News & Articles Part 3 - The Return of the Yeti - Page 300 - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 09-12-2011, 10:16 AM   #4486
country flag AnnieNik
Registered User

AnnieNik's Avatar

AnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond repute
Default Re: News & Articles Part 3 - The Return of the Yeti

Interview in Russian http://www.edinrosnn.ru/news/marat-s...hno-ot-guberna
И жизнь, и слезы, и любовь.
AnnieNik is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement

Old 09-12-2011, 10:51 AM   #4487
country flag miamod
Registered User

miamod is on a distinguished road

Can anyone translate the article?
miamod is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-12-2011, 06:47 PM   #4488
country flag greeneyes7
Registered User

greeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond repute

Here is the Google translation. Not too clear but you can get the idea.

Марат Сафин: "Предложение стать депутатом от Нижегородской области я получил лично от губернатора"
Свои эмоции и соображения по поводу процедуры праймериз, а также по другим вопросам выразил один из участников праймериз, известный теннисист и начинающий политик Марат Сафин.

12.09.2011 10:28
— Много ли у вас друзей в Нижнем Новгороде?

— Прежде всего, Дмитрий Валерьевич Сватковский. Он мой друг и коллега по цеху. Не маловажным фактором, естественно, стало предложение от Валерия Павлиновича Шанцева. Я часто сюда приезжал, за последние лет пять раз 20–30. Не плохо ориентируюсь в Нижнем Новгороде, приезжал сюда и отдыхать и по делам, был во многих местах в области. Нижний не далеко от Москвы, уютный город, хороший регион, люди приятные. Я рад, что сюда попал, Нижегородская область выбрана осознано. Изначально я не хотел идти в политику, очень долго думал, прежде чем принять решение. В конченом итоге я понимаю, что живу в России и люблю свою страну и хочу, чтобы люди здесь жили хорошо. Вклад, который я могу внести, я внесу. Говорить о том, что я иду в Госдуму ради статуса или заработной платы просто глупо. Мне хотелось бы, чтобы страна двигалась вперед, и делала это еще быстрее.

— Как Вы относитесь к тому, что спортсмены идут в политику? Компетентны ли они в этой сфере?

— Я отношусь к этому хорошо. Есть такие стереотип, что актеры, модели, спортсмены — это все не серьезно. У нас политиков много, многие говорят, но никто ничего не делает. Есть много умных спортсменов, но не они могут добраться до верха, так чтобы их воспринимали в серьез, либо просто попадают в плохие компании. Сватковский, Фетисов, Сан Саныч Карелин — многие спортсмены занимаются политикой и у них неплохо получается.

— Какие сферы деятельности Вас интересуют в рамках политической деятельности?

— Мне очень интересны международные отношения, экономика. Ну, и спорт естественно.

— В случае, если Вы станете депутатом, к Вам множество спортсменов обратится за помощью. За счет каких средств должно происходить развитее спорта?

— У нас достаточно много денег. Спорту достаточно достается от государства. При этом я не хочу не с кем бороться за эти деньги, заниматься перетягиванием канатов. Работа должна выполняться по примеру Нижегородской области — выделили деньги и сразу построили.

— Как вы оцениваете развитее спорта в регионах, легко ли пробиться молодым ребятам из глубинки?

— К сожалению, в спорте сейчас пробиться сложно. Возьмем в качестве примера Финляндию, там была проблема грязных улиц. Они сказали школьникам — теперь вы будете убирать улицы. Каждый день! И что в итоге произошло? Поколение, которое вышло из этих школ перестало мусорить. Им было привито другое мышление. То же самое необходимо у нас. Если взрослые пойдут заниматься спортом, дети на них будут смотреть. Не будет ни наркомании, ни алкоголизма. Люди смогут найти себе применение, а не просто будут тупо бухать в парке, ширяться, нюхать клей. Я все это видел своими глазами, был свидетелем того, как умерло много людей. Я об этом говорю не потому, что это красивые слова, а потому что я это знаю. Знаю, чем это заканчивается, а заканчивается все очень плачевно. Взрослые люди говорят о том, что заниматься спортом не нужно, времени нет. Бред полный! Я в Америке видел как люди занимаются спортом в 11, в 12 часов ночи. Потому что они уважают себя, свои силы, других людей. Нужно людей заставлять, что бы у них появился интерес. Все для этого есть. Сколько уже построено в вашем регионе. Осталось только прийти, переодеться и заниматься. Что их останавливает? Это культура. Нужно человеку что-то понять, прежде начать заниматься собой. Он должен это делать не только для себя, а еще и подавать пример молодым людям. Что бы, они не поддавались вредным привычкам.

— Как относятся Ваши коллеги, близкие люди, к тому, что Вы стали заниматься политикой?

— Близкие только за. Почему бы и нет. Не надо мыслить стереотипами. Я видел множество ученых гениев, которые не могут и двух слов связать. Спортсмены могут быть намного успешнее в политике. Они своим потом прославляют Россию, получая копейки, а в конечном счете о них складывается мнение как о не далеких людях. Я буду ломать эти стереотипы.

— Каковы Ваши первые действия на посту депутата?

— Надо понимать, что я новый человек. Любой новый человек должен познакомиться с командой, в которой он будет работать. Механизм работы понятен, большую роль играют межличностные отношения. Если депутат не общается с губернатором, он не сможет приниматься конструктивные решения. Нужно работать в Москве, при этом лоббировать интересы региона. Все это выстраивается на отношениях, это не просто бумажная работа. Нужно саму идти, разговаривать, продвигать свою программу, проявлять энтузиазм. У нас есть грамотные люди, глава региона, который все понимает и делает правильно. Есть помощники, люди с которыми можно работать.

— Вы до сих пор остаетесь беспартийным. Поступали ли какие-то предложения от политических партий?

— Предложения от партий пока не поступали. Но вот, вот планирую вступить в партию. У нас только одна партия, которая может повлиять на ход развития страны — это «Единая Россия». Остальные партии не могут.

— Какие уроки спорт дает политику?

— Всегда нужно быть уверенным в том, что делаешь. Я не сломаюсь, если начину что-то делать. Спорт дает уверенность в том, что устоишь.

— Вы долгое время прожили за границей. Есть вещи, которые Вы хотели перенести на русскую почву?

— Любовь друг к другу, уважение. Уважение к другому человеку идет от уважения к себе. У нас люди постоянно чем-то не довольны, в Европе нет такого. Они не могут себе такого позволить, только потому, что живут в одной стране. В России можно жить в одном доме и друг с другом даже не здороваться. Это надо менять.
greeneyes7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-14-2011, 04:33 PM   #4489
country flag greeneyes7
Registered User

greeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond reputegreeneyes7 has a reputation beyond repute

Sorry. Try this.
heir emotions and thoughts about the procedure of the primaries, as well as on other issues, one participant expressed the primaries, a famous tennis player and aspiring politician, Marat Safin.

12.09.2011 10:28
- Do you have many friends in Nizhny Novgorod?

- First of all, Dmitry V. Svatkovsky. He is my friend and colleague at the shop. Not unimportant factor, of course, was a proposal from Valery Shantsev Pavlinovich. I often come here for the last five years just 20-30. Not bad oriented in Nizhny Novgorod, come here and relax and the cases have been in many places in the area. The bottom is not far from Moscow, a cozy town, nice area, nice people. I'm glad I got here, Nizhny Novgorod region is chosen consciously. Initially, I did not want to go into politics for a long time thinking before deciding. In the final regulation, I understand that I live in Russia and I love my country and I want people here lived well. The contribution that I make, I will add it. To say that I am going to the State Duma for the sake of status or salary is just silly. I would like to move the country forward, and made it even faster.

- How do you feel about the fact that athletes go into politics? Whether they are competent in this area?

- I take this well. There is such a stereotype that actors, models, athletes - it's not serious. We have a lot of politicians, many say, but nobody does anything. There are a lot of smart athletes, but they can not get to the top, so to be taken seriously, or just get into bad company. Svatkovsky, Fetisov, San Sanych Karelin - many athletes involved in politics and they pretty well.

- Which areas of activity are you interested in politics?

- I am very interested in international relations and economics. Oh, and of course sport.

- If you become a deputy, to you a lot of athletes to seek help. What means should be the development of sport?

- We have a lot of money. Sport gets enough from the state. However, I do not want no one to fight for the money, do tug of war. The work must be carried out following the example of the Nizhny Novgorod region - contributed money and once built.

- How do you assess the development of sport in the regions, is it easy to get through to young boys from the provinces?

- Unfortunately, the sport is now difficult to break. Take the example of Finland, there was the problem of dirty streets. They said students - now you will clean the streets. Every day! And that eventually happened? The generation that came out of these schools ceased to litter. They were vaccinated more thinking. The same applies to us. When adults go in for sports, children will look at them. There will be no drug or alcohol abuse. People will be able to find employment, and not just be blunt thump in the park, Shiryaev, sniff glue. I saw it all with my own eyes have witnessed how many people died. I say this not because it is a beautiful word, but because I know it. Know how it ends, and ends with a very badly. Adults who say that sports do not need no time. Brad full! I've seen in America as people involved in sports at 11, at 12 o'clock at night. Because they respect themselves, their strength, others. People need to make, that they would have an interest. All for it. How many have been built in your area. It remains only to come to change and do it. What stops them? It is a culture. A person needs to understand something, first start doing them. He must do this not only for himself but also to set an example to young people. What would they not give in to bad habits.

- How are your colleagues, loved ones, to ensure that you have been involved in politics?

- Close only. Why not. No need to think stereotypes. I saw a lot of scientists of genius who can not connect two words. Athletes can be much more successful in politics. They praise his then Russia, to give a penny, and eventually formed an opinion about them as people not far away. I'll break down these stereotypes.

- What are your first actions as a deputy?

- We must understand that I am a new person. Any new person should meet with the team, in which it will work. The mechanism of the clear, play an important role interpersonal relationships. If the member does not communicate with the governor, he can not take constructive decisions. We need to work in Moscow, with the lobby for the interests of the region. All this is built on relationships, not just paperwork. Must itself go, talk, promote your program, show enthusiasm. We have educated people, the head of the region, who understands everything and doing the right thing. There are helpers, people with whom you can work.

- Do you still remain non-partisan. There were there any proposals from political parties?

- Proposals from parties not yet been received. But now, here are planning to join the party. We have only one party that can influence the development of the country - it's "United Russia". The other parties can not.

- What are the lessons sport brings to politics?

- You always have to be confident in what you are doing. I do not break when that begins to do something. Sport gives confidence that the foundations.

- You have lived a long time abroad. There are things that you would like to move on Russian soil?

- Love one another, respect. Respect for the other person comes from respect. Our people are always something is not satisfied, in Europe there is no such a thing. They can not afford this, just because they live in one country. In Russia it is possible to live in one house and each other not even say hello. This should be changed.
New! Click the words above to view alternate translations. Dismiss
Google Translate for my:SearchesVideosEmailPhoneChatBusiness:Translator ToolkitGlobal Market FinderWebsite Translator
About Google TranslateTurn off instant translationPrivacyHelp
Old 09-19-2011, 10:06 AM   #4490
country flag AnnieNik
Registered User

AnnieNik's Avatar

AnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond reputeAnnieNik has a reputation beyond repute

Marat's new column http://www.championat.com/tennis/article-96130.html
Old 09-30-2011, 01:58 PM   #4491
country flag AnnieNik
Registered User

AnnieNik's Avatar

Brief interview in Russian for Sport-Express http://tennis.sport-express.ru/reviews/16772/
Old 10-28-2011, 12:13 PM   #4492
country flag michellej
Registered User

michellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond reputemichellej has a reputation beyond repute

BBC.co.uk

Marat Safin swaps tennis for Russian parliament dream
Thursday, 27 October 2011 22:46 UK

Marat Safin has revealed plans to run for parliament in his native Russia.

The former world number one and double Grand Slam title winner is aiming to win one of the 450 seats in the Duma, the lower house of the Russian Federal Assembly.

"It's a new challenge and I am very committed to it," said Safin, 31, who retired from tennis two years ago.

"I think I am an intelligent guy and I have a lot to bring and a lot of ideas about things and what to do."

Safin won the US Open in 2000 and the Australian Open five years later.

I could be the best looking guy in the Duma, but that's only because all the other guys are over 60

He is the second Russian tennis player to target a seat in the Duma following 2007 US Open women's semi-finalist Anna Chakvetadze's announcement in September that she was going to stand.

Former world number five Chakvetadze has not played since Wimbledon in June because of poor health.

"The elections are on 4 December so I will soon find out," added Safin.
michellej is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 10-29-2011, 08:19 PM   #4493
country flag silmakar
Registered User

silmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond reputesilmakar has a reputation beyond repute

Award of the ATP to Safin for his 1,055 broken rackets: http://www.microsofttranslator.com/b...2F471390.shtml
silmakar is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 11:41 AM   #4494
country flag luxsword
Registered User

luxsword's Avatar

luxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond reputeluxsword has a reputation beyond repute

What kind of idea has Sampras of Russia if he thinks a sportsman can become president.

(Romeo and Juliet, II.ii)
Comic relief >>> http://english.bouletcorp.com/
luxsword is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-02-2011, 11:05 PM   #4495
country flag greeneyes7
Registered User

Guess it depends on what you are used to - in the US we have had an actor, an army general, a governor, and now a community organizer!!! Who knows what is next--perhaps the CEO of Godfather's Pizza!!!
Old 11-12-2011, 04:27 AM   #4496
country flag killer bee
Banned!

killer bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond repute

http://www.lifesports.ru/news/74346

this from 11.11.11, marat told student he would try stop smoking
killer bee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-14-2011, 07:50 PM   #4497
country flag rosespower
Registered User

rosespower's Avatar

rosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond reputerosespower has a reputation beyond repute

awww.... he really should.

I would love to see that!
rosespower is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 06:21 PM   #4498
country flag myrt
Registered User

myrt's Avatar

myrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond reputemyrt has a reputation beyond repute

Marat has the best fan forum EVER. If he can inspire such loyalty in us, just think what he can do with the Russian people. Does anyone know what day in December the election will be held?
myrt is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-15-2011, 06:55 PM   #4499
country flag MariaV
Registered User

MariaV's Avatar

MariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond reputeMariaV has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by myrt View Post
Marat has the best fan forum EVER. If he can inspire such loyalty in us, just think what he can do with the Russian people. Does anyone know what day in December the election will be held?
The State Duma elections are on the 4th of December.
I really hope he can do good things for the Russian people, he can actually be very serious and he has already done lots for former athletes who need help and is helping some young tennis players.
Old 11-17-2011, 11:56 PM   #4500
country flag killer bee
Banned!

killer bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond reputekiller bee has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by MariaV View Post
The State Duma elections are on the 4th of December.
I really hope he can do good things for the Russian people, he can actually be very serious and he has already done lots for former athletes who need help and is helping some young tennis players.
Thank you myrt,MariaV,greeneyes7 AND all for comments, so true

BNP Paribas Zurich Open 2012 with Marat Safin, 20/24.03.12
http://www.zurichopen.net/?page=News&id=79
it will be interesting to see if he still play this

Safin Picks Djokovic To Conquer London; Muster Disagrees
http://www.atpchampionstour.com/
killer bee is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules