Week 04: Hong Kong
Location: Hong Kong, Hong Kong
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Hong Kong Victoria Park
Starting Date: January 26
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Berankis, Ricardas LTU 83
Ito, Tatsuma JPN 87
Kavcic, Blaz SLO 99
OUT # Sela, Dudi ISR 106
Wang, Jimmy TPE 120
Duckworth, James AUS 125
Sugita, Yuichi JPN 131
Devvarman, Somdev IND 136
Moriya, Hiroki JPN 143
OUT Millman, John AUS 153
OUT Fucsovics, Marton HUN 159
OUT Saville, Luke AUS 162
Nishioka, Yoshihito JPN 163
Chung, Hyeon KOR 167
Zhang, Ze CHN 184
Edmund, Kyle GBR 191
Bolt, Alex AUS 202
Desein, Niels BEL 203
OUT Mertl, Jan CZE 212
OUT Sorensen, Louk IRL 215
Chen, Ti TPE 219
Eysseric, Jonathan FRA 243
# Yang, Tsung-Hua TPE 254
Myneni, Saketh IND 260
Alternates
IN 1. # Ebden, Matthew AUS 264
IN 2. Thompson, Jordan AUS 274
IN 3. Huang, Liang-Chi TPE 282
IN 4. Ramanathan, Ramkumar IND 285
IN 5. # Wu, Di CHN 302
IN 6. # Martin, Fabrice FRA 312
7. Bhambri, Yuki IND 315
OUT 8. # Jung, Jason USA 322
OUT 9. Propoggia, Dane AUS 324
OUT 10. # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 329
OUT 11. # Klec, Ivo SVK 332
OUT 12. # Cipolla, Flavio ITA 335
13. # Horansky, Filip SVK 337
14. # Kibi, Yuya JPN 369
OUT 15. # Li, Zhe CHN 373
16. # Perez Sanz, David ESP 377
17. @# Statham, Jose (Rubin) NZL 379
OUT 18. # Meister, Nicolas USA 392
19. Matsui, Toshihide JPN 399
20. # Bai, Yan CHN 414
21. # Singh, Sanam IND 415
...
QUALIFYING DRAW
[1] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Isaac Yong Jie ONG (SIN) vs [WC] Hung-Yuan HSU (TPE)
Hsien-Yin PENG (TPE) vs Tennys SANDGREN (USA)
[5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) has a Bye
[2] Yan BAI (CHN) has a Bye
[WC] Hong Kit WONG (HKG) vs [WC] Ognian KOLEV (BUL)
Christopher MARQUIS (IND) vs Divij SHARAN (IND)
Sasi Kumar MUKUND (IND) vs [8] Karunuday SINGH (IND)
[3] Mate PAVIC (CRO) has a Bye
Mao-Xin GONG (CHN) vs Frank MOSER (GER)
Congsup CONGCAR (THA) vs Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA)
Sidharth RAWAT (IND) vs [7] Hiroki KONDO (JPN)
[4] Ji Sung NAM (TPE) has a Bye
Christopher RUNGKAT (INA) vs David SOFAER (HKG)
Sanchai RATIWATANA (THA) vs [WC] Leo TANG (CAN)
[WC] Peter Alester MAGALIT (HKG) vs [6] Marcus DANIELL (NZL)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Hung-Yuan HSU (TPE) d. [WC] Isaac Yong Jie ONG (SIN) 7-6(5) 3-6 6-3
Tennys SANDGREN (USA) d. Hsien-Yin PENG (TPE) 3-0 ret'd
[5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) has a Bye
[2] Yan BAI (CHN) has a Bye
[WC] Hong Kit WONG (HKG) d. [WC] Ognian KOLEV (BUL) 6-4 6-4
Divij SHARAN (IND) d. Christopher MARQUIS (IND) 6-4 6-4
Sasi Kumar MUKUND (IND) d. [8] Karunuday SINGH (IND) 7-5 6-1
[3] Mate PAVIC (CRO) has a Bye
Mao-Xin GONG (CHN) d. Frank MOSER (GER) 6-3 6-1
Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA) d. Congsup CONGCAR (THA) 6-2 7-6(2)
Sidharth RAWAT (IND) d. [7] Hiroki KONDO (JPN) 7-6(2) 7-5
[4] Ji Sung NAM (TPE) has a Bye
Christopher RUNGKAT (INA) d. David SOFAER (HKG) 6-2 7-6(4)
Sanchai RATIWATANA (THA) d. [WC] Leo TANG (CAN) 6-2 6-1
[6] Marcus DANIELL (NZL) d. [WC] Peter Alester MAGALIT (HKG) 6-2 6-0
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) d. [WC] Hung-Yuan HSU (TPE) 6-2 6-2
Tennys SANDGREN (USA) d. [5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) 6-3 7-5
[2] Yan BAI (CHN) d. [WC] Hong Kit WONG (HKG) 7-5 6-4
Sasi Kumar MUKUND (IND) d. Divij SHARAN (IND) 7-6(6) 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) d. [3] Mate PAVIC (CRO) 1-6 6-3 6-4
Sidharth RAWAT (IND) d. Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA) 6-4 6-4
Christopher RUNGKAT (INA) d. [4] Ji Sung NAM (TPE) 6-1 6-1
[6] Marcus DANIELL (NZL) d. Sanchai RATIWATANA (THA) 6-0 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) d. Tennys SANDGREN (USA) 6-4 2-6 7-6(5)
[2] Yan BAI (CHN) d. Sasi Kumar MUKUND (IND) 6-2 6-1
Mao-Xin GONG (CHN) d. Sidharth RAWAT (IND) 6-2 6-2
Christopher RUNGKAT (INA) d. [6] Marcus DANIELL (NZL) 4-6 6-0 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Saketh MYNENI (IND) d. [1] Ricardas BERANKIS (LTU) 7-6(1) 1-6 6-3
Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. [Q] Yan BAI (CHN) 3-6 6-4 4-1 ret'd
Kyle EDMUND (GBR) d. Radu ALBOT (MDA) 6-4 7-6(5)
Matthew EBDEN (AUS) d. [6] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(2) 7-5
Di WU (CHN) d. [4] Jimmy WANG (TPE) 6-3 2-6 6-4
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Ti CHEN (TPE) 7-5 4-6 6-6(5-2*) ret'd
[Q] Toshihide MATSUI (JPN) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-4 6-3
Niels DESEIN (BEL) d. [8] Hiroki MORIYA (TPE) 3-6 6-2 7-6(3)
Jonathan EYSSERIC (FRA) d. [5] James DUCKWORTH (AUS) 6-3 6-1
Hyeon CHUNG (KOR) d. Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-4
[Q] Mao-Xin GONG (CHN) d. Liang-Chi HUANG (TPE) 6-3 7-6(5)
[3] Blaz KAVCIC (SLO) d. [WC] Chih-Jen HO (TPE) 6-2 6-1
[7] Somdev DEVVARMAN (IND) d. Yuki BHAMBRI (IND) 2-6 6-4 6-3
[WC] Philipp PETZSCHNER (GER) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 6-3 6-0
[Q] Christopher RUNGKAT (INA) d. [WC] Sanam SINGH (IND) 6-3 6-4
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [WC] Hei Yin Andrew LI (HKG) 6-4 7-5
SECOND ROUND
Saketh MYNENI (IND) d. Ramkumar RAMANATHAN (IND) 7-5 7-5
Kyle EDMUND (GBR) d. Matthew EBDEN (AUS) 7-6(5) 6-3
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Di WU (CHN) 6-3 7-6(3)
Niels DESEIN (BEL) d. [Q] Toshihide MATSUI (JPN) 1-6 6-1 5-5 ret'd
Hyeon CHUNG (KOR) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) 6-1 6-1
[3] Blaz KAVCIC (SLO) d. [Q] Mao-Xin GONG (CHN) 6-2 6-4
[7] Somdev DEVVARMAN (IND) d. [WC] Philipp PETZSCHNER (GER) 4-1 ret'd
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Christopher RUNGKAT (INA) 6-1 6-4
QFs
Kyle EDMUND (GBR) d. Saketh MYNENI (IND) 7-6(3) 6-1
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Niels DESEIN (BEL) 6-4 3-6 7-6(6)
Hyeon CHUNG (KOR) d. [3] Blaz KAVCIC (SLO) 6-4 6-1
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [7] Somdev DEVVARMAN (IND) 6-4 6-4
SFs
Kyle EDMUND (GBR) d. Yoshihito NISHIOKA (JPN) 7-6(2) 6-0
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Hyeon CHUNG (KOR) 6-4 6-0
FINAL
Kyle EDMUND (GBR) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-1 6-2
Location: Hong Kong, Hong Kong
Type: $50K
Surface: Outdoor Hard
Balls:
Site: Hong Kong Victoria Park
Starting Date: January 26
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Berankis, Ricardas LTU 83
Ito, Tatsuma JPN 87
Kavcic, Blaz SLO 99
OUT # Sela, Dudi ISR 106
Wang, Jimmy TPE 120
Duckworth, James AUS 125
Sugita, Yuichi JPN 131
Devvarman, Somdev IND 136
Moriya, Hiroki JPN 143
OUT Millman, John AUS 153
OUT Fucsovics, Marton HUN 159
OUT Saville, Luke AUS 162
Nishioka, Yoshihito JPN 163
Chung, Hyeon KOR 167
Zhang, Ze CHN 184
Edmund, Kyle GBR 191
Bolt, Alex AUS 202
Desein, Niels BEL 203
OUT Mertl, Jan CZE 212
OUT Sorensen, Louk IRL 215
Chen, Ti TPE 219
Eysseric, Jonathan FRA 243
# Yang, Tsung-Hua TPE 254
Myneni, Saketh IND 260
Alternates
IN 1. # Ebden, Matthew AUS 264
IN 2. Thompson, Jordan AUS 274
IN 3. Huang, Liang-Chi TPE 282
IN 4. Ramanathan, Ramkumar IND 285
IN 5. # Wu, Di CHN 302
IN 6. # Martin, Fabrice FRA 312
7. Bhambri, Yuki IND 315
OUT 8. # Jung, Jason USA 322
OUT 9. Propoggia, Dane AUS 324
OUT 10. # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 329
OUT 11. # Klec, Ivo SVK 332
OUT 12. # Cipolla, Flavio ITA 335
13. # Horansky, Filip SVK 337
14. # Kibi, Yuya JPN 369
OUT 15. # Li, Zhe CHN 373
16. # Perez Sanz, David ESP 377
17. @# Statham, Jose (Rubin) NZL 379
OUT 18. # Meister, Nicolas USA 392
19. Matsui, Toshihide JPN 399
20. # Bai, Yan CHN 414
21. # Singh, Sanam IND 415
...
QUALIFYING DRAW
[1] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Isaac Yong Jie ONG (SIN) vs [WC] Hung-Yuan HSU (TPE)
Hsien-Yin PENG (TPE) vs Tennys SANDGREN (USA)
[5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) has a Bye
[2] Yan BAI (CHN) has a Bye
[WC] Hong Kit WONG (HKG) vs [WC] Ognian KOLEV (BUL)
Christopher MARQUIS (IND) vs Divij SHARAN (IND)
Sasi Kumar MUKUND (IND) vs [8] Karunuday SINGH (IND)
[3] Mate PAVIC (CRO) has a Bye
Mao-Xin GONG (CHN) vs Frank MOSER (GER)
Congsup CONGCAR (THA) vs Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA)
Sidharth RAWAT (IND) vs [7] Hiroki KONDO (JPN)
[4] Ji Sung NAM (TPE) has a Bye
Christopher RUNGKAT (INA) vs David SOFAER (HKG)
Sanchai RATIWATANA (THA) vs [WC] Leo TANG (CAN)
[WC] Peter Alester MAGALIT (HKG) vs [6] Marcus DANIELL (NZL)
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) has a Bye
[WC] Hung-Yuan HSU (TPE) d. [WC] Isaac Yong Jie ONG (SIN) 7-6(5) 3-6 6-3
Tennys SANDGREN (USA) d. Hsien-Yin PENG (TPE) 3-0 ret'd
[5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) has a Bye
[2] Yan BAI (CHN) has a Bye
[WC] Hong Kit WONG (HKG) d. [WC] Ognian KOLEV (BUL) 6-4 6-4
Divij SHARAN (IND) d. Christopher MARQUIS (IND) 6-4 6-4
Sasi Kumar MUKUND (IND) d. [8] Karunuday SINGH (IND) 7-5 6-1
[3] Mate PAVIC (CRO) has a Bye
Mao-Xin GONG (CHN) d. Frank MOSER (GER) 6-3 6-1
Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA) d. Congsup CONGCAR (THA) 6-2 7-6(2)
Sidharth RAWAT (IND) d. [7] Hiroki KONDO (JPN) 7-6(2) 7-5
[4] Ji Sung NAM (TPE) has a Bye
Christopher RUNGKAT (INA) d. David SOFAER (HKG) 6-2 7-6(4)
Sanchai RATIWATANA (THA) d. [WC] Leo TANG (CAN) 6-2 6-1
[6] Marcus DANIELL (NZL) d. [WC] Peter Alester MAGALIT (HKG) 6-2 6-0
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) d. [WC] Hung-Yuan HSU (TPE) 6-2 6-2
Tennys SANDGREN (USA) d. [5] N. Vijay Sundar PRASHANTH (IND) 6-3 7-5
[2] Yan BAI (CHN) d. [WC] Hong Kit WONG (HKG) 7-5 6-4
Sasi Kumar MUKUND (IND) d. Divij SHARAN (IND) 7-6(6) 6-4
Mao-Xin GONG (CHN) d. [3] Mate PAVIC (CRO) 1-6 6-3 6-4
Sidharth RAWAT (IND) d. Kittipong WACHIRAMANOWONG (THA) 6-4 6-4
Christopher RUNGKAT (INA) d. [4] Ji Sung NAM (TPE) 6-1 6-1
[6] Marcus DANIELL (NZL) d. Sanchai RATIWATANA (THA) 6-0 6-1
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Toshihide MATSUI (JPN) d. Tennys SANDGREN (USA) 6-4 2-6 7-6(5)
[2] Yan BAI (CHN) d. Sasi Kumar MUKUND (IND) 6-2 6-1
Mao-Xin GONG (CHN) d. Sidharth RAWAT (IND) 6-2 6-2
Christopher RUNGKAT (INA) d. [6] Marcus DANIELL (NZL) 4-6 6-0 7-5
MAIN DRAW
FIRST ROUND
Saketh MYNENI (IND) d. [1] Ricardas BERANKIS (LTU) 7-6(1) 1-6 6-3
Ramkumar RAMANATHAN (IND) d. [Q] Yan BAI (CHN) 3-6 6-4 4-1 ret'd
Kyle EDMUND (GBR) d. Radu ALBOT (MDA) 6-4 7-6(5)
Matthew EBDEN (AUS) d. [6] Yuichi SUGITA (JPN) 7-6(2) 7-5
Di WU (CHN) d. [4] Jimmy WANG (TPE) 6-3 2-6 6-4
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Ti CHEN (TPE) 7-5 4-6 6-6(5-2*) ret'd
[Q] Toshihide MATSUI (JPN) d. Jordan THOMPSON (AUS) 6-4 6-3
Niels DESEIN (BEL) d. [8] Hiroki MORIYA (TPE) 3-6 6-2 7-6(3)
Jonathan EYSSERIC (FRA) d. [5] James DUCKWORTH (AUS) 6-3 6-1
Hyeon CHUNG (KOR) d. Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-4
[Q] Mao-Xin GONG (CHN) d. Liang-Chi HUANG (TPE) 6-3 7-6(5)
[3] Blaz KAVCIC (SLO) d. [WC] Chih-Jen HO (TPE) 6-2 6-1
[7] Somdev DEVVARMAN (IND) d. Yuki BHAMBRI (IND) 2-6 6-4 6-3
[WC] Philipp PETZSCHNER (GER) d. Tsung-Hua YANG (TPE) 6-3 6-0
[Q] Christopher RUNGKAT (INA) d. [WC] Sanam SINGH (IND) 6-3 6-4
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [WC] Hei Yin Andrew LI (HKG) 6-4 7-5
SECOND ROUND
Saketh MYNENI (IND) d. Ramkumar RAMANATHAN (IND) 7-5 7-5
Kyle EDMUND (GBR) d. Matthew EBDEN (AUS) 7-6(5) 6-3
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Di WU (CHN) 6-3 7-6(3)
Niels DESEIN (BEL) d. [Q] Toshihide MATSUI (JPN) 1-6 6-1 5-5 ret'd
Hyeon CHUNG (KOR) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) 6-1 6-1
[3] Blaz KAVCIC (SLO) d. [Q] Mao-Xin GONG (CHN) 6-2 6-4
[7] Somdev DEVVARMAN (IND) d. [WC] Philipp PETZSCHNER (GER) 4-1 ret'd
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [Q] Christopher RUNGKAT (INA) 6-1 6-4
QFs
Kyle EDMUND (GBR) d. Saketh MYNENI (IND) 7-6(3) 6-1
Yoshihito NISHIOKA (JPN) d. Niels DESEIN (BEL) 6-4 3-6 7-6(6)
Hyeon CHUNG (KOR) d. [3] Blaz KAVCIC (SLO) 6-4 6-1
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. [7] Somdev DEVVARMAN (IND) 6-4 6-4
SFs
Kyle EDMUND (GBR) d. Yoshihito NISHIOKA (JPN) 7-6(2) 6-0
[2] Tatsuma ITO (JPN) d. Hyeon CHUNG (KOR) 6-4 6-0
FINAL
Kyle EDMUND (GBR) d. [2] Tatsuma ITO (JPN) 6-1 6-2