Week 08: Kyoto, Japan
Location: Kyoto, Japan
Type: $50K+H
Surface: Indoor Hard/Carpet
Balls:
Site: Shimadzu Arena Kyoto (Kyoto Prefectural Gymnasium); Takatsukasa-cho, Taishogun, Kita-ku, Kyoto-City, 603-8334, Japan
Starting Date: February 23
2014 Champion (week 10): Martin Fischer (Austria)
Tournament website: http://shimadzu-alljapan-indoor.takyoto.com/ (in Japanese)
Facebook: https://www.facebook.com/shimadzu.alljapan.indoor
Twitter: https://twitter.com/AllJapan_Indoor
Entry List
Main Draw
Ito, Tatsuma JPN 86
Soeda, Go JPN 88
Sugita, Yuichi JPN 133
Millman, John AUS 147
Moriya, Hiroki JPN 150
Przysiezny, Michal POL 184
Zhang, Ze CHN 202
# Mitchell, Benjamin AUS 258
Thompson, Jordan AUS 267
Huang, Liang-Chi TPE 280
Uchiyama, Yasutaka JPN 286
Niki, Takuto JPN 310
Ebden, Matthew AUS 313
# Zaitcev, Anton RUS 316
OUT Klec, Ivo SVK 317
OUT # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 325
OUT # Bossel, Adrien SUI 328
# Kibi, Yuya JPN 367
# Li, Zhe CHN 368
Venus, Michael NZL 373
OUT # Milojevic, Nikola SRB 388
# Sekiguchi, Shuichi JPN 390
Alternates
OUT 1. Nedunchezhiyan, Jeevan IND 391
IN 2. Matsui, Toshihide JPN 392
OUT 3. # Dubarenco, Maxim MDA 393
OUT 4. # Shyla, Yaraslav BLR 421
IN 5. @ Singh, Karanuday IND 425
IN 6. # Kapas, Andriej POL 444
OUT 7. # Becker, Richard GER 445
IN 8. # Takeuchi, Kento JPN 446
OUT 9. # Moraing, Mats GER 481
IN 10. Whittington, Andrew AUS 495
IN 11. # Watanuki, Yusuke JPN 505
12. # Bega, Alessandro ITA 513
13. # Ehara, Hiroyasu JPN 528
OUT 14. Skugor, Franko CRO 575
15. Kondo, Hiroki JPN 597
OUT 16. Ubiergo, Jordan FRA 603
17. # Onozawa, Arata JPN 606
18. Singh, Karanuday IND 635
19. Gong, Mao-Xin CHN 639
20. # Saito, Takashi JPN 650
OUT 21. Ghedin, Riccardo ITA 675
OUT 22. # Agar, Ryan AUS 693
OUT 23. # Gille, Sander BEL 785
...
QUALIFYING DRAW (revised)
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) vs Soichiro MORITANI (JPN)
[WC] Manato TANIMOTO (JPN) vs Oku HIROMASA (JPN)
Keita KOYAMA (JPN) vs [WC] Makoto OCHI (JPN)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) vs [8] Gengo KIKUCHI (JPN)
[2] Alessandro BEGA (ITA) vs [WC] Yusuke TAKEMOTO (JPN)
Sho KATAYAMA (JPN) vs Ren NAKAMURA (JPN)
Ko SUZUKI (JPN) vs Bumpei SATO (JPN)
[WC] Masaki OSAHUNE (JPN) vs [5] Arata ONOZAWA (JPN)
Masaki SASAI (JPN) has a Bye [[3] Yusuke WATANUKI (JPN) has been moved into MD]
[WC] Naoki MORITA (JPN) vs Shunrou TAKESHIMA (JPN)
Keisuke WATANUKI (JPN) vs Ryota KISHI (JPN)
Kaito UESUGI (JPN) vs [7] Yuichi ITO (JPN)
[4] Hiroki KONDO (JPN) vs Katsuki NAGAO (JPN)
Shintaro IMAI (JPN) vs [WC] Sho SHIMABUKURO (JPN)
Souma KURIBAYASHI (JPN) vs Tadayuki LONGHI (JPN)
Kazuma KAWACHI (JPN) vs [6] Masato SHIGA (JPN)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. Soichiro MORITANI (JPN) 6-3 6-4
Oku HIROMASA (JPN) d. [WC] Manato TANIMOTO (JPN) 7-6(5) 2-6 6-4
[WC] Makoto OCHI (JPN) d. Keita KOYAMA (JPN) 6-4 6-7(6) 7-5
[8] Gengo KIKUCHI (JPN) d. Keisuke NUMAJIRI (JPN) 6-4 4-6 7-5
[2] Alessandro BEGA (ITA) d. [WC] Yusuke TAKEMOTO (JPN) 6-4 6-3
Sho KATAYAMA (JPN) d. Ren NAKAMURA (JPN) 6-3 6-2
Bumpei SATO (JPN) d. Ko SUZUKI (JPN) 2-6 7-5 6-3
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. [WC] Masaki OSAHUNE (JPN) 6-1 6-1
Masaki SASAI (JPN) has a Bye [[3] Yusuke WATANUKI (JPN) has been moved into MD]
[WC] Naoki MORITA (JPN) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-3 6-7(2) 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. Ryota KISHI (JPN) 6-3 6-7(8) 6-2
[7] Yuichi ITO (JPN) d. Kaito UESUGI (JPN) w/o
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. Katsuki NAGAO (JPN) 5-7 7-5 6-2
Shintaro IMAI (JPN) d. [WC] Sho SHIMABUKURO (JPN) 6-4 6-4
Souma KURIBAYASHI (JPN) d. Tadayuki LONGHI (JPN) 4-6 7-6(2) 6-2
[6] Masato SHIGA (JPN) d. Kazuma KAWACHI (JPN) 6-3 6-3
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. Oku HIROMASA (JPN) 6-7(2) 6-3 6-1
[8] Gengo KIKUCHI (JPN) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 7-6(4) 6-4
Sho KATAYAMA (JPN) d. [2] Alessandro BEGA (ITA) 7-6(4) 6-4
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. Bumpei SATO (JPN) 6-1 6-3
[WC] Naoki MORITA (JPN) d. Masaki SASAI (JPN) 6-1 7-6(5)
[7] Yuichi ITO (JPN) d. Keisuke WATANUKI (JPN) 6-4 6-2
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. Shintaro IMAI (JPN) 3-6 6-3 6-4
[6] Masato SHIGA (JPN) d. Souma KURIBAYASHI (JPN) 7-5 6-4
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. [8] Gengo KIKUCHI (JPN) 3-6 7-6(4) 7-6(4)
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. Sho KATAYAMA (JPN) 6-4 6-3
[7] Yuichi ITO (JPN) d. [WC] Naoki MORITA (JPN) 6-2 6-4
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. [6] Masato SHIGA (JPN) 7-5 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Go SOEDA (JPN) d. [Q] Arata ONOZAWA (JPN) 6-1 6-3
Zhe LI (CHN) d. [Q] Cheong-Eui KIM (KOR) 7-6(3) 6-1
Jordan THOMPSON (AUS) d. Anton ZAITCEV (RUS) 6-4 6-2
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [Q] Yuichi ITO (JPN) 6-3 6-4
[3] Yuichi SUGITA (JPN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 7-6(3)
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [WC] Takao SUZUKI (JPN) 6-2 6-2
Andriej KAPAS (POL) d. Yusuke WATANUKI (JPN) 6-3 6-4
[6] Ze ZHANG (CHN) d. [PR] Karunuday SINGH (IND) 6-3 6-4
[8] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Liang-Chi HUANG (TPE) 6-4 6-3
[Q] Hiroki KONDO (JPN) d. [WC] Issei OKAMURA (JPN) 6-1 6-3
Takuto NIKI (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-3 7-6(9)
[4] John MILLMAN (AUS) d. [WC] Hiroyasu EHARA (JPN) 6-7(4) 6-1 7-5
[5] Hiroki MORIYA (JPN) d. Matthew EBDEN (AUS) 6-3 7-6(5)
[WC] Takashi SAITO (JPN) d. Kento TAKEUCHI (JPN) 6-3 6-2
Yuya KIBI (JPN) d. Andrew WHITTINGTON (AUS) 6-3 7-6(5)
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Michael VENUS (NZL) 7-6(3) 6-3
SECOND ROUND
[1] Go SOEDA (JPN) d. Zhe LI (CHN) 7-6(2) 6-3
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1 3-6 6-3
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [3] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(3) 1-6 6-3
Andriej KAPAS (POL) d. [6] Ze ZHANG (CHN) 6-3 7-6(6)
[Q] Hiroki KONDO (JPN) d. [8] Benjamin MITCHELL (AUS) 6-4 6-4
[4] John MILLMAN (AUS) d. Takuto NIKI (JPN) 6-3 4-6 6-2
[5] Hiroki MORIYA (JPN) d. [WC] Takashi SAITO (JPN) 4-6 7-6(6) 6-3
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Yuya KIBI (JPN) 7-5 6-4
QFs
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [1] Go SOEDA (JPN) 6-4 6-2
Andriej KAPAS (POL) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 4-6 7-6(8) 7-5
[4] John MILLMAN (AUS) d. [Q] Hiroki KONDO (JPN) w/o
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [5] Hiroki MORIYA (JPN) 6-4 6-2
SFs
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. Andriej KAPAS (POL) 7-6(5) 6-4
[4] John MILLMAN (AUS) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-3 7-5
FINAL
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [4] John MILLMAN (AUS) 6-3 3-6 6-3
Location: Kyoto, Japan
Type: $50K+H
Surface: Indoor Hard/Carpet
Balls:
Site: Shimadzu Arena Kyoto (Kyoto Prefectural Gymnasium); Takatsukasa-cho, Taishogun, Kita-ku, Kyoto-City, 603-8334, Japan
Starting Date: February 23
2014 Champion (week 10): Martin Fischer (Austria)
Tournament website: http://shimadzu-alljapan-indoor.takyoto.com/ (in Japanese)
Facebook: https://www.facebook.com/shimadzu.alljapan.indoor
Twitter: https://twitter.com/AllJapan_Indoor
Entry List
Main Draw
Ito, Tatsuma JPN 86
Soeda, Go JPN 88
Sugita, Yuichi JPN 133
Millman, John AUS 147
Moriya, Hiroki JPN 150
Przysiezny, Michal POL 184
Zhang, Ze CHN 202
# Mitchell, Benjamin AUS 258
Thompson, Jordan AUS 267
Huang, Liang-Chi TPE 280
Uchiyama, Yasutaka JPN 286
Niki, Takuto JPN 310
Ebden, Matthew AUS 313
# Zaitcev, Anton RUS 316
OUT Klec, Ivo SVK 317
OUT # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 325
OUT # Bossel, Adrien SUI 328
# Kibi, Yuya JPN 367
# Li, Zhe CHN 368
Venus, Michael NZL 373
OUT # Milojevic, Nikola SRB 388
# Sekiguchi, Shuichi JPN 390
Alternates
OUT 1. Nedunchezhiyan, Jeevan IND 391
IN 2. Matsui, Toshihide JPN 392
OUT 3. # Dubarenco, Maxim MDA 393
OUT 4. # Shyla, Yaraslav BLR 421
IN 5. @ Singh, Karanuday IND 425
IN 6. # Kapas, Andriej POL 444
OUT 7. # Becker, Richard GER 445
IN 8. # Takeuchi, Kento JPN 446
OUT 9. # Moraing, Mats GER 481
IN 10. Whittington, Andrew AUS 495
IN 11. # Watanuki, Yusuke JPN 505
12. # Bega, Alessandro ITA 513
13. # Ehara, Hiroyasu JPN 528
OUT 14. Skugor, Franko CRO 575
15. Kondo, Hiroki JPN 597
OUT 16. Ubiergo, Jordan FRA 603
17. # Onozawa, Arata JPN 606
18. Singh, Karanuday IND 635
19. Gong, Mao-Xin CHN 639
20. # Saito, Takashi JPN 650
OUT 21. Ghedin, Riccardo ITA 675
OUT 22. # Agar, Ryan AUS 693
OUT 23. # Gille, Sander BEL 785
...
QUALIFYING DRAW (revised)
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) vs Soichiro MORITANI (JPN)
[WC] Manato TANIMOTO (JPN) vs Oku HIROMASA (JPN)
Keita KOYAMA (JPN) vs [WC] Makoto OCHI (JPN)
Keisuke NUMAJIRI (JPN) vs [8] Gengo KIKUCHI (JPN)
[2] Alessandro BEGA (ITA) vs [WC] Yusuke TAKEMOTO (JPN)
Sho KATAYAMA (JPN) vs Ren NAKAMURA (JPN)
Ko SUZUKI (JPN) vs Bumpei SATO (JPN)
[WC] Masaki OSAHUNE (JPN) vs [5] Arata ONOZAWA (JPN)
Masaki SASAI (JPN) has a Bye [[3] Yusuke WATANUKI (JPN) has been moved into MD]
[WC] Naoki MORITA (JPN) vs Shunrou TAKESHIMA (JPN)
Keisuke WATANUKI (JPN) vs Ryota KISHI (JPN)
Kaito UESUGI (JPN) vs [7] Yuichi ITO (JPN)
[4] Hiroki KONDO (JPN) vs Katsuki NAGAO (JPN)
Shintaro IMAI (JPN) vs [WC] Sho SHIMABUKURO (JPN)
Souma KURIBAYASHI (JPN) vs Tadayuki LONGHI (JPN)
Kazuma KAWACHI (JPN) vs [6] Masato SHIGA (JPN)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. Soichiro MORITANI (JPN) 6-3 6-4
Oku HIROMASA (JPN) d. [WC] Manato TANIMOTO (JPN) 7-6(5) 2-6 6-4
[WC] Makoto OCHI (JPN) d. Keita KOYAMA (JPN) 6-4 6-7(6) 7-5
[8] Gengo KIKUCHI (JPN) d. Keisuke NUMAJIRI (JPN) 6-4 4-6 7-5
[2] Alessandro BEGA (ITA) d. [WC] Yusuke TAKEMOTO (JPN) 6-4 6-3
Sho KATAYAMA (JPN) d. Ren NAKAMURA (JPN) 6-3 6-2
Bumpei SATO (JPN) d. Ko SUZUKI (JPN) 2-6 7-5 6-3
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. [WC] Masaki OSAHUNE (JPN) 6-1 6-1
Masaki SASAI (JPN) has a Bye [[3] Yusuke WATANUKI (JPN) has been moved into MD]
[WC] Naoki MORITA (JPN) d. Shunrou TAKESHIMA (JPN) 6-3 6-7(2) 6-4
Keisuke WATANUKI (JPN) d. Ryota KISHI (JPN) 6-3 6-7(8) 6-2
[7] Yuichi ITO (JPN) d. Kaito UESUGI (JPN) w/o
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. Katsuki NAGAO (JPN) 5-7 7-5 6-2
Shintaro IMAI (JPN) d. [WC] Sho SHIMABUKURO (JPN) 6-4 6-4
Souma KURIBAYASHI (JPN) d. Tadayuki LONGHI (JPN) 4-6 7-6(2) 6-2
[6] Masato SHIGA (JPN) d. Kazuma KAWACHI (JPN) 6-3 6-3
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. Oku HIROMASA (JPN) 6-7(2) 6-3 6-1
[8] Gengo KIKUCHI (JPN) d. [WC] Makoto OCHI (JPN) 7-6(4) 6-4
Sho KATAYAMA (JPN) d. [2] Alessandro BEGA (ITA) 7-6(4) 6-4
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. Bumpei SATO (JPN) 6-1 6-3
[WC] Naoki MORITA (JPN) d. Masaki SASAI (JPN) 6-1 7-6(5)
[7] Yuichi ITO (JPN) d. Keisuke WATANUKI (JPN) 6-4 6-2
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. Shintaro IMAI (JPN) 3-6 6-3 6-4
[6] Masato SHIGA (JPN) d. Souma KURIBAYASHI (JPN) 7-5 6-4
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Cheong-Eui KIM (KOR) d. [8] Gengo KIKUCHI (JPN) 3-6 7-6(4) 7-6(4)
[5] Arata ONOZAWA (JPN) d. Sho KATAYAMA (JPN) 6-4 6-3
[7] Yuichi ITO (JPN) d. [WC] Naoki MORITA (JPN) 6-2 6-4
[4] Hiroki KONDO (JPN) d. [6] Masato SHIGA (JPN) 7-5 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Go SOEDA (JPN) d. [Q] Arata ONOZAWA (JPN) 6-1 6-3
Zhe LI (CHN) d. [Q] Cheong-Eui KIM (KOR) 7-6(3) 6-1
Jordan THOMPSON (AUS) d. Anton ZAITCEV (RUS) 6-4 6-2
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [Q] Yuichi ITO (JPN) 6-3 6-4
[3] Yuichi SUGITA (JPN) d. Toshihide MATSUI (JPN) 6-4 7-6(3)
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [WC] Takao SUZUKI (JPN) 6-2 6-2
Andriej KAPAS (POL) d. Yusuke WATANUKI (JPN) 6-3 6-4
[6] Ze ZHANG (CHN) d. [PR] Karunuday SINGH (IND) 6-3 6-4
[8] Benjamin MITCHELL (AUS) d. Liang-Chi HUANG (TPE) 6-4 6-3
[Q] Hiroki KONDO (JPN) d. [WC] Issei OKAMURA (JPN) 6-1 6-3
Takuto NIKI (JPN) d. Shuichi SEKIGUCHI (JPN) 6-3 7-6(9)
[4] John MILLMAN (AUS) d. [WC] Hiroyasu EHARA (JPN) 6-7(4) 6-1 7-5
[5] Hiroki MORIYA (JPN) d. Matthew EBDEN (AUS) 6-3 7-6(5)
[WC] Takashi SAITO (JPN) d. Kento TAKEUCHI (JPN) 6-3 6-2
Yuya KIBI (JPN) d. Andrew WHITTINGTON (AUS) 6-3 7-6(5)
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Michael VENUS (NZL) 7-6(3) 6-3
SECOND ROUND
[1] Go SOEDA (JPN) d. Zhe LI (CHN) 7-6(2) 6-3
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-1 3-6 6-3
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) d. [3] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(3) 1-6 6-3
Andriej KAPAS (POL) d. [6] Ze ZHANG (CHN) 6-3 7-6(6)
[Q] Hiroki KONDO (JPN) d. [8] Benjamin MITCHELL (AUS) 6-4 6-4
[4] John MILLMAN (AUS) d. Takuto NIKI (JPN) 6-3 4-6 6-2
[5] Hiroki MORIYA (JPN) d. [WC] Takashi SAITO (JPN) 4-6 7-6(6) 6-3
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Yuya KIBI (JPN) 7-5 6-4
QFs
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [1] Go SOEDA (JPN) 6-4 6-2
Andriej KAPAS (POL) d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) 4-6 7-6(8) 7-5
[4] John MILLMAN (AUS) d. [Q] Hiroki KONDO (JPN) w/o
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [5] Hiroki MORIYA (JPN) 6-4 6-2
SFs
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. Andriej KAPAS (POL) 7-6(5) 6-4
[4] John MILLMAN (AUS) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-3 7-5
FINAL
[7] Michal PRZYSIEZNY (POL) d. [4] John MILLMAN (AUS) 6-3 3-6 6-3