Week 10: Santiago, Chile
Location: Santiago, Chile
Type: $40K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Estadio Palestino, Las Condes, Santiago Metropolitan Region, Chile
Starting Date: March 09
2014 Champion (week 16): Thiemo de Bakker (The Netherlands)
Tournament website: http://www.tenislimite.cl/
Facebook: https://www.facebook.com/challenger.cachantuncup
Twitter: https://twitter.com/CachantunCup
Entry List
Main Draw
Souza, Joao BRA 88
Gonzalez, Maximo ARG 96
Gonzalez, Alejandro COL 101
Bagnis, Facundo ARG 110
Zeballos, Horacio ARG 126
Arguello, Facundo ARG 150
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 178
Pella, Guido ARG 179
Olivo, Renzo ARG 187
Jarry, Nicolas CHI 191
Robert, Stephane FRA 200
Samper-Montana, Jordi ESP 206
De Paula, Fabiano BRA 218
Lama, Gonzalo CHI 222
Garin, Christian CHI 225
Clezar, Guilherme BRA 230
# Cachin, Pedro ARG 232
Londero, Juan Ignacio ARG 238
Dellien, Hugo BOL 242
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 244
Hernandez, Jose DOM 268
Dutra Silva, Rogerio BRA 275
Alternates
IN 1. Molteni, Andres ARG 282
OUT 2. # Alund, Martin ARG 285
OUT 3. King, Darian BAR 297
IN 4. Lapentti, Giovanni ECU 302
5. Smith, Connor USA 304
OUT 6. Velotti, Agustin ARG 312
OUT 7. Klec, Ivo SVK 314
8. # Arevalo, Marcelo ESA 317
OUT 9. Panfil, Grzegorz POL 320
10. Barrientos, Nicolas COL 321
OUT 11. Kicker, Nicolas ARG 322
OUT 12. Cunha, Henrique BRA 323
OUT 13. Horansky, Filip SVK 332
14. # Saez, Juan Carlos CHI 333
15. Collarini, Andrea ARG 346
OUT 16. # Coria, Federico ARG 355
OUT 17. Linzer, Michael AUT 363
18. # Aguilar, Jorge CHI 372
19. # Saavedra-Corvalan, Cristobal CHI 402
20. Zampieri, Caio BRA 403
OUT 21. Giustino, Lorenzo ITA 404
OUT 22. # Martinez, Mateo Nicolas ARG 408
23. # Quinzi, Gianluigi ITA 419
OUT 24. # Lipovsek Puches, Tomas ARG 425
OUT 25. # Fallert, Florian GER 436
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Gianluigi QUINZI (ITA) d. Nicolas SANTOS (BRA) 6-4 6-4
[2] Caio ZAMPIERI (BRA) d. Tiago LOPES (BRA) 6-4 6-2
[3] Thiago MONTEIRO (BRA) d. [7] Patricio HERAS (ARG) 6-1 6-7(7) 7-6(2)
[4] Andrea COLLARINI (ARG) d. [8] Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-3 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. [LL] Patricio HERAS (ARG) 6-3 3-6 6-4 [[1] Joao SOUZA (BRA) has withdrawn]
Nicolas JARRY (CHI) d. Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 4-6 6-3 6-1
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Pedro CACHIN (ARG) 6-3 6-4
[8] Renzo OLIVO (ARG) d. [LL] Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-4 0-6 6-4 [Hugo DELLIEN (BOL) has withdrawn]
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Gonzalo LAMA (CHI) 6-3 5-7 6-2
[WC] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. Christian GARIN (CHI) 6-4 6-4
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [Q] Andrea COLLARINI (ARG) 7-5 6-7(6) 7-6(4)
[5] Horacio ZEBALLOS (ARG) d. [WC] Jorge AGUILAR (CHI) 7-6(5) 6-4
[6] Facundo ARGUELLO (ARG) d. Guido PELLA (ARG) 6-2 6-3
Guilherme CLEZAR (BRA) d. Jose HERNANDEZ (DOM) 6-4 6-2
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Andres MOLTENI (ARG) 6-3 6-2
[3] Maximo GONZALEZ (ARG) d. [Q] Thiago MONTEIRO (BRA) 6-3 4-6 6-4
Stephane ROBERT (FRA) d. [7] Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-3 6-2
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [Q] Gianluigi QUINZI (ITA) 6-4 6-4
[WC] Bastian MALLA (CHI) d. [WC] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 7-6(6) 6-7(8) 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. Fabiano DE PAULA (BRA) 6-4 6-4
SECOND ROUND
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Nicolas JARRY (CHI) 6-1 6-4
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [8] Renzo OLIVO (ARG) 6-2 6-3
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. [WC] Juan Carlos SAEZ (CHI) 6-3 6-4
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [5] Horacio ZEBALLOS (ARG) 6-4 5-7 6-4
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [6] Facundo ARGUELLO (ARG) 6-3 6-3
[3] Maximo GONZALEZ (ARG) d. Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-3 5-7 6-4
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. Stephane ROBERT (FRA) 6-1 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. [WC] Bastian MALLA (CHI) 6-4 6-2
QFs
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 6-4
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. [Q] Caio ZAMPIERI (BRA) 2-6 6-3 6-2
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [3] Maximo GONZALEZ (ARG) 6-4 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 1-6 7-6(3) 6-2
SFs
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 4-6 6-2 6-4
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [2] Alejandro GONZALEZ (COL) 6-1 6-1
FINAL
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Guilherme CLEZAR (BRA) 6-2 5-7 6-2
Location: Santiago, Chile
Type: $40K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Estadio Palestino, Las Condes, Santiago Metropolitan Region, Chile
Starting Date: March 09
2014 Champion (week 16): Thiemo de Bakker (The Netherlands)
Tournament website: http://www.tenislimite.cl/
Facebook: https://www.facebook.com/challenger.cachantuncup
Twitter: https://twitter.com/CachantunCup
Entry List
Main Draw
Souza, Joao BRA 88
Gonzalez, Maximo ARG 96
Gonzalez, Alejandro COL 101
Bagnis, Facundo ARG 110
Zeballos, Horacio ARG 126
Arguello, Facundo ARG 150
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 178
Pella, Guido ARG 179
Olivo, Renzo ARG 187
Jarry, Nicolas CHI 191
Robert, Stephane FRA 200
Samper-Montana, Jordi ESP 206
De Paula, Fabiano BRA 218
Lama, Gonzalo CHI 222
Garin, Christian CHI 225
Clezar, Guilherme BRA 230
# Cachin, Pedro ARG 232
Londero, Juan Ignacio ARG 238
Dellien, Hugo BOL 242
Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 244
Hernandez, Jose DOM 268
Dutra Silva, Rogerio BRA 275
Alternates
IN 1. Molteni, Andres ARG 282
OUT 2. # Alund, Martin ARG 285
OUT 3. King, Darian BAR 297
IN 4. Lapentti, Giovanni ECU 302
5. Smith, Connor USA 304
OUT 6. Velotti, Agustin ARG 312
OUT 7. Klec, Ivo SVK 314
8. # Arevalo, Marcelo ESA 317
OUT 9. Panfil, Grzegorz POL 320
10. Barrientos, Nicolas COL 321
OUT 11. Kicker, Nicolas ARG 322
OUT 12. Cunha, Henrique BRA 323
OUT 13. Horansky, Filip SVK 332
14. # Saez, Juan Carlos CHI 333
15. Collarini, Andrea ARG 346
OUT 16. # Coria, Federico ARG 355
OUT 17. Linzer, Michael AUT 363
18. # Aguilar, Jorge CHI 372
19. # Saavedra-Corvalan, Cristobal CHI 402
20. Zampieri, Caio BRA 403
OUT 21. Giustino, Lorenzo ITA 404
OUT 22. # Martinez, Mateo Nicolas ARG 408
23. # Quinzi, Gianluigi ITA 419
OUT 24. # Lipovsek Puches, Tomas ARG 425
OUT 25. # Fallert, Florian GER 436
...
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Gianluigi QUINZI (ITA) d. Nicolas SANTOS (BRA) 6-4 6-4
[2] Caio ZAMPIERI (BRA) d. Tiago LOPES (BRA) 6-4 6-2
[3] Thiago MONTEIRO (BRA) d. [7] Patricio HERAS (ARG) 6-1 6-7(7) 7-6(2)
[4] Andrea COLLARINI (ARG) d. [8] Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-3 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. [LL] Patricio HERAS (ARG) 6-3 3-6 6-4 [[1] Joao SOUZA (BRA) has withdrawn]
Nicolas JARRY (CHI) d. Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 4-6 6-3 6-1
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. Pedro CACHIN (ARG) 6-3 6-4
[8] Renzo OLIVO (ARG) d. [LL] Ricardo HOCEVAR (BRA) 6-4 0-6 6-4 [Hugo DELLIEN (BOL) has withdrawn]
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Gonzalo LAMA (CHI) 6-3 5-7 6-2
[WC] Juan Carlos SAEZ (CHI) d. Christian GARIN (CHI) 6-4 6-4
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [Q] Andrea COLLARINI (ARG) 7-5 6-7(6) 7-6(4)
[5] Horacio ZEBALLOS (ARG) d. [WC] Jorge AGUILAR (CHI) 7-6(5) 6-4
[6] Facundo ARGUELLO (ARG) d. Guido PELLA (ARG) 6-2 6-3
Guilherme CLEZAR (BRA) d. Jose HERNANDEZ (DOM) 6-4 6-2
Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Andres MOLTENI (ARG) 6-3 6-2
[3] Maximo GONZALEZ (ARG) d. [Q] Thiago MONTEIRO (BRA) 6-3 4-6 6-4
Stephane ROBERT (FRA) d. [7] Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-3 6-2
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [Q] Gianluigi QUINZI (ITA) 6-4 6-4
[WC] Bastian MALLA (CHI) d. [WC] Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) 7-6(6) 6-7(8) 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. Fabiano DE PAULA (BRA) 6-4 6-4
SECOND ROUND
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Nicolas JARRY (CHI) 6-1 6-4
Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) d. [8] Renzo OLIVO (ARG) 6-2 6-3
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. [WC] Juan Carlos SAEZ (CHI) 6-3 6-4
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [5] Horacio ZEBALLOS (ARG) 6-4 5-7 6-4
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [6] Facundo ARGUELLO (ARG) 6-3 6-3
[3] Maximo GONZALEZ (ARG) d. Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-3 5-7 6-4
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. Stephane ROBERT (FRA) 6-1 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. [WC] Bastian MALLA (CHI) 6-4 6-2
QFs
Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) d. Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 6-3 6-4
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. [Q] Caio ZAMPIERI (BRA) 2-6 6-3 6-2
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [3] Maximo GONZALEZ (ARG) 6-4 6-2
[2] Alejandro GONZALEZ (COL) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 1-6 7-6(3) 6-2
SFs
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 4-6 6-2 6-4
Guilherme CLEZAR (BRA) d. [2] Alejandro GONZALEZ (COL) 6-1 6-1
FINAL
[4] Facundo BAGNIS (ARG) d. Guilherme CLEZAR (BRA) 6-2 5-7 6-2