOV (UKR) defeated Shogafur SHOFAYZIEV (UZB) 6-4 6-4
Dinko HALACHEV (BUL) (11) defeated Marcus WEIGLHOFER (AUT) 6-3 6-4
Michael LINZER (AUT) (5) defeated Anton RABINOV (ISR) 6-1 6-3
Nishank MISHRA (IND) defeated Adam NOVAK (CZE) 6-3 6-4
Zalan KLEMPA (SVK) defeated Vladislav SVIRIDOV (RUS) 6-1 6-1
Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Roman KISLYANSKIY (RUS) (15) 6-1 Retired
Arsen ASANOV (UZB) (6) defeated Durukan DURMUS (TUR) 6-4 6-1
Lukas WEINHANDL (AUT) defeated Valentin MIHAI (ROU) 6-4 6-2
Mikhail BALMASHEV (RUS) defeated Andreii ANDRIIENKO (UKR) 6-1 6-1
Adrian-Marin DANCESCU (ROU) defeated Issam AL TAWEEL (SYR) (16) 4-6 6-0 6-2
Andrei VASILEVSKI (BLR) (7) defeated Barkin YALCINKALE (TUR) 7-6(4) 6-3
Adam MAJCHROWICZ (POL) defeated Jakhongir KHAYDAROV (UZB) 6-3 6-0
Dor AMIR (ISR) defeated Gabor MONTVAI (HUN) 7-6(4) 7-5
Erik CREPALDI (ITA) defeated Ilie-Aurelian GIURGIU (ROU) (10) 6-2 6-1
Mateusz SZMIGIEL (POL) (8) defeated Ivan KOBZAR (BLR) 7-5 7-6(6)
Mike URBANIJA (SLO) defeated Jonathan GRECZULA (SWE) 7-5 6-0
Bruno ABDEL NOUR (SYR) defeated Burak VARDAL (TUR) 6-2 6-1
Oleksiy ODAZHYU (UKR) defeated Alexei FILENKOV (RUS) (9) 6-0 6-3

2nd Round

Roman TUDOREANU (MDA) (1) defeated Anil YUKSEL (NED) 6-0 6-0
Andraz BEDENE (SLO) (12) defeated Florin-Dimitrie SORODOC (ROU) 6-2 7-5
Jan STANCIK (SVK) (2) defeated Evthimios KARALIOLIOS (NED) 6-3 6-1
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Bogdan ANDRII (ROU) 6-2 7-6(6)
Gleb ALEKSEENKO (UKR) (3) defeated Oleksiy ZHORNYAK (UKR) 6-4 7-5
Llaurentiu-Ady GAVRILA (ROU) (14) defeated Lucas IDESTROM (SWE) 6-1 6-3
Martin FAFL (CZE) (4) defeated Korhan Ural ATES (TUR) 6-2 6-2
Dinko HALACHEV (BUL) (11) defeated Oleksandr KAZAKOV (UKR) 6-0 6-3
Michael LINZER (AUT) (5) defeated Nishank MISHRA (IND) 6-0 6-0
Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) defeated Zalan KLEMPA (SVK) 4-6 6-2 7-5
Lukas WEINHANDL (AUT) defeated Arsen ASANOV (UZB) (6) 6-1 6-2
Mikhail BALMASHEV (RUS) defeated Adrian-Marin DANCESCU (ROU) 6-4 6-1
Andrei VASILEVSKI (BLR) (7) defeated Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-1 6-0
Erik CREPALDI (ITA) defeated Dor AMIR (ISR) 6-1 6-0
Mateusz SZMIGIEL (POL) (8) defeated Mike URBANIJA (SLO) 6-7(4) 6-1 6-3
Oleksiy ODAZHYU (UKR) defeated Bruno ABDEL NOUR (SYR) 6-4 6-3

