Week 07: Morelos, Mexico
Location: Cuernavaca, Morelos, Mexico
Type: $75K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Club de Tenis Sumiya, Cuernavaca, Estado de Morelos, Mexico
Starting Date: February 16
2014 Champion (week 08): Gerald Melzer (Austria)
Tournament website:
Facebook: https://www.facebook.com/PromoTenis.Mx
Twitter:
Entry List
Main Draw
# Estrella Burgos, Victor DOM 77
Falla, Alejandro COL 101
Wang, Jimmy TPE 118
Menendez-Maceiras, Adrian ESP 131
Krajicek, Austin USA 155
Melzer, Gerald AUT 161
Viola, Matteo ITA 190
Munoz-De La Nava, Daniel ESP 206
# Samper-Montana, Jordi ESP 227
# Londero, Juan Ignacio ARG 230
# Cervantes, Inigo ESP 248
Fabbiano, Thomas ITA 255
Mertens, Yannick BEL 258
# Dellien, Hugo BOL 263
# Hernandez, Jose DOM 272
# Struvay, Eduardo COL 280
# Novikov, Dennis USA 290
OUT Burquier, Gregoire FRA 292
# Jung, Jason USA 303
# Nguyen, Daniel USA 304
# Escobar, Gonzalo ECU 305
# Velotti, Agustin ARG 307
Alternates
IN 1. # Barrientos, Nicolas COL 308
2. # Lapentti, Giovanni ECU 313
OUT 3. # King, Darian BAR 314
4. # Cunha, Henrique BRA 318
5. # Gomez, Emilio ECU 323
OUT 6. Klec, Ivo SVK 326
OUT 7. # Arevalo, Marcelo ESA 329
8. # Smith, Connor USA 330
9. Horansky, Filip SVK 339
10. # Kutrovsky, Dimitar BUL 343
OUT 11. Grigelis, Laurynas LTU 346
12. # Jankovits, Yannick FRA 349
OUT 13. # Giron, Marcos USA 376
OUT 14. # Diaz-Figueroa, Christopher GUA 382
OUT 15. # Milojevic, Nikola SRB 386
16. Trinker, Bastian AUT 391
17. # Meister, Nicolas USA 394
OUT 18. # Kapas, Andriej POL 462
OUT 19. # Moraing, Mats GER 480
20. # Leite, Wilson BRA 494
OUT 21. # Fortuna, Claudio ITA 518
22. # Miele, Andre BRA 526
23. # Garza, Daniel MEX 530
24. # Escobedo, Ernesto USA 537
OUT 25. # Kobelt, Peter USA 540
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Nicolas MEISTER (USA) has a Bye
Jacob ADAKTUSSON (SWE) has a Bye
Lucas RENARD (SWE) has a Bye
[6] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
[2] Connor SMITH (USA) has a Bye
Andrew CARTER (USA) d. James CERRETANI (USA) 6-1 6-4
Sergio GALDOS (PER) d. Manuel SANCHEZ (MEX) 7-6(4) 6-2
[8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) has a Bye
[3] Henrique CUNHA (BRA) has a Bye
Ruben GONZALES (PHI) d. Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) 6-3 6-1
[WC] Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX) d. [WC] Angel PEREDO (MEX) 6-0 6-2
[7] Wilson LEITE (BRA) has a Bye
[4] Emilio GOMEZ (ECU) has a Bye
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) d. Pedro SAKAMOTO (BRA) 6-3 1-6 6-4
Pedro BERNARDI (BRA) d. [WC] Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 6-2 6-3
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
Jacob ADAKTUSSON (SWE) d. [1] Nicolas MEISTER (USA) 7-6(5) 6-7(7) 6-1
[6] Bastian TRINKER (AUT) d. Lucas RENARD (SWE) 7-6(5) 4-6 7-5
[2] Connor SMITH (USA) d. Andrew CARTER (USA) 7-5 2-0 ret'd
[8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) d. Sergio GALDOS (PER) 6-4 5-7 6-1
[3] Henrique CUNHA (BRA) d. Ruben GONZALES (PHI) 7-6(1) 6-3
[7] Wilson LEITE (BRA) d. [WC] Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX) 6-2 7-5
[4] Emilio GOMEZ (ECU) d. Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) 6-7(5) 6-4 6-3
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Pedro BERNARDI (BRA) 6-4 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[6] Bastian TRINKER (AUT) d. Jacob ADAKTUSSON (SWE) 6-3 4-6 6-2
[2] Connor SMITH (USA) d. [8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 7-6(5) 6-2
[3] Henrique CUNHA (BRA) d. [7] Wilson LEITE (BRA) 6-2 6-2
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [4] Emilio GOMEZ (ECU) 6-1 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [Q] Henrique CUNHA (BRA) 6-4 2-6 6-2
Nicolas BARRIENTOS (COL) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 6-3 4-0 ret'd
Dennis NOVIKOV (USA) d. [WC] Luis PATINO (MEX) 6-4 6-2
[8] Matteo VIOLA (ITA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-4 6-2
[Alt] Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [4] Jimmy WANG (TPE) 7-5 6-2
Daniel NGUYEN (USA) d. Hugo DELLIEN (BOL) 6-1 6-1
[Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Inigo CERVANTES (ESP) 6-4 4-6 6-4
[6] Gerald MELZER (AUT) d. Jose HERNANDEZ (DOM) 6-2 7-6(6)
Jason JUNG (USA) d. [7] Austin KRAJICEK (USA) 5-7 6-3 6-4
[Q] Bastian TRINKER (AUT) d. Yannick MERTENS (BEL) 4-6 7-6(2) 6-4
[Q] Connor SMITH (USA) d. Eduardo STRUVAY (COL) 6-3 6-4
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-3
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Thomas FABBIANO (ITA) 6-2 6-4
Gonzalo ESCOBAR (ECU) d. [WC] Tigre HANK (MEX) 7-5 6-1
[WC] Daniel GARZA (MEX) d. [WC] Fabian LARA (MEX) 6-3 6-1
[2] Alejandro FALLA (COL) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-4
SECOND ROUND
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. Nicolas BARRIENTOS (COL) 6-4 1-6 7-6(3)
Dennis NOVIKOV (USA) d. [8] Matteo VIOLA (ITA) 3-6 6-4 6-2
Daniel NGUYEN (USA) d. [Alt] Giovanni LAPENTTI (ECU) 7-6(2) 7-6(6)
[6] Gerald MELZER (AUT) d. [Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) 7-6(6) 6-3
Jason JUNG (USA) d. [Q] Bastian TRINKER (AUT) 6-1 6-4
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. [Q] Connor SMITH (USA) 6-4 6-2
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Gonzalo ESCOBAR (ECU) 6-4 4-6 7-6(2)
[2] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Daniel GARZA (MEX) 4-6 6-4 6-4
QFs
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. Dennis NOVIKOV (USA) 6-4 6-7(6) 6-2
[6] Gerald MELZER (AUT) d. Daniel NGUYEN (USA) 6-1 6-1
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. Jason JUNG (USA) 6-4 6-1
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [2] Alejandro FALLA (COL) 7-5 6-3
SFs
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [6] Gerald MELZER (AUT) 6-4 6-2
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. [5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-7(3) 6-3 7-6(5)
FINAL
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) 7-5 6-4
Location: Cuernavaca, Morelos, Mexico
Type: $75K+H
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Club de Tenis Sumiya, Cuernavaca, Estado de Morelos, Mexico
Starting Date: February 16
2014 Champion (week 08): Gerald Melzer (Austria)
Tournament website:
Facebook: https://www.facebook.com/PromoTenis.Mx
Twitter:
Entry List
Main Draw
# Estrella Burgos, Victor DOM 77
Falla, Alejandro COL 101
Wang, Jimmy TPE 118
Menendez-Maceiras, Adrian ESP 131
Krajicek, Austin USA 155
Melzer, Gerald AUT 161
Viola, Matteo ITA 190
Munoz-De La Nava, Daniel ESP 206
# Samper-Montana, Jordi ESP 227
# Londero, Juan Ignacio ARG 230
# Cervantes, Inigo ESP 248
Fabbiano, Thomas ITA 255
Mertens, Yannick BEL 258
# Dellien, Hugo BOL 263
# Hernandez, Jose DOM 272
# Struvay, Eduardo COL 280
# Novikov, Dennis USA 290
OUT Burquier, Gregoire FRA 292
# Jung, Jason USA 303
# Nguyen, Daniel USA 304
# Escobar, Gonzalo ECU 305
# Velotti, Agustin ARG 307
Alternates
IN 1. # Barrientos, Nicolas COL 308
2. # Lapentti, Giovanni ECU 313
OUT 3. # King, Darian BAR 314
4. # Cunha, Henrique BRA 318
5. # Gomez, Emilio ECU 323
OUT 6. Klec, Ivo SVK 326
OUT 7. # Arevalo, Marcelo ESA 329
8. # Smith, Connor USA 330
9. Horansky, Filip SVK 339
10. # Kutrovsky, Dimitar BUL 343
OUT 11. Grigelis, Laurynas LTU 346
12. # Jankovits, Yannick FRA 349
OUT 13. # Giron, Marcos USA 376
OUT 14. # Diaz-Figueroa, Christopher GUA 382
OUT 15. # Milojevic, Nikola SRB 386
16. Trinker, Bastian AUT 391
17. # Meister, Nicolas USA 394
OUT 18. # Kapas, Andriej POL 462
OUT 19. # Moraing, Mats GER 480
20. # Leite, Wilson BRA 494
OUT 21. # Fortuna, Claudio ITA 518
22. # Miele, Andre BRA 526
23. # Garza, Daniel MEX 530
24. # Escobedo, Ernesto USA 537
OUT 25. # Kobelt, Peter USA 540
...
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Nicolas MEISTER (USA) has a Bye
Jacob ADAKTUSSON (SWE) has a Bye
Lucas RENARD (SWE) has a Bye
[6] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
[2] Connor SMITH (USA) has a Bye
Andrew CARTER (USA) d. James CERRETANI (USA) 6-1 6-4
Sergio GALDOS (PER) d. Manuel SANCHEZ (MEX) 7-6(4) 6-2
[8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) has a Bye
[3] Henrique CUNHA (BRA) has a Bye
Ruben GONZALES (PHI) d. Ivar Jose ARAMBURU CONTRERAS (MEX) 6-3 6-1
[WC] Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX) d. [WC] Angel PEREDO (MEX) 6-0 6-2
[7] Wilson LEITE (BRA) has a Bye
[4] Emilio GOMEZ (ECU) has a Bye
Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) d. Pedro SAKAMOTO (BRA) 6-3 1-6 6-4
Pedro BERNARDI (BRA) d. [WC] Jorge Enrique GONZALEZ ARAMBURU (MEX) 6-2 6-3
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
Jacob ADAKTUSSON (SWE) d. [1] Nicolas MEISTER (USA) 7-6(5) 6-7(7) 6-1
[6] Bastian TRINKER (AUT) d. Lucas RENARD (SWE) 7-6(5) 4-6 7-5
[2] Connor SMITH (USA) d. Andrew CARTER (USA) 7-5 2-0 ret'd
[8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) d. Sergio GALDOS (PER) 6-4 5-7 6-1
[3] Henrique CUNHA (BRA) d. Ruben GONZALES (PHI) 7-6(1) 6-3
[7] Wilson LEITE (BRA) d. [WC] Raul-Isaias ROSAS-ZARUR (MEX) 6-2 7-5
[4] Emilio GOMEZ (ECU) d. Alejandro MORENO FIGUEROA (MEX) 6-7(5) 6-4 6-3
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Pedro BERNARDI (BRA) 6-4 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[6] Bastian TRINKER (AUT) d. Jacob ADAKTUSSON (SWE) 6-3 4-6 6-2
[2] Connor SMITH (USA) d. [8] Ryusei MAKIGUCHI (JPN) 7-6(5) 6-2
[3] Henrique CUNHA (BRA) d. [7] Wilson LEITE (BRA) 6-2 6-2
[5] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. [4] Emilio GOMEZ (ECU) 6-1 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [Q] Henrique CUNHA (BRA) 6-4 2-6 6-2
Nicolas BARRIENTOS (COL) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 6-3 4-0 ret'd
Dennis NOVIKOV (USA) d. [WC] Luis PATINO (MEX) 6-4 6-2
[8] Matteo VIOLA (ITA) d. Agustin VELOTTI (ARG) 6-4 6-2
[Alt] Giovanni LAPENTTI (ECU) d. [4] Jimmy WANG (TPE) 7-5 6-2
Daniel NGUYEN (USA) d. Hugo DELLIEN (BOL) 6-1 6-1
[Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) d. Inigo CERVANTES (ESP) 6-4 4-6 6-4
[6] Gerald MELZER (AUT) d. Jose HERNANDEZ (DOM) 6-2 7-6(6)
Jason JUNG (USA) d. [7] Austin KRAJICEK (USA) 5-7 6-3 6-4
[Q] Bastian TRINKER (AUT) d. Yannick MERTENS (BEL) 4-6 7-6(2) 6-4
[Q] Connor SMITH (USA) d. Eduardo STRUVAY (COL) 6-3 6-4
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) 6-3 6-3
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Thomas FABBIANO (ITA) 6-2 6-4
Gonzalo ESCOBAR (ECU) d. [WC] Tigre HANK (MEX) 7-5 6-1
[WC] Daniel GARZA (MEX) d. [WC] Fabian LARA (MEX) 6-3 6-1
[2] Alejandro FALLA (COL) d. Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-4 6-4
SECOND ROUND
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. Nicolas BARRIENTOS (COL) 6-4 1-6 7-6(3)
Dennis NOVIKOV (USA) d. [8] Matteo VIOLA (ITA) 3-6 6-4 6-2
Daniel NGUYEN (USA) d. [Alt] Giovanni LAPENTTI (ECU) 7-6(2) 7-6(6)
[6] Gerald MELZER (AUT) d. [Q] Dimitar KUTROVSKY (BUL) 7-6(6) 6-3
Jason JUNG (USA) d. [Q] Bastian TRINKER (AUT) 6-1 6-4
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. [Q] Connor SMITH (USA) 6-4 6-2
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Gonzalo ESCOBAR (ECU) 6-4 4-6 7-6(2)
[2] Alejandro FALLA (COL) d. [WC] Daniel GARZA (MEX) 4-6 6-4 6-4
QFs
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. Dennis NOVIKOV (USA) 6-4 6-7(6) 6-2
[6] Gerald MELZER (AUT) d. Daniel NGUYEN (USA) 6-1 6-1
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. Jason JUNG (USA) 6-4 6-1
[5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [2] Alejandro FALLA (COL) 7-5 6-3
SFs
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [6] Gerald MELZER (AUT) 6-4 6-2
[3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) d. [5] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-7(3) 6-3 7-6(5)
FINAL
[1] Victor ESTRELLA BURGOS (DOM) d. [3,SE] Damir DZUMHUR (BIH) 7-5 6-4