Week 32: Prague 2, Czech Republic
Location: Prague, Czech Republic
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Český Lawn Tenis Klub Prague, Ostrov Štvanice 38, 17000 Prague 7, Czech Republic
Starting Date: August 10
2014 Champion: Diego Schwartzman (Argentina)
Tournament website: http://pragueopen.net/index.php
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Carreno Busta, Pablo ESP 56
Ramos-Vinolas, Albert ESP 57
Haider-Maurer, Andreas AUT 61
Bolelli, Simone ITA 63
Darcis, Steve BEL 67
Nedovyesov, Aleksandr KAZ 95
Krajinovic, Filip SRB 98
Albot, Radu MDA 101
OUT Montanes, Albert ESP 107
Struff, Jan-Lennard GER 109
Munoz-De La Nava, Daniel ESP 112
OUT Ghem, Andre BRA 128
Arguello, Facundo ARG 144
Golubev, Andrey KAZ 156
Pavlasek, Adam CZE 158
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 164
Carballes Baena, Roberto ESP 166
OUT Kubler, Jason AUS 169
Martin, Andrej SVK 178
Hernandez-Fernandez, Jose DOM 182
OUT Hernych, Jan CZE 185
Ignatik, Uladzimir BLR 192
Alternates
OUT 1. Lapentti, Giovanni ECU 196
IN 2. Samper-Montana, Jordi ESP 197
OUT 3. Viola, Matteo ITA 198
OUT 4. @ Marti, Javier ESP 198
IN 5. Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 199
IN 6. Kamke, Tobias GER 200
IN 7. Mertl, Jan CZE 201
IN 8. Fucsovics, Marton HUN 202
OUT 9. Gaio, Federico ITA 206
IN 10. Ungur, Adrian ROU 208
OUT 11. Hanescu, Victor ROU 212
OUT 12. Beck, Andreas GER 213
OUT 13. Naso, Gianluca ITA 214
OUT 14. Hamou, Maxime FRA 216
OUT 15. @ Sousa, Pedro POR 220
OUT 16. Ramanathan, Ramkumar IND 221
IN 17. Cachin, Pedro ARG 223
18. Brkic, Tomislav BIH 229
OUT 19. Roca Batalla, Oriol ESP 232
OUT 20. Pospisil, Jaroslav CZE 233
21. Machado, Rui POR 237
22. Satral, Jan CZE 241
23. Saez, Juan Carlos CHI 242
OUT 24. Marcora, Roberto ITA 243
OUT 25. Skugor, Franko CRO 244
26. Bellotti, Riccardo ITA 247
OUT 27. Giannessi, Alessandro ITA 248
28. Veic, Antonio CRO 249
29. De Paula, Fabiano BRA 250
30. Michalicka, Marek CZE 251
31. Wu, Di CHN 252
...
FIRST QUALIFYING ROUND
Mate DELIC (CRO) d. [1] Daniel BRANDS (GER) 7-6(5) 6-2
[WC] Dominik SUC (CZE) d. Tiago LOPES (BRA) 7-5 7-6(6)
Nikola MEKTIC (CRO) d. Sadio DOUMBIA (FRA) 6-4 6-2
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) d. [7] Fernando ROMBOLI (BRA) 7-6(9) 4-6 6-2
[WC] Michal BISCO (CZE) d. [2] Dennis NOVAK (AUT) 6-4 3-6 6-3
Antonio SANCIC (CRO) d. [WC] David POLJAK (CZE) 7-6(2) 6-2
Axel MICHON (FRA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-4 7-6(4)
[6] Ivo KLEC (SVK) d. Marcelo DEMOLINER (BRA) 7-5 6-3
[3] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. [WC] David SIMUNEK (CZE) 6-3 3-6 6-2
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. Ilija BOZOLJAC (SRB) 7-6(6) 6-1
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Pavel NEJEDLY (CZE) 6-1 6-2
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Philipp DAVYDENKO (RUS) 6-2 6-0
Libor SALABA (CZE) d. [4] Caio ZAMPIERI (BRA) 6-0 6-4
[WC] Pavel STAUBERT (CZE) d. [WC] Sander GROEN (NED) 6-3 6-1
Alexandar LAZOV (BUL) d. Vaclav SAFRANEK (CZE) 6-4 6-1
[8] Pere RIBA (ESP) d. James MARSALEK (GBR) 6-2 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
Mate DELIC (CRO) d. [WC] Dominik SUC (CZE) 6-2 6-1
Nikola MEKTIC (CRO) d. Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 6-1 6-1
[WC] Michal BISCO (CZE) d. Antonio SANCIC (CRO) 3-6 6-3 6-4
Axel MICHON (FRA) d. [6] Ivo KLEC (SVK) 6-4 6-3
[3] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 4-6 6-4 6-3
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-4 6-2
[WC] Pavel STAUBERT (CZE) d. Libor SALABA (CZE) 6-4 6-2
[8] Pere RIBA (ESP) d. Alexandar LAZOV (BUL) 6-2 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
Nikola MEKTIC (CRO) d. Mate DELIC (CRO) 3-6 6-3 6-2
Axel MICHON (FRA) d. [WC] Michal BISCO (CZE) 6-4 1-6 6-3
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [3] Juan Carlos SAEZ (CHI) 6-0 6-0
[8] Pere RIBA (ESP) d. [WC] Pavel STAUBERT (CZE) 6-0 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-1 6-3
Filip KRAJINOVIC (SRB) d. Jan MERTL (CZE) 6-3 6-3
Marton FUCSOVICS (HUN) d. Andrey GOLUBEV (KAZ) 6-3 6-3
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [5] Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-3 7-6(0)
[4] Steve DARCIS (BEL) d. Pedro CACHIN (ARG) 7-6(2) 6-4
[WC] Jan SATRAL (CZE) d. [WC] Robin STANEK (CZE) 2-6 6-3 6-4
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [WC] Dominik SPROCH (SVK) 6-1 6-0
Adam PAVLASEK (CZE) d. [8] Jan-Lennard STRUFF (GER) 6-0 6-1
[7] Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) d. Jose HERNANDEZ-FERNANDEZ (DOM) 6-3 6-2
[Q] Axel MICHON (FRA) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-4 3-6 6-2
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. Uladzimir IGNATIK (BLR) 6-4 6-7(9) 6-0
[3] Simone BOLELLI (ITA) d. [WC] Adrian SIKORA (SVK) 6-0 6-2
[6] Radu ALBOT (MDA) d. Adrian UNGUR (ROU) 5-7 6-2 7-6(5)
[Q] Pere RIBA (ESP) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 2-6 6-2 6-1
[Q] Nikola MEKTIC (CRO) d. Facundo ARGUELLO (ARG) 3-6 6-0 6-1
[2] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) d. Tobias KAMKE (GER) 6-1 6-4
SECOND ROUND
Filip KRAJINOVIC (SRB) d. [1] Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) 6-4 7-5
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Marton FUCSOVICS (HUN) 3-0 ret'd
[4] Steve DARCIS (BEL) d. [WC] Jan SATRAL (CZE) 6-3 6-3
Adam PAVLASEK (CZE) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(7) 6-2
[Q] Axel MICHON (FRA) d. [7] Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-2
[3] Simone BOLELLI (ITA) d. Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 6-3 7-6(1)
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Pere RIBA (ESP) 6-4 6-4
[Q] Nikola MEKTIC (CRO) d. [2] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) 6-4 7-6(6)
QFs
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Filip KRAJINOVIC (SRB) 6-4 6-3
Adam PAVLASEK (CZE) d. [4] Steve DARCIS (BEL) 6-2 6-7(0) 6-4
[Q] Axel MICHON (FRA) d. [3] Simone BOLELLI (ITA) 6-2 4-6 7-6(4)
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Nikola MEKTIC (CRO) 6-3 7-6(4)
SFs
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Adam PAVLASEK (CZE) 7-6(4) 6-4
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Axel MICHON (FRA) 7-5 7-5
FINAL
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [6] Radu ALBOT (MDA) 6-2 6-7(5) 6-4
Location: Prague, Czech Republic
Type: €42.5K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Český Lawn Tenis Klub Prague, Ostrov Štvanice 38, 17000 Prague 7, Czech Republic
Starting Date: August 10
2014 Champion: Diego Schwartzman (Argentina)
Tournament website: http://pragueopen.net/index.php
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Carreno Busta, Pablo ESP 56
Ramos-Vinolas, Albert ESP 57
Haider-Maurer, Andreas AUT 61
Bolelli, Simone ITA 63
Darcis, Steve BEL 67
Nedovyesov, Aleksandr KAZ 95
Krajinovic, Filip SRB 98
Albot, Radu MDA 101
OUT Montanes, Albert ESP 107
Struff, Jan-Lennard GER 109
Munoz-De La Nava, Daniel ESP 112
OUT Ghem, Andre BRA 128
Arguello, Facundo ARG 144
Golubev, Andrey KAZ 156
Pavlasek, Adam CZE 158
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 164
Carballes Baena, Roberto ESP 166
OUT Kubler, Jason AUS 169
Martin, Andrej SVK 178
Hernandez-Fernandez, Jose DOM 182
OUT Hernych, Jan CZE 185
Ignatik, Uladzimir BLR 192
Alternates
OUT 1. Lapentti, Giovanni ECU 196
IN 2. Samper-Montana, Jordi ESP 197
OUT 3. Viola, Matteo ITA 198
OUT 4. @ Marti, Javier ESP 198
IN 5. Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 199
IN 6. Kamke, Tobias GER 200
IN 7. Mertl, Jan CZE 201
IN 8. Fucsovics, Marton HUN 202
OUT 9. Gaio, Federico ITA 206
IN 10. Ungur, Adrian ROU 208
OUT 11. Hanescu, Victor ROU 212
OUT 12. Beck, Andreas GER 213
OUT 13. Naso, Gianluca ITA 214
OUT 14. Hamou, Maxime FRA 216
OUT 15. @ Sousa, Pedro POR 220
OUT 16. Ramanathan, Ramkumar IND 221
IN 17. Cachin, Pedro ARG 223
18. Brkic, Tomislav BIH 229
OUT 19. Roca Batalla, Oriol ESP 232
OUT 20. Pospisil, Jaroslav CZE 233
21. Machado, Rui POR 237
22. Satral, Jan CZE 241
23. Saez, Juan Carlos CHI 242
OUT 24. Marcora, Roberto ITA 243
OUT 25. Skugor, Franko CRO 244
26. Bellotti, Riccardo ITA 247
OUT 27. Giannessi, Alessandro ITA 248
28. Veic, Antonio CRO 249
29. De Paula, Fabiano BRA 250
30. Michalicka, Marek CZE 251
31. Wu, Di CHN 252
...
FIRST QUALIFYING ROUND
Mate DELIC (CRO) d. [1] Daniel BRANDS (GER) 7-6(5) 6-2
[WC] Dominik SUC (CZE) d. Tiago LOPES (BRA) 7-5 7-6(6)
Nikola MEKTIC (CRO) d. Sadio DOUMBIA (FRA) 6-4 6-2
Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) d. [7] Fernando ROMBOLI (BRA) 7-6(9) 4-6 6-2
[WC] Michal BISCO (CZE) d. [2] Dennis NOVAK (AUT) 6-4 3-6 6-3
Antonio SANCIC (CRO) d. [WC] David POLJAK (CZE) 7-6(2) 6-2
Axel MICHON (FRA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-4 7-6(4)
[6] Ivo KLEC (SVK) d. Marcelo DEMOLINER (BRA) 7-5 6-3
[3] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. [WC] David SIMUNEK (CZE) 6-3 3-6 6-2
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. Ilija BOZOLJAC (SRB) 7-6(6) 6-1
Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Pavel NEJEDLY (CZE) 6-1 6-2
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Philipp DAVYDENKO (RUS) 6-2 6-0
Libor SALABA (CZE) d. [4] Caio ZAMPIERI (BRA) 6-0 6-4
[WC] Pavel STAUBERT (CZE) d. [WC] Sander GROEN (NED) 6-3 6-1
Alexandar LAZOV (BUL) d. Vaclav SAFRANEK (CZE) 6-4 6-1
[8] Pere RIBA (ESP) d. James MARSALEK (GBR) 6-2 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
Mate DELIC (CRO) d. [WC] Dominik SUC (CZE) 6-2 6-1
Nikola MEKTIC (CRO) d. Tomas LIPOVSEK PUCHES (ARG) 6-1 6-1
[WC] Michal BISCO (CZE) d. Antonio SANCIC (CRO) 3-6 6-3 6-4
Axel MICHON (FRA) d. [6] Ivo KLEC (SVK) 6-4 6-3
[3] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 4-6 6-4 6-3
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-4 6-2
[WC] Pavel STAUBERT (CZE) d. Libor SALABA (CZE) 6-4 6-2
[8] Pere RIBA (ESP) d. Alexandar LAZOV (BUL) 6-2 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
Nikola MEKTIC (CRO) d. Mate DELIC (CRO) 3-6 6-3 6-2
Axel MICHON (FRA) d. [WC] Michal BISCO (CZE) 6-4 1-6 6-3
[5] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [3] Juan Carlos SAEZ (CHI) 6-0 6-0
[8] Pere RIBA (ESP) d. [WC] Pavel STAUBERT (CZE) 6-0 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-1 6-3
Filip KRAJINOVIC (SRB) d. Jan MERTL (CZE) 6-3 6-3
Marton FUCSOVICS (HUN) d. Andrey GOLUBEV (KAZ) 6-3 6-3
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [5] Aleksandr NEDOVYESOV (KAZ) 6-3 7-6(0)
[4] Steve DARCIS (BEL) d. Pedro CACHIN (ARG) 7-6(2) 6-4
[WC] Jan SATRAL (CZE) d. [WC] Robin STANEK (CZE) 2-6 6-3 6-4
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [WC] Dominik SPROCH (SVK) 6-1 6-0
Adam PAVLASEK (CZE) d. [8] Jan-Lennard STRUFF (GER) 6-0 6-1
[7] Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) d. Jose HERNANDEZ-FERNANDEZ (DOM) 6-3 6-2
[Q] Axel MICHON (FRA) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-4 3-6 6-2
Roberto CARBALLES BAENA (ESP) d. Uladzimir IGNATIK (BLR) 6-4 6-7(9) 6-0
[3] Simone BOLELLI (ITA) d. [WC] Adrian SIKORA (SVK) 6-0 6-2
[6] Radu ALBOT (MDA) d. Adrian UNGUR (ROU) 5-7 6-2 7-6(5)
[Q] Pere RIBA (ESP) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 2-6 6-2 6-1
[Q] Nikola MEKTIC (CRO) d. Facundo ARGUELLO (ARG) 3-6 6-0 6-1
[2] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) d. Tobias KAMKE (GER) 6-1 6-4
SECOND ROUND
Filip KRAJINOVIC (SRB) d. [1] Albert RAMOS-VINOLAS (ESP) 6-4 7-5
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Marton FUCSOVICS (HUN) 3-0 ret'd
[4] Steve DARCIS (BEL) d. [WC] Jan SATRAL (CZE) 6-3 6-3
Adam PAVLASEK (CZE) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 7-6(7) 6-2
[Q] Axel MICHON (FRA) d. [7] Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-2
[3] Simone BOLELLI (ITA) d. Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 6-3 7-6(1)
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Pere RIBA (ESP) 6-4 6-4
[Q] Nikola MEKTIC (CRO) d. [2] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) 6-4 7-6(6)
QFs
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Filip KRAJINOVIC (SRB) 6-4 6-3
Adam PAVLASEK (CZE) d. [4] Steve DARCIS (BEL) 6-2 6-7(0) 6-4
[Q] Axel MICHON (FRA) d. [3] Simone BOLELLI (ITA) 6-2 4-6 7-6(4)
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Nikola MEKTIC (CRO) 6-3 7-6(4)
SFs
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Adam PAVLASEK (CZE) 7-6(4) 6-4
[6] Radu ALBOT (MDA) d. [Q] Axel MICHON (FRA) 7-5 7-5
FINAL
[Q] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. [6] Radu ALBOT (MDA) 6-2 6-7(5) 6-4