junior circuit finals by year - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 03-04-2014, 05:41 PM   #1
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default junior circuit finals by year

I made a preview of junior boys tournaments finals (biggest tournaments) for last few years, so you can compare who made an impact in men´s tennis and who not.
Explanation: Grade A (highest category), Grade 1 and Grade B1 (lower categories)

2013

Grade A
Australian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Copa Gerdau: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [14]
Trofeo Bonfiglio: Alexander ZVEREV (GER) [16] d. Laslo DJERE (SRB) [3]
Roland Garros Junior: Christian GARIN (CHI) d. Alexander ZVEREV (GER) [4]
Junior Wimbledon: Gianluigi QUINZI (ITA) [6] d. Hyeon CHUNG (KOR)
US Open Junior : Borna CORIC (CRO) [4] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Championships: Michael MMOH (USA) [2] d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [14]
Orange Bowl: Francis TIAFOE (USA) [13] d. Stefan KOZLOV (USA) [4]

Grade 1
Copa Gatorade: Jorge Brian PANTA (PER) [2] d. Luca CORINTELI (USA) [4]
AGL Loy Yang Traralgon: Nick KYRGIOS (AUS) [2] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]
Copa Barranquilla: Diego PEDRAZA (COL) [14] d. Marcelo ZORMANN (BRA)
Czech Junior Indoor: Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Pavel STAUBERT (CZE) [3]
Asuncion Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [10] d. Or RAM-HAREL (ISR)
Chang LTAT: Omar JASIKA (AUS) [10] d. Cameron NORRIE (NZL) [6]
Banana Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [12] d. Gianluigi QUINZI (ITA) [1]
Sarawak Chief Minister's Cup: Borna CORIC (CRO) [1] d. Ku Keon KANG (KOR) [14]
erin Memorial: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] vs Laslo DJERE (SRB) [2] (final not played)
Mitsubishi-Lancer Junior: Cameron NORRIE (NZL) [3] d. Luke BAMBRIDGE (GBR) [4]
USTA International Spring: Stefan KOZLOV (USA) [2] d. Henrik WIERSHOLM (USA)
Trofeo Juan Carlos Ferrerro: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Andrey RUBLEV (RUS) [12]
Mediterranee Avenir: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [6]
Citta Di Santa Croce: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Maxime JANVIER (FRA) [12]
Astrid Bowl: Pedro CACHIN (ARG) [12] d. Clement GEENS (BEL) [1]
Offenbach: Pedro CACHIN (ARG) [3] d. Jorge Brian PANTA (PER) [4]
AEGON Junior Roehampton: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Alexander ZVEREV (GER) [3]
German Juniors: Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Paul WOERNER (GER) [10]
ITF Junior Open Linz: Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Daniil MEDVEDEV (RUS) [2]
International Hard Court: Yoshihito NISHIOKA (JPN) [4] d. Stefan KOZLOV (USA) [3]
Canadian Open: Brayden SCHNUR (CAN) d. Nicolas JARRY (CHI) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [1] d. Francisco BAHAMONDE (ARG) [7]
Eddie Herr: Kamil MAJCHRZAK (POL) [9] d. Andrey RUBLEV (RUS) [11]

Grade B1
Sudamericano: Nicolas JARRY (CHI) [6] d. Joao MENEZES (BRA)
Easter Bowl Championship: Gage BRYMER (USA) d. Luca CORINTELI (USA) [3]
Asian Closed: Duck Hee LEE (KOR) [8] d. Ken ONISHI (JPN)
European Junior Championships: Karen KHACHANOV (RUS) [6] d. Quentin HALYS (FRA) [10]
Pan American ITF: Francis TIAFOE (USA) [3] d. Taylor Harry FRITZ (USA)
Seogwipo Asia Oceania: Yunseong CHUNG (KOR) d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Sponsored Links
Advertisement
 

Old 03-04-2014, 05:52 PM   #2
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

The same for 2012

Grade A
Australian Open Junior: Luke SAVILLE (AUS) [1] d. Filip PELIWO (CAN)
Copa Gerdau: Mathias BOURGUE (FRA) [11] d. Kimmer COPPEJANS (BEL) [8]
Trofeo Bonfiglio: Gianluigi QUINZI (ITA) [3] d. Temur ISMAILOV (UZB)
Roland Garros Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [6] d. Filip PELIWO (CAN) [5]
Junior Wimbledon: Filip PELIWO (CAN) [4] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
US Open Junior: Filip PELIWO (CAN) [2] d. Liam BROADY (GBR) [13]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Tennis Championships: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Kaichi UCHIDA (JPN) [2]
Orange Bowl: Laslo DJERE (SRB) [10] d. Elias YMER (SWE) [12]
Abierto Juvenil Mexicano: Nikola MILOJEVIC (SRB) [2] d. Naoki NAKAGAWA (JPN) [12]

Grade 1
Copa Del Cafe: Noah RUBIN (USA) d. Connor FARREN (USA) [5]
Copa Gatorade: Filip BERGEVI (SWE) [7] d. Christian GARIN (CHI) [12]
Loy Yang Traralgon: Filip PELIWO (CAN) [16] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
Czech Junior Indoor: Maximilian MARTERER (GER) [6] d. Jakub ORAVEC (SVK)
Copa Barranquilla: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [7]
Chang - Thailand Junior: Max DE VROOME (NED) [6] d. Pedja KRSTIN (SRB) [2]
Asuncion Bowl: Gianluigi QUINZI (ITA) [2] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [5]
Banana Bowl: Spencer PAPA (USA) d. Pietro LICCIARDI (ITA)
Sarawak Chief Minister's Cup: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jae Hwan KIM (KOR) [9]
Perin Memorial: Daniel MASUR (GER) [2] d. Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [9]
Mitsubishi-Lancer Junior: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jordan THOMPSON (AUS) [11]
International Spring Championship: Mitchell KRUEGER (USA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [12]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Citta Di Santa Croce: Laurent LOKOLI (FRA) [14] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [16]
Astrid Bowl: Julien CAGNINA (BEL) [4] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Offenbach: Hyeon CHUNG (KOR) [7] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
AEGON Junior International Roehampton: Kimmer COPPEJANS (BEL) [2] d. Laurent LOKOLI (FRA)
Mediterranee Avenir: Clement GEENS (BEL) [5] d. Franko MIOCIC (CRO) [1]
German Juniors: Maximilian MARTERER (GER) [4] d. Karen KHACHANOV (RUS)
ITF Junior Open Linz: Kevin KACZYNSKI (GER) [4] d. Herkko POLLANEN (FIN) [1]
Canadian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Liam BROADY (GBR) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [10] d. Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]
Eddie Herr: Christian GARIN (CHI) [8] d. Laslo DJERE (SRB) [6]
Copa Del Cafe: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Tommy MYLNIKOV (CAN)

Grade B1
Torneo Sudamericano: Gabriel FRIEDRICH (BRA) [5] d. Daniel SANTOS (PER) [1]
Easter Bowl: Mackenzie MCDONALD (USA) [3] d. Alexios HALEBIAN (USA) [4]
Asian Closed: Jae Hwan KIM (KOR) [2] d. Ku Keon KANG (KOR) [5]
European Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]
Pan American ITF: Noah RUBIN (USA) [1] d. Hugo DI FEO (CAN) [4]
Seogwipo Asian/Oceania Closed: Seong Chan HONG (KOR) [7] d. Young Seok KIM (KOR) [10]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-05-2014, 05:30 PM   #3
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2011

Grade A
Australian Open Junior : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Luke SAVILLE (AUS)
Copa Gerdau : Thiago MONTEIRO (BRA) [6] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
Trofeo Bonfiglio : Filip HORANSKY (SVK) [7] d. Patrick OFNER (AUT)
Roland Garros Junior : Bjorn FRATANGELO (USA) d. Dominic THIEM (AUT) [14]
Junior Wimbledon : Luke SAVILLE (AUS) [16] d. Liam BROADY (GBR) [15]
US Open Junior : Oliver GOLDING (GBR) [13] d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Lucas POUILLE (FRA)
Orange Bowl : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Patrick OFNER (AUT) [7]
Abierto Juvenil Mexicano : Stefano NAPOLITANO (ITA) [10] d. Frederico Ferreira SILVA (POR) [3]

Grade 1
Coffee Bowl : Hugo DELLIEN (BOL) [1] d. Bjorn FRATANGELO (USA) [2]
Copa Gatorade : Hugo DELLIEN (BOL) [1] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]
Loy Yang Traralgon : Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) d. Luke SAVILLE (AUS)
Copa Barranquilla : Joao Pedro SORGI (BRA) [6] d. Gonzalo LAMA (CHI)
Czech Junior Indoor : Marek ROUTA (CZE) d. Marek JALOVIEC (CZE)
Asuncion Bowl : Thiago MONTEIRO (BRA) [16] d. Gabriel Vicentini PEREIRA (BRA)
Chang LTAT ITF Junior : Sean BERMAN (USA) [6] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
Banana Bowl : Mathias BOURGUE (FRA) [2] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
Sarawak Chief Minister's Cup : Andrew WHITTINGTON (AUS) [2] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Andrew WHITTINGTON (AUS) [2] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
USTA Spring : Marcos GIRON (USA) d. Bjorn FRATANGELO (USA) [1]
Beaulieu sur Mer : Liam BROADY (GBR) [4] d. Maciej SMOLA (POL)
Citta' Di Santa Croce : Maxim DUBARENCO (MDA) [9] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]
Astrid Bowl : Thiago MONTEIRO (BRA) [4] d. Joris DE LOORE (BEL) [1]
Offenbach : Thiago MONTEIRO (BRA) [1] d. Matias SBOROWITZ (CHI) [6]
AEGON Junior Roehampton : Liam BROADY (GBR) [13] d. Evgeny KARLOVSKIY (RUS)
German Juniors : Robin KERN (GER) [4] d. Constantin CHRIST (GER)
Mediterranee Avenir : Matias SBOROWITZ (CHI) [1] d. Gianluigi QUINZI (ITA) [3]
Junior Linz : Dennis NOVAK (AUT) [4] d. Patrick OFNER (AUT) [1]
Canadian Open : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Filip HORANSKY (SVK) [4]
Perin Memorial : Herkko POLLANEN (FIN) [9] d. Oscar OTTE (GER)
Yucatan Cup : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Kyle EDMUND (GBR) [2]
Eddie Herr : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Patrick OFNER (AUT) [6]

Grade B1
Easter Bowl - US Closed : Marcos GIRON (USA) d. Mac STYSLINGER (USA) [7]
Asian Closed : Xin GAO (CHN) [1] d. Arjun KADHE (IND) [2]
Campeonato Sudamericano : Boris ARIAS (BOL) [8] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
European Junior : Roberto CARBALLES BAENA (ESP) [1] d. Dimitar KUZMANOV (BUL)
Pan American : Mitchell KRUEGER (USA) [1] d. Noah RUBIN (USA)
Seogwipo Asian/Oceania Closed : Luke SAVILLE (AUS) [1] d. Andrew HARRIS (AUS) [4]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-05-2014, 05:39 PM   #4
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2010

Grade A
Australian Open Junior : Tiago FERNANDES (BRA) [14] d. Sean BERMAN (USA)
Copa Gerdau : Mathias BOURGUE (FRA) d. Jiri VESELY (CZE) [11]
Trofeo Bonfiglio : Mikhail BIRYUKOV (RUS) d. Jiri VESELY (CZE) [5]
Roland Garros Junior : Agustin VELOTTI (ARG) d. Andrea COLLARINI (USA)
Junior Wimbledon : Marton FUCSOVICS (HUN) [13] d. Benjamin MITCHELL (AUS)
Youth Olympic Games (YOG) : Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Yuki BHAMBRI (IND) [6]
US Open Junior : Jack SOCK (USA) d. Denis KUDLA (USA) [10]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [2] d. Mate PAVIC (CRO) [1]
Orange Bowl : George MORGAN (GBR) [9] d. Jannick LUPESCU (NED) [12]
Casablanca Junior Cup : Bruno SANT'ANNA (BRA) [15] d. Oliver GOLDING (GBR) [1]

Grade 1
Coffee Bowl : Renzo OLIVO (ARG) [2] d. Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
Copa Gatorade : Mate ZSIGA (HUN) [1] d. Roberto QUIROZ (ECU) [3]
Loy Yang Traralgon : Justin ELEVELD (NED) d. Benjamin MITCHELL (AUS)
Czech Junior Indoor : Denys MYLOKOSTOV (UKR) d. Evgeny KARLOVSKIY (RUS)
Barranquilla Open : Dominic THIEM (AUT) [7] d. Diego GALEANO (PAR)
Asuncion Bowl : Renzo OLIVO (ARG) [5] d. Federico CORIA (ARG)
Banana Bowl : Juan Sebastian GOMEZ (COL) [9] d. Renzo OLIVO (ARG) [7]
ITF/LTAT Junior : Benjamin MITCHELL (AUS) d. Suk-Young JEONG (KOR) [9]
Sarawak Chief Minister's Cup : James DUCKWORTH (AUS) d. Andrew WHITTINGTON (AUS)
Mitsubishi-Lancer Juniors : James DUCKWORTH (AUS) d. Tobias BLOMGREN (SWE) [10]
Japan Open Junior : Rikuto FURUTA (JPN) d. Jeson PATROMBON (PHI) [5]
USTA Spring : Daniel KOSAKOWSKI (USA) d. Clay THOMPSON (USA)
Beaulieu sur Mer : Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Citta' Di Santa Croce : Dominic THIEM (AUT) [5] d. Victor BALUDA (RUS) [6]
Astrid Bowl : Jason KUBLER (AUS) [1] d. James DUCKWORTH (AUS) [10]
Offenbach/Main : Damir DZUMHUR (BIH) [3] d. Roberto QUIROZ (ECU) [6]
Mediterranee Avenir : Joris DE LOORE (BEL) [5] d. Taro DANIEL (JPN) [1]
AEGON Junior Roehampton : James MARSALEK (GBR) d. Facundo ARGUELLO (ARG)
German Juniors : Roberto CARBALLES BAENA (ESP) [5] d. Joris DE LOORE (BEL) [3]
ITF Junior Open : Alessandro COLELLA (ITA) [3] d. Mate ZSIGA (HUN) [1]
Canadian Open Junior : Damir DZUMHUR (BIH) [2] d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Perin Memorial : Patrick OFNER (AUT) d. Liam BROADY (GBR) [6]
Yucatan World Cup : Dominic THIEM (AUT) [3] d. Dennis NOVAK (AUT) [14]
Eddie Herr : Dominic THIEM (AUT) [3] d. Oliver GOLDING (GBR) [5]

Grade B1
Easter Bowl - US Closed : Bjorn FRATANGELO (USA) d. Nick CHAPPELL (USA) [4]
Asian Closed : Bowen OUYANG (CHN) [2] d. Chuhan WANG (CHN) [1]
European Junior : Damir DZUMHUR (BIH) [3] d. Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP)
Pan American Closed : Filip PELIWO (CAN) [12] d. Shane VINSANT (USA) [3]
Seogwipo Asian/Oceania Closed : Andrew WHITTINGTON (AUS) [4] d. Ben WAGLAND (AUS) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-06-2014, 06:03 PM   #5
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2009

Grade A
Australian Open Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GER)
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [3] d. Tennys SANDGREN (USA) [10]
Trofeo Bonfiglio : Facundo ARGUELLO (ARG) d. Federico GAIO (ITA)
Roland Garros Junior : Daniel BERTA (SWE) d. Gianni MINA (FRA) [11]
Junior Wimbledon : Andrey KUZNETSOV (RUS) d. Jordan COX (USA)
US Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [3] d. Chase BUCHANAN (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Jason KUBLER (AUS) [11] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [8]
Orange Bowl : Gianni MINA (FRA) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL) [8]
Casablanca Junior Cup : Denis KUDLA (USA) [2] d. Juan Sebastian GOMEZ (COL)

Grade 1
Coffee Bowl : David SOUTO (VEN) [7] d. Denis KUDLA (USA) [1]
Loy Yang Power Traralgon : Julien OBRY (FRA) [7] d. Federico GAIO (ITA)
Copa Gatorade : David SOUTO (VEN) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [5]
Optus Nottinghill : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [4] d. Justin ELEVELD (NED)
Czech Junior Indoor : Sandro EHRAT (SUI) [8] d. Dominik WIRLEND (AUT) [1]
Barranquilla ITF : Andrea COLLARINI (ARG) d. Yannik REUTER (BEL) [4]
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) [1] d. Filip HORANSKY (SVK) [8]
ITF/LTAT Junior : Liang-Chi HUANG (TPE) [2] d. John MORRISSEY (IRL)
Banana Bowl : Yannik REUTER (BEL) [6] d. Gianni MINA (FRA)
Sarawak Chief Minister's Cup : Laurent-Olivier DAXHELET (BEL) d. Dominik SCHULZ (GER) [3]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Daniel BERTA (SWE) [6] d. Riki MCLACHLAN (NZL) [5]
Japan Open Junior : Cheng-Peng HSIEH (TPE) [3] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [1]
USTA Spring : Mitchell FRANK (USA) [9] d. Evan KING (USA) [4]
Beaulieu sur Mer : Gianni MINA (FRA) [10] d. Arthur DE GREEF (BEL) [5]
Citta' Di Santa Croce : Tiago FERNANDES (BRA) [13] d. Sebastian LAVIE (NZL)
Astrid Bowl : Agustin VELOTTI (ARG) [8] d. Kevin KONFEDERAK (ARG) [15]
Offenbach/Main : Kevin KRAWIETZ (GER) [12] d. Richard BECKER (GER) [10]
Mediterranee Avenir : Micke KONTINEN (FIN) d. Pavel KRAINIK (CAN)
AEGON Junior - Roehampton : Devin BRITTON (USA) d. Facundo ARGUELLO (ARG) [10]
German Juniors : Kevin KRAWIETZ (GER) [2] d. Richard BECKER (GER) [3]
ITF Junior Open : Henri LAAKSONEN (FIN) [3] d. Mick LESCURE (FRA)
Canadian Open Junior : Julien OBRY (FRA) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [2]
Kentucky Junior : Duilio BERETTA (PER) [4] d. Nikala SCHOLTZ (RSA) [6]
Perin Memorial : Victor BALUDA (RUS) d. Damir DZUMHUR (BIH) [3]
Yucatan Cup : Mitchell FRANK (USA) [3] d. Darian KING (BAR) [10]
Eddie Herr : Denis KUDLA (USA) [4] d. Marton FUCSOVICS (HUN) [3]

Grade B1
Asian Closed Junior : Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [2] d. Sudanwa SITARAM (IND) [6]
Easter Bowl - US Closed : Evan KING (USA) [4] d. Tennys SANDGREN (USA) [2]
European Junior : Steven DIEZ (CAN) [5] d. Marton FUCSOVICS (HUN)
Pan American Closed ITF : Sekou BANGOURA (USA) [9] d. Mitchell FRANK (USA) [3]
Asian/Oceania Closed : Jason KUBLER (AUS) [3] d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4]



.........................................
2008

Grade A
Australian Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [5] d. Tsung-Hua YANG (TPE) [10]
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [10] d. Marcelo AREVALO (ESA) [1]
Trofeo Bonfiglio : Guido PELLA (ARG) d. David GOFFIN (BEL)
Roland Garros Junior : Tsung-Hua YANG (TPE) d. Jerzy JANOWICZ (POL) [12]
Junior Wimbledon : Grigor DIMITROV (BUL) [9] d. Henri KONTINEN (FIN)
US Open Junior : Grigor DIMITROV (BUL) [3] d. Devin BRITTON (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Hiroki MORIYA (JPN) [2]
Orange Bowl : Yuki BHAMBRI (IND) [2] d. Jarmere JENKINS (USA)
Casablanca Junior Cup : Julen URIGUEN (GUA) [3] d. Agustin VELOTTI (ARG)

Grade 1
Traralgon ITF : Jared EASTON (AUS) [3] d. Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) [4]
Copa Gatorade : Alexandre FOLIE (BEL) [4] d. Giacomo MICCINI (ITA) [1]
Nottinghill ITF : Bernard TOMIC (AUS) [4] d. Bradley KLAHN (USA)
Barranquilla Junior : Juan-Carlos SPIR (COL) [12] d. Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [9]
Czech Junior Indoor : Daniel SMETHURST (GBR) d. Stanislav VOVK (RUS)
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) d. Gilad BEN ZVI (ISR) [10]
ITF/LTAT Junior : Alexander LOBKOV (RUS) d. Henri KONTINEN (FIN) [13]
Banana Bowl : Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [2] d. Filip KRAJINOVIC (SRB)
Sarawak Chief Minister's Cup : Christopher RUNGKAT (INA) [6] d. Yuki BHAMBRI (IND) [1]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Soong-Jae CHO (KOR) [4] d. Borut PUC (SLO) [2]
Japan Open Junior : Ze ZHANG (CHN) [9] d. Yusuke WATANUKI (JPN)
USTA Spring : Bradley KLAHN (USA) [2] d. Jarmere JENKINS (USA) [5]
Perin Memorial : Mirza BASIC (BIH) [7] d. Marin DRAGANJA (CRO) [5]
Beaulieu sur Mer : Cedrik-Marcel STEBE (GER) d. Alexandre FOLIE (BEL) [2]
Citta' Di Santa Croce : Henrique CUNHA (BRA) [7] d. Cedrik-Marcel STEBE (GER) [4]
Astrid Bowl : Filip KRAJINOVIC (SRB) d. Chase BUCHANAN (USA) [12]
Offenbach/Main : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] d. Richard BECKER (GER)
Mediterranee Avenir : Miguel ALMEIDA (POR) d. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) [3]
ITF Juniors - Roehampton : Guillaume RUFIN (FRA) d. Daniel SMETHURST (GBR)
German Junior Open : Andrey KUZNETSOV (RUS) [4] d. Adrien PUGET (FRA) [9]
Junior Open der Stadt Wels : David GOFFIN (BEL) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL)
Canadian Open Junior : Marcus WILLIS (GBR) [7] d. Mirza BASIC (BIH) [9]
Kentucky Junior Derby : Mirza BASIC (BIH) [3] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [11]
Yucatan World Cup : Guillaume RUFIN (FRA) [1] d. Kevin KRAWIETZ (GER)
Eddie Herr Junior : Alexander DOMIJAN (USA) [14] d. Julen URIGUEN (GUA)

Grade B1
Asian Closed Junior : Peerakit SIRIBUTWONG (THA) [3] d. Hiroki MORIYA (JPN) [4]
Easter Bowl - US Closed : Chase BUCHANAN (USA) [4] d. Alex LLOMPART (PUR) [13]
European Junior : Guillaume RUFIN (FRA) [3] d. Henri KONTINEN (FIN) [1]
Pan American Closed ITF : Alexander DOMIJAN (USA) [12] d. Ryan LIPMAN (USA) [4]
Asian/Oceania Closed : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-06-2014, 06:17 PM   #6
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2007

Grade A
Australian Open Junior : Brydan KLEIN (AUS) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) [2]
Copa Gerdau : Uladzimir IGNATIK (BLR) d. Fernando ROMBOLI (BRA) [2]
Trofeo Bonfiglio : Matteo TREVISAN (ITA) [4] d. Stephane PIRO (FRA) [2]
Roland Garros Junior : Uladzimir IGNATIK (BLR) [12] d. Greg JONES (AUS) [5]
Junior Wimbledon : Donald YOUNG (USA) [3] d. Uladzimir IGNATIK (BLR) [1]
US Open Junior : Ricardas BERANKIS (LTU) [15] d. Jerzy JANOWICZ (POL)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Ryan HARRISON (USA) d. Tsung-Hua YANG (TPE) [6]
Orange Bowl : Ricardas BERANKIS (LTU) [2] d. Grigor DIMITROV (BUL) [16]
Casablanca Junior Cup : Cesar RAMIREZ (MEX) [2] d. Alexei GRIGOROV (RUS) [4]

Grade 1
Coffee Bowl : Fernando ROMBOLI (BRA) [1] d. Thomas SCHOOREL (NED) [16]
Loy Yang Power Traralgon : Roman JEBAVY (CZE) [3] d. Yan BAI (CHN) [14]
Copa Gatorade : Henrique CUNHA (BRA) d. Fernando ROMBOLI (BRA) [1]
Optus Nottinghill : Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] d. Greg JONES (AUS) [5]
Barranquilla Junior : Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [16] d. Radu ALBOT (MDA) [2]
Czech Junior Indoor : Vladimir KARUSEVICH (RUS) [6] d. Daniel EVANS (GBR)
Asuncion Bowl : Daniel EVANS (GBR) [15] d. Stephane PIRO (FRA) [8]
Banana Bowl : Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] d. Stephane PIRO (FRA) [5]
ITF Bangkok : Stephen DONALD (AUS) [2] d. Dennis LAJOLA (USA) [3]
Chief Minister's Cup ITF Malaysian : John-Patrick SMITH (AUS) [1] d. Stephen DONALD (AUS) [2]
Mitsubishi-Lancer Juniors : John-Patrick SMITH (AUS) [1] d. Silvio DADIC (CRO)
Japan Open Junior : Andrew THOMAS (AUS) [10] d. Stephen DONALD (AUS) [1]
Perin Memorial : Thomas FABBIANO (ITA) [1] d. Michal KONECNY (CZE) [3]
USTA Spring : Ryan THACHER (USA) d. Rhyne WILLIAMS (USA) [7]
Beaulieu sur Mer : Matteo TREVISAN (ITA) [3] d. Ilija MARTINOSKI (MKD)
Citta' Di Santa Croce : Matteo TREVISAN (ITA) [1] d. Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA)
Astrid Bowl : Germain GIGOUNON (BEL) d. Gastao ELIAS (POR)
Offenbach/Main : Fernando ROMBOLI (BRA) [1] d. Henri KONTINEN (FIN)
ITF Juniors - Roehampton : Jonathan EYSSERIC (FRA) [3] d. Martin KLIZAN (SVK)
German Junior Open : Cesar RAMIREZ (MEX) [6] d. Jerzy JANOWICZ (POL) [8]
Junior Open Wels : Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) d. Roman JEBAVY (CZE) [1]
Canadian Open Junior : Ricardas BERANKIS (LTU) [8] d. Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [9]
Kentucky Junior Derby : Bernard TOMIC (AUS) [8] d. Jarmere JENKINS (USA)
Eddie Herr Junior : Gastao ELIAS (POR) [9] d. Alexander DOMIJAN (USA)
Yucatan World Cup : Ricardas BERANKIS (LTU) [2] d. Henrique CUNHA (BRA) [5]
Coffee Bowl : Alexei GRIGOROV (RUS) [2] d. Henrique CUNHA (BRA) [1]

Grade B1
Asian Closed Junior : Hsien-Yin PENG (TPE) [1] d. Soong-Jae CHO (KOR) [4]
Easter Bowl - US Closed : Rhyne WILLIAMS (USA) [5] d. Johnny HAMUI (USA) [3]
European Junior : Michal KONECNY (CZE) [14] d. Thomas SCHOOREL (NED) [9]
Pan American Closed ITF : Wil SPENCER (USA) d. Jarmere JENKINS (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Yuki BHAMBRI (IND) [7] d. Di WU (CHN)
..............................
2006

Grade A
Australian Open Junior : Alexandre SIDORENKO (FRA) d. Nick LINDAHL (AUS)
Banana Bowl : Albert RAMOS (ESP) d. Fernando ROMBOLI (BRA)
Trofeo Bonfiglio : Jonathan EYSSERIC (FRA) d. Kei NISHIKORI (JPN)
Roland Garros junior : Martin KLIZAN (SVK) d. Philip BESTER (CAN)
Junior Wimbledon : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Marcin GAWRON (POL)
US Open Junior : Dusan LOJDA (CZE) [10] d. Peter POLANSKY (CAN)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yuichi SUGITA (JPN) d. Harri HELIOVAARA (FIN) [12]
Orange Bowl : Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [4] d. Nicolas SANTOS (BRA) [1]
Casablanca Junior Cup : Eduardo PERALTA-TELLO (MEX) d. Radu ALBOT (MDA) [10]

Grade 1
Coffee Bowl : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [2]
Loy Yang Power Traralgon : Antonio VEIC (CRO) [6] d. Alexandre SIDORENKO (FRA)
Copa Gatorade : Nicolas SANTOS (BRA) [2] d. Andrej MARTIN (SVK) [16]
Opus Nottinghill : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Ivan SERGEYEV (UKR) [7]
Barranquilla Junior : Jose-Roberto VELASCO (BOL) d. Roberto MAYTIN (VEN) [2]
Czech Junior Indoor : Artur CHERNOV (RUS) [11] d. Miloslav MECIR (SVK)
Asuncion Bowl : Nicolas SANTOS (BRA) [2] d. Jonathan EYSSERIC (FRA)
Genting ITF Malaysian Junior : John-Patrick SMITH (AUS) d. Sho AIDA (JPN) [1]
Gerdau Cup : Albert RAMOS (ESP) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) [16]
Bangkok ITF Junior : Artur CHERNOV (RUS) [6] d. Dennis LAJOLA (USA) [11]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Hsin-Han LEE (TPE) [3] d. Sho AIDA (JPN) [2]
Japan Open Junior : Tatsuma ITO (JPN) d. Sanam SINGH (IND) [1]
USTA Spring : Pavel CHEKHOV (RUS) [1] d. Kellen DAMICO (USA) [2]
Junior of Croatia : Luka BELIC (CRO) d. Roman JEBAVY (CZE) [4]
Beaulieu sur Mer : Thomas FABBIANO (ITA) [11] d. Kevin BOTTI (FRA) [1]
Citta' Di Santa Croce : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Jaak POLDMA (EST) [15]
Astrid Bowl : Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) d. Ivan SERGEYEV (UKR)
Offenbach/Main : Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) [2] d. Jurgen ZOPP (EST) [10]
LTA Junior - Roehampton : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP)
German Junior Open : Ruben BEMELMANS (BEL) [4] d. Matteo TREVISAN (ITA) [3]
Junior Open Wels : Pedro SOUSA (POR) [1] d. Matteo TREVISAN (ITA) [7]
Canadian Open Junior : Jaak POLDMA (EST) [12] d. Peter POLANSKY (CAN)
Kentucky Junior Derby : Jose-Roberto VELASCO (BOL) [10] d. Graeme DYCE (GBR)
Eddie Herr Junior : Nicolas SANTOS (BRA) [1] d. Philip BESTER (CAN)
Yucatan World Cup : Ricardas BERANKIS (LTU) [7] d. Dragos Cristian MIRTEA (ROU) [15]

Grade B1
Asian Closed Junior : Yan BAI (CHN) [11] d. Bassam BEIDAS (LIB) [8]
Easter Bowl - US Closed : Donald YOUNG (USA) [1] d. Dennis LAJOLA (USA) [6]
European Junior : Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] d. Dusan LOJDA (CZE) [4]
Pan American Closed ITF : Mateusz KECKI (USA) [3] d. Kellen DAMICO (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Greg JONES (AUS) [1] d. Sho KATAYAMA (JPN)
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-07-2014, 03:29 PM   #7
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2005

Grade A
Australian Open Junior : Donald YOUNG (USA) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]
Banana Bowl : Leonardo MAYER (ARG) [4] d. Andre MIELE (BRA) [3]
Trofeo Bonfiglio : Petar JELENIC (CRO) d. Niels DESEIN (BEL) [7]
Roland Garros : Marin CILIC (CRO) d. Antal VAN DER DUIM (NED)
Junior Wimbledon : Jeremy CHARDY (FRA) d. Robin HAASE (NED) [14]
US Open Junior : Ryan SWEETING (BAH) d. Jeremy CHARDY (FRA) [7]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marin CILIC (CRO) [2] d. Jeremy CHARDY (FRA) [1]
Orange Bowl : Robin ROSHARDT (SUI) [9] d. Paris GEMOUCHIDIS (GRE)
Casablanca Junior Cup : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Nicolas SANTOS (BRA) [9]

Grade 1
Coffee Bowl : Robin HAASE (NED) [2] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG) [1]
Loy Yang Power Traralgon : Carsten BALL (AUS) [10] d. Todd LEY (AUS)
Copa Gatorade : Piero LUISI (VEN) [4] d. David NAVARRETE (VEN) [1]
Australian Hardcourt : Sun-Yong KIM (KOR) [1] d. Dusan LOJDA (CZE) [9]
Copa Aero Republica : Santiago GIRALDO (COL) d. Luis-Henrique GRANGEIRO (BRA) [11]
Czech Junior Indoor : Aljoscha THRON (GER) [1] d. Jiri KOSLER (CZE)
Asuncion Bowl : Leonardo MAYER (ARG) [7] d. Dusan LOJDA (CZE)
Genting ITF Malaysian Junior : Kellen DAMICO (USA) d. Andrew KENNAUGH (GBR)
Junior of Croatia : Niels DESEIN (BEL) [1] d. Andrea ARNABOLDI (ITA) [2]
Thailand Junior : Alexander SADECKY (SUI) d. Martin SAYER (HKG) [8]
Gerdau Cup : Raony CARVALHO (BRA) [5] d. Leonardo MAYER (ARG) [2]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Abdullah MAQDAS (KUW) [6] d. Martin SAYER (HKG) [7]
USTA Spring : Sam QUERREY (USA) [15] d. Pavel CHEKHOV (RUS) [14]
Japan Open Junior : Andreas HAIDER-MAURER (AUT) [4] d. Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) [1]
Triangle D'Or : Evgeny KIRILLOV (RUS) [4] d. Gianluca NASO (ITA)
Citta' Di Santa Croce : Sergei BUBKA (UKR) [1] d. Thiemo DE BAKKER (NED) [6]
Astrid Bowl : Niels DESEIN (BEL) [5] d. Donald YOUNG (USA) [1]
Offenbach/Main : Jochen SCHOETTLER (GER) [3] d. James LEMKE (AUS) [11]
LTA Junior - Roehampton : Marin CILIC (CRO) [4] d. Petar JELENIC (CRO) [7]
German Junior Open : Javier GARRAPIZ-BORDERIAS (ESP) d. Ivan SERGEYEV (UKR) [5]
Open Wels : Luka BELIC (CRO) [15] d. Yannick MERTENS (BEL)
Canadian Open Junior : Leonardo MAYER (ARG) [1] d. Philip BESTER (CAN) [15]
Kentucky Junior Derby : Philip BESTER (CAN) [5] d. Andre MIELE (BRA) [2]
Eddie Herr Junior : Marin CILIC (CRO) [1] d. Nikola MEKTIC (CRO) [13]
Yucatan World Cup : Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [15] d. Donald YOUNG (USA) [1]

Grade B1
Asian Closed Junior : Sanam SINGH (IND) [8] d. Abdullah MAQDAS (KUW) [1]
Easter Bowl - US Closed : Sam QUERREY (USA) [10] d. Carsten BALL (AUS) [2]
European Junior Individual : Thiemo DE BAKKER (NED) [4] d. Alexandre SIDORENKO (FRA)
Pan American Closed : Ryan SWEETING (BAH) [2] d. Donald YOUNG (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Sanam SINGH (IND) [2] d. Hsin-Han LEE (TPE) [4]
..............................
2004

Grade A
Australian Open Junior : Gael MONFILS (FRA) [8] d. Josselin OUANNA (FRA) [7]
Banana Bowl : Eduardo SCHWANK (ARG) [1] d. Pablo ANDUJAR (ESP) [4]
Trofeo Bonfiglio : Sebastian RIESCHICK (GER) [2] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG)
Roland Garros : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Alex KUZNETSOV (USA) [14]
Junior Wimbledon : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Miles KASIRI (GBR)
US Open Junior : Andy MURRAY (GBR) [3] d. Sergiy STAKHOVSKY (UKR) [7]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Woong-Sun JUN (KOR) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]
Orange Bowl : Timothy NEILLY (USA) [11] d. Donald YOUNG (USA) [5]
Casablanca Junior Cup : Donald YOUNG (USA) [1] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG) [2]

Grade 1
Coffee Bowl : Guillermo ALCAIDE (ESP) [10] d. Phillip SIMMONDS (USA) [9]
Junior Venezuela : Jamie BAKER (GBR) [1] d. Thomaz BELLUCCI (BRA)
Uncle Tobys Australian Hardcourt : Mischa ZVEREV (GER) [8] d. Gael MONFILS (FRA) [11]
Pony Malta Cup : Eduardo SCHWANK (ARG) [7] d. Guillermo ALCAIDE (ESP) [1]
Czech Junior Indoor : Kamil CAPKOVIC (SVK) [2] d. Dominik MULLER (GER) [13]
Asuncion Bowl : Lukas LACKO (SVK) [2] d. Eduardo SCHWANK (ARG) [1]
Malaysian Junior : Tom RUSHBY (GBR) [12] d. Joel KERLEY (AUS) [6]
Thailand Junior : Sun-Yong KIM (KOR) [4] d. Woong-Sun JUN (KOR) [3]
Gerdau Cup : Eduardo SCHWANK (ARG) [1] d. Nikita KRYVONOS (USA) [16]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Tom RUSHBY (GBR) [9] d. Tushar LIBERHAN (IND) [7]
Junior of Croatia : Andrea ARNABOLDI (ITA) [12] d. Vilim VISAK (CRO) [2]
Japan Open Junior : Sun-Yong KIM (KOR) [2] d. Coen VAN KEULEN (NED) [6]
Triangle D'Or : Fabio FOGNINI (ITA) [2] d. Jeremy CHARDY (FRA)
Citta' Di Santa Croce : Woong-Sun JUN (KOR) [8] d. Matteo MARRAI (ITA)
Astrid Bowl : Scoville JENKINS (USA) [11] d. Nikita KRYVONOS (USA)
Junior of Frankfurt : Dominik MULLER (GER) [8] d. Kevin ANDERSON (RSA) [6]
LTA Junior - Roehampton : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Andy MURRAY (GBR)
German Junior Open : Igor SIJSLING (NED) [3] d. Philipp PIYAMONGKOL (GER) [12]
Stadt Wels : Steven MONEKE (GER) [10] d. Andreas HAIDER-MAURER (AUT) [15]
Canadian Open Junior : Rafael AREVALO (ESA) [8] d. Alexandr DOLGOPOLOV (UKR)
Kentucky Junior Derby : Tim SMYCZEK (USA) [15] d. Petar JELENIC (CRO) [13]
Luxembourg Indoor Junior : Lukas LACKO (SVK) [1] d. Jochen SCHOETTLER (GER) [15]
Yucatan Cup : Pablo ANDUJAR (ESP) [1] d. Spencer VEGOSEN (USA)
Eddie Herr Junior : Jeremy CHARDY (FRA) [1] d. David NAVARRETE (VEN) [8]
USTA Winter : Mischa ZVEREV (GER) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]

Grade B1
European Junior Individual : Bartolome SALVA-VIDAL (ESP) d. Igor SIJSLING (NED) [8]
North/Central American & Caribbean Closed : Donald YOUNG (USA) [4] d. Jamie HUNT (USA) [15]

Last edited by Pete7 : 03-07-2014 at 03:31 PM.
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-07-2014, 03:45 PM   #8
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2003

Grade A
Australian Open Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Florin MERGEA (ROU) [6]
Banana Bowl : David BREWER (GBR) [5] d. Frederico GIL (POR)
Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Nicolas ALMAGRO (ESP) [1] d. Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) [3]
Roland Garros Junior: Stanislas WAWRINKA (SUI) [5] d. Brian BAKER (USA) [6]
Junior Wimbledon : Florin MERGEA (ROU) [6] d. Chris GUCCIONE (AUS) [8]
US Open Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [5] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [2]
Orange Bowl : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Gael MONFILS (FRA)
Casablanca Junior Cup : Phillip SIMMONDS (USA) [10] d. Coen VAN KEULEN (NED) [14]

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Josselin OUANNA (FRA) d. Horia TECAU (ROU) [14]
Pony Malta Cup : Andy MURRAY (GBR) d. Leonardo KIRCHE (BRA) [5]
Asuncion Bowl : Matias NIEMIZ (ARG) [15] d. Horacio ZEBALLOS (ARG)
Malaysian Junior : Mischa ZVEREV (GER) [1] d. Jamie BAKER (GBR)
Thailand Junior : Hyun-Joon SUK (KOR) [3] d. Woong-Sun JUN (KOR)
Mitsubishi Lancer Junior : Adam FEENEY (AUS) [6] d. Jamie BAKER (GBR) [7]
Junior of Croatia : Roman KUTAC (CZE) [6] d. Andreas WEBER (GER) [4]
Japan Open Junior : Kosuke NARUSE (JPN) [10] d. Nickolai LINDE-NIELSEN (DEN)
Citta Di Santa Croce : Bruno ROSA (BRA) [6] d. Adam FASS (USA)
Raiffeisen Spring Bowl : Gyorgy BALAZS (HUN) [1] d. Alexander KRASNORUTSKIY (RUS)
Astrid Bowl : Brian BAKER (USA) [1] d. Jorge AGUILAR (CHI) [13]
Junior of Frankfurt : Sebastian RIESCHICK (GER) [4] d. Juan-Pablo AMADO (ARG) [8]
LTA Junior - Roehampton : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [4] d. Chris GUCCIONE (AUS)
German Junior Open : Sebastian RIESCHICK (GER) [1] d. Bastian KOCH (GER) [11]
Canadian Open Junior : Andy MURRAY (GBR) [6] d. Florin MERGEA (ROU) [1]
Kentucky Junior Derby : Leonardo KIRCHE (BRA) [1] d. Karan RASTOGI (IND) [9]
Luxembourg Indoor Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [2] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
Eddie Herr Junior : Scoville JENKINS (USA) [9] d. Sebastian LOUIS (FRA)
USTA Winter : Sebastian RIESCHICK (GER) [3] d. Gael MONFILS (FRA)
Yucatan Cup : Remko DE RIJKE (NED) [9] d. Pablo ANDUJAR (ESP) [11]

Grade B1
European Junior Closed : Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) [4] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
North/Central American & Caribbean Closed : Alex KUZNETSOV (USA) d. Brendan EVANS (USA) [5]
.............................
2002

Grade A
Coffee Bowl : Marcel FELDER (URU) [4] d. Mathieu MONTCOURT (FRA) [6]
Australian Open Junior : Clement MOREL (FRA) [16] d. Todd REID (AUS) [10]
Banana Bowl : Marcos BAGHDATIS (CYP) [4] d. Brian DABUL (ARG) [1]
Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Brian DABUL (ARG) [1] d. Lamine OUAHAB (ALG) [6]
Junior Roland Garros : Richard GASQUET (FRA) [2] d. Laurent RECOUDERC (FRA)
Junior Wimbledon : Todd REID (AUS) [5] d. Lamine OUAHAB (ALG) [7]
US Open Junior : Richard GASQUET (FRA) [1] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [5]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Gyorgy BALAZS (HUN) [3] d. Go SOEDA (JPN) [4]
Orange Bowl : Brian BAKER (USA) [3] d. Mathieu MONTCOURT (FRA) [4]
Yucatan Cup : Chris KWON (USA) [1] d. Robert CAMERON (USA)

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Ryan HENRY (AUS) [15] d. Robin SODERLING (SWE) [2]
Pony Malta Cup : Martin VILARRUBI (URU) [1] d. Guillermo HORMAZABAL (CHI)
Asuncion Bowl : Marcel FELDER (URU) [1] d. Steve DARCIS (BEL) [3]
Junior of Croatia : Yordan KANEV (BUL) [2] d. Florian LEMKE (GER) [14]
Amata Cup : Chris KWON (USA) [2] d. Nick CRAWLEY (GBR) [4]
Japan Open Junior : Michel KONING (NED) [3] d. Chris KWON (USA) [2]
Citta Di Santa Croce : Brian DABUL (ARG) [1] d. Marcel FELDER (URU) [2]
Astrid Bowl : Luis-Manuel FLORES (MEX) d. Steve DARCIS (BEL) [4]
Junior of Frankfurt : Tomas BERDYCH (CZE) [2] d. Philipp PETZSCHNER (GER) [1]
LTA Junior - Roehampton : Philipp PETZSCHNER (GER) [7] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [3]
German Junior Open : Gael MONFILS (FRA) d. Markus BAYER (GER) [2]
Canadian Open Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [6] d. Markus BAYER (GER) [8]
Kentucky Junior Derby : Brian BAKER (USA) [1] d. Joshua COHEN (USA) [2]
Luxembourg Indoor Junior : Dudi SELA (ISR) [3] d. Sergiy STAKHOVSKY (UKR)
Eddie Herr Junior : Florin MERGEA (ROU) [5] d. Nestor BRICENO (USA)
USTA Winter : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Jose-Luis MUGURUZA (ARU)
Casablanca Junior Cup : Jerome BECKER (GER) [10] d. Sebastian RIESCHICK (GER)
Coffee Bowl : Devin MULLINGS (BAH) [12] d. Phillip SIMMONDS (USA) [3]

Grade B1
European Closed Junior : Ivo MINAR (CZE) d. Tomas BERDYCH (CZE) [6]
North/Central American & Caribbean Junior : Brian BAKER (USA) [1] d. John ISNER (USA)
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 05:05 PM   #9
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2001

Grade A
2001 Coffee Bowl : Janko TIPSAREVIC (YUG) [2] d. Ytai ABOUGZIR (USA) [1]
2001 Australian Open Junior : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [5]
2001 Banana Bowl : Gilles MULLER (LUX) [5] d. Brian DABUL (ARG) [14]
2001 Italian Junior Open : Alejandro FALLA (COL) [8] d. Gilles MULLER (LUX) [2]
2001 Junior French Open : Carlos CUADRADO (ESP) [6] d. Brian DABUL (ARG) [7]
2001 Junior Wimbledon : Roman VALENT (SUI) [10] d. Gilles MULLER (LUX) [2]
2001 US Open Junior : Gilles MULLER (LUX) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [2]
2001 Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [5] d. Janko TIPSAREVIC (YUG) [2]
2001 Orange Bowl : Robin SODERLING (SWE) [5] d. Juan MONACO (ARG)

Grade 1
2001 Australian Hardcourt Junior : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [6]
2001 Pony Malta Cup : Alejandro FALLA (COL) [1] d. Lionel NOVISKI (ARG)
2001 Asuncion Bowl : Gilles MULLER (LUX) [2] d. Alejandro FALLA (COL) [3]
2001 Japan Open Junior : Robin SODERLING (SWE) [2] d. Jimmy WANG (TPE)
2001 Citta Di Santa Croce : Brian DABUL (ARG) [2] d. Robin SODERLING (SWE) [3]
2001 Astrid Bowl : Brian DABUL (ARG) [4] d. Pavel IVANOV (RUS)
2001 Junior of Frankfurt : Florian MAYER (GER) [1] d. Tomas BERDYCH (CZE) [10]
2001 LTA Junior Roehampton : Roman VALENT (SUI) [8] d. Stephane BOHLI (SUI)
2001 German Junior Open : Philipp PETZSCHNER (GER) [8] d. Bastian GRONEFELD (GER) [4]
2001 KawZulu Natal Junior ITF : Clinton JACOBS (RSA) [1] d. Christopher WESTERHOF (RSA) [4]
2001 Canadian Open Junior : Stephane BOHLI (SUI) [8] d. Robin SODERLING (SWE) [2]
2001 Kentucky Junior Derby : Lamine OUAHAB (ALG) [3] d. Brian DABUL (ARG) [1]
2001 Eddie Herr Junior : Bruno ECHAGARAY (MEX) [2] d. Lamine OUAHAB (ALG) [1]
2001 Yucatan Cup : Brian DABUL (ARG) [1] d. Mathieu MONTCOURT (FRA)
2001 Casablanca Junior Cup : Marcos BAGHDATIS (CYP) [2] d. Lamine OUAHAB (ALG) [1]

Grade B1
2001 European Closed Junior : Robin SODERLING (SWE) [4] d. Stephane BOHLI (SUI) [3]
2001 Chanda Rubin North/Central American & Caribbean Closed : Brian BAKER (USA) [3] d. Robert YIM (USA)
...............................
2000

Grade A
2000 Australian Open Junior : Andy RODDICK (USA) [2] d. Mario ANCIC (CRO) [6]
2000 Banana Bowl : Andy RODDICK (USA) [1] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [2]
2000 Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Todor ENEV (BUL) [8] d. Andrei DERNOVSKIY (UKR) [11]
2000 Junior French Open : Paul-Henri MATHIEU (FRA) [8] d. Tommy ROBREDO (ESP) [1]
2000 Junior Wimbledon : Nicolas MAHUT (FRA) [1] d. Mario ANCIC (CRO) [4]
2000 US Open Junior : Andy RODDICK (USA) [1] d. Robby GINEPRI (USA)
2000 World Super Junior Osaka : Joachim JOHANSSON (SWE) [1] d. Yen-Hsun LU (TPE) [2]
2000 Orange Bowl : Todor ENEV (BUL) [1] d. Bruno SOARES (BRA) [14]

Grade 1
2000 Coffee Bowl : Julien MAIGRET (FRA) d. Janko TIPSAREVIC (YUG) [1]
2000 Pony Malta Cup : Ytai ABOUGZIR (USA) [8] d. Ante MATIJEVIC (CRO) [3]
2000 Australian Hardcourt Junior : Tommy ROBREDO (ESP) [1] d. Andy RODDICK (USA)
2000 Asuncion Bowl : Thiago ALVES (BRA) [4] d. Jacobo HERNANDEZ (MEX)
2000 Junior of Venezuela : Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) [7] d. Alejandro FALLA (COL) [2]
2000 Japan Open Junior : Todor ENEV (BUL) [2] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [1]
2000 Citta Di Santa Croce : Roman VALENT (SUI) [12] d. Michael LAMMER (SUI) [4]
2000 Astrid Bowl : Stefan WAUTERS (BEL) [15] d. Kristof VLIEGEN (BEL)
2000 LTA Junior Roehampton : Mario ANCIC (CRO) [12] d. Simon STADLER (GER)
2000 German Junior Open : Andrei DERNOVSKIY (UKR) [1] d. Sebastian LINDA (GER) [5]
2000 Swiss Juniors Davos : Filip PRPIC (SWE) [12] d. Roman VALENT (SUI) [3]
2000 Canadian Open Junior : Jimmy WANG (TPE) [11] d. Roman VALENT (SUI) [4]
2000 Sugar Bowl Junior : Andy RODDICK (USA) [1] d. Roman VALENT (SUI) [3]
2000 Eddie Herr Junior : Luciano VITULLO (ARG) d. Roman VALENT (SUI) [2]
2000 Yucatan Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) [3] d. Marcos BAGHDATIS (CYP)
2000 Casablanca-Pepsi Junior Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Bruno ECHAGARAY (MEX) [6]

Grade B1
2000 European Closed Junior : Lee CHILDS (GBR) d. Karol BECK (SVK) [13]
2000 Regional ITF Junior - Baton Rouge : Ytai ABOUGZIR (USA) [1] d. Frank DANCEVIC (CAN) [11]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 05:14 PM   #10
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

1999
For year 1999 ITF web is missing many tournaments in calendar (and seems they are unable to add it), so I had to search by player activities If you find some tournament missing (for 1999), let me know

Grade A
1999 Australian Open Junior : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Mikhail YOUZHNY (RUS) [9]
1999 Banana Bowl : Paul-Henri MATHIEU (FRA) d. Eric PRODON (FRA) [2]
1999 Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Guillermo CORIA (ARG) [2]
1999 Junior French Open : Guillermo CORIA (ARG) d. David NALBANDIAN (ARG)
1999 Junior Wimbledon : Jurgen MELZER (AUT) d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 US Open Junior : Jarkko NIEMINEN (FIN) [7] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 World Super Junior Osaka : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [3]
1999 Orange Bowl : Andy RODDICK (USA) [14] d. Maximilian ABEL (GER) [11]

Grade 1
1999 Coffee Bowl : Levar HARPER-GRIFFITH (USA) d. Jean-Julien ROJER (AHO) [1]
1999 Pony Malta Cup : Mario RADIC (CRO) [3] d. Matias ORMAZA DE PAUL (ARG)
1999 Australian Hardcourt Junior : Eric PRODON (FRA) [7] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 Asuncion Bowl : Guillermo CORIA (ARG) [1] d. Eric PRODON (FRA) [2]
1999 Junior of Venezuela : Jose DE ARMAS (VEN) [1] d. Simon DICKSON (GBR) [5]
1999 Japan Open Junior : Joachim JOHANSSON (SWE) [2] d. Todor ENEV (BUL) [8]
1999 Citta Di Santa Croce : Jose DE ARMAS (VEN) [1] d. Stefan WAUTERS (BEL) [2]
1999 Astrid Bowl : Jose DE ARMAS (VEN) [2] d. Julien BENNETEAU (FRA) [15]
1999 LTA Junior Roehampton : Todor ENEV (BUL) d. Nicolas MAHUT (FRA) [14]
1999 German Junior Open : Andrei DERNOVSKIY (UKR) d. Jan MERTL (CZE)
1999 Swiss Juniors Davos : Maximilian ABEL (GER) [3] d. Stefan WAUTERS (BEL) [1]
1999 USTA National Closed : Phillip KING (USA) [1] d. Mardy FISH (USA) [2]
1999 Canadian Junior : Guillermo CORIA (ARG) [2] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 Eddie Herr Junior : Andy RODDICK (USA) [5] d. Todor ENEV (BUL) [2]
1999 Yucatan Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) d. Adrian CRUCIAT (ROU)
1999 Casablanca-Pepsi Max Junior Cup : Adrian CRUCIAT (ROU) [16] d. Darko MADJAROVSKI (YUG)

Grade B1
1999 European Closed Junior : Eric PRODON (FRA) [2] d. Michael LAMMER (SUI) [11]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-10-2014, 05:20 PM   #11
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

1998

Grade A
1998 Australian Open Junior : Julien JEANPIERRE (FRA) [2] d. Andreas VINCIGUERRA (SWE)
1998 Banana Bowl : Fernando GONZALEZ (CHI) [2] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [1]
1998 Italian Junior Open (Bonfiglio) : Guillermo CORIA (ARG) [10] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [1]
1998 Junior French Open : Fernando GONZALEZ (CHI) d. Juan Carlos FERRERO (ESP)
1998 Junior Wimbledon : Roger FEDERER (SUI) [5] d. Irakli LABADZE (GEO) [7]
1998 US Open Junior : David NALBANDIAN (ARG) [10] d. Roger FEDERER (SUI) [4]
1998 World Super Junior (Osaka) : Kristian PLESS (DEN) [7] d. Ladislav CHRAMOSTA (CZE) [8]
1998 Orange Bowl : Roger FEDERER (SUI) [1] d. Guillermo CORIA (ARG) [6]

Grade 1
1998 Coffee Bowl : Artem DEREPASKO (RUS) [1] d. Jurgen MELZER (AUT)
1998 Pony Malta Cup : Artem DEREPASKO (RUS) [1] d. Igor KUNITSYN (RUS) [4]
1998 Australian Hardcourt Junior : Lovro ZOVKO (CRO) [14] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [2]
1998 Asuncion Bowl : Edgardo MASSA (ARG) d. Ricardo MELLO (BRA) [4]
1998 Junior of Venezuela : Jaroslav LEVINSKY (CZE) [1] d. Tomas CAKL (CZE)
1998 Japan Open Junior : Jacob ADAKTUSSON (SWE) [3] d. Ladislav CHRAMOSTA (CZE) [2]
1998 Citta Di Santa Croce : Flavio SARETTA (BRA) [9] d. Guillermo CORIA (ARG) [3]
1998 Astrid Bowl : Irakli LABADZE (GEO) d. Fernando GONZALEZ (CHI) [1]
1998 LTA Junior Roehampton : Aisam QURESHI (PAK) [11] d. Taylor DENT (USA)
1998 German Junior Open : Stefan WAUTERS (BEL) [7] d. Markus POLESