Re: Tennis Tipping #30b - Lexington - NEW THREAD : NO NEED TO RECOMMIT
Schedule of Play
Code:
[B][U]TT SCHEDULE[/U][/B]
[B]SINGLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
[B]DOUBLES:[/B]
Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
OOP for Sunday
Erik CHVOJKA CAN v Denis KUDLA USA SR1 PTS
Matches count for the first of a two-day final in both singles and in doubles
Matches start at 2.00pm local time (7.00pm UK Time)
Please send your picks to AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday
Alex BOGDANOVIC GBR v Erik CHVOJKA CAN SR2
Christian HARRISON USA v Denis KUDLA USA SR3
Matches count for the first of a two-day final in both singles and in doubles
Matches start at 4.00pm local time (9.00pm UK Time)
Please send your picks to AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Friday
Denis KUDLA USA v Matt REID AUS SR1 PTS
James DUCKWORTH USA v Alex BOGDANOVIC GBR SR2
Agustin VELOTTI ARG v Christian HARRISON USA SR3
Erik CHVOJKA CAN v Eric QUIGLEY USA SR4
Erik CHVOJKA CAN v Michael McCLUNE USA SR4
Matches count for the a one day semi final in singles and in doubles
Matches start at 12.00 local time (5.00pm UK Time)
Please send your picks to AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Thursday
Alex BOGDANOVIC GBR v Benjamin MITCHELL AUS SR1 PTS
Erik CHVOJKA CAN v Austin KRAJICEK USA SR2
Eric QUIGLEY USA v Michael McCLUNE USA SR3
James DUCKWORTH USA v Charles-Antoine BREZAC FRA SR4
Matches count for the second of a two-day quarter final in singles and in doubles
Matches start at 12.30 local time (5.30pm UK Time).
Please send your picks to AdeyC.
Thursday matches take priority in cases of shootout
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Wednesday
Denis KUDLA (USA) vs. Tennys SANDGREN (USA)SR5
Greg JONES (AUS) vs. Agustin VELOTTI (ARG) SR6
Greg OUELLETTE (USA) vs. Sekou BANGOURA (USA) SR7
Greg OUELLETTE (USA) vs. Christian HARRISON (USA) SR7
Matt REID (AUS) vs. Jamie BAKER (GBR) SR8
Matches count for the first of a two-day quarter final in singles and in doubles
Matches start at 12.00 local time (5.00pm UK Time).
Please send your picks to AdeyC.
Thursday matches take priority in cases of shootout
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Tuesday
Victor ESTRELLA (DOM) v Benjamin MITCHELL (AUS) SR1 PTS
Erik CHVOJKA (CAN) V Toshihide MATSUI (JPN) SR2 (PTS FOR DOUBLES)
Rhyne WILLIAMS (USA) v Jamie BAKER (GBR)SR 3 (PTS FOR DOUBLES)
Tennys SANDGREN (USA) v Philip BESTER (CAN) SR4 (PTS FOR DOUBLES)
Denis KUDLA (USA) v Michael YANI (USA) SR5 (PTS FOR DOUBLES)
Chase BUCHANAN (USA) v Greg JONES (AUS) SR6 (PTS FOR DOUBLES)
Daniel KOSAKOWSKI (USA v Austin KRAJICEK (USA) SR7 (PTS FOR DOUBLES)
Maxime AUTHOM (BEL) v Greg OUELLETTE (USA) SR8 (PTS FOR DOUBLES)
Thomas FABBIANO (ITA) v Agustin VELOTTI (ARG) SR9 (PTS FOR DOUBLES)
Sekou BANGOURA (USA) v Christian HARRISON (USA) SR10 (PTS FOR DOUBLES)
James DUCKWORTH (AUS) v Daniel KING-TURNER (NZL) SR11 (PTS FOR DOUBLES)
Adrien BOSSEL (SUI) v Charles-Antoine BREZAC (FRA) SR12 (PTS FOR DOUBLES)
Adam EL MIHDAWY (USA) v Alex BOGDANOVIC (GBR) SR13 (PTS FOR DOUBLES)
Michael MCCLUNE (USA) v Adrian MANNARINO (FRA) SR14 (PTS FOR DOUBLES)
Eric QUIGLEY (USA) v Riccardo GHEDIN (ITA) SR15 (PTS FOR DOUBLES)
Matches count for the second round in singles and the second of a two-day first round in doubles
Matches start at
10.00am local time (3.00pm UK Time).
Please send your picks to
AdeyC.
Please note diffs will be posted at 12.00 local time/5.00 UK time due to my work commitments (only one match should have been completed by then anyway)
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Monday
Toshihide MATSUI (JPN) v Michael REDLICKI (USA) SR1 PTS
Gleb SAKHAROV (FRA) v Matt REID (AUS) SR2 PTS
Austin KRAJICEK (USA) v Jarmere JENKINS (USA) SR3 PTS
Thomas FABBIANO (ITA) v Bjorn FRATANGELO (USA) SR4 PTS
Sekou BANGOURA (USA) v Catalin-Ionut GARD (ROU) SR5 PTS
Matches count for the first round in singles and the first of a two-day first round in doubles
Matches start at
1.30pm local time (6.30pm UK Time).
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Sunday
Hunter CALLAHAN (USA) v Catalin-Ionut GARD (ROU) SR1 PTS
Mark VERRYTH (AUS) v Sekou BANGOURA (USA) SR2 (PTS FOR DOUBLES)
Patrick DACIEK (USA) v Jarmere JENKINS (USA) SR3 (PTS FOR DOUBLES)
Austin KRAJICEK (USA) v Olivier SAJOUS (HAI) SR4 (PTS FOR DOUBLES)
Bjorn FRATANGELO (USA) v Hiroyasu EHARA (JPN) SR5 (PTS FOR DOUBLES)
Michael REDLICKI (USA) v Phillip SIMMONDS (USA) SR6 (PTS FOR DOUBLES)
Thomas FABBIANO (ITA) v Hunter REESE (USA) SR7 (PTS FOR DOUBLES)
Toshihide MATSUI (JPN) v Mitchell KRUEGER (USA) SR8 (PTS FOR DOUBLES)
Matches count for the final qualifying round in singles and the qualifying round in doubles.
Matches start at
10.00am local time (3.00pmUK Time).
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]
OOP for Saturday
Spencer PAPA (USA) v Sekou BANGOURA (USA) SR1 PTS
Yasutaka UCHIYAMA (JPN) v Mark VERRYTH (AUS) SR2 PTS
Hunter CALLAHAN (USA) v Jarryd CHAPLIN (AUS) SR3 PTS
Yusuke WATANUKI (JPN) v Catalin-Ionut GARD (ROU) SR4 PTS
Olivier SAJOUS (HAI) v Phillip ARNDT (USA) SR5 PTS
Austin KRAJICEK (USA) v Dean TSAMAS (USA) SR6 PTS
Patrick DACIEK (USA) v Peter KOBELT (USA) SR7 PTS
Jarmere JENKINS (USA) v Shuichi SEKIGUCHI (JPN) SR8 PTS
Andrew CARTER (USA) v Phillip SIMMONDS (USA) SR9 PTS
Drew COURTNEY (USA) v Bjorn FRATANGELO (USA) SR10 PTS
Andrew HANLEY (USA) v Hiroyasu EHARA (JPN) SR11 PTS
Michael REDLICKI (USA) v Michael VENUS (NZL) SR12 PTS
Jordan COX (USA) v Mitchell KRUEGER (USA) SR13 PTS
Thomas FABBIANO (ITA) v Ryuji HIROOKA (JPN) SR14 PTS
Toshihide MATSUI (JPN) v Maciek SYKUT (USA) SR15 PTS
Hunter REESE (USA) v Takao SUZUKI (JPN) SR16 PTS
Matches count for the first qualifying round in singles.
Matches start at
10.00am local time (3.00pmUK Time).
Please send your picks to
AdeyC.
Good luck
Code:
[B][U]EXPLANATION:[/B]
[/U]Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with [U][B]SR[/B][/U] after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with [U][B]PTS[/B][/U] after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)
Code:
[CENTER] As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day
which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels
will have a chance of winning something this week. [/CENTER]