Thursday (6.26.2008) OOP&Scores
Centre Court
1:00 pm Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Venus Williams (USA)[7] v. Anne Keothavong (GBR)
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Xavier Malisse (BEL) v. Andy Murray (GBR)[12]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Andy Roddick (USA)[6] v. Janko Tipsarevic (SRB)
Court 1
1:00 pm Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Ernests Gulbis (LAT) v. Rafael Nadal (ESP)[2]
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alla Kudryavtseva (RUS) v. Maria Sharapova (RUS)[3]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Chris Eaton (GBR) v. Dmitry Tursunov (RUS)[25]
Court 2
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Stefano Galvani (ITA) v. Mikhail Youzhny (RUS)[17]
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Su-Wei Hsieh (TPE) v. Dinara Safina (RUS)[9]
3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Carla Suarez Navarro (ESP) v. Jelena Jankovic (SRB)[2]
4 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[8] v. Sebastien Grosjean (FRA)
Court 3
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Kiefer (GER)[27] v. Martin Vassallo Arguello (ARG)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Gisela Dulko (ARG) v. Lindsay Davenport (USA)[25]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Rainer Schuettler (GER) v. James Blake (USA)[9]4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alisa Kleybanova (RUS) v. Daniela Hantuchova (SVK)[10]
Court 4
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Neil Bamford (GBR)/Joshua Goodall (GBR) v. Rik De Voest (RSA)/
Lukasz Kubot (POL)
2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Tamira Paszek (AUT)/Jasmin Woehr (GER) v. Sara Errani (ITA)/Francesca Schiavone (ITA)
3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)/Alicia Molik (AUS) v. Frantisek Cermak (CZE)/Lucie Hradecka (CZE)
4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Stephen Huss (AUS)/Ross Hutchins (GBR) v. Jonathan Erlich (ISR)[3]/Andy Ram (ISR)[3]
Court 5
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Rajeev Ram (USA)/Bobby Reynolds (USA) v. Amer Delic (USA)/Brendan Evans (USA)2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[5]/Virginia Ruano Pascual (ESP)[5] v. Stephanie Foretz (FRA)/Camille Pin (FRA)
3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[13]/Sania Mirza (IND)[13] v. Elena Baltacha (GBR)/Naomi Cavaday (GBR)
4 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Oliver Marach (AUT)/Michal Mertinak (SVK) v. Thomas Johansson (SWE)/Jurgen Melzer (AUT) Court 6
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Alex Bogdanovic (GBR)/Jonathan Marray (GBR) v. Daniel Nestor (CAN)[2]/Nenad Zimonjic (SRB)[2]2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Marina Erakovic (NZL) v. Julia Goerges (GER)
3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Shahar Peer (ISR)[24] v. Emilie Loit (FRA)
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[16] v. Sorana Cirstea (ROU)
Court 7
12:00 noon Start
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Andre Sa (BRA)/Janette Husarova (SVK) v. Wesley Moodie (RSA)/Jill Craybas (USA)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Thomaz Bellucci (BRA)/Marcos Daniel (BRA) v. Petr Pala (CZE)/Igor Zelenay (SVK)3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Alex Bogdanovic (GBR)/Melanie South (GBR) v. Yves Allegro (SUI)/Agnes Szavay (HUN)
4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Eric Butorac (USA)/Ashley Fisher (AUS) v. Lukas Dlouhy (CZE)[9]/Leander Paes (IND)[9]
Court 8
12:00 noon Start
1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Virginie Razzano (FRA)/Julia Vakulenko (UKR) v. Vera Dushevina (RUS)/Ekaterina Dzehalevich (BLR)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)/Fernando Verdasco (ESP) v. Tomas Cibulec (CZE)/Ivo Minar (CZE)3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Rohan Bopanna (IND)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) v. Marcel Granollers-Pujol (ESP)/Santiago Ventura (ESP)
Court 9
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Martin Damm (CZE)[6]/Pavel Vizner (CZE)[6] v. Travis Parrott (USA)/Filip Polasek (SVK)2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Ekaterina Makarova (RUS)/Selima Sfar (TUN) v. Alona Bondarenko (UKR)[7]/Kateryna Bondarenko (UKR)[7]
3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[4]/Mark Knowles (BAH)[4] v. Philipp Petzschner (GER)/Alexander Peya (AUT)
Court 11
12:00 noon Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) v. Sania Mirza (IND)[32]
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Tommy Robredo (ESP)[23] v. Tommy Haas (GER)3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[5] v. Timea Bacsinszky (SUI)
4 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Agustin Calleri (ARG) v. Gilles Simon (FRA)[28]
Court 14
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Jurgen Melzer (AUT) v. Jesse Levine (USA)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Caroline Wozniacki (DEN)[31] v. Aleksandra Wozniak (CAN)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Marin Cilic (CRO) v. Jarkko Nieminen (FIN)[24]
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Flavia Pennetta (ITA)[22] v. Ai Sugiyama (JPN)
Court 16
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Oscar Hernandez (ESP)/Albert Montanes (ESP) v. Christopher Kas (GER)[15]/Rogier Wassen (NED)[15]
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Bruno Soares (BRA)/Dusan Vemic (SRB) v. James Cerretani (USA)/Victor Hanescu (ROU)3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Eva Hrdinova (CZE)/Petra Kvitova (CZE) v. Elena Vesnina (RUS)/Vera Zvonareva (RUS)
Court 17
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA) v. Benjamin Becker (GER)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Sybille Bammer (AUT)[26] v. Shuai Peng (CHN)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Almagro (ESP)[19] v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Mara Santangelo (ITA) v. Nadia Petrova (RUS)[21]
Court 18
12:00 noon Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[13] v. Tamarine Tanasugarn (THA)
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Radek Stepanek (CZE)[16] v. Viktor Troicki (SRB)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Paul-Henri Mathieu (FRA)[14] v. Jeremy Chardy (FRA)4 Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Marta Domachowska (POL)/Agnieszka Radwanska (POL) v. Serena Williams (USA)[11]/Venus Williams (USA)[11]
Court 19
12:00 noon Start
1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Christina Anne Fusano (USA)/Angela Haynes (USA) v. Edina Gallovits (ROU)/Olga Govortsova (BLR)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[14]/Jamie Murray (GBR)[14] v. Marc Gicquel (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nuria Llagostera Vives (ESP)/Maria Jose Martinez sanchez (ESP) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[12]/Amelie Mauresmo (FRA)[12]
TBA
5:30 pm Start
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
James Auckland (GBR)/Elena Baltacha (GBR) v. David Skoch (CZE)/Iveta Benesova (CZE)
Centre Court
1:00 pm Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Venus Williams (USA)[7] v. Anne Keothavong (GBR)
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Xavier Malisse (BEL) v. Andy Murray (GBR)[12]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Andy Roddick (USA)[6] v. Janko Tipsarevic (SRB)
Court 1
1:00 pm Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Ernests Gulbis (LAT) v. Rafael Nadal (ESP)[2]
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alla Kudryavtseva (RUS) v. Maria Sharapova (RUS)[3]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Chris Eaton (GBR) v. Dmitry Tursunov (RUS)[25]
Court 2
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Stefano Galvani (ITA) v. Mikhail Youzhny (RUS)[17]
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Su-Wei Hsieh (TPE) v. Dinara Safina (RUS)[9]
3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Carla Suarez Navarro (ESP) v. Jelena Jankovic (SRB)[2]
4 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Richard Gasquet (FRA)[8] v. Sebastien Grosjean (FRA)
Court 3
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Kiefer (GER)[27] v. Martin Vassallo Arguello (ARG)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Gisela Dulko (ARG) v. Lindsay Davenport (USA)[25]
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Rainer Schuettler (GER) v. James Blake (USA)[9]4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Alisa Kleybanova (RUS) v. Daniela Hantuchova (SVK)[10]
Court 4
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Neil Bamford (GBR)/Joshua Goodall (GBR) v. Rik De Voest (RSA)/
Lukasz Kubot (POL)
2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Tamira Paszek (AUT)/Jasmin Woehr (GER) v. Sara Errani (ITA)/Francesca Schiavone (ITA)
3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Jonas Bjorkman (SWE)/Alicia Molik (AUS) v. Frantisek Cermak (CZE)/Lucie Hradecka (CZE)
4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Stephen Huss (AUS)/Ross Hutchins (GBR) v. Jonathan Erlich (ISR)[3]/Andy Ram (ISR)[3]
Court 5
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Rajeev Ram (USA)/Bobby Reynolds (USA) v. Amer Delic (USA)/Brendan Evans (USA)2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Anabel Medina Garrigues (ESP)[5]/Virginia Ruano Pascual (ESP)[5] v. Stephanie Foretz (FRA)/Camille Pin (FRA)
3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Bethanie Mattek (USA)[13]/Sania Mirza (IND)[13] v. Elena Baltacha (GBR)/Naomi Cavaday (GBR)
4 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Oliver Marach (AUT)/Michal Mertinak (SVK) v. Thomas Johansson (SWE)/Jurgen Melzer (AUT) Court 6
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Alex Bogdanovic (GBR)/Jonathan Marray (GBR) v. Daniel Nestor (CAN)[2]/Nenad Zimonjic (SRB)[2]2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Marina Erakovic (NZL) v. Julia Goerges (GER)
3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Shahar Peer (ISR)[24] v. Emilie Loit (FRA)
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Victoria Azarenka (BLR)[16] v. Sorana Cirstea (ROU)
Court 7
12:00 noon Start
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Andre Sa (BRA)/Janette Husarova (SVK) v. Wesley Moodie (RSA)/Jill Craybas (USA)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Thomaz Bellucci (BRA)/Marcos Daniel (BRA) v. Petr Pala (CZE)/Igor Zelenay (SVK)3 Mixed Doubles - 1st Rnd.
Alex Bogdanovic (GBR)/Melanie South (GBR) v. Yves Allegro (SUI)/Agnes Szavay (HUN)
4 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Eric Butorac (USA)/Ashley Fisher (AUS) v. Lukas Dlouhy (CZE)[9]/Leander Paes (IND)[9]
Court 8
12:00 noon Start
1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Virginie Razzano (FRA)/Julia Vakulenko (UKR) v. Vera Dushevina (RUS)/Ekaterina Dzehalevich (BLR)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Feliciano Lopez (ESP)/Fernando Verdasco (ESP) v. Tomas Cibulec (CZE)/Ivo Minar (CZE)3 Gentlemen's Doubles - 2nd Rnd.
Rohan Bopanna (IND)/Aisam-Ul-Haq Qureshi (PAK) v. Marcel Granollers-Pujol (ESP)/Santiago Ventura (ESP)
Court 9
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Martin Damm (CZE)[6]/Pavel Vizner (CZE)[6] v. Travis Parrott (USA)/Filip Polasek (SVK)2 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Ekaterina Makarova (RUS)/Selima Sfar (TUN) v. Alona Bondarenko (UKR)[7]/Kateryna Bondarenko (UKR)[7]
3 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Mahesh Bhupathi (IND)[4]/Mark Knowles (BAH)[4] v. Philipp Petzschner (GER)/Alexander Peya (AUT)
Court 11
12:00 noon Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Maria Jose Martinez Sanchez (ESP) v. Sania Mirza (IND)[32]
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Tommy Robredo (ESP)[23] v. Tommy Haas (GER)3 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Elena Dementieva (RUS)[5] v. Timea Bacsinszky (SUI)
4 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Agustin Calleri (ARG) v. Gilles Simon (FRA)[28]
Court 14
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Jurgen Melzer (AUT) v. Jesse Levine (USA)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Caroline Wozniacki (DEN)[31] v. Aleksandra Wozniak (CAN)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Marin Cilic (CRO) v. Jarkko Nieminen (FIN)[24]
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Flavia Pennetta (ITA)[22] v. Ai Sugiyama (JPN)
Court 16
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Oscar Hernandez (ESP)/Albert Montanes (ESP) v. Christopher Kas (GER)[15]/Rogier Wassen (NED)[15]
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Bruno Soares (BRA)/Dusan Vemic (SRB) v. James Cerretani (USA)/Victor Hanescu (ROU)3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Eva Hrdinova (CZE)/Petra Kvitova (CZE) v. Elena Vesnina (RUS)/Vera Zvonareva (RUS)
Court 17
12:00 noon Start
1 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Arnaud Clement (FRA) v. Benjamin Becker (GER)
2 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Sybille Bammer (AUT)[26] v. Shuai Peng (CHN)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Nicolas Almagro (ESP)[19] v. Guillermo Garcia-Lopez (ESP)
4 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Mara Santangelo (ITA) v. Nadia Petrova (RUS)[21]
Court 18
12:00 noon Start
1 Ladies' Singles - 2nd Rnd.
Vera Zvonareva (RUS)[13] v. Tamarine Tanasugarn (THA)
2 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Radek Stepanek (CZE)[16] v. Viktor Troicki (SRB)
3 Gentlemen's Singles - 2nd Rnd.
Paul-Henri Mathieu (FRA)[14] v. Jeremy Chardy (FRA)4 Ladies' Doubles - 2nd Rnd.
Marta Domachowska (POL)/Agnieszka Radwanska (POL) v. Serena Williams (USA)[11]/Venus Williams (USA)[11]
Court 19
12:00 noon Start
1 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Christina Anne Fusano (USA)/Angela Haynes (USA) v. Edina Gallovits (ROU)/Olga Govortsova (BLR)
2 Gentlemen's Doubles - 1st Rnd.
Max Mirnyi (BLR)[14]/Jamie Murray (GBR)[14] v. Marc Gicquel (FRA)/Fabrice Santoro (FRA)
3 Ladies' Doubles - 1st Rnd.
Nuria Llagostera Vives (ESP)/Maria Jose Martinez sanchez (ESP) v. Svetlana Kuznetsova (RUS)[12]/Amelie Mauresmo (FRA)[12]
TBA
5:30 pm Start
1 Mixed Doubles - 1st Rnd.
James Auckland (GBR)/Elena Baltacha (GBR) v. David Skoch (CZE)/Iveta Benesova (CZE)