Week 02: Casablanca, Morocco
Location: Casablanca, Morocco
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site:
Starting Date: January 12
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
# Montanes, Albert ESP 108
# Gimeno-Traver, Daniel ESP 112
# Ungur, Adrian ROU 158
# Carballes Baena, Roberto ESP 167
@# Marti, Javier ESP 198
# Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 224
OUT # Roca Batalla, Oriol ESP 263
# Basic, Mirza BIH 272
# Cagnina, Julien BEL 279
# Burquier, Gregoire FRA 280
# Mektic, Nikola CRO 281
OUT # Giner, Marc ESP 290
# Safwat, Mohamed EGY 292
OUT # Androic, Toni CRO 294
# Silva, Frederico Ferreira POR 297
# Gigounon, Germain BEL 298
# Machado, Rui POR 299
# Semrajc, Janez SLO 300
# Obry, Julien FRA 301
OUT # Cunha, Henrique BRA 302
OUT # Gaio, Federico ITA 311
# Martin, Fabrice FRA 314
Alternates
IN 1. # Novak, Dennis AUT 319
OUT 2. # Cacic, Nikola SRB 330
IN 3. # Cipolla, Flavio ITA 333
OUT 4. # Boutillier, Remi FRA 334
IN 5. # Horansky, Filip SVK 337
IN 6. # Granollers, Gerard ESP 338
IN 7. # Grigelis, Laurynas LTU 340
IN 8. # Serra, Florent FRA 343
IN 9. # Klec, Ivo SVK 345
OUT 10. # Reuter, Yannik BEL 353
OUT 11. # Rice, David GBR 354
OUT 12. # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 355
13. # Giustino, Lorenzo ITA 363
14. # Hamou, Maxime FRA 364
15. # Rufin, Guillaume FRA 368
OUT 16. # Khachanov, Karen RUS 370
17. # Naso, Gianluca ITA 374
OUT 18. # Perez Sanz, David ESP 375
19. # De Loore, Joris BEL 379
20. # Diez, Steven CAN 382
OUT 21. # Milojevic, Nikola SRB 383
22. # Djere, Laslo SRB 388
OUT 23. # Trusendi, Walter ITA 424
24. # Jankovic, Miki SRB 426
25. # Brizzi, Alberto ITA 432
26. # Majchrzak, Kamil POL 434
OUT 27. # Becker, Richard GER 436
...
QUALIFYING DRAW
[1] Laslo DJERE (SRB) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) vs [WC] Ayoub CHAKROUNI (MAR)
Maxime CHAZAL (FRA) vs [WC] Hamza KARMOUSSI (MAR)
[7] Kamil MAJCHRZAK (POL) has a Bye
[2] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
Dino MARCAN (CRO) has a Bye
Matwe MIDDELKOOP (NED) vs [WC] Mehdi JDI (MAR)
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) has a Bye
[3] Guillaume RUFIN (FRA) has a Bye
Mohamed ADNAOUI (MAR) vs Jordan UBIERGO (FRA)
Wesley KOOLHOF (NED) vs [WC] Mamoun EL ABBAR (MAR)
[6] Michael LINZER (AUT) has a Bye
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) has a Bye
[WC] Houssam SBAII (MAR) vs Claudio GRASSI (ITA)
[WC] Nizar BELMATI (MAR) vs Franko SKUGOR (CRO)
[5] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [WC] Ayoub CHAKROUNI (MAR) 6-3 6-1
Maxime CHAZAL (FRA) d. [WC] Hamza KARMOUSSI (MAR) 6-3 6-2
[7] Kamil MAJCHRZAK (POL) has a Bye
[2] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
Dino MARCAN (CRO) has a Bye
Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Mehdi JDI (MAR) 7-5 6-0
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) has a Bye
[3] Guillaume RUFIN (FRA) has a Bye
Jordan UBIERGO (FRA) d. Mohamed ADNAOUI (MAR) 6-2 6-1
Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Mamoun EL ABBAR (MAR) 6-1 6-1
[6] Michael LINZER (AUT) has a Bye
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) has a Bye
Claudio GRASSI (ITA) d. [WC] Houssam SBAII (MAR) 6-3 6-0
Franko SKUGOR (CRO) d. [WC] Nizar BELMATI (MAR) 6-0 6-0
[5] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 7-5 7-6(4)
Maxime CHAZAL (FRA) d. [7] Kamil MAJCHRZAK (POL) 7-5 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Dino MARCAN (CRO) 7-5 7-5
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Matwe MIDDELKOOP (NED) 6-7(5) 6-1 6-2
[3] Guillaume RUFIN (FRA) d. Jordan UBIERGO (FRA) 6-1 6-1
Wesley KOOLHOF (NED) d. [6] Michael LINZER (AUT) 3-6 6-3 6-4
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Claudio GRASSI (ITA) 6-2 4-6 7-6(2)
Franko SKUGOR (CRO) d. [5] Bastian TRINKER (AUT) 5-7 6-2 6-2
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) d. Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 3-6 6-1
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [2] Maxime HAMOU (FRA) 2-6 6-1 6-2
[3] Guillaume RUFIN (FRA) d. Wesley KOOLHOF (NED) 6-1 6-2
Franko SKUGOR (CRO) d. [4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-2 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Albert MONTANES (ESP) d. [WC] Younes RACHIDI (MAR) 6-0 6-1
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. [WC] Amine AHOUDA (MAR) 6-4 6-1
Flavio CIPOLLA (ITA) d. Janez SEMRAJC (SLO) 6-0 6-2
Rui MACHADO (POR) d. [6] Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-2
[3] Adrian UNGUR (ROU) d. Laurynas GRIGELIS (LTU) 7-6(2) 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. Filip HORANSKY (SVK) 7-6(5) 6-3
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. Dennis NOVAK (AUT) 6-1 6-3
[8] Nikola MEKTIC (CRO) d. Julien OBRY (FRA) 6-0 7-6(4)
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [5] Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 7-5 6-2
Frederico Ferreira SILVA (POR) d. Mohamed SAFWAT (EGY) 6-2 2-6 6-2
Ivo KLEC (SVK) d. Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-2
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [4] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 6-3 4-6 6-2
Germain GIGOUNON (BEL) d. [7] Julien CAGNINA (BEL) 6-4 4-6 7-6(2)
Florent SERRA (FRA) d. [WC] Yassine IDMBAREK (MAR) 6-1 6-3
[Q] Franko SKUGOR (CRO) d. Gerard GRANOLLERS (ESP) 6-2 6-3
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. [2] Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) 6-4 6-7(4) 6-4
SECOND ROUND
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. [1] Albert MONTANES (ESP) 6-3 7-5
Rui MACHADO (POR) d. Flavio CIPOLLA (ITA) 4-6 6-2 6-4
[3] Adrian UNGUR (ROU) d. Gregoire BURQUIER (FRA) 6-1 6-3
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [8] Nikola MEKTIC (CRO) 7-5 6-4
[PR] Javier MARTI (ESP) d. Frederico Ferreira SILVA (POR) 6-0 6-3
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Ivo KLEC (SVK) 6-1 6-2
Florent SERRA (FRA) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-2 6-7(5) 7-5
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. [Q] Franko SKUGOR (CRO) 6-4 6-3
QFs
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. Rui MACHADO (POR) 7-5 6-1
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [3] Adrian UNGUR (ROU) 6-2 6-2
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-1 6-0
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. Florent SERRA (FRA) 6-4 6-2
SFs
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [Q] Guillaume RUFIN (FRA) 3-6 6-2 6-1
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [Q] Laslo DJERE (SRB) 6-1 6-3
FINAL
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [PR] Javier MARTI (ESP) 6-0 7-6(6)
Location: Casablanca, Morocco
Type: €42.5K
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site:
Starting Date: January 12
2014 Champion: new event
Tournament website:
Facebook:
Twitter:
Entry List
Main Draw
# Montanes, Albert ESP 108
# Gimeno-Traver, Daniel ESP 112
# Ungur, Adrian ROU 158
# Carballes Baena, Roberto ESP 167
@# Marti, Javier ESP 198
# Ramirez Hidalgo, Ruben ESP 224
OUT # Roca Batalla, Oriol ESP 263
# Basic, Mirza BIH 272
# Cagnina, Julien BEL 279
# Burquier, Gregoire FRA 280
# Mektic, Nikola CRO 281
OUT # Giner, Marc ESP 290
# Safwat, Mohamed EGY 292
OUT # Androic, Toni CRO 294
# Silva, Frederico Ferreira POR 297
# Gigounon, Germain BEL 298
# Machado, Rui POR 299
# Semrajc, Janez SLO 300
# Obry, Julien FRA 301
OUT # Cunha, Henrique BRA 302
OUT # Gaio, Federico ITA 311
# Martin, Fabrice FRA 314
Alternates
IN 1. # Novak, Dennis AUT 319
OUT 2. # Cacic, Nikola SRB 330
IN 3. # Cipolla, Flavio ITA 333
OUT 4. # Boutillier, Remi FRA 334
IN 5. # Horansky, Filip SVK 337
IN 6. # Granollers, Gerard ESP 338
IN 7. # Grigelis, Laurynas LTU 340
IN 8. # Serra, Florent FRA 343
IN 9. # Klec, Ivo SVK 345
OUT 10. # Reuter, Yannik BEL 353
OUT 11. # Rice, David GBR 354
OUT 12. # Pulgar-Garcia, Jaime ESP 355
13. # Giustino, Lorenzo ITA 363
14. # Hamou, Maxime FRA 364
15. # Rufin, Guillaume FRA 368
OUT 16. # Khachanov, Karen RUS 370
17. # Naso, Gianluca ITA 374
OUT 18. # Perez Sanz, David ESP 375
19. # De Loore, Joris BEL 379
20. # Diez, Steven CAN 382
OUT 21. # Milojevic, Nikola SRB 383
22. # Djere, Laslo SRB 388
OUT 23. # Trusendi, Walter ITA 424
24. # Jankovic, Miki SRB 426
25. # Brizzi, Alberto ITA 432
26. # Majchrzak, Kamil POL 434
OUT 27. # Becker, Richard GER 436
...
QUALIFYING DRAW
[1] Laslo DJERE (SRB) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) vs [WC] Ayoub CHAKROUNI (MAR)
Maxime CHAZAL (FRA) vs [WC] Hamza KARMOUSSI (MAR)
[7] Kamil MAJCHRZAK (POL) has a Bye
[2] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
Dino MARCAN (CRO) has a Bye
Matwe MIDDELKOOP (NED) vs [WC] Mehdi JDI (MAR)
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) has a Bye
[3] Guillaume RUFIN (FRA) has a Bye
Mohamed ADNAOUI (MAR) vs Jordan UBIERGO (FRA)
Wesley KOOLHOF (NED) vs [WC] Mamoun EL ABBAR (MAR)
[6] Michael LINZER (AUT) has a Bye
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) has a Bye
[WC] Houssam SBAII (MAR) vs Claudio GRASSI (ITA)
[WC] Nizar BELMATI (MAR) vs Franko SKUGOR (CRO)
[5] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
FIRST QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) has a Bye
Riccardo GHEDIN (ITA) d. [WC] Ayoub CHAKROUNI (MAR) 6-3 6-1
Maxime CHAZAL (FRA) d. [WC] Hamza KARMOUSSI (MAR) 6-3 6-2
[7] Kamil MAJCHRZAK (POL) has a Bye
[2] Maxime HAMOU (FRA) has a Bye
Dino MARCAN (CRO) has a Bye
Matwe MIDDELKOOP (NED) d. [WC] Mehdi JDI (MAR) 7-5 6-0
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) has a Bye
[3] Guillaume RUFIN (FRA) has a Bye
Jordan UBIERGO (FRA) d. Mohamed ADNAOUI (MAR) 6-2 6-1
Wesley KOOLHOF (NED) d. [WC] Mamoun EL ABBAR (MAR) 6-1 6-1
[6] Michael LINZER (AUT) has a Bye
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) has a Bye
Claudio GRASSI (ITA) d. [WC] Houssam SBAII (MAR) 6-3 6-0
Franko SKUGOR (CRO) d. [WC] Nizar BELMATI (MAR) 6-0 6-0
[5] Bastian TRINKER (AUT) has a Bye
SECOND QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) d. Riccardo GHEDIN (ITA) 7-5 7-6(4)
Maxime CHAZAL (FRA) d. [7] Kamil MAJCHRZAK (POL) 7-5 6-3
[2] Maxime HAMOU (FRA) d. Dino MARCAN (CRO) 7-5 7-5
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Matwe MIDDELKOOP (NED) 6-7(5) 6-1 6-2
[3] Guillaume RUFIN (FRA) d. Jordan UBIERGO (FRA) 6-1 6-1
Wesley KOOLHOF (NED) d. [6] Michael LINZER (AUT) 3-6 6-3 6-4
[4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) d. Claudio GRASSI (ITA) 6-2 4-6 7-6(2)
Franko SKUGOR (CRO) d. [5] Bastian TRINKER (AUT) 5-7 6-2 6-2
FINAL QUALIFYING ROUND
[1] Laslo DJERE (SRB) d. Maxime CHAZAL (FRA) 6-4 3-6 6-1
[8] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [2] Maxime HAMOU (FRA) 2-6 6-1 6-2
[3] Guillaume RUFIN (FRA) d. Wesley KOOLHOF (NED) 6-1 6-2
Franko SKUGOR (CRO) d. [4] Lorenzo GIUSTINO (ITA) 6-2 6-2
MAIN DRAW
FIRST ROUND
[1] Albert MONTANES (ESP) d. [WC] Younes RACHIDI (MAR) 6-0 6-1
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. [WC] Amine AHOUDA (MAR) 6-4 6-1
Flavio CIPOLLA (ITA) d. Janez SEMRAJC (SLO) 6-0 6-2
Rui MACHADO (POR) d. [6] Mirza BASIC (BIH) 6-4 6-2
[3] Adrian UNGUR (ROU) d. Laurynas GRIGELIS (LTU) 7-6(2) 6-3
Gregoire BURQUIER (FRA) d. Filip HORANSKY (SVK) 7-6(5) 6-3
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. Dennis NOVAK (AUT) 6-1 6-3
[8] Nikola MEKTIC (CRO) d. Julien OBRY (FRA) 6-0 7-6(4)
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [5] Ruben RAMIREZ HIDALGO (ESP) 7-5 6-2
Frederico Ferreira SILVA (POR) d. Mohamed SAFWAT (EGY) 6-2 2-6 6-2
Ivo KLEC (SVK) d. Fabrice MARTIN (FRA) 6-4 6-2
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [4] Roberto CARBALLES BAENA (ESP) 6-3 4-6 6-2
Germain GIGOUNON (BEL) d. [7] Julien CAGNINA (BEL) 6-4 4-6 7-6(2)
Florent SERRA (FRA) d. [WC] Yassine IDMBAREK (MAR) 6-1 6-3
[Q] Franko SKUGOR (CRO) d. Gerard GRANOLLERS (ESP) 6-2 6-3
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. [2] Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) 6-4 6-7(4) 6-4
SECOND ROUND
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. [1] Albert MONTANES (ESP) 6-3 7-5
Rui MACHADO (POR) d. Flavio CIPOLLA (ITA) 4-6 6-2 6-4
[3] Adrian UNGUR (ROU) d. Gregoire BURQUIER (FRA) 6-1 6-3
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [8] Nikola MEKTIC (CRO) 7-5 6-4
[PR] Javier MARTI (ESP) d. Frederico Ferreira SILVA (POR) 6-0 6-3
[Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) d. Ivo KLEC (SVK) 6-1 6-2
Florent SERRA (FRA) d. Germain GIGOUNON (BEL) 6-2 6-7(5) 7-5
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. [Q] Franko SKUGOR (CRO) 6-4 6-3
QFs
[Q] Guillaume RUFIN (FRA) d. Rui MACHADO (POR) 7-5 6-1
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [3] Adrian UNGUR (ROU) 6-2 6-2
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) 6-1 6-0
[Q] Laslo DJERE (SRB) d. Florent SERRA (FRA) 6-4 6-2
SFs
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [Q] Guillaume RUFIN (FRA) 3-6 6-2 6-1
[PR] Javier MARTI (ESP) d. [Q] Laslo DJERE (SRB) 6-1 6-3
FINAL
[WC] Lamine OUAHAB (MAR) d. [PR] Javier MARTI (ESP) 6-0 7-6(6)