Great Britain #2 Week 3 Satellite - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 11-10-2004, 12:38 AM   #1
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Great Britain #2 Week 3 Satellite

Great Britain #2-Leg 3 qualifying
November 8-14, 2004

Singles
Seeds: (cut: NR)
1. Matthew Brown
2. Bogdan Borta
3. Simon Morris
4. Ryan Jones
5. Robert Green
6. Enrico Wellenfeld
7. Carl Thorsen
8. Luke Campbell
9. Erling Tveit
10. Tim Patient
11. Faris Khatib
12. Nikki Peel
13. Christian Blocker
14. Craig Evans
15. Chris Eaton
16. Alexander Slabinsky

First Round
(1)Matthew Brown (GBR) bye
Burnham Arlidge (GBR) d. Tom Jordan (GBR) 2-6 7-6(6) 7-6(8)
Edward Seator (GBR) d. (WC)Ned Boone (GBR) 7-5 6-2
(11)Faris Khatib (GBR) bye
(2)Bogdan Borta (ROM) bye
Edward Corrie (GBR) d. (WC)Mathew James (GBR) 6-2 6-4
Oivind Lokken (NOR) d. Michael Schneider (GER) 6-3 3-6 7-5
(12)Nikki Peel (GBR) bye
(3)Simon Morris (GBR) bye
Andrew Kennaugh (GBR) d. Tim Webster (GBR) 6-4 6-3
Scott Dickson (GBR) d. John McGahon (IRL) 7-6(2) 6-3
(14)Craig Evans (GBR) bye
(4)Ryan Jones (GBR) bye
Jonathan Maskens (GBR) d. Mats Doving (NOR) 7-5 6-4
Regan Morehu (AUS) d. Matt Brooklyn (GBR) 1-6 6-4 7-5
(13)Christian Blocker (GER) bye
(5)Robert Green (GBR) bye
Amadeus Fulford-Jones (GBR) d. (WC)Glen Kuma-Mintah (GBR) 6-1 2-6 6-3
Bojan Jelovac (GBR) d. (WC)Iain Thomas (GBR) 2-6 7-6(5) 6-4
(10)Tim Patient (GBR) bye
(6)Enrico Wellenfeld (ITA) bye
Robert Varga (UKR) d. Joseph Cooper (GBR) 6-2 6-1
James Ambler (GBR) d. Jonathan Tassell (GBR) w/o
(9)Erling Tveit (NOR) bye
(7)Carl Thorsen (USA) bye
Edward Allinson (GBR) d. Tom Atkinson (GBR) 6-4 7-5
Anthony Scragg (GBR) d. Paul Bishop (GBR) 6-2 6-2
(16)Alexander Slabinsky (GBR) bye
(8)Luke Campbell (GBR) bye
Charlie Crisp (GBR) d. (WC)Alex Parry (GBR) 6-1 6-2
James Southwood (GBR) d. William Auger (GBR) 6-1 6-0
(15)Chris Eaton (GBR) bye

Second Round
(1)Matthew Brown (GBR) d. Burnham Arlidge (GBR) 6-4 6-2
(11)Faris Khatib (GBR) d. Edward Seator (GBR) 7-6(6) 4-6 6-3
Edward Corrie (GBR) d. (2)Bogdan Borta (ROM) 7-6(1) 3-6 6-3
(12)Nikki Peel (GBR) d. Oivind Lokken (NOR) 7-6(3) 6-2
Andrew Kennaugh (GBR) d. (3)Simon Morris (GBR) 6-1 6-2
(14)Craig Evans (GBR) d. Scott Dickson (GBR) 6-7(4) 7-6(6) 6-4
Jonathan Maskens (GBR) d. (4)Ryan Jones (GBR) 6-3 6-3
(13)Christian Blocker (GER) d. Regan Morehu (AUS) 6-2 6-1
(5)Robert Green (GBR) d. Amadeus Fulford-Jones (GBR) 7-5 6-2
(10)Tim Patient (GBR) d. Bojan Jelovac (GBR) 6-2 7-5
(6)Enrico Wellenfeld (ITA) d. Robert Varga (UKR) 6-2 6-4
(9)Erling Tveit (NOR) d. James Ambler (GBR) 6-0 6-2
Edward Allinson (GBR) d. (7)Carl Thorsen (USA) 6-3 6-1
(16)Alexander Slabinsky (GBR) d. Anthony Scragg (GBR) 7-5 6-1
(8)Luke Campbell (GBR) d. Charlie Crisp (GBR) 6-2 6-2
(15)Chris Eaton (GBR) d. James Southwood (GBR) 6-4 6-2

Qualifying Round
(11)Faris Khatib (GBR) d. (1)Matthew Brown (GBR) 6-4 4-6 6-4
Edward Corrie (GBR) d. (12)Nikki Peel (GBR) 6-3 6-2
Andrew Kennaugh (GBR) d. (14)Craig Evans (GBR) 6-7(4) 7-5 6-4
(13)Christian Blocker (GER) d. Jonathan Maskens (GBR) 6-3 6-3
(5)Robert Green (GBR) d. (10)Tim Patient (GBR) 6-3 6-0
(9)Erling Tveit (NOR) d. (6)Enrico Wellenfeld (ITA) 6-3 3-6 6-3
(16)Alexander Slabinsky (GBR) d. Edward Allinson (GBR) 4-6 6-4 6-3
(15)Chris Eaton (GBR) d. (8)Luke Campbell (GBR) 6-4 6-2
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old 11-11-2004, 11:50 PM   #2
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Re: Great Britain #2 Week 3 Satellite

Great Britain #2-Leg 3
Wrexham, Great Britain
November 8-14, 2004
Surface: Hard (Indoor)
Main Draw : 32
Qualifying Draw: 48
$25,000

Singles
Seeds: (cut: Sanjin Sadovich - 4cp)
1. Mark Hilton
2. Jamie Baker
3. David Sherwood
4. James Auckland
5. Lee Childs
6. Joshua Goodall
7. Ross Hutchins
8. Tom Rushby

First Round
(1)Mark Hilton (GBR) d. (q)Erling Tveit (NOR) 6-3 6-2
Frederick Sundsten (NOR) d. Stian Boretti (NOR) 4-6 6-3 6-2
Matthew Smith (GBR) d. Naim Lalji (GBR) 6-0 6-2
(5)Lee Childs (GBR) d. Sanjin Sadovich (CAN) 6-7(4) 7-6(6) 6-3
(4)James Auckland (GBR) d. (WC)Dominic Inglot (GBR) 6-4 3-6 7-6(6)
Andrew Banks (GBR) d. (q)Chris Eaton (GBR) 6-3 6-2
Tom Burn (GBR) d. (q)Andrew Kennaugh (GBR) 6-2 7-5
Daniel Kiernan (GBR) d. (7)Ross Hutchins (GBR) 6-4 7-6(1)
(8)Tom Rushby (GBR) d. Guy Thomas (GBR) 6-3 6-1
(WC)Miles Kasiri (GBR) d. (WC)Nathan Rooney (GBR) 6-1 3-1 ret.
Richard Wire (GBR) d. (q)Faris Khatib (GBR) 7-6(2) 7-6(4)
(3)David Sherwood (GBR) d. (q)Robert Green (GBR) 6-4 7-6(1)
(6)Joshua Goodall (GBR) d. Michael Ouvarov (GBR) 0-6 6-4 6-3
Tommaso Sanna (ITA) d. (q)Alexander Slabinsky (GBR) 4-6 6-4 7-6(0)
(q)Christian Blocker (GER) d. (WC)Colin Fleming (GBR) 2-6 6-3 6-4
(2)Jamie Baker (GBR) d. (q)Edward Corrie (GBR) 6-3 6-1

Second Round
(1)Mark Hilton (GBR) d. Frederick Sundsten (NOR) 6-3 6-1
Matthew Smith (GBR) d. (5)Lee Childs (GBR) 6-3 2-6 6-4
Andrew Banks (GBR) d. (4)James Auckland (GBR) 7-6(5) 7-6(3)
Tom Burn (GBR) d. Daniel Kiernan (GBR) 6-3 6-4
(WC)Miles Kasiri (GBR) d. (8)Tom Rushby (GBR) 3-0 ret.
(3)David Sherwood (GBR) d. Richard Wire (GBR) 6-3 6-4
(6)Joshua Goodall (GBR) d. Tommaso Sanna (ITA) 6-3 7-6(8)
(2)Jamie Baker (GBR) d. (q)Christian Blocker (GER) 6-2 6-2
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-11-2004, 11:50 PM   #3
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Re: Great Britain #2 Week 3 Satellite

Doubles
Seeds: (cut: none)
1. Lee Childs/Daniel Kiernan
2. Stian Boretti/Frederick Sundsten
3. Tom Burn/Tom Rushby
4. Joshua Goodall/Miles Kasiri

First Round
(1)Lee Childs/Daniel Kiernan (GBR) bye
Amadeus Fulford-Jones/Robert Green (GBR) bye
(4)Joshua Goodall/Miles Kasiri (GBR) bye
Jamie Baker/Jamie Murray (GBR) d. Andrew Kennaugh/Richard Wire (GBR) 5-7 6-4 7-6(6)
Mats Doving/Erling Tveit (NOR) d. Nathan Rooney/Guy Thomas (GBR) 7-5 6-4
(3)Tom Burn/Tom Rushby (GBR) bye
Sanjin Sadovich/Carl Thorsen (CAN/USA) d. Tom Arkell/Joseph Cooper (GBR) 6-1 6-3
(2)Stian Boretti/Frederick Sundsten (NOR) bye
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-15-2004, 01:50 PM   #4
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Re: Great Britain #2 Week 3 Satellite

Quarterfinals
(1)Mark Hilton (GBR) d. Matthew Smith (GBR) 7-5 6-3
Andrew Banks (GBR) d. Tom Burn (GBR) 6-4 6-3
(3)David Sherwood (GBR) d. (WC)Miles Kasiri (GBR) 6-4 6-4
(6)Joshua Goodall (GBR) d. (2)Jamie Baker (GBR) 6-7(5) 6-1 7-6(2)

Semifinals
(1)Mark Hilton (GBR) d. Andrew Banks (GBR) 7-5 6-3
(6)Joshua Goodall (GBR) d. (3)David Sherwood (GBR) 6-7(4) 7-6(3) 6-3

Finals
(1)Mark Hilton (GBR) d. (6)Joshua Goodall (GBR) 6-4 6-2
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 11-15-2004, 01:50 PM   #5
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Re: Great Britain #2 Week 3 Satellite

Quarterfinals
(1)Lee Childs/Daniel Kiernan (GBR) d. Amadeus Fulford-Jones/Robert Green (GBR) 6-4 6-4
(4)Joshua Goodall/Miles Kasiri (GBR) d. Jamie Baker/Jamie Murray (GBR) 6-3 6-0
Mats Doving/Erling Tveit (NOR) d. (3)Tom Burn/Tom Rushby (GBR) w/o
Sanjin Sadovich/Carl Thorsen (CAN/USA) d. (2)Stian Boretti/Frederick Sundsten (NOR) 2-6 6-4 6-4

Semifinals
(1)Lee Childs/Daniel Kiernan (GBR) d. (4)Joshua Goodall/Miles Kasiri (GBR) 6-3 6-4
Sanjin Sadovich/Carl Thorsen (CAN/USA) d. Mats Doving/Erling Tveit (NOR) w/o

Finals
(1)Lee Childs/Daniel Kiernan (GBR) d. Sanjin Sadovich/Carl Thorsen (CAN/USA) 6-1 4-6 6-3
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios