Week 05: Burnie, Tasmania, Australia
Location: Burnie, Tasmania, Australia
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls: Wilson AO Ball
Site: Burnie Tennis Club, Tasmania, Eastwood Drive, Burnie, Tasmania 7320: tel: (61) 3 6431 3402
Starting Date: February 02
2014 Champion: Matt Reid (Australia)
Tournament website: http://www.burnieinternational.com.au/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Burnie-Tennis-Club/178538102163057
Entry List
Main Draw
Duckworth, James AUS 119
Sugita, Yuichi JPN 135
Devvarman, Somdev IND 139
Moriya, Hiroki JPN 146
Klahn, Bradley USA 150
Millman, John AUS 151
Saville, Luke AUS 164
Chung, Hyeon KOR 169
Albot, Radu MDA 172
Zhang, Ze CHN 187
Bolt, Alex AUS 188
Jenkins, Jarmere USA 191
Edmund, Kyle GBR 192
@ Sandgren, Tennys USA 198
# Mitchell, Benjamin AUS 238
Fratangelo, Bjorn USA 243
Reid, Matt AUS 250
Klein, Brydan GBR 253
# Ebden, Matthew AUS 264
Thompson, Jordan AUS 273
# Wu, Di CHN 300
OUT @# Jones, Greg AUS 317
Alternates
IN 1. # Niki, Takuto JPN 320
OUT 2. Propoggia, Dane AUS 323
OUT 3. # Klec, Ivo SVK 331
IN 4. Safiullin, Roman RUS 334
OUT 5. # Horansky, Filip SVK 335
IN 6. Banes, Maverick AUS 353
7. # Krueger, Mitchell USA 361
8. # Kibi, Yuya JPN 369
9. # Khachanov, Karen RUS 371
10. @# Statham, Jose (Rubin) NZL 379
OUT 11. # Meister, Nicolas USA 392
12. # Singh, Sanam IND 414
OUT 13. @# Singh, Karunuday IND 425
OUT 14. # Takeuchi, Kento JPN 441
OUT 15. # Sekiguchi, Shuichi JPN 442
16. # Lestienne, Constant FRA 455
17. # Nam, Ji Sung KOR 460
OUT 18. Napolitano, Stefano ITA 467
19. # Kelly, Dayne AUS 473
OUT 20. # Moraing, Mats GER 479
21. O'Connell, Christopher AUS 486
22. Whittington, Andrew AUS 491
23. # Lee, Duckhee KOR 508
...
QUALIFYING DRAW
[1] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
[WC] Daniel GROOM (AUS) vs Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Alexander BABANINE (AUS) vs [WC] Daniel WALSH (AUS)
[WC] Daniel NOLAN (AUS) vs [7] Matthew BARTON (AUS)
[2] Ji Sung NAM (KOR) has a Bye
[WC] Matthew LEFFLER (AUS) vs Finn TEARNEY (NZL)
Alexander SARKISSIAN (USA) vs Darren K. POLKINGHORNE (AUS)
Yuichi ITO (JPN) vs [8] Christian TRUBRIG (AUT)
[3] Dayne KELLY (AUS) has a Bye
[WC] David BARCLAY (AUS) vs Adam HUBBLE (AUS)
Scott BROWNE (AUS) vs Jose (Rubin) STATNAM (NZL)
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) has a Bye
[4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) has a Bye
Carsten BALL (AUS) vs Jacob GRILLS (AUS)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) vs [WC] Issei OKAMURA (JPN)
Mitchell HARPER (AUS) vs [6] Andrew WHITTINGTON (AUS)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [WC] Daniel GROOM (AUS) 6-3 6-0
Alexander BABANINE (AUS) d. [WC] Daniel WALSH (AUS) 6-3 6-0
[7] Matthew BARTON (AUS) d. [WC] Daniel NOLAN (AUS) 6-3 6-3
[2] Ji Sung NAM (KOR) has a Bye
Finn TEARNEY (NZL) d. [WC] Matthew LEFFLER (AUS) 6-2 6-0
Alexander SARKISSIAN (USA) d. Darren K. POLKINGHORNE (AUS) 6-4 6-4
Yuichi ITO (JPN) d. [8] Christian TRUBRIG (AUT) 7-5 0-0 ret'd
[3] Dayne KELLY (AUS) has a Bye
Adam HUBBLE (AUS) d. [WC] David BARCLAY (AUS) 6-2 7-6(5)
Jose (Rubin) STATNAM (NZL) d. Scott BROWNE (AUS) 6-1 6-0
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) has a Bye
[4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) has a Bye