3rd Round

Andraz BEDENE (SLO) (12) defeated Roman TUDOREANU (MDA) (1) 5-7 6-3 6-4
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Jan STANCIK (SVK) (2) 6-4 6-2
Llaurentiu-Ady GAVRILA (ROU) (14) defeated Gleb ALEKSEENKO (UKR) (3) 6-0 6-4
Dinko HALACHEV (BUL) (11) defeated Martin FAFL (CZE) (4) 6-3 6-0
Michael LINZER (AUT) (5) defeated Alin-Mihai CONSTANTIN (ROU) 6-0 6-0
Lukas WEINHANDL (AUT) defeated Mikhail BALMASHEV (RUS) 6-7(7) 6-2 6-1
Andrei VASILEVSKI (BLR) (7) defeated Erik CREPALDI (ITA) 6-2 7-5
Mateusz SZMIGIEL (POL) (8) defeated Oleksiy ODAZHYU (UKR) 6-2 7-6(3)
__________________

Last edited by Zirconek : 11-06-2009 at 04:53 PM.
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-01-2009, 03:00 PM   #3
country flag Grobar
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 41
Grobar is on a distinguished road
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Good luck Slovic,Bjelica and Setkic
Grobar is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-03-2009, 03:59 PM   #4
country flag MOhero
Registered User
 
MOhero's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 634
MOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond reputeMOhero has a reputation beyond repute
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Round 1

(3) Aldin Šetkić (BiH) - Marco Mirnegg (AUT) 6:7(5) 6:0 6:4
Ismar Gorčić - Marin Bradarić (CRO) 5:7 6:2 7:6(6)

Go bh. momci!
__________________
www.tennis.ba


Amer Ismar Aldin Siniša Tomo Mirza Vedran Aco Zlatan Mladen Jasmin Franjo Damir Orhan Jovan Alen Sven Adnan Dario Aziz
MOhero is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-05-2009, 08:37 PM   #5
country flag byledobiec
Registered User
 
byledobiec's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 208
byledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond reputebyledobiec has a reputation beyond repute
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

brawo Gadom. it's his career highlight.
byledobiec is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-06-2009, 12:13 PM   #6
country flag Grobar
Registered User
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 41
Grobar is on a distinguished road
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Qualifying Draw

Slovic result?
Grobar is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-06-2009, 04:53 PM   #7
country flag Zirconek
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Main Draw

Doubles

1st Round

GROZDANOV (BUL) / HALACHEV (BUL) defeated BJELICA (SRB) / SLOVIC (SRB) (1) 6-4 7-5
DURMUS (TUR) / YALCINKALE (TUR) defeated KOYLU (TUR) / YUKSEL (NED) 6-7(3) 7-5 [10-6]
BRADARIC (CRO) / GORCIC (BIH) (4) defeated AKKOYUN (TUR) / ZORLU (TUR) 6-3 6-4
ERGUDEN (TUR) / VASILEVSKI (BLR) defeated CAZES-CARRERE (FRA) / DE SOUSA (FRA) 7-6(3) 3-6 [10-7]
GAVRILA (ROU) / MLENDEA (ROU) defeated FILENKOV (RUS) / LINZER (AUT) 5-7 6-4 [10-7]
GADOMSKI (POL) / SZMIGIEL (POL) defeated ANIKANOV (UKR) / UZAKOV (UZB) (3) 6-4 6-7(4) [10-7]
ESCHAUER (AUT) / FLOCK (GER) defeated ALTUNA (TUR) / ASANOV (UZB) 6-4 6-2
SETKIC (BIH) / TRAYKOV (BUL) defeated ALEKSEENKO (UKR) / ALEKSEENKO (UKR) (2) 6-3 6-4

Quarterfinal

GROZDANOV (BUL) / HALACHEV (BUL) defeated DURMUS (TUR) / YALCINKALE (TUR) 6-2 6-4
ERGUDEN (TUR) / VASILEVSKI (BLR) defeated BRADARIC (CRO) / GORCIC (BIH) (4) 7-6(5) 2-6 [10-8]
GAVRILA (ROU) / MLENDEA (ROU) defeated GADOMSKI (POL) / SZMIGIEL (POL) 6-3 6-7(7) [10-5]
ESCHAUER (AUT) / FLOCK (GER) defeated SETKIC (BIH) / TRAYKOV (BUL) 6-4 6-4

Semifinal

GROZDANOV (BUL) / HALACHEV (BUL) defeated ERGUDEN (TUR) / VASILEVSKI (BLR) 6-4 3-6 [10-6]
ESCHAUER (AUT) / FLOCK (GER) defeated GAVRILA (ROU) / MLENDEA (ROU) 6-3 6-2

Final

GROZDANOV (BUL) / HALACHEV (BUL) defeated ESCHAUER (AUT) / FLOCK (GER) 4-6 6-2 [10-7]
__________________

Last edited by Zirconek : 11-12-2009 at 05:28 PM.
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-06-2009, 04:54 PM   #8
country flag Zirconek
Tênis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Re: Turkey F12 [November 02 - Antalya - Clay] Main Draw

1st Round

Jesse HUTA GALUNG (NED) (1) defeated Tuna ALTUNA (TUR) 6-0 6-1
Matteo TREVISAN (ITA) defeated Vaja UZAKOV (UZB) 6-2 6-1
Mateusz SZMIGIEL (POL) defeated Ergun ZORLU (TUR) 0-6 6-2 6-4
Aleksander SLOVIC (SRB) (7) defeated Vadim ALEKSEENKO (UKR) 6-3 6-0
Gilles DE SOUSA (FRA) defeated Martin FAFL (CZE) 6-2 6-2
Ivaylo TRAYKOV (BUL) defeated Andraz BEDENE (SLO) 6-1 7-6(0)
Ivan ANIKANOV (UKR) defeated Lukas WEINHANDL (AUT) 6-2 6-2
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Ivan BJELICA (SRB) (8) 6-2 6-4
Andrei MLENDEA (ROU) (6) defeated Mikhail BALMASHEV (RUS) 6-2 6-2
Dinko HALACHEV (BUL) defeated Michael LINZER (AUT) 7-6(7) 6-4
Tihomir GROZDANOV (BUL) defeated Andrei VASILEVSKI (BLR) 7-5 7-5
Aldin SETKIC (BIH) (3) defeated Marco MIRNEGG (AUT) 6-7(5) 6-0 6-4
Alexander FLOCK (GER) (5) defeated Baris ERGUDEN (TUR) 6-2 6-2
Ismar GORCIC (BIH) defeated Marin BRADARIC (CRO) 5-7 6-2 7-6(6)
Thomas CAZES-CARRERE (FRA) defeated Haluk AKKOYUN (TUR) 6-2 4-6 7-5
Aljaz BEDENE (SLO) (2) defeated Llaurentiu-Ady GAVRILA (ROU) 7-5 6-7(3) 7-6(6)

2nd Round

Jesse HUTA GALUNG (NED) (1) defeated Matteo TREVISAN (ITA) Walkover
Aleksander SLOVIC (SRB) (7) defeated Mateusz SZMIGIEL (POL) 6-4 6-1
Gilles DE SOUSA (FRA) defeated Ivaylo TRAYKOV (BUL) 7-5 7-5
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Ivan ANIKANOV (UKR) 6-2 6-4
Andrei MLENDEA (ROU) (6) defeated Dinko HALACHEV (BUL) 6-4 6-2
Aldin SETKIC (BIH) (3) defeated Tihomir GROZDANOV (BUL) 6-2 4-6 7-5
Alexander FLOCK (GER) (5) defeated Ismar GORCIC (BIH) 3-6 6-2 6-2
Aljaz BEDENE (SLO) (2) defeated Thomas CAZES-CARRERE (FRA) 6-4 6-1

Quarterfinal

Jesse HUTA GALUNG (NED) (1) defeated Aleksander SLOVIC (SRB) (7) 6-2 6-3
Piotr GADOMSKI (POL) defeated Gilles DE SOUSA (FRA) 6-1 6-4
Andrei MLENDEA (ROU) (6) defeated Aldin SETKIC (BIH) (3) 7-5 6-2
Aljaz BEDENE (SLO) (2) defeated Alexander FLOCK (GER) (5) 4-6 6-2 6-2

Semifinal

Jesse HUTA GALUNG (NED) (1) defeated Piotr GADOMSKI (POL) 6-4 6-2
Andrei MLENDEA (ROU) (6) defeated Aljaz BEDENE (SLO) (2) 6-3 6-4

Final

Jesse HUTA GALUNG (NED) (1) defeated Andrei MLENDEA (ROU) (6) 3-0 Retired
__________________

Last edited by Zirconek : 11-12-2009 at 05:27 PM.
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios