Week 13: San Luis Potosi, Mexico
Location: San Luis Potosi, Mexico
Type: $50K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Club Deportivo Potosino
Starting Date: March 30
2014 Champion (week 16): Paolo Lorenzi (Italy)
Tournament website: http://sanluisopen.com/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Gabashvili, Teymuraz RUS 78
Lorenzi, Paolo ITA 80
Dzumhur, Damir BIH 91
Haase, Robin NED 104
Duckworth, James AUS 106
Vanni, Luca ITA 114
OUT # Riba, Pere ESP 116
Menendez-Maceiras, Adrian ESP 129
Zeballos, Horacio ARG 138
Krajicek, Austin USA 141
Melzer, Gerald AUT 167
Buchanan, Chase USA 169
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 178
Olivo, Renzo ARG 192
Pella, Guido ARG 196
Klein, Brydan GBR 209
De Paula, Fabiano BRA 210
McGee, James IRL 213
OUT Sorensen, Louk IRL 230
Clezar, Guilherme BRA 231
Novikov, Dennis USA 256
Londero, Juan Ignacio ARG 260
Langer, Nils GER 262
# Arevalo, Marcelo ESA 283
Alternates
IN 1. Smith, Connor USA 290
IN 2. Escobar, Gonzalo ECU 294
3. Struvay, Eduardo COL 296
4. Propoggia, Dane AUS 298
5. Lapentti, Giovanni ECU 301
OUT 6. Alund, Martin ARG 302
OUT 7. Vaisse, Martin FRA 308
8. Barrientos, Nicolas COL 309
OUT 9. Velotti, Agustin ARG 314
10. Klec, Ivo SVK 315
11. Ward, Alexander GBR 319
12. Kicker, Nicolas ARG 322
OUT 13. Horansky, Filip SVK 331
14. Dutra Silva, Rogerio BRA 337
15. # El Mihdawy, Adam USA 349
OUT 16. # Milojevic, Nikola SRB 353
OUT 17. Cunha, Henrique BRA 359
18. Meister, Nicolas USA 361
19. Gomez, Emilio ECU 377
20. # King, Kevin USA 378
OUT 21. Becker, Richard GER 382
OUT 22. Perez Sanz, David ESP 384
23. # Diaz-Figueroa, Christopher GUA 390
24. Giustino, Lorenzo ITA 394
OUT 25. # Beretta, Duilio PER 410
26. # Saavedra-Corvalan, Cristobal CHI 411
27. Zampieri, Caio BRA 414
OUT 28. Kozlov, Stefan USA 417
OUT 29. Pavic, Mate CRO 428
OUT 30. Giacalone, Omar ITA 431
OUT 31. Turini, Thales BRA 432
...
QUALIFYING DRAW
[1] Giovanni LAPENTTI (ECU) vs Ricardo HOCEVAR (BRA)
Dean O'BRIEN (RSA) vs Thiago MONTEIRO (BRA)
[WC] Rodrigo MANZO MONSECH (MEX) vs Luis David MARTINEZ (VEN)
Cesar RAMIREZ (MEX) vs [8] Caio ZAMPIERI (BRA)
[2] Eduardo STRUVAY (COL) vs Luis PATINO (MEX)
Miguel Angel REYES-VARELA (MEX) vs Tiago LOPES (BRA)
Mauricio ECHAZU (PER) vs Pedro SAKAMOTO (BRA)
Caio SILVA (BRA) vs [6] Adam EL MIHDAWY (USA)
[3] Nicolas BARRIENTOS (COL) vs Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA)
[WC] Lucas GOMEZ (MEX) vs Ivan ENDARA (ECU)
Mikhail LEDOVSKIKH (RUS) vs Marcus DANIELL (NZL)
Jorge PANTA (PER) vs [7] Rogerio DUTRA SILVA (BRA)
[4] Alexander WARD (GBR) vs Guillermo DURAN (ARG)
[WC] Jose Pablo ANDRES (MEX) vs [WC] Andres ALVAREZ CERDAN (MEX)
[WC] Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) vs Juan Sebastian GOMEZ (COL)
[WC] Kevin Jack CARPENTER (MEX) vs [5] Kevin KING (USA)
FINAL QUALIFYING ROUND
[8] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [1] Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-4 7-5
[2] Eduardo STRUVAY (COL) d. [6] Adam EL MIHDAWY (USA) 6-3 6-4
Ivan ENDARA (ECU) d. [7] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 7-5 6-1
Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Guillermo DURAN (ARG) 3-6 6-1 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. [WC] Mauricio ASTORGA (MEX) 3-6 6-2 6-3
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [Q] Eduardo STRUVAY (COL) 6-1 6-4
Guido PELLA (ARG) d. [WC] Daniel GARZA (MEX) 6-3 6-4
[7] Austin KRAJICEK (USA) d. Nils LANGER (GER) 6-3 6-3
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. Marcelo AREVALO (ESA) 3-6 6-3 6-2
[Q] Ivan ENDARA (ECU) d. [Q] Juan Sebastian GOMEZ (COL) 6-3 6-4
[WC] Manuel SANCHEZ (MEX) d. Gonzalo ESCOBAR (ECU) 7-6(5) 7-6(5)
[6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Fabiano DE PAULA (BRA) 6-2 6-1
[LL] Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Chase BUCHANAN (USA) 6-0 7-5 [[5] Luca VANNI (ITA) has withdrawn]
[Alt] Andres MOLTENI (ARG) d. Renzo OLIVO (ARG) 7-6(5) 4-6 6-1
Guilherme CLEZAR (BRA) d. Connor SMITH (USA) 6-2 7-5
James MCGEE (IRL) d. [3] Damir DZUMHUR (BIH) 7-5 6-3
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [8] Horacio ZEBALLOS (ARG) 6-7(3) 7-5 7-6(3)
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-1 6-7(8) 6-1
Gerald MELZER (AUT) d. [WC] Tigre HANK (MEX) 4-6 6-3 6-4
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Dennis NOVIKOV (USA) 6-4 6-1
SECOND ROUND
[1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-7(8) 6-3 7-6(5)
Guido PELLA (ARG) d. [7] Austin KRAJICEK (USA) 7-6(3) 7-5
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. [Q] Ivan ENDARA (ECU) 7-6(5) 6-4
[6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [WC] Manuel SANCHEZ (MEX) 6-4 6-4
[Alt] Andres MOLTENI (ARG) d. [LL] Giovanni LAPENTTI (ECU) 1-6 6-4 6-1
James MCGEE (IRL) d. Guilherme CLEZAR (BRA) 6-3 2-6 7-6(4)
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [Q] Caio ZAMPIERI (BRA) 3-6 6-4 7-6(4)
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Gerald MELZER (AUT) 6-2 4-6 7-5
QFs
Guido PELLA (ARG) d. [1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) 2-6 6-4 6-3
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. [6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-1 6-4
James MCGEE (IRL) d. [Alt] Andres MOLTENI (ARG) 6-1 6-4
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 6-4 6-4
SFs
Guido PELLA (ARG) d. [4] James DUCKWORTH (AUS) 6-3 6-3
James MCGEE (IRL) d. [2] Paolo LORENZI (ITA) 6-3 5-7 6-3
FINAL
Guido PELLA (ARG) d. James MCGEE (IRL) 6-3 6-3
Location: San Luis Potosi, Mexico
Type: $50K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: Club Deportivo Potosino
Starting Date: March 30
2014 Champion (week 16): Paolo Lorenzi (Italy)
Tournament website: http://sanluisopen.com/
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
Gabashvili, Teymuraz RUS 78
Lorenzi, Paolo ITA 80
Dzumhur, Damir BIH 91
Haase, Robin NED 104
Duckworth, James AUS 106
Vanni, Luca ITA 114
OUT # Riba, Pere ESP 116
Menendez-Maceiras, Adrian ESP 129
Zeballos, Horacio ARG 138
Krajicek, Austin USA 141
Melzer, Gerald AUT 167
Buchanan, Chase USA 169
Podlipnik-Castillo, Hans CHI 178
Olivo, Renzo ARG 192
Pella, Guido ARG 196
Klein, Brydan GBR 209
De Paula, Fabiano BRA 210
McGee, James IRL 213
OUT Sorensen, Louk IRL 230
Clezar, Guilherme BRA 231
Novikov, Dennis USA 256
Londero, Juan Ignacio ARG 260
Langer, Nils GER 262
# Arevalo, Marcelo ESA 283
Alternates
IN 1. Smith, Connor USA 290
IN 2. Escobar, Gonzalo ECU 294
3. Struvay, Eduardo COL 296
4. Propoggia, Dane AUS 298
5. Lapentti, Giovanni ECU 301
OUT 6. Alund, Martin ARG 302
OUT 7. Vaisse, Martin FRA 308
8. Barrientos, Nicolas COL 309
OUT 9. Velotti, Agustin ARG 314
10. Klec, Ivo SVK 315
11. Ward, Alexander GBR 319
12. Kicker, Nicolas ARG 322
OUT 13. Horansky, Filip SVK 331
14. Dutra Silva, Rogerio BRA 337
15. # El Mihdawy, Adam USA 349
OUT 16. # Milojevic, Nikola SRB 353
OUT 17. Cunha, Henrique BRA 359
18. Meister, Nicolas USA 361
19. Gomez, Emilio ECU 377
20. # King, Kevin USA 378
OUT 21. Becker, Richard GER 382
OUT 22. Perez Sanz, David ESP 384
23. # Diaz-Figueroa, Christopher GUA 390
24. Giustino, Lorenzo ITA 394
OUT 25. # Beretta, Duilio PER 410
26. # Saavedra-Corvalan, Cristobal CHI 411
27. Zampieri, Caio BRA 414
OUT 28. Kozlov, Stefan USA 417
OUT 29. Pavic, Mate CRO 428
OUT 30. Giacalone, Omar ITA 431
OUT 31. Turini, Thales BRA 432
...
QUALIFYING DRAW
[1] Giovanni LAPENTTI (ECU) vs Ricardo HOCEVAR (BRA)
Dean O'BRIEN (RSA) vs Thiago MONTEIRO (BRA)
[WC] Rodrigo MANZO MONSECH (MEX) vs Luis David MARTINEZ (VEN)
Cesar RAMIREZ (MEX) vs [8] Caio ZAMPIERI (BRA)
[2] Eduardo STRUVAY (COL) vs Luis PATINO (MEX)
Miguel Angel REYES-VARELA (MEX) vs Tiago LOPES (BRA)
Mauricio ECHAZU (PER) vs Pedro SAKAMOTO (BRA)
Caio SILVA (BRA) vs [6] Adam EL MIHDAWY (USA)
[3] Nicolas BARRIENTOS (COL) vs Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA)
[WC] Lucas GOMEZ (MEX) vs Ivan ENDARA (ECU)
Mikhail LEDOVSKIKH (RUS) vs Marcus DANIELL (NZL)
Jorge PANTA (PER) vs [7] Rogerio DUTRA SILVA (BRA)
[4] Alexander WARD (GBR) vs Guillermo DURAN (ARG)
[WC] Jose Pablo ANDRES (MEX) vs [WC] Andres ALVAREZ CERDAN (MEX)
[WC] Alberto ROJAS-MALDONADO (MEX) vs Juan Sebastian GOMEZ (COL)
[WC] Kevin Jack CARPENTER (MEX) vs [5] Kevin KING (USA)
FINAL QUALIFYING ROUND
[8] Caio ZAMPIERI (BRA) d. [1] Giovanni LAPENTTI (ECU) 6-4 7-5
[2] Eduardo STRUVAY (COL) d. [6] Adam EL MIHDAWY (USA) 6-3 6-4
Ivan ENDARA (ECU) d. [7] Rogerio DUTRA SILVA (BRA) 7-5 6-1
Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Guillermo DURAN (ARG) 3-6 6-1 6-4
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. [WC] Mauricio ASTORGA (MEX) 3-6 6-2 6-3
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) d. [Q] Eduardo STRUVAY (COL) 6-1 6-4
Guido PELLA (ARG) d. [WC] Daniel GARZA (MEX) 6-3 6-4
[7] Austin KRAJICEK (USA) d. Nils LANGER (GER) 6-3 6-3
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. Marcelo AREVALO (ESA) 3-6 6-3 6-2
[Q] Ivan ENDARA (ECU) d. [Q] Juan Sebastian GOMEZ (COL) 6-3 6-4
[WC] Manuel SANCHEZ (MEX) d. Gonzalo ESCOBAR (ECU) 7-6(5) 7-6(5)
[6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Fabiano DE PAULA (BRA) 6-2 6-1
[LL] Giovanni LAPENTTI (ECU) d. Chase BUCHANAN (USA) 6-0 7-5 [[5] Luca VANNI (ITA) has withdrawn]
[Alt] Andres MOLTENI (ARG) d. Renzo OLIVO (ARG) 7-6(5) 4-6 6-1
Guilherme CLEZAR (BRA) d. Connor SMITH (USA) 6-2 7-5
James MCGEE (IRL) d. [3] Damir DZUMHUR (BIH) 7-5 6-3
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [8] Horacio ZEBALLOS (ARG) 6-7(3) 7-5 7-6(3)
[Q] Caio ZAMPIERI (BRA) d. Brydan KLEIN (GBR) 6-1 6-7(8) 6-1
Gerald MELZER (AUT) d. [WC] Tigre HANK (MEX) 4-6 6-3 6-4
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Dennis NOVIKOV (USA) 6-4 6-1
SECOND ROUND
[1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) d. Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) 6-7(8) 6-3 7-6(5)
Guido PELLA (ARG) d. [7] Austin KRAJICEK (USA) 7-6(3) 7-5
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. [Q] Ivan ENDARA (ECU) 7-6(5) 6-4
[6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [WC] Manuel SANCHEZ (MEX) 6-4 6-4
[Alt] Andres MOLTENI (ARG) d. [LL] Giovanni LAPENTTI (ECU) 1-6 6-4 6-1
James MCGEE (IRL) d. Guilherme CLEZAR (BRA) 6-3 2-6 7-6(4)
Juan Ignacio LONDERO (ARG) d. [Q] Caio ZAMPIERI (BRA) 3-6 6-4 7-6(4)
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Gerald MELZER (AUT) 6-2 4-6 7-5
QFs
Guido PELLA (ARG) d. [1] Teymuraz GABASHVILI (RUS) 2-6 6-4 6-3
[4] James DUCKWORTH (AUS) d. [6] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-1 6-4
James MCGEE (IRL) d. [Alt] Andres MOLTENI (ARG) 6-1 6-4
[2] Paolo LORENZI (ITA) d. Juan Ignacio LONDERO (ARG) 6-4 6-4
SFs
Guido PELLA (ARG) d. [4] James DUCKWORTH (AUS) 6-3 6-3
James MCGEE (IRL) d. [2] Paolo LORENZI (ITA) 6-3 5-7 6-3
FINAL
Guido PELLA (ARG) d. James MCGEE (IRL) 6-3 6-3