Carsten BALL (AUS) d. Jacob GRILLS (AUS) 4-6 7-6(5) 6-2
[WC] Issei OKAMURA (JPN) d. Alexander KLINTCHAROV (NZL) 6-2 5-7 7-5
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. Mitchell HARPER (AUS) 6-3 6-4
SECOND QUALIFYING ROUND
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [1] Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 7-5
[7] Matthew BARTON (AUS) d. Alexander BABANINE (AUS) 7-6(1) 6-2
Finn TEARNEY (NZL) d. [2] Ji Sung NAM (KOR) 6-3 6-0
Alexander SARKISSIAN (USA) d. Yuichi ITO (JPN) 7-5 6-1
Adam HUBBLE (AUS) d. [3] Dayne KELLY (AUS) 4-6 5-1 ret'd
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) d. Jose (Rubin) STATNAM (NZL) 6-4 6-3
Carsten BALL (AUS) d. [4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 7-6(5) 7-6(5)
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. [WC] Issei OKAMURA (JPN) 6-1 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [7] Matthew BARTON (AUS) 7-6(5) 6-7(3) 7-5
Finn TEARNEY (NZL) d. Alexander SARKISSIAN (USA) 6-4 6-1
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) d. Adam HUBBLE (AUS) 6-4 6-3
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. Carsten BALL (AUS) 7-6(4) 6-7(4) 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] James DUCKWORTH (AUS) d. [Q] Christopher O'CONNELL (AUS) 6-2 6-4
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [Q] Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-2 6-2
Roman SAFIULLIN (RUS) d. Jordan THOMPSON (AUS) 3-6 6-1 6-4
Ze ZHANG (CHN) d. [6] John MILLMAN (AUS) 5-7 6-2 2-1 ret'd
[Q] Finn TEARNEY (NZL) d. [3] Somdev DEVVARMAN (IND) 1-6 7-6(3) 6-4
Bjorn FRATANGELO (USA) d. Takuto NIKI (JPN) 6-4 1-6 7-6(11)
[PR] Tennys SANDGREN (USA) d. [WC] Omar JASIKA (AUS) 6-1 6-4
Alex BOLT (AUS) d. [5] Bradley KLAHN (USA) 6-4 7-6(3)
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. [WC] Blake MOTT (AUS) 7-5 6-4
Radu ALBOT (MDA) d. Matt REID (AUS) 4-6 6-3 7-6(5)
Kyle EDMUND (GBR) d. [WC] Harry BOURCHIER (AUS) 6-3 7-5
Maverick BANES (AUS) d. [4] Hiroki MORIYA (JPN) 6-3 3-6 6-1
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. [7] Luke SAVILLE (AUS) 6-3 6-4
Brydan KLEIN (GBR) d. [Q] Andrew WHITTINGTON (AUS) 6-2 6-1
[WC] Mitchell KRUEGER (USA) d. Di WU (CHN) 7-6(5) 6-1
Matthew EBDEN (AUS) d. [2] Yuichi SUGITA (JPN) 6-2 6-3
SECOND ROUND
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [1] James DUCKWORTH (AUS) 6-4 3-6 7-5
Ze ZHANG (CHN) d. Roman SAFIULLIN (RUS) 1-0 ret'd
Bjorn FRATANGELO (USA) d. [Q] Finn TEARNEY (NZL) 6-4 6-3
Alex BOLT (AUS) d. [PR] Tennys SANDGREN (USA) 7-6(6) 6-4
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Radu ALBOT (MDA) 6-3 6-3
Kyle EDMUND (GBR) d. Maverick BANES (AUS) 6-1 6-7(3) 7-5
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. Brydan KLEIN (GBR) 4-6 6-3 6-4
Matthew EBDEN (AUS) d. [WC] Mitchell KRUEGER (USA) 7-6(3) 7-6(4)
QFs
Benjamin MITCHELL (AUS) d. Ze ZHANG (CHN) 6-2 6-0
Alex BOLT (AUS) d. Bjorn FRATANGELO (USA) 6-3 6-2
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Kyle EDMUND (GBR) 6-3 6-2
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. Matthew EBDEN (AUS) 6-2 6-4
SFs
Alex BOLT (AUS) d. Benjamin MITCHELL (AUS) 4-6 6-1 7-6(3)
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. [LL] Matthew BARTON (AUS) 6-2 6-7(4) 6-3
FINAL
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Alex BOLT (AUS) 6-2 7-5
Location: Burnie, Tasmania, Australia
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls: Wilson AO Ball
Site: Burnie Tennis Club, Tasmania, Eastwood Drive, Burnie, Tasmania 7320: tel: (61) 3 6431 3402
Starting Date: February 02
2014 Champion: Matt Reid (Australia)
Tournament website: http://www.burnieinternational.com.au/
Facebook: https://www.facebook.com/pages/Burnie-Tennis-Club/178538102163057
Entry List
Main Draw
Duckworth, James AUS 119
Sugita, Yuichi JPN 135
Devvarman, Somdev IND 139
Moriya, Hiroki JPN 146
Klahn, Bradley USA 150
Millman, John AUS 151
Saville, Luke AUS 164
Chung, Hyeon KOR 169
Albot, Radu MDA 172
Zhang, Ze CHN 187
Bolt, Alex AUS 188
Jenkins, Jarmere USA 191
Edmund, Kyle GBR 192
@ Sandgren, Tennys USA 198
# Mitchell, Benjamin AUS 238
Fratangelo, Bjorn USA 243
Reid, Matt AUS 250
Klein, Brydan GBR 253
# Ebden, Matthew AUS 264
Thompson, Jordan AUS 273
# Wu, Di CHN 300
OUT @# Jones, Greg AUS 317
Alternates
IN 1. # Niki, Takuto JPN 320
OUT 2. Propoggia, Dane AUS 323
OUT 3. # Klec, Ivo SVK 331
IN 4. Safiullin, Roman RUS 334
OUT 5. # Horansky, Filip SVK 335
IN 6. Banes, Maverick AUS 353
7. # Krueger, Mitchell USA 361
8. # Kibi, Yuya JPN 369
9. # Khachanov, Karen RUS 371
10. @# Statham, Jose (Rubin) NZL 379
OUT 11. # Meister, Nicolas USA 392
12. # Singh, Sanam IND 414
OUT 13. @# Singh, Karunuday IND 425
OUT 14. # Takeuchi, Kento JPN 441
OUT 15. # Sekiguchi, Shuichi JPN 442
16. # Lestienne, Constant FRA 455
17. # Nam, Ji Sung KOR 460
OUT 18. Napolitano, Stefano ITA 467
19. # Kelly, Dayne AUS 473
OUT 20. # Moraing, Mats GER 479
21. O'Connell, Christopher AUS 486
22. Whittington, Andrew AUS 491
23. # Lee, Duckhee KOR 508
...
QUALIFYING DRAW
[1] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
[WC] Daniel GROOM (AUS) vs Stefanos TSITSIPAS (GRE)
Alexander BABANINE (AUS) vs [WC] Daniel WALSH (AUS)
[WC] Daniel NOLAN (AUS) vs [7] Matthew BARTON (AUS)
[2] Ji Sung NAM (KOR) has a Bye
[WC] Matthew LEFFLER (AUS) vs Finn TEARNEY (NZL)
Alexander SARKISSIAN (USA) vs Darren K. POLKINGHORNE (AUS)
Yuichi ITO (JPN) vs [8] Christian TRUBRIG (AUT)
[3] Dayne KELLY (AUS) has a Bye
[WC] David BARCLAY (AUS) vs Adam HUBBLE (AUS)
Scott BROWNE (AUS) vs Jose (Rubin) STATNAM (NZL)
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) has a Bye
[4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) has a Bye
Carsten BALL (AUS) vs Jacob GRILLS (AUS)
Alexander KLINTCHAROV (NZL) vs [WC] Issei OKAMURA (JPN)
Mitchell HARPER (AUS) vs [6] Andrew WHITTINGTON (AUS)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Yuya KIBI (JPN) has a Bye
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [WC] Daniel GROOM (AUS) 6-3 6-0
Alexander BABANINE (AUS) d. [WC] Daniel WALSH (AUS) 6-3 6-0
[7] Matthew BARTON (AUS) d. [WC] Daniel NOLAN (AUS) 6-3 6-3
[2] Ji Sung NAM (KOR) has a Bye
Finn TEARNEY (NZL) d. [WC] Matthew LEFFLER (AUS) 6-2 6-0
Alexander SARKISSIAN (USA) d. Darren K. POLKINGHORNE (AUS) 6-4 6-4
Yuichi ITO (JPN) d. [8] Christian TRUBRIG (AUT) 7-5 0-0 ret'd
[3] Dayne KELLY (AUS) has a Bye
Adam HUBBLE (AUS) d. [WC] David BARCLAY (AUS) 6-2 7-6(5)
Jose (Rubin) STATNAM (NZL) d. Scott BROWNE (AUS) 6-1 6-0
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) has a Bye
[4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) has a Bye
Carsten BALL (AUS) d. Jacob GRILLS (AUS) 4-6 7-6(5) 6-2
[WC] Issei OKAMURA (JPN) d. Alexander KLINTCHAROV (NZL) 6-2 5-7 7-5
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. Mitchell HARPER (AUS) 6-3 6-4
SECOND QUALIFYING ROUND
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [1] Yuya KIBI (JPN) 7-6(5) 7-5
[7] Matthew BARTON (AUS) d. Alexander BABANINE (AUS) 7-6(1) 6-2
Finn TEARNEY (NZL) d. [2] Ji Sung NAM (KOR) 6-3 6-0
Alexander SARKISSIAN (USA) d. Yuichi ITO (JPN) 7-5 6-1
Adam HUBBLE (AUS) d. [3] Dayne KELLY (AUS) 4-6 5-1 ret'd
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) d. Jose (Rubin) STATNAM (NZL) 6-4 6-3
Carsten BALL (AUS) d. [4] Gavin VAN PEPERZEEL (AUS) 7-6(5) 7-6(5)
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. [WC] Issei OKAMURA (JPN) 6-1 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
Stefanos TSITSIPAS (GRE) d. [7] Matthew BARTON (AUS) 7-6(5) 6-7(3) 7-5
Finn TEARNEY (NZL) d. Alexander SARKISSIAN (USA) 6-4 6-1
[5] Christopher O'CONNELL (AUS) d. Adam HUBBLE (AUS) 6-4 6-3
[6] Andrew WHITTINGTON (AUS) d. Carsten BALL (AUS) 7-6(4) 6-7(4) 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] James DUCKWORTH (AUS) d. [Q] Christopher O'CONNELL (AUS) 6-2 6-4
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [Q] Stefanos TSITSIPAS (GRE) 6-2 6-2
Roman SAFIULLIN (RUS) d. Jordan THOMPSON (AUS) 3-6 6-1 6-4
Ze ZHANG (CHN) d. [6] John MILLMAN (AUS) 5-7 6-2 2-1 ret'd
[Q] Finn TEARNEY (NZL) d. [3] Somdev DEVVARMAN (IND) 1-6 7-6(3) 6-4
Bjorn FRATANGELO (USA) d. Takuto NIKI (JPN) 6-4 1-6 7-6(11)
[PR] Tennys SANDGREN (USA) d. [WC] Omar JASIKA (AUS) 6-1 6-4
Alex BOLT (AUS) d. [5] Bradley KLAHN (USA) 6-4 7-6(3)
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. [WC] Blake MOTT (AUS) 7-5 6-4
Radu ALBOT (MDA) d. Matt REID (AUS) 4-6 6-3 7-6(5)
Kyle EDMUND (GBR) d. [WC] Harry BOURCHIER (AUS) 6-3 7-5
Maverick BANES (AUS) d. [4] Hiroki MORIYA (JPN) 6-3 3-6 6-1
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. [7] Luke SAVILLE (AUS) 6-3 6-4
Brydan KLEIN (GBR) d. [Q] Andrew WHITTINGTON (AUS) 6-2 6-1
[WC] Mitchell KRUEGER (USA) d. Di WU (CHN) 7-6(5) 6-1
Matthew EBDEN (AUS) d. [2] Yuichi SUGITA (JPN) 6-2 6-3
SECOND ROUND
Benjamin MITCHELL (AUS) d. [1] James DUCKWORTH (AUS) 6-4 3-6 7-5
Ze ZHANG (CHN) d. Roman SAFIULLIN (RUS) 1-0 ret'd
Bjorn FRATANGELO (USA) d. [Q] Finn TEARNEY (NZL) 6-4 6-3
Alex BOLT (AUS) d. [PR] Tennys SANDGREN (USA) 7-6(6) 6-4
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Radu ALBOT (MDA) 6-3 6-3
Kyle EDMUND (GBR) d. Maverick BANES (AUS) 6-1 6-7(3) 7-5
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. Brydan KLEIN (GBR) 4-6 6-3 6-4
Matthew EBDEN (AUS) d. [WC] Mitchell KRUEGER (USA) 7-6(3) 7-6(4)
QFs
Benjamin MITCHELL (AUS) d. Ze ZHANG (CHN) 6-2 6-0
Alex BOLT (AUS) d. Bjorn FRATANGELO (USA) 6-3 6-2
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Kyle EDMUND (GBR) 6-3 6-2
[LL] Matthew BARTON (AUS) d. Matthew EBDEN (AUS) 6-2 6-4
SFs
Alex BOLT (AUS) d. Benjamin MITCHELL (AUS) 4-6 6-1 7-6(3)
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. [LL] Matthew BARTON (AUS) 6-2 6-7(4) 6-3
FINAL
[8] Hyeon CHUNG (KOR) d. Alex BOLT (AUS) 6-2 7-5