Week 16: Vercelli, Italy
Location: Vercelli, Italy
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: A.S.D. Tennis Pro Vercelli, Corso Rigola, 138, Vercelli, 13100, Italy; phone: +39 01 61 213 829; e-mailrovercellitennis@alice.it
Starting Date: April 20
2014 Champion (week 17): Simone Bolelli (Italy)
Tournament website: http://provercellitennis.it/atp-challenger-2015/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Krajinovic, Filip SRB 96
Brown, Dustin GER 104
OUT Beck, Andreas GER 116
Sijsling, Igor NED 132
Edmund, Kyle GBR 144
Coppejans, Kimmer BEL 150
Cecchinato, Marco ITA 155
Delic, Mate CRO 156
OUT Karatsev, Aslan RUS 167
Marcora, Roberto ITA 181
Arnaboldi, Andrea ITA 187
OUT # Starace, Potito ITA 188
Martin, Andrej SVK 197
Viola, Matteo ITA 198
Molchanov, Denys UKR 200
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 202
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 204
Kovalik, Jozef SVK 205
Basic, Mirza BIH 209
OUT Lokoli, Laurent FRA 212
Couacaud, Enzo FRA 213
Lamasine, Tristan FRA 214
[SE]
OUT [SE]
[WC]
[WC]
[WC]
[WC]
[Q]
[Q]
[Q]
[Q]
Alternates
OUT 1. Mecir, Miloslav SVK 223
IN 2. Volandri, Filippo ITA 224
OUT 3. Machado, Rui POR 225
IN 4. Daniel, Taro JPN 229
IN 5. De Greef, Arthur BEL 231
OUT 6. Bourgue, Mathias FRA 232
OUT 7. # Pospisil, Jaroslav CZE 236
IN 8. Laaksonen, Henri SUI 238
IN 9. Veic, Antonio CRO 239
OUT 10. Pavlasek, Adam CZE 241
OUT 11. Cachin, Pedro ARG 244
OUT 12. Djere, Laslo SRB 245
OUT 13. Torebko, Peter GER 250
OUT 14. Ignatik, Uladzimir BLR 251
OUT 15. Fabbiano, Thomas ITA 253
OUT 16. Huta Galung, Jesse NED 258
OUT 17. Langer, Nils GER 260
18. Robert, Stephane FRA 264
19. Brkic, Tomislav BIH 266
OUT 20. Silva, Frederico Ferreira POR 268
OUT 21. @# Checa-Calvo, Jose ESP 269
OUT 22. Krstin, Pedja SRB 273
OUT 23. Mertens, Yannick BEL 280
24. Khachanov, Karen RUS 283
25. Marti, Yann SUI 286
26. Michalicka, Marek CZE 287
OUT 27. Eysseric, Jonathan FRA 292
OUT 28. Obry, Julien FRA 297
29. Panfil, Grzegorz POL 303
30. Hamou, Maxime FRA 304
31. Gaio, Federico ITA 305
32. Mektic, Nikola CRO 311
OUT 33. # Giner, Marc ESP 313
34. Androic, Toni CRO 316
35. Teixeira, Maxime FRA 320
...
