Week 30: Tampere, Finland
Location: Tampere, Finland
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls: Tretorn Serie+
Site: Tampere Tennis Centre, Toimelankatu 8, 33560 Tampere, Finland; tel +358 3 313 843 00; e-mail: tenniskeskus@tampereentenniskeskus.fi
Starting Date: July 21
2013 Champion: Jesse Huta Galung (The Netherlands)
Tournament website: http://www.tampereopen.fi/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Nieminen, Jarkko FIN 62
Goffin, David BEL 105
Dzumhur, Damir BIH 123
OUT Krajinovic, Filip SRB 135
Huta Galung, Jesse NED 138
Elias, Gastao POR 152
Dutra Silva, Rogerio BRA 175
OUT Michon, Axel FRA 181
@ Lapentti, Giovanni ECU 183
Desein, Niels BEL 230
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 232
OUT Giustino, Lorenzo ITA 240
Westerhof, Boy NED 242
OUT Checa-Calvo, Jose ESP 246
Pavlasek, Adam CZE 253
Mertens, Yannick BEL 257
Teixeira, Maxime FRA 258
Gigounon, Germain BEL 259
Hocevar, Ricardo BRA 264
# Giner, Marc ESP 269
Krstin, Pedja SRB 270
Zopp, Jurgen EST 272
Alternates
OUT 1. Veic, Antonio CRO 274
IN 2. Karatsev, Aslan RUS 275
IN 3. Van Der Duim, Antal NED 276
OUT 4. Marcora, Roberto ITA 279
OUT 5. Vaisse, Martin FRA 281
IN 6. Samper-Montana, Jordi ESP 284
IN 7. Munoz-De La Nava, Daniel ESP 289
IN 8. Wang, Tak Khunn FRA 293
OUT 9. Reuter, Yannik BEL 294
OUT 10. Rodriguez - Pace, Ricardo VEN 297
OUT 11. Brizzi, Alberto ITA 300
IN 12. Quinzi, Gianluigi ITA 303
OUT 13. Balleret, Benjamin MON 305
OUT 14. De Greef , Arthur BEL 307
OUT 15. Ward, Alexander GBR 312
OUT 16. Giannessi, Alessandro ITA 313
OUT 17. Lizariturry, Juan ESP 315
OUT 18. Dellien, Hugo BOL 318
OUT 19. De Loore, Joris BEL 319
OUT 20. Sousa, Pedro POR 321
21. Kutrovsky, Dimitar BUL 327
22. Lokoli, Laurent FRA 329
23. Sikora, Adrian SVK 334
OUT 24. Donati, Matteo ITA 336
25. Panfil, Grzegorz POL 337
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) d. [7] Leonardo KIRCHE (BRA) 7-5 6-2
[2] Laurent LOKOLI (FRA) d. [5] Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-3 6-2
[6] Isak ARVIDSSON (SWE) d. [3] Wilson LEITE (BRA) 6-1 6-4
Harri HELIOVAARA (FIN) d. [4] Anton ZAITCEV (RUS) 1-6 7-6(2) 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Gianluigi QUINZI (ITA) 6-3 6-2
Yannick MERTENS (BEL) d. [WC] Timi KIVIJARVI (FIN) 6-3 6-1
Adam PAVLASEK (CZE) d. Jurgen ZOPP (EST) 6-4 6-4
[6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-0 6-2
[3] Damir DZUMHUR (BIH) d. [WC] HERKKO POLLANEN (FIN) 6-2 6-1
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-1 6-3
[Q] Laurent LOKOLI (FRA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 4-6 6-2 6-1
[5] Jesse HUTA GALLUNG (NED) d. [Q] Isak ARVIDSSON (SWE) 6-2 6-1
Pedja KRSTIN (SRB) d. [7] Boy WESTERHOF (NED) 6-4 6-1
Maxime TEIXEIRA (ESP) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-1 6-4
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Tak Khunn WANG (FRA) 7-6(4) 6-2
[4] Gastao ELIAS (POR) d. [Q] Harri HELIOVAARA (FIN) 6-1 6-3
[WC] Henrik SILLANPAA (FIN) d. [8] Niels DESEIN (BEL) 6-7(4) 6-2 6-4
[Q] Elias YMER (SWE) d. Antal VAN DER DUIM (NED) 6-0 6-2
[WC] Micke KONTINEN (FIN) d. Marc GINER (ESP) 6-3 5-7 6-3
[2] David GOFFIN (BEL) d. Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-4
SECOND ROUND
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Yannick MERTENS (BEL) 6-3 6-2
[6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Adam PAVLASEK (CZE) 6-2 6-2
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [3] Damir DZUMHUR (BIH) 6-4 6-3
[Q] Laurent LOKOLI (FRA) d. [5] Jesse HUTA GALLUNG (NED) 1-6 6-4 6-1
Pedja KRSTIN (SRB) d. Maxime TEIXEIRA (ESP) 7-6(4) 6-2
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [4] Gastao ELIAS (POR) 7-6(7) 6-4
[Q] Elias YMER (SWE) d. [WC] Henrik SILLANPAA (FIN) 6-4 6-3
[2] David GOFFIN (BEL) d. [WC] Micke KONTINEN (FIN) 6-2 6-0
QFs
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. [6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 6-4 6-7(5) 7-6(3)
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [Q] Laurent LOKOLI (FRA) 6-4 6-0
Pedja KRSTIN (SRB) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 5-7 7-6(3)
[2] David GOFFIN (BEL) d. [Q] Elias YMER (SWE) 6-2 6-1
SFs
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-3 6-4
[2] David GOFFIN (BEL) d. Pedja KRSTIN (SRB) 6-4 6-2
FINAL
[2] David GOFFIN (BEL) d. [1] Jarkko NIEMINEN (FIN) 7-6(3) 6-3
Location: Tampere, Finland
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls: Tretorn Serie+
Site: Tampere Tennis Centre, Toimelankatu 8, 33560 Tampere, Finland; tel +358 3 313 843 00; e-mail: tenniskeskus@tampereentenniskeskus.fi
Starting Date: July 21
2013 Champion: Jesse Huta Galung (The Netherlands)
Tournament website: http://www.tampereopen.fi/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Nieminen, Jarkko FIN 62
Goffin, David BEL 105
Dzumhur, Damir BIH 123
OUT Krajinovic, Filip SRB 135
Huta Galung, Jesse NED 138
Elias, Gastao POR 152
Dutra Silva, Rogerio BRA 175
OUT Michon, Axel FRA 181
@ Lapentti, Giovanni ECU 183
Desein, Niels BEL 230
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 232
OUT Giustino, Lorenzo ITA 240
Westerhof, Boy NED 242
OUT Checa-Calvo, Jose ESP 246
Pavlasek, Adam CZE 253
Mertens, Yannick BEL 257
Teixeira, Maxime FRA 258
Gigounon, Germain BEL 259
Hocevar, Ricardo BRA 264
# Giner, Marc ESP 269
Krstin, Pedja SRB 270
Zopp, Jurgen EST 272
Alternates
OUT 1. Veic, Antonio CRO 274
IN 2. Karatsev, Aslan RUS 275
IN 3. Van Der Duim, Antal NED 276
OUT 4. Marcora, Roberto ITA 279
OUT 5. Vaisse, Martin FRA 281
IN 6. Samper-Montana, Jordi ESP 284
IN 7. Munoz-De La Nava, Daniel ESP 289
IN 8. Wang, Tak Khunn FRA 293
OUT 9. Reuter, Yannik BEL 294
OUT 10. Rodriguez - Pace, Ricardo VEN 297
OUT 11. Brizzi, Alberto ITA 300
IN 12. Quinzi, Gianluigi ITA 303
OUT 13. Balleret, Benjamin MON 305
OUT 14. De Greef , Arthur BEL 307
OUT 15. Ward, Alexander GBR 312
OUT 16. Giannessi, Alessandro ITA 313
OUT 17. Lizariturry, Juan ESP 315
OUT 18. Dellien, Hugo BOL 318
OUT 19. De Loore, Joris BEL 319
OUT 20. Sousa, Pedro POR 321
21. Kutrovsky, Dimitar BUL 327
22. Lokoli, Laurent FRA 329
23. Sikora, Adrian SVK 334
OUT 24. Donati, Matteo ITA 336
25. Panfil, Grzegorz POL 337
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Elias YMER (SWE) d. [7] Leonardo KIRCHE (BRA) 7-5 6-2
[2] Laurent LOKOLI (FRA) d. [5] Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-3 6-2
[6] Isak ARVIDSSON (SWE) d. [3] Wilson LEITE (BRA) 6-1 6-4
Harri HELIOVAARA (FIN) d. [4] Anton ZAITCEV (RUS) 1-6 7-6(2) 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Gianluigi QUINZI (ITA) 6-3 6-2
Yannick MERTENS (BEL) d. [WC] Timi KIVIJARVI (FIN) 6-3 6-1
Adam PAVLASEK (CZE) d. Jurgen ZOPP (EST) 6-4 6-4
[6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-0 6-2
[3] Damir DZUMHUR (BIH) d. [WC] HERKKO POLLANEN (FIN) 6-2 6-1
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-1 6-3
[Q] Laurent LOKOLI (FRA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 4-6 6-2 6-1
[5] Jesse HUTA GALLUNG (NED) d. [Q] Isak ARVIDSSON (SWE) 6-2 6-1
Pedja KRSTIN (SRB) d. [7] Boy WESTERHOF (NED) 6-4 6-1
Maxime TEIXEIRA (ESP) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-1 6-4
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Tak Khunn WANG (FRA) 7-6(4) 6-2
[4] Gastao ELIAS (POR) d. [Q] Harri HELIOVAARA (FIN) 6-1 6-3
[WC] Henrik SILLANPAA (FIN) d. [8] Niels DESEIN (BEL) 6-7(4) 6-2 6-4
[Q] Elias YMER (SWE) d. Antal VAN DER DUIM (NED) 6-0 6-2
[WC] Micke KONTINEN (FIN) d. Marc GINER (ESP) 6-3 5-7 6-3
[2] David GOFFIN (BEL) d. Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-4
SECOND ROUND
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Yannick MERTENS (BEL) 6-3 6-2
[6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) d. Adam PAVLASEK (CZE) 6-2 6-2
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [3] Damir DZUMHUR (BIH) 6-4 6-3
[Q] Laurent LOKOLI (FRA) d. [5] Jesse HUTA GALLUNG (NED) 1-6 6-4 6-1
Pedja KRSTIN (SRB) d. Maxime TEIXEIRA (ESP) 7-6(4) 6-2
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [4] Gastao ELIAS (POR) 7-6(7) 6-4
[Q] Elias YMER (SWE) d. [WC] Henrik SILLANPAA (FIN) 6-4 6-3
[2] David GOFFIN (BEL) d. [WC] Micke KONTINEN (FIN) 6-2 6-0
QFs
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. [6] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 6-4 6-7(5) 7-6(3)
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [Q] Laurent LOKOLI (FRA) 6-4 6-0
Pedja KRSTIN (SRB) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 5-7 7-6(3)
[2] David GOFFIN (BEL) d. [Q] Elias YMER (SWE) 6-2 6-1
SFs
[1] Jarkko NIEMINEN (FIN) d. Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-3 6-4
[2] David GOFFIN (BEL) d. Pedja KRSTIN (SRB) 6-4 6-2
FINAL
[2] David GOFFIN (BEL) d. [1] Jarkko NIEMINEN (FIN) 7-6(3) 6-3