Re: Tennis Tipping # 65 Lyon
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday
Robin Soderling (SWE) vs Julien Benneteau (FRA) SR 1 PTS
Match starts not before 2.30pm CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the second day of the 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Saturday
Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs Julien Benneteau (FRA) SR 2
Robin Soderling (SWE) vs Gilles Simon (FRA) SR 3
Matches start at 2.30pm CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first day of the 2-day Final in singles and doubles.
Good luck
Friday
Julien Benneteau (FRA) vs Steve Darcis (BEL) SR 1 PTS
Juan Carlos Ferrero (ESP) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) SR 2
Andy Roddick (USA) vs Robin Soderling (SWE) SR 3
Gilles Simon (FRA) vs Josselin Ouanna (FRA) SR 4
Matches start not before 2.00pm CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for a 1-day Semifinal in singles and doubles.
Good luck
Thursday
Gilles Simon (FRA) vs Andreas Seppi (ITA) SR 1 PTS
Fabrice Santoro (FRA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) SR 2
Steve Darcis (BEL) vs Richard Gasquet (FRA) SR 3
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs Juan Carlos Ferrero (ESP) SR 4
Christophe Rochus (BEL) vs Robin Soderling (SWE) SR 5
Andy Roddick (USA) vs Robby Ginepri (USA) SR 6
Matches start at 12.00noon CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the second day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
Good luck
Wednesday
Christophe Rochus (BEL) vs Gilles Muller (LUX) SR 7
Tommy Robredo (ESP) vs Julien Benneteau (FRA) SR 8
Paul-Henri Mathieu (FRA) vs Guillermo Canas (ARG) SR 9
Gilles Simon (FRA) vs Juan Monaco (ARG) SR 10
Thierry Ascione (FRA) vs Robin Soderling (SWE)
Josselin Ouanna (FRA) vs Nicolas Lapentti (ECU)
Matches start at 12.00noon CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the first day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
(PTS to come in thursdays OOP)
Good luck
Tuesday
Robby Ginepri (USA) vs Sebastien Grosjean (FRA) SR1 PTS
Fabrice Santoro (FRA) vs Fabio Fognini (ITA) SR 2 (PTS for doubles)
Marc Gicquel (FRA) vs Jo-Wilfried Tsonga (FRA) SR 3 (PTS for doubles)
Nicolas Lapentti (ECU) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 4 (PTS for doubles)
David Guez (FRA) vs Andreas Seppi (ITA) SR 5 (PTS for doubles)
Santiago Giraldo (COL) vs Richard Gasquet (FRA) SR 6 (PTS for doubles)
Andy Roddick (USA) vs Nicolas Mahut (FRA) SR 7 (PTS for doubles)
Matches start at 12.00noon CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for the second round in singles and for the second day of a 2-day first round in doubles.
Good luck
Monday
Juan Carlos Ferrero (ESP) vs Sam Querrey (USA) SR 1 PTS
Tommy Robredo (ESP) vs Michael Llodra (FRA) SR 2 PTS
Radek Stepanek (CZE) vs Steve Darcis (BEL) SR 3 PTS
Julien Benneteau (FRA) vs Arnaud Clement (FRA) SR 4 PTS
Josselin Ouanna (FRA) vs Ivan Ljubicic (CRO) SR 5 PTS
Alejandro Falla (COL) vs David Guez (FRA) SR 6 PTS
Thierry Ascione (FRA) vs Giovanni Lapentti (FRA) SR 7 PTS
Thiemo de Bakker (NED) vs Santiago Giraldo (COL) SR 8 PTS
Christophe Rochus (BEL) vs Alexander Slabisnky (GBR) SR 9 PTS
Matches start at 11.00am CET.
Send your picks to
Boarder35m.
All matches count for the first round in singles.
Matches SR 1-5 count for the first day of a 2-day first round on doubles. (PTS in doubles will come in Tuesdays OOP)
Good luck
Qualy Sunday
Adrian Menendez (ESP) vs David Guez (FRA) SR 1 PTS
Thierry Ascione (FRA) vs Jonathan Eysseric (FRA) SR 2
Alexander Slabinsky (GBR) vs Fernando Vicente (ESP) SR 3
Adrian Mannarino (FRA) vs Thiemo de Bakker (NED) SR 4
Christophe Rochus (BEL) vs Sebastien de Chaunac (FRA) SR 5
James McGee (IRL) vs Giovanni Lapentti (ECU) SR 6
Alejandro Falla (COL) vs Gregoire Burquier (FRA) SR 7
Justin O´Neal (USA) vs Santiago Giraldo (COL) SR 8
Matches start at 10.30am CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for final qualifying round in singles and doubles.
Good luck
Qualy Saturday
James McGee (IRL) vs Benoit Paire (FRA) SR 1 PTS
Thierry Ascione (FRA) vs Jean-Christophe Faurel (FRA) SR 2 PTS
Gregoire Burqier (FRA) vs Alexander Flock (GER) SR 3 PTS
Alejandro Falla (COL) vd Chris Eaton (GBR) SR 4 PTS
Olivier Charroin (FRA) vs Justin O´Neal (USA) SR 5 PTS
Charles Roche (RA) vs Adrian Menendez (ESP) SR 6 PTS
Sebastian de Chaunac (FRA) vs Bruno Soares (BRA) SR 7 PTS
Thiemo de Bakker (NED) vs Alexandre Renard (FRA) SR 8 PTS
Simon Cauvard vs Jonathan Eysseric (FRA) SR 9 PTS
Baptiste Bayet (FRA) vs Alexander Slabinsky (GBR) SR 10 PTS
Christophe Rochus (BEL) vs Vladimir Obradovic (SRB)
Adrian Mannarino (FRA) vs Clement Morel (MON)
Clement Reix (FRA) vs Santiago Giraldo (COL)
Enrico Iannuzzi (ITA) vs Giovanni Lapentti (ECU)
Rodolphe Gilbert (FRA) vs Davic Guez (FRA)
Francois-Arthur Vibert (FRA) vs Fernando Vicente (ESP)
Matches start at
9.00am CET.
Send your picks to
Boarder35m.
Matches count for first round qualification in singles and doubles.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)