FIRST QUALIFYING ROUND
Kevin KRAWIETZ (GER) d. [1] Matteo DONATI (ITA) 2-6 7-6(6) 7-5
Michael LINZER (AUT) d. [WC] Andrea TURCO (ITA) 6-1 6-2
Filip PELIWO (CAN) d. Yannik REUTER (BEL) 6-0 6-4
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-2 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. [WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) 3-6 6-1 6-2
Moritz BAUMANN (GER) d. Philipp PETZSCHNER (GER) 7-5 6-1
Riccardo SINICROPI (ITA) d. Miliaan NIESTEN (NED) 6-2 6-2
Omar GIACALONE (ITA) d. [7] Daniel BRANDS (GER) 3-6 6-4 6-4
Antonio SANCIC (CRO) d. [3] Stephane ROBERT (FRA) 6-1 6-4
Isak ARVIDSSON (SWE) d. Mikhail ELGIN (RUS) 2-6 6-4 7-6(0)
Romain ARNEODO (MON) d. Pietro RONDONI (ITA) 6-2 6-2
[6] Gianluca NASO (ITA) d. [WC] Alberto BAGARELLO (ITA) 6-3 7-5
[4] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Simone RONCALLI (ITA) 6-4 6-4
[WC] Lorenzo SONEGO (ITA) d. Nicola GHEDIN (ITA) 6-4 6-7(8) 6-4
Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Andrea VAVASSORI (ITA) 6-4 1-6 6-4
Dino MARCAN (CRO) d. [5] Grzegorz PANFIL (POL) 7-6(5) 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
Michael LINZER (AUT) d. Kevin KRAWIETZ (GER) 6-2 2-1 ret'd
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Filip PELIWO (CAN) 6-3 6-2
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Moritz BAUMANN (GER) 6-2 6-2
Omar GIACALONE (ITA) d. Riccardo SINICROPI (ITA) 6-3 7-5
Antonio SANCIC (CRO) d. Isak ARVIDSSON (SWE) 6-2 6-2
Romain ARNEODO (MON) d. [6] Gianluca NASO (ITA) 6-4 7-6(3)
[4] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 7-5 6-2
Dino MARCAN (CRO) d. Matwe MIDDELKOOP (NED) 7-6(6) 6-0
FINAL QUALIFYING ROUND
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Michael LINZER (AUT) 6-4 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Omar GIACALONE (ITA) 5-7 6-3 6-1
Antonio SANCIC (CRO) d. Romain ARNEODO (MON) 6-4 6-4
[4] Yann MARTI (SUI) d. Dino MARCAN (CRO) 6-4 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Mirza BASIC (BIH) d. [LL] Omar GIACALONE (ITA) 6-3 6-1 [[1] Filip KRAJINOVIC (SRB) has withdrawn]
Taro DANIEL (JPN) d. Jozef KOVALIK (SVK) 6-4 7-5
Antonio VEIC (CRO) d. Henri LAAKSONEN (SUI) 7-5 6-2
Matteo VIOLA (ITA) d. [8] Andrea ARNABOLDI (ITA) 6-2 6-1
[4] Kyle EDMUND (GBR) d. [Q] Maxime HAMOU (FRA) 7-6(3) 6-1
Roberto MARCORA (ITA) d. Denys MOLCHANOV (UKR) 6-2 6-3
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-2 6-1
Andrej MARTIN (SVK) d. [7] Mate DELIC (CRO) 3-6 7-5 6-1
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [Q] Benjamin BALLERET (MON) 6-2 6-1
[WC] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [SE] Inigo CERVANTES (ESP) 6-7(1) 6-4 6-3
[WC] Salvatore CARUSO (ITA) d. [Q] Antonio SANCIC (CRO) 7-6(4) 6-1
[WC] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [3] Igor SIJSLING (NED) 6-2 7-5
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [5] Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-1 6-4
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [Q] Yann MARTI (SUI) 7-5 6-3
Arthur DE GREEF (BEL) d. Enzo COUACAUD (FRA) 6-2 6-1
Tristan LAMASINE (FRA) d. [2] Dustin BROWN (GER) 6-4 3-6 6-3
SECOND ROUND
Taro DANIEL (JPN) d. Mirza BASIC (BIH) 6-3 6-1
Antonio VEIC (CRO) d. Matteo VIOLA (ITA) 6-0 6-1
[4] Kyle EDMUND (GBR) d. Roberto MARCORA (ITA) 6-4 6-2
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-3 6-2
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [WC] Stefano NAPOLITANO (ITA) 6-4 6-4
[WC] Salvatore CARUSO (ITA) d. [WC] Gianluigi QUINZI (ITA) 7-6(3) 3-6 6-3
Filippo VOLANDRI (ITA) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-2 6-1
Arthur DE GREEF (BEL) d. Tristan LAMASINE (FRA) 6-3 6-2
QFs
Taro DANIEL (JPN) d. Antonio VEIC (CRO) 6-1 7-5
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [4] Kyle EDMUND (GBR) 3-6 6-3 6-4
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [WC] Salvatore CARUSO (ITA) 6-3 6-4
Filippo VOLANDRI (ITA) d. Arthur DE GREEF (BEL) 7-5 6-4
SFs
Taro DANIEL (JPN) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 6-1
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [6] Marco CECCHINATO (ITA) 7-6(2) 6-3
FINAL
Taro DANIEL (JPN) d. Filippo VOLANDRI (ITA) 6-3 1-6 6-4
Location: Vercelli, Italy
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: A.S.D. Tennis Pro Vercelli, Corso Rigola, 138, Vercelli, 13100, Italy; phone: +39 01 61 213 829; e-mailrovercellitennis@alice.it
Starting Date: April 20
2014 Champion (week 17): Simone Bolelli (Italy)
Tournament website: http://provercellitennis.it/atp-challenger-2015/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Krajinovic, Filip SRB 96
Brown, Dustin GER 104
OUT Beck, Andreas GER 116
Sijsling, Igor NED 132
Edmund, Kyle GBR 144
Coppejans, Kimmer BEL 150
Cecchinato, Marco ITA 155
Delic, Mate CRO 156
OUT Karatsev, Aslan RUS 167
Marcora, Roberto ITA 181
Arnaboldi, Andrea ITA 187
OUT # Starace, Potito ITA 188
Martin, Andrej SVK 197
Viola, Matteo ITA 198
Molchanov, Denys UKR 200
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 202
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 204
Kovalik, Jozef SVK 205
Basic, Mirza BIH 209
OUT Lokoli, Laurent FRA 212
Couacaud, Enzo FRA 213
Lamasine, Tristan FRA 214
[SE]
OUT [SE]
[WC]
[WC]
[WC]
[WC]
[Q]
[Q]
[Q]
[Q]
Alternates
OUT 1. Mecir, Miloslav SVK 223
IN 2. Volandri, Filippo ITA 224
OUT 3. Machado, Rui POR 225
IN 4. Daniel, Taro JPN 229
IN 5. De Greef, Arthur BEL 231
OUT 6. Bourgue, Mathias FRA 232
OUT 7. # Pospisil, Jaroslav CZE 236
IN 8. Laaksonen, Henri SUI 238
IN 9. Veic, Antonio CRO 239
OUT 10. Pavlasek, Adam CZE 241
OUT 11. Cachin, Pedro ARG 244
OUT 12. Djere, Laslo SRB 245
OUT 13. Torebko, Peter GER 250
OUT 14. Ignatik, Uladzimir BLR 251
OUT 15. Fabbiano, Thomas ITA 253
OUT 16. Huta Galung, Jesse NED 258
OUT 17. Langer, Nils GER 260
18. Robert, Stephane FRA 264
19. Brkic, Tomislav BIH 266
OUT 20. Silva, Frederico Ferreira POR 268
OUT 21. @# Checa-Calvo, Jose ESP 269
OUT 22. Krstin, Pedja SRB 273
OUT 23. Mertens, Yannick BEL 280
24. Khachanov, Karen RUS 283
25. Marti, Yann SUI 286
26. Michalicka, Marek CZE 287
OUT 27. Eysseric, Jonathan FRA 292
OUT 28. Obry, Julien FRA 297
29. Panfil, Grzegorz POL 303
30. Hamou, Maxime FRA 304
31. Gaio, Federico ITA 305
32. Mektic, Nikola CRO 311
OUT 33. # Giner, Marc ESP 313
34. Androic, Toni CRO 316
35. Teixeira, Maxime FRA 320
...
FIRST QUALIFYING ROUND
Kevin KRAWIETZ (GER) d. [1] Matteo DONATI (ITA) 2-6 7-6(6) 7-5
Michael LINZER (AUT) d. [WC] Andrea TURCO (ITA) 6-1 6-2
Filip PELIWO (CAN) d. Yannik REUTER (BEL) 6-0 6-4
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-2 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. [WC] Nicolo TURCHETTI (ITA) 3-6 6-1 6-2
Moritz BAUMANN (GER) d. Philipp PETZSCHNER (GER) 7-5 6-1
Riccardo SINICROPI (ITA) d. Miliaan NIESTEN (NED) 6-2 6-2
Omar GIACALONE (ITA) d. [7] Daniel BRANDS (GER) 3-6 6-4 6-4
Antonio SANCIC (CRO) d. [3] Stephane ROBERT (FRA) 6-1 6-4
Isak ARVIDSSON (SWE) d. Mikhail ELGIN (RUS) 2-6 6-4 7-6(0)
Romain ARNEODO (MON) d. Pietro RONDONI (ITA) 6-2 6-2
[6] Gianluca NASO (ITA) d. [WC] Alberto BAGARELLO (ITA) 6-3 7-5
[4] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Simone RONCALLI (ITA) 6-4 6-4
[WC] Lorenzo SONEGO (ITA) d. Nicola GHEDIN (ITA) 6-4 6-7(8) 6-4
Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Andrea VAVASSORI (ITA) 6-4 1-6 6-4
Dino MARCAN (CRO) d. [5] Grzegorz PANFIL (POL) 7-6(5) 6-2
SECOND QUALIFYING ROUND
Michael LINZER (AUT) d. Kevin KRAWIETZ (GER) 6-2 2-1 ret'd
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Filip PELIWO (CAN) 6-3 6-2
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Moritz BAUMANN (GER) 6-2 6-2
Omar GIACALONE (ITA) d. Riccardo SINICROPI (ITA) 6-3 7-5
Antonio SANCIC (CRO) d. Isak ARVIDSSON (SWE) 6-2 6-2
Romain ARNEODO (MON) d. [6] Gianluca NASO (ITA) 6-4 7-6(3)
[4] Yann MARTI (SUI) d. [WC] Lorenzo SONEGO (ITA) 7-5 6-2
Dino MARCAN (CRO) d. Matwe MIDDELKOOP (NED) 7-6(6) 6-0
FINAL QUALIFYING ROUND
[8] Benjamin BALLERET (MON) d. Michael LINZER (AUT) 6-4 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Omar GIACALONE (ITA) 5-7 6-3 6-1
Antonio SANCIC (CRO) d. Romain ARNEODO (MON) 6-4 6-4
[4] Yann MARTI (SUI) d. Dino MARCAN (CRO) 6-4 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Mirza BASIC (BIH) d. [LL] Omar GIACALONE (ITA) 6-3 6-1 [[1] Filip KRAJINOVIC (SRB) has withdrawn]
Taro DANIEL (JPN) d. Jozef KOVALIK (SVK) 6-4 7-5
Antonio VEIC (CRO) d. Henri LAAKSONEN (SUI) 7-5 6-2
Matteo VIOLA (ITA) d. [8] Andrea ARNABOLDI (ITA) 6-2 6-1
[4] Kyle EDMUND (GBR) d. [Q] Maxime HAMOU (FRA) 7-6(3) 6-1
Roberto MARCORA (ITA) d. Denys MOLCHANOV (UKR) 6-2 6-3
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [WC] Gianluca MAGER (ITA) 6-2 6-1
Andrej MARTIN (SVK) d. [7] Mate DELIC (CRO) 3-6 7-5 6-1
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [Q] Benjamin BALLERET (MON) 6-2 6-1
[WC] Stefano NAPOLITANO (ITA) d. [SE] Inigo CERVANTES (ESP) 6-7(1) 6-4 6-3
[WC] Salvatore CARUSO (ITA) d. [Q] Antonio SANCIC (CRO) 7-6(4) 6-1
[WC] Gianluigi QUINZI (ITA) d. [3] Igor SIJSLING (NED) 6-2 7-5
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [5] Kimmer COPPEJANS (BEL) 6-1 6-4
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [Q] Yann MARTI (SUI) 7-5 6-3
Arthur DE GREEF (BEL) d. Enzo COUACAUD (FRA) 6-2 6-1
Tristan LAMASINE (FRA) d. [2] Dustin BROWN (GER) 6-4 3-6 6-3
SECOND ROUND
Taro DANIEL (JPN) d. Mirza BASIC (BIH) 6-3 6-1
Antonio VEIC (CRO) d. Matteo VIOLA (ITA) 6-0 6-1
[4] Kyle EDMUND (GBR) d. Roberto MARCORA (ITA) 6-4 6-2
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-3 6-2
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [WC] Stefano NAPOLITANO (ITA) 6-4 6-4
[WC] Salvatore CARUSO (ITA) d. [WC] Gianluigi QUINZI (ITA) 7-6(3) 3-6 6-3
Filippo VOLANDRI (ITA) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-2 6-1
Arthur DE GREEF (BEL) d. Tristan LAMASINE (FRA) 6-3 6-2
QFs
Taro DANIEL (JPN) d. Antonio VEIC (CRO) 6-1 7-5
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [4] Kyle EDMUND (GBR) 3-6 6-3 6-4
[6] Marco CECCHINATO (ITA) d. [WC] Salvatore CARUSO (ITA) 6-3 6-4
Filippo VOLANDRI (ITA) d. Arthur DE GREEF (BEL) 7-5 6-4
SFs
Taro DANIEL (JPN) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 6-1
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [6] Marco CECCHINATO (ITA) 7-6(2) 6-3
FINAL
Taro DANIEL (JPN) d. Filippo VOLANDRI (ITA) 6-3 1-6 6-4