Re: DTT Lyon, St Petersburg, Basel (Week 28)
Schedule of Play
Code:
[B][U]Tentative DTT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Monday ~ DTT 1st Round
Tuesday ~ DTT 2nd Round
Wednesday and Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Monday & Tuesday ~ DTT 1st Round
Wednesday and Thursday ~ DTT QF
Friday ~ DTT SF
Saturday & Sunday ~ DTT Final
SUNDAY OOP
Stephen Huss (AUS)/Ross Hutchins (GBR) vs Michael Llodra /FRA)/Andy Ram (ISR) SR 1 PTS Ly
Travis Parrott (USA)/Filip Polasek (SVK) vs Rohan Bopanna (IND)/Max Mirnyi (BLR) SR 2 St
Christopher Kas (GER)/Philipp Kohlschreiber (GER) vs Mahesh Bhupathi (IND)/Mark Knowles (BAH) SR 3 Ba
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches start at 12.00noon CET.
Matches count for the second day of the 2-day Final in singles and doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
SATURDAY OOP
Thierry Ascione (FRA)/Marc Gicquel (FRA) vs Michael Llodra (FRA)/Andy Ram (ISR) SR 4 Ly
David Nalbandian (ARG)/ Eduardo Schwank (ARG) vs Christopher Kas (GER)/Philipp Kohlschreiber (GER) SR 5 Ba
Rohan Bopanna (IND)/Max Mirnyi (BLR) vs Michal Mertinak (SVK)/Lovro Zovko (CRO) SR 6 St
Jose Acasuso (ARG)/Agustin Calleri (ARG) vs Mahesh Bhupathi (IND)/Mark Knowles (BAH) SR 7 Ba
Please send your picks to
Boarder35m.
Matches start at 12.00noon CET.
Matches count for the first day of the 2-day Final in singles and doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
FRIDAY OOP
Igor Kunitsyn (RUS)/Marat Safin (RUS) vs Rohan Bopanna (IND)/Max Mirnyi (BLR) SR 1 PTS St
Michail Elgin (RUS)/Alexandre Kudryavtsev (RUS) vs Travis Parrot (USA)/Filip Polasek (SVK) SR 2 St
Jordan Kerr (AUS)/Jarkko Nieminen (FIN) vs Mahesh Bhupathi (IND)/ Mark Knowles (BAH) SR 3 Ba
Jonas Bjorkman (SWE)/Kevin Ullyett (ZIM) vs Stephen Huss (AUS)/Ross Hutchins (GBR) SR 4 Ly
Please send your picks to
Boarder35m, except for balloon and vamos israel who send to
Björki and nevito who sends his picks to
KalleOnAir.
Matches start at 12.00noon CET.
Matches count for a 1-day Semifinal in singles and doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
THURSDAY OOP
James Blake (USA)/ Bobby Reynolds (USA) vs Jose Acasuso (ARG)/ Agustin Calleri (ARG) SR 1 PTS Ba
Tomas Berdych (CZE)/Nicolas Kiefer (GER) vs Davis Nalbandian (ARG)/ Eduardo Schwank (ARG) SR 2 Ba
Michael Kohlmann (GER)/Sergiy Stakhovsky (UKR) vs Michal Mertinak (SVK)/Lovro Zovko (CRO) SR 3 St
Eric Butorac (USA)/Frantisek Cermak (CZE) vs Travis Parrott (USA)/Filip Polasek (SVK) SR 4 St
Lukas Dlouhy (CZE)/Leander Paes (IND) vs Christopher Kas /GER)/Philipp Kohlschreiber (GER) SR 5 Ba
Marcel Granollers (ESP)/Feliciano Lopez (ESP) vs Mahesh Bhupathi (IND)/ Mark Knowles (BAH) SR 6 Ba
Simon Aspelin (SWE)/Julian Knowle (AUT) vs Michail Elgin (RUS)/Alexandre Kudryavtsev (RUS) St
Jonas Bjorkman (SWE)/Kevin Ullyett (ZIM) vs Lucas Arnold Ker (ARG)/Bruno Soares (BRA) Ly
Jeff Coetzee (RSA)/Wesley Moodie (RSA) vs Stephen Huss(AUS)/Ross Hutchis (GBR) Ly
Please send your picks to
Boarder35m, except for maldini, MuriloBrasil and JeffCandoi, who send to
trucul.
Matches start at 1.00pm CET.
Matches count for the second day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
WEDNESDAY OOP
Yves Allegro (SUI)/ Jean-Claude Scherrer (SUI) vs Christopher Kas (GER)/Philipp Kohlschreiber (GER) SR 7 Ba
Thierry Ascione (FRA)/Marc Gicquel (FRA) vs Robert Lindstedt (SWE)/Jamie Murray (GBR) SR 8 Ly
Sebastien Grosjean (FRA)/Jo-Wilfried Tsonga (FRA) vs Michael Llodra (FRA)/Andy Ram (ISR) SR 9 Ly
Rohan Bopanna (IND)/Max Mirnyi (BLR) vs Mikhail Youzhny (RUS)/Mischa Zverev (RUS) SR 10 St
Eric Butorac (USA)/Frantisek Cermak (CZE) vs Jamie Jamie Delgado (GBR)/Andy Murray (GBR) St
Jose Acasuso (ARG)/Agustin Calleri (ARG) vs Mariusz Fyrstenberg (POL)/Marcin Matkowski (POL) Ba
Lukas Dlouhy (CZE)/Leander Paes (IND) vs Jurgen Melzer (AUT)/Todd Perry (USA) Ba
Jonas Bjorkman (SWE)/Kevin Ullyett (ZIM) vs Chris Haggard (RSA)/Sam Querrey (USA) Ly
Simon Aspelin (SWE)/Julian Knowle (AUT) vs Teimuraz Gabashvili (RUS)/Dominik Hrbaty (SVK) St
Please send your picks to
Boarder35m, except for maldini, MuriloBrasil and JeffCandoi, who send to
trucul.
Matches start at 2.00pm CET.
Matches count for the first day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
(PTS to come in Thursdays OOP).
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
TUESDAY OOP
Lucas Arnold Ker (ARG)/Bruno Soares (BRA) vs Tommy Robredo (ESP)/ Fabrice Santoro (FRA) SR 1 PTS Ly
Igor Kunitsyn (RUS)/Marat Safin (RUS) vs Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK)/Rogier Wassen (NED) SR 2 (PTS for doubles) St
Oscar Hernandez (ESP)/Albert Montanes (ESP) vs Jordan Kerr (AUS)/Jarkko Nieminen (FIN) SR 3 (PTS for doubles) Ba
Philipp Petzschner(GER)/Alexander Peya(AUT) vs David Naldbandian (ARG)/Eduardo Schwank (ARG) SR 4 (PTS for doubles) Ba
Rober Lindstedt (SWE)/Jamie Murray (GBR) vs Marcelo Melo (BRA)/Andre Sa (BRA) SR 5 (PTS for doubles) Ly
Jeff Coetze (RSA)/Wesley Moodie (RSA) vs Arnaud Clement (FRA)/Sebastien de Chaunac (FRA) SR 6 (PTS for doubles) Ly
Michal Mertinak (SVK)/Lovro Zovko (CRO) vs Martin Damm (CZE)/Pavel Vizner (CZE) SR 7 (PTS for doubles) St
Steve Darcis (BEL)/Christophe Rochus (BEL) vs Michael Llodra (FRA)/Andy Ram (ISR) SR 8 (PTS for doubles) Ly
Daniel Nestor (CAN)/Nenad Zimonjic (SRB) vs Tomas Berdych (CZE)/Nicolas Kiefer (GER) SR 9 (PTS for doubles) Ba
Please send your picks to
Boarder35m, except for Gavnich77, Duncan and quiron, who send to
trucul.
Matches start at 11.30am CET.
Matches count for a 1-day singles second round and second day of a 2-day first round in doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Ba: Matches take place in Basel
Good luck
MONDAY OOP
Fabio FOGNINI (ITA)/Andreas SEPPI (ITA) vs Stephen HUSS (AUS)/Ross HUTCHINS (GBR) SR 1 PTS Ly
Michael KOHLMANN (GER)/Sergiy STAKHOVSKY (UKR) vs Janko TIPSAREVIC (SRB)/Viktor TROICKI (SRB) SR 2 PTS St
Robby GINEPRI (USA)/Andy RODDICK (USA) vs Thierry ASCIONE (FRA)/Marc GICQUEL (FRA) SR 3 PTS Ly
Harel LEVY (ISR)/Noam OKUN (ISR) vs Travis PARROTT (USA)/Filip POLASEK (SVK) SR 4 PTS St
Sebastien GROSJEAN (FRA)/Jo-Wilfried TSONGA (FRA) vs Scott LIPSKY (USA)/David MARTIN (USA) SR 5 PTS Ly
James CERRETANI (USA)/Jaroslav LEVINSKY (CZE) vs Michail ELGIN (RUS)/Alexandre KUDRYAVTSEV (RUS) SR 6 PTS St
Please send your picks to
Boarder35m, except for Gavnich77, Duncan and vamos israel, who send to
trucul
Matches start not before 1.00pm CET, 3.00pm in St. Petersburg.
Matches count for a 1-day singles first round and first day of a first round in doubles.
Ly: Matches take place in Lyon
St: Matches take place in St. Petersburg
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs/Hewitt 6:7 7:6 10-6)