Week 08: Cherbourg, France
Location: Cherbourg, France
Type: €42.5K+H
Surface: Indoor Hard
Balls:
Site: Complexe Sportif Chantereyne – Plage Napoleon – 50100 Cherbourg-Octeville (Feb 23-March 1, main draw); tel/fax: 02 3353 6050; e-mail: atpcherbourg@hotmail.fr; Complexe Sportif Bagatelle, Rue du Grand Pre, 50110 Tourlaville (Feb 21-23, qualification)
Starting Date: February 23
2014 Champion (week 09): Kenny de Schepper (France)
Tournament website: http://www.challengerdecherbourg.fr
Facebook: https://www.facebook.com/challengerchbg
Twitter: https://twitter.com/ChallengerChbg
Entry List
Main Draw
OUT # Sela, Dudi ISR 87
De Schepper, Kenny FRA 104
Beck, Andreas GER 110
OUT: Herbert, Pierre-Hugues FRA 111
Mahut, Nicolas FRA 112
Dustov, Farrukh UZB 118
Gombos, Norbert SVK 121
Darcis, Steve BEL 125
OUT Marchenko, Illya UKR 134
OUT Berrer, Michael GER 141
OUT # Delic, Mate CRO 152
OUT Puetz, Tim GER 163
Molchanov, Denys UKR 174
OUT Millot, Vincent FRA 175
Daniel, Taro JPN 187
# Martin, Andrej SVK 189
Arnaboldi, Andrea ITA 190
Authom, Maxime BEL 192
Desein, Niels BEL 195
Kovalik, Jozef SVK 197
# Kravchuk, Konstantin RUS 204
OUT Mecir, Miloslav SVK 205
Alternates
IN 1. Mertl, Jan CZE 207
IN 2. Michon, Axel FRA 208
IN 3. Lokoli, Laurent FRA 213
OUT 4. Sorensen, Louk IRL 214
IN 5. Karatsev, Aslan RUS 215
OUT 6. # Fischer, Martin AUT 218
IN 7. Setkic, Aldin BIH 222
IN 8. Guez, David FRA 223
IN 9. # Ignatik, Uladzimir BLR 224
OUT 10. # Pavlasek, Adam CZE 229
IN 11. Lamasine, Tristan FRA 230
12. Couacaud, Enzo FRA 239
13. # Corrie, Edward GBR 243
OUT 14. # Lindell, Christian SWE 248
OUT 15. Huta Galung, Jesse NED 250
16. Langer, Nils GER 252
OUT 17. Marie, Jules FRA 264
18. # Marti, Yann SUI 268
19. Eysseric, Jonathan FRA 269
OUT 20. Cagnina, Julien BEL 270
21. Mertens, Yannick BEL 272
OUT 22. Silva, Frederico Ferreira POR 279
23. Basic, Mirza BIH 282
OUT 24. Djere, Laslo SRB 288
25. Gigounon, Germain BEL 291
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Edward CORRIE (GBR) has a Bye
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Joshua MILTON (GBR) 7-6(8) 6-1
Marcus DANIELL (NZL) d. [WC] Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) 6-3 6-4
Karen KHACHANOV (RUS) d. [6] Ricardo RODRIGUEZ-PACE (VEN) 6-4 6-2
[2] Daniel SMETHURST (GBR) has a Bye
Vladimir IVANOV (EST) d. Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 4-6 6-4 6-2
Daniel BRANDS (GER) d. Tak Khunn WANG (FRA) 7-5 6-3
Hugo NYS (FRA) d. [8] Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-4 6-3
[3] Federico GAIO (ITA) has a Bye
[WC] Robin BAILLY (FRA) d. Andres ARTUNEDO MARTINAVARRO (ESP) 7-5 7-5
Markus ERIKSSON (SWE) d. Isak ARVIDSSON (SWE) 6-1 7-6(4)
[5] Filip HORANSKY (SVK) has a Bye
[4] Frederik NIELSEN (DEN) has a Bye
Denis MATSUKEVICH (RUS) d. Gregoire JACQ (FRA) 7-5 4-6 7-6(7)
Sergey BETOV (BLR) d. Luke BAMBRIDGE (GBR) 7-6(3) 6-1
[7] Flavio CIPOLLA (ITA) d. Sebastien BOLTZ (FRA) 6-4 6-3
SECOND QUALIFYING ROUND
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [1] Edward CORRIE (GBR) 5-7 6-2 7-5
Karen KHACHANOV (RUS) d. Marcus DANIELL (NZL) 6-3 4-6 6-3
Vladimir IVANOV (EST) d. [2] Daniel SMETHURST (GBR) 6-4 6-4
Daniel BRANDS (GER) d. Hugo NYS (FRA) 6-4 6-4
[3] Federico GAIO (ITA) d. [WC] Robin BAILLY (FRA) 6-2 6-1
[5] Filip HORANSKY (SVK) d. Markus ERIKSSON (SWE) 6-3 6-3
Denis MATSUKEVICH (RUS) d. [4] Frederik NIELSEN (DEN) 7-6(4) 6-2
Sergey BETOV (BLR) d. [7] Flavio CIPOLLA (ITA) 6-1 7-6(3)
FINAL QUALIFYING ROUND
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Karen KHACHANOV (RUS) 6-3 6-4
Daniel BRANDS (GER) d. Vladimir IVANOV (EST) 6-3 6-4
[3] Federico GAIO (ITA) d. [5] Filip HORANSKY (SVK) 6-2 2-6 6-3
Sergey BETOV (BLR) d. Denis MATSUKEVICH (RUS) 7-6(3) 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. David GUEZ (FRA) 6-3 6-4
Aslan KARATSEV (RUS) d. Uladzimir IGNATIK (BLR) 6-3 3-6 7-6(3)
Laurent LOKOLI (FRA) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-4 6-2
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [Q] Sergey BETOV (BLR) 6-4 7-6(3)
Aldin SETKIC (BIH) d. [4] Farrukh DUSTOV (UZB) 6-2 6-3
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. [Alt] Liam BROADY (GBR) 7-5 6-2
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. [SE] Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-3
[5] Nicolas MAHUT (FRA) d. Axel MICHON (FRA) 6-2 6-2
[8] Niels DESEIN (BEL) d. [Q] Federico GAIO (ITA) 6-2 3-6 6-2
Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Jonathan EYSSERIC (FRA) 4-6 6-2 6-1
Maxime AUTHOM (BEL) d. Jozef KOVALIK (SVK) 0-6 6-4 7-6(1)
Taro DANIEL (JPN) d. [3] Andreas BECK (GER) 6-2 6-3
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Alexandre SIDORENKO (FRA) 6-1 3-6 6-1
[Q] Daniel BRANDS (GER) d. Tristan LAMASINE (FRA) 6-4 3-6 7-6(2)
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Denys MOLCHANOV (UKR) 6-2 1-0 ret'd
[2] Steve DARCIS (BEL) d. Jan MERTL (CZE) 6-3 6-2
SECOND ROUND
[1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 4-6 6-3 6-2
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. Laurent LOKOLI (FRA) 3-6 6-1 6-1
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Aldin SETKIC (BIH) 6-4 7-5
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. [5] Nicolas MAHUT (FRA) 6-3 6-1
Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [8] Niels DESEIN (BEL) 6-4 6-3
Maxime AUTHOM (BEL) d. Taro DANIEL (JPN) 6-2 6-3
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Daniel BRANDS (GER) 6-4 6-3
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [2] Steve DARCIS (BEL) 7-6(5) 2-4 ret'd
QFs
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) 6-4 6-2
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 2-6 6-3 7-6(4)
Maxime AUTHOM (BEL) d. Konstantin KRAVCHUK (RUS) 6-3 7-6(6)
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-2 2-6 6-1
SFs
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [WC] Enzo COUACAUD (FRA) 6-4 6-1
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. Maxime AUTHOM (BEL) 6-4 6-1
FINAL
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [6,WC] Benoit PAIRE (FRA) 6-1 7-6(4)
Location: Cherbourg, France
Type: €42.5K+H
Surface: Indoor Hard
Balls:
Site: Complexe Sportif Chantereyne – Plage Napoleon – 50100 Cherbourg-Octeville (Feb 23-March 1, main draw); tel/fax: 02 3353 6050; e-mail: atpcherbourg@hotmail.fr; Complexe Sportif Bagatelle, Rue du Grand Pre, 50110 Tourlaville (Feb 21-23, qualification)
Starting Date: February 23
2014 Champion (week 09): Kenny de Schepper (France)
Tournament website: http://www.challengerdecherbourg.fr
Facebook: https://www.facebook.com/challengerchbg
Twitter: https://twitter.com/ChallengerChbg
Entry List
Main Draw
OUT # Sela, Dudi ISR 87
De Schepper, Kenny FRA 104
Beck, Andreas GER 110
OUT: Herbert, Pierre-Hugues FRA 111
Mahut, Nicolas FRA 112
Dustov, Farrukh UZB 118
Gombos, Norbert SVK 121
Darcis, Steve BEL 125
OUT Marchenko, Illya UKR 134
OUT Berrer, Michael GER 141
OUT # Delic, Mate CRO 152
OUT Puetz, Tim GER 163
Molchanov, Denys UKR 174
OUT Millot, Vincent FRA 175
Daniel, Taro JPN 187
# Martin, Andrej SVK 189
Arnaboldi, Andrea ITA 190
Authom, Maxime BEL 192
Desein, Niels BEL 195
Kovalik, Jozef SVK 197
# Kravchuk, Konstantin RUS 204
OUT Mecir, Miloslav SVK 205
Alternates
IN 1. Mertl, Jan CZE 207
IN 2. Michon, Axel FRA 208
IN 3. Lokoli, Laurent FRA 213
OUT 4. Sorensen, Louk IRL 214
IN 5. Karatsev, Aslan RUS 215
OUT 6. # Fischer, Martin AUT 218
IN 7. Setkic, Aldin BIH 222
IN 8. Guez, David FRA 223
IN 9. # Ignatik, Uladzimir BLR 224
OUT 10. # Pavlasek, Adam CZE 229
IN 11. Lamasine, Tristan FRA 230
12. Couacaud, Enzo FRA 239
13. # Corrie, Edward GBR 243
OUT 14. # Lindell, Christian SWE 248
OUT 15. Huta Galung, Jesse NED 250
16. Langer, Nils GER 252
OUT 17. Marie, Jules FRA 264
18. # Marti, Yann SUI 268
19. Eysseric, Jonathan FRA 269
OUT 20. Cagnina, Julien BEL 270
21. Mertens, Yannick BEL 272
OUT 22. Silva, Frederico Ferreira POR 279
23. Basic, Mirza BIH 282
OUT 24. Djere, Laslo SRB 288
25. Gigounon, Germain BEL 291
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Edward CORRIE (GBR) has a Bye
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Joshua MILTON (GBR) 7-6(8) 6-1
Marcus DANIELL (NZL) d. [WC] Geoffrey BLANCANEAUX (FRA) 6-3 6-4
Karen KHACHANOV (RUS) d. [6] Ricardo RODRIGUEZ-PACE (VEN) 6-4 6-2
[2] Daniel SMETHURST (GBR) has a Bye
Vladimir IVANOV (EST) d. Nicolas ROSENZWEIG (FRA) 4-6 6-4 6-2
Daniel BRANDS (GER) d. Tak Khunn WANG (FRA) 7-5 6-3
Hugo NYS (FRA) d. [8] Patrik ROSENHOLM (SWE) 6-4 6-3
[3] Federico GAIO (ITA) has a Bye
[WC] Robin BAILLY (FRA) d. Andres ARTUNEDO MARTINAVARRO (ESP) 7-5 7-5
Markus ERIKSSON (SWE) d. Isak ARVIDSSON (SWE) 6-1 7-6(4)
[5] Filip HORANSKY (SVK) has a Bye
[4] Frederik NIELSEN (DEN) has a Bye
Denis MATSUKEVICH (RUS) d. Gregoire JACQ (FRA) 7-5 4-6 7-6(7)
Sergey BETOV (BLR) d. Luke BAMBRIDGE (GBR) 7-6(3) 6-1
[7] Flavio CIPOLLA (ITA) d. Sebastien BOLTZ (FRA) 6-4 6-3
SECOND QUALIFYING ROUND
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [1] Edward CORRIE (GBR) 5-7 6-2 7-5
Karen KHACHANOV (RUS) d. Marcus DANIELL (NZL) 6-3 4-6 6-3
Vladimir IVANOV (EST) d. [2] Daniel SMETHURST (GBR) 6-4 6-4
Daniel BRANDS (GER) d. Hugo NYS (FRA) 6-4 6-4
[3] Federico GAIO (ITA) d. [WC] Robin BAILLY (FRA) 6-2 6-1
[5] Filip HORANSKY (SVK) d. Markus ERIKSSON (SWE) 6-3 6-3
Denis MATSUKEVICH (RUS) d. [4] Frederik NIELSEN (DEN) 7-6(4) 6-2
Sergey BETOV (BLR) d. [7] Flavio CIPOLLA (ITA) 6-1 7-6(3)
FINAL QUALIFYING ROUND
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Karen KHACHANOV (RUS) 6-3 6-4
Daniel BRANDS (GER) d. Vladimir IVANOV (EST) 6-3 6-4
[3] Federico GAIO (ITA) d. [5] Filip HORANSKY (SVK) 6-2 2-6 6-3
Sergey BETOV (BLR) d. Denis MATSUKEVICH (RUS) 7-6(3) 6-3
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. David GUEZ (FRA) 6-3 6-4
Aslan KARATSEV (RUS) d. Uladzimir IGNATIK (BLR) 6-3 3-6 7-6(3)
Laurent LOKOLI (FRA) d. Andrej MARTIN (SVK) 6-4 6-2
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [Q] Sergey BETOV (BLR) 6-4 7-6(3)
Aldin SETKIC (BIH) d. [4] Farrukh DUSTOV (UZB) 6-2 6-3
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. [Alt] Liam BROADY (GBR) 7-5 6-2
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. [SE] Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-3
[5] Nicolas MAHUT (FRA) d. Axel MICHON (FRA) 6-2 6-2
[8] Niels DESEIN (BEL) d. [Q] Federico GAIO (ITA) 6-2 3-6 6-2
Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [WC] Jonathan EYSSERIC (FRA) 4-6 6-2 6-1
Maxime AUTHOM (BEL) d. Jozef KOVALIK (SVK) 0-6 6-4 7-6(1)
Taro DANIEL (JPN) d. [3] Andreas BECK (GER) 6-2 6-3
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [WC] Alexandre SIDORENKO (FRA) 6-1 3-6 6-1
[Q] Daniel BRANDS (GER) d. Tristan LAMASINE (FRA) 6-4 3-6 7-6(2)
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Denys MOLCHANOV (UKR) 6-2 1-0 ret'd
[2] Steve DARCIS (BEL) d. Jan MERTL (CZE) 6-3 6-2
SECOND ROUND
[1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) d. Aslan KARATSEV (RUS) 4-6 6-3 6-2
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. Laurent LOKOLI (FRA) 3-6 6-1 6-1
Andrea ARNABOLDI (ITA) d. Aldin SETKIC (BIH) 6-4 7-5
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. [5] Nicolas MAHUT (FRA) 6-3 6-1
Konstantin KRAVCHUK (RUS) d. [8] Niels DESEIN (BEL) 6-4 6-3
Maxime AUTHOM (BEL) d. Taro DANIEL (JPN) 6-2 6-3
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Daniel BRANDS (GER) 6-4 6-3
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [2] Steve DARCIS (BEL) 7-6(5) 2-4 ret'd
QFs
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [1] Kenny DE SCHEPPER (FRA) 6-4 6-2
[WC] Enzo COUACAUD (FRA) d. Andrea ARNABOLDI (ITA) 2-6 6-3 7-6(4)
Maxime AUTHOM (BEL) d. Konstantin KRAVCHUK (RUS) 6-3 7-6(6)
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-2 2-6 6-1
SFs
[6,WC] Benoit PAIRE (FRA) d. [WC] Enzo COUACAUD (FRA) 6-4 6-1
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. Maxime AUTHOM (BEL) 6-4 6-1
FINAL
[7] Norbert GOMBOS (SVK) d. [6,WC] Benoit PAIRE (FRA) 6-1 7-6(4)