Week 13: Le Gosier, Guadeloupe
Location: Le Gosier, Guadeloupe
Type: $100K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Ligue de Tennis de Guadeloupe - Stade Lambert-Lamby - Bas-du-Fort 97191 Le Gosier; tel 05 90 90 90 97 ; fax 05 90 90 96 11 ; e-mail : ligue.guadeloupe@fft.fr
Starting Date: March 30
2014 Champion: Steve Johnson (USA)
Tournament website: http://www.open-guadeloupe.com/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Open-Guadeloupe-Internationaux-de-Tennis-Masculin/427956617283867
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Lu, Yen-Hsun TPE 59
Baghdatis, Marcos CYP 61
OUT Pospisil, Vasek CAN 62
Andujar, Pablo ESP 66
OUT Soeda, Go JPN 84
Paire, Benoit FRA 89
OUT Darcis, Steve BEL 90
Gonzalez, Maximo ARG 98
OUT Dustov, Farrukh UZB 99
OUT Ward, James GBR 108
Gombos, Norbert SVK 117
Falla, Alejandro COL 119
De Schepper, Kenny FRA 120
Chung, Hyeon KOR 122
Mahut, Nicolas FRA 126
Elias, Gastao POR 127
OUT Bachinger, Matthias GER 130
Bemelmans, Ruben BEL 133
OUT Herbert, Pierre-Hugues FRA 139
OUT Arguello, Facundo ARG 140
Roger-Vasselin, Edouard FRA 145
Edmund, Kyle GBR 153
Fratangelo, Bjorn USA 170
Ghem, Andre BRA 171
Alternates
IN 1. Hernych, Jan CZE 175
OUT 2. Puetz, Tim GER 177
OUT 3. Arnaboldi, Andrea ITA 191
IN 4. Smith, John-Patrick AUS 195
OUT 5. Viola, Matteo ITA 197
OUT 6. Kuznetsov, Alex USA 199
OUT 7. Kovalik, Jozef SVK 201
OUT 8. Samper-Montana, Jordi ESP 202
IN 9. Trungelliti, Marco ARG 218
OUT 10. Millot, Vincent FRA 220
OUT 11. Mertl, Jan CZE 221
OUT 12. # Pospisil, Jaroslav CZE 225
IN 13. Van Der Duim, Antal NED 227
IN 14. Marie, Jules FRA 228
OUT 15. Mertens, Yannick BEL 264
IN 16. Mina, Gianni FRA 265
OUT 17. Hernandez, Jose DOM 270
IN 18. King, Darian BAR 271
OUT 19. Cagnina, Julien BEL 273
OUT 20. Boutillier, Remi FRA 279
OUT 21. # Musialek, Alexis FRA 282
OUT 22. Ebden, Matthew AUS 288
IN 23. Krueger, Mitchell USA 291
IN 24. Marti, Yann SUI 295
25. Struvay, Eduardo COL 296
OUT 26. Obry, Julien FRA 297
OUT 27. Propoggia, Dane AUS 298
28. Lapentti, Giovanni ECU 301
OUT 29. Vaisse, Martin FRA 308
OUT 30. Pulgar-Garcia, Jaime ESP 311
OUT 31. Jankovits, Yannick FRA 313
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[WC] Stephane BALAGNE (FRA) d. [1] Filip HORANSKY (SVK) w/o [F.Horansky was moved to MD]
[7] Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Richard TRIVAL (FRA) 6-0 6-0
[2] Henrique CUNHA (BRA) d. Roberto MAYTIN (VEN) 6-4 6-0
[5] Jordan UBIERGO (FRA) d. [WC] Martin BARBIER (FRA) 6-1 7-6(5)
[3] Omar JASIKA (AUS) d. [WC] Jeremie EUPHRASIE (FRA) 6-2 6-2
[6] Fernando ROMBOLI (BRA) d. [WC] Nicolas ANCEDY (GUD) 6-4 6-4
[4] Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Aurelien MARNE (FRA) 6-0 6-0
[8] David VOLFSON (CAN) d. Victor GIRAT MAGIN (FRA) 6-4 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[7] Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Stephane BALAGNE (FRA) 6-1 6-0
[2] Henrique CUNHA (BRA) d. [5] Jordan UBIERGO (FRA) 6-2 6-2
[3] Omar JASIKA (AUS) d. [6] Fernando ROMBOLI (BRA) 6-1 7-5
[4] Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [8] David VOLFSON (CAN) 6-1 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Marcos BAGHDATIS (CYP) d. Darian KING (BAR) 7-5 7-6(3)
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. Jules MARIE (FRA) 7-6(5) 6-1
Marco TRUNGELLITI (ARG) d. Gastao ELIAS (POR) 7-6(10) 6-3
[Q] Omar JASIKA (AUS) d. [5] Hyeon CHUNG (KOR) 6-3 2-6 6-4
[3] Benoit PAIRE (FRA) d. [Q] Matwe MIDDELKOOP (NED) 6-4 6-4
Jan HERNYCH (CZE) d. [Q] Wesley KOOLHOF (NED) 6-3 6-3
Kyle EDMUND (GBR) d. [WC] Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-7(3) 6-4
[7] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. Mitchell KRUEGER (USA) 6-4 6-1
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [8] Nicolas MAHUT (FRA) 7-6(6) 6-3
[WC] Laurent ROCHETTE (FRA) d. [WC] Calvin HEMERY (FRA) 7-6(3) 6-1
Andre GHEM (BRA) d. [Alt] Filip HORANSKY (SVK) 6-2 6-4
[4] Maximo GONZALEZ (ARG) d. Bjorn FRATANGELO (USA) 6-3 7-5
[6] Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Gregoire BARRERE (FRA) 6-3 7-6(3)
John-Patrick SMITH (AUS) d. Antal VAN DER DUIM (NED) 7-6(2) 6-4
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. Gianni MINA (FRA) 3-6 6-3 6-3
[Alt] Ivo KLEC (SVK) d. [2] Pablo ANDUJAR (ESP) 7-6(2) 1-0 ret'd
SECOND ROUND
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. [1] Marcos BAGHDATIS (CYP) 6-2 6-2
[Q] Omar JASIKA (AUS) d. Marco TRUNGELLITI (ARG) 6-4 6-4
[3] Benoit PAIRE (FRA) d. Jan HERNYCH (CZE) 4-6 6-2 7-6(9)
Kyle EDMUND (GBR) d. [7] Kenny DE SCHEPPER (FRA) 6-4 7-5
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [WC] Laurent ROCHETTE (FRA) 7-6(0) 6-3
Andre GHEM (BRA) d. [4] Maximo GONZALEZ (ARG) 6-0 3-6 7-5
John-Patrick SMITH (AUS) d. [6] Norbert GOMBOS (SVK) 3-6 6-4 6-1
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. [Alt] Ivo KLEC (SVK) 7-6(3) 6-2
QFs
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. [Q] Omar JASIKA (AUS) 6-4 6-2
Kyle EDMUND (GBR) d. [3] Benoit PAIRE (FRA) 3-6 6-2 6-3
Ruben BEMELMANS (BEL) d. Andre GHEM (BRA) 6-3 6-2
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. John-Patrick SMITH (AUS) 6-4 6-4
SFs
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. Kyle EDMUND (GBR) 6-2 6-3
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [Q] Henrique CUNHA (BRA) 6-0 6-2
FINAL
Ruben BEMELMANS (BEL) d. Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) 7-6(6) 6-3
Location: Le Gosier, Guadeloupe
Type: $100K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Ligue de Tennis de Guadeloupe - Stade Lambert-Lamby - Bas-du-Fort 97191 Le Gosier; tel 05 90 90 90 97 ; fax 05 90 90 96 11 ; e-mail : ligue.guadeloupe@fft.fr
Starting Date: March 30
2014 Champion: Steve Johnson (USA)
Tournament website: http://www.open-guadeloupe.com/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Open-Guadeloupe-Internationaux-de-Tennis-Masculin/427956617283867
Twitter:
Entry List
Main Draw
OUT Lu, Yen-Hsun TPE 59
Baghdatis, Marcos CYP 61
OUT Pospisil, Vasek CAN 62
Andujar, Pablo ESP 66
OUT Soeda, Go JPN 84
Paire, Benoit FRA 89
OUT Darcis, Steve BEL 90
Gonzalez, Maximo ARG 98
OUT Dustov, Farrukh UZB 99
OUT Ward, James GBR 108
Gombos, Norbert SVK 117
Falla, Alejandro COL 119
De Schepper, Kenny FRA 120
Chung, Hyeon KOR 122
Mahut, Nicolas FRA 126
Elias, Gastao POR 127
OUT Bachinger, Matthias GER 130
Bemelmans, Ruben BEL 133
OUT Herbert, Pierre-Hugues FRA 139
OUT Arguello, Facundo ARG 140
Roger-Vasselin, Edouard FRA 145
Edmund, Kyle GBR 153
Fratangelo, Bjorn USA 170
Ghem, Andre BRA 171
Alternates
IN 1. Hernych, Jan CZE 175
OUT 2. Puetz, Tim GER 177
OUT 3. Arnaboldi, Andrea ITA 191
IN 4. Smith, John-Patrick AUS 195
OUT 5. Viola, Matteo ITA 197
OUT 6. Kuznetsov, Alex USA 199
OUT 7. Kovalik, Jozef SVK 201
OUT 8. Samper-Montana, Jordi ESP 202
IN 9. Trungelliti, Marco ARG 218
OUT 10. Millot, Vincent FRA 220
OUT 11. Mertl, Jan CZE 221
OUT 12. # Pospisil, Jaroslav CZE 225
IN 13. Van Der Duim, Antal NED 227
IN 14. Marie, Jules FRA 228
OUT 15. Mertens, Yannick BEL 264
IN 16. Mina, Gianni FRA 265
OUT 17. Hernandez, Jose DOM 270
IN 18. King, Darian BAR 271
OUT 19. Cagnina, Julien BEL 273
OUT 20. Boutillier, Remi FRA 279
OUT 21. # Musialek, Alexis FRA 282
OUT 22. Ebden, Matthew AUS 288
IN 23. Krueger, Mitchell USA 291
IN 24. Marti, Yann SUI 295
25. Struvay, Eduardo COL 296
OUT 26. Obry, Julien FRA 297
OUT 27. Propoggia, Dane AUS 298
28. Lapentti, Giovanni ECU 301
OUT 29. Vaisse, Martin FRA 308
OUT 30. Pulgar-Garcia, Jaime ESP 311
OUT 31. Jankovits, Yannick FRA 313
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[WC] Stephane BALAGNE (FRA) d. [1] Filip HORANSKY (SVK) w/o [F.Horansky was moved to MD]
[7] Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Richard TRIVAL (FRA) 6-0 6-0
[2] Henrique CUNHA (BRA) d. Roberto MAYTIN (VEN) 6-4 6-0
[5] Jordan UBIERGO (FRA) d. [WC] Martin BARBIER (FRA) 6-1 7-6(5)
[3] Omar JASIKA (AUS) d. [WC] Jeremie EUPHRASIE (FRA) 6-2 6-2
[6] Fernando ROMBOLI (BRA) d. [WC] Nicolas ANCEDY (GUD) 6-4 6-4
[4] Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Aurelien MARNE (FRA) 6-0 6-0
[8] David VOLFSON (CAN) d. Victor GIRAT MAGIN (FRA) 6-4 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[7] Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Stephane BALAGNE (FRA) 6-1 6-0
[2] Henrique CUNHA (BRA) d. [5] Jordan UBIERGO (FRA) 6-2 6-2
[3] Omar JASIKA (AUS) d. [6] Fernando ROMBOLI (BRA) 6-1 7-5
[4] Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [8] David VOLFSON (CAN) 6-1 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Marcos BAGHDATIS (CYP) d. Darian KING (BAR) 7-5 7-6(3)
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. Jules MARIE (FRA) 7-6(5) 6-1
Marco TRUNGELLITI (ARG) d. Gastao ELIAS (POR) 7-6(10) 6-3
[Q] Omar JASIKA (AUS) d. [5] Hyeon CHUNG (KOR) 6-3 2-6 6-4
[3] Benoit PAIRE (FRA) d. [Q] Matwe MIDDELKOOP (NED) 6-4 6-4
Jan HERNYCH (CZE) d. [Q] Wesley KOOLHOF (NED) 6-3 6-3
Kyle EDMUND (GBR) d. [WC] Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-7(3) 6-4
[7] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. Mitchell KRUEGER (USA) 6-4 6-1
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [8] Nicolas MAHUT (FRA) 7-6(6) 6-3
[WC] Laurent ROCHETTE (FRA) d. [WC] Calvin HEMERY (FRA) 7-6(3) 6-1
Andre GHEM (BRA) d. [Alt] Filip HORANSKY (SVK) 6-2 6-4
[4] Maximo GONZALEZ (ARG) d. Bjorn FRATANGELO (USA) 6-3 7-5
[6] Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Gregoire BARRERE (FRA) 6-3 7-6(3)
John-Patrick SMITH (AUS) d. Antal VAN DER DUIM (NED) 7-6(2) 6-4
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. Gianni MINA (FRA) 3-6 6-3 6-3
[Alt] Ivo KLEC (SVK) d. [2] Pablo ANDUJAR (ESP) 7-6(2) 1-0 ret'd
SECOND ROUND
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. [1] Marcos BAGHDATIS (CYP) 6-2 6-2
[Q] Omar JASIKA (AUS) d. Marco TRUNGELLITI (ARG) 6-4 6-4
[3] Benoit PAIRE (FRA) d. Jan HERNYCH (CZE) 4-6 6-2 7-6(9)
Kyle EDMUND (GBR) d. [7] Kenny DE SCHEPPER (FRA) 6-4 7-5
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [WC] Laurent ROCHETTE (FRA) 7-6(0) 6-3
Andre GHEM (BRA) d. [4] Maximo GONZALEZ (ARG) 6-0 3-6 7-5
John-Patrick SMITH (AUS) d. [6] Norbert GOMBOS (SVK) 3-6 6-4 6-1
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. [Alt] Ivo KLEC (SVK) 7-6(3) 6-2
QFs
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. [Q] Omar JASIKA (AUS) 6-4 6-2
Kyle EDMUND (GBR) d. [3] Benoit PAIRE (FRA) 3-6 6-2 6-3
Ruben BEMELMANS (BEL) d. Andre GHEM (BRA) 6-3 6-2
[Q] Henrique CUNHA (BRA) d. John-Patrick SMITH (AUS) 6-4 6-4
SFs
Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) d. Kyle EDMUND (GBR) 6-2 6-3
Ruben BEMELMANS (BEL) d. [Q] Henrique CUNHA (BRA) 6-0 6-2
FINAL
Ruben BEMELMANS (BEL) d. Edouard ROGER-VASSELIN (FRA) 7-6(6) 6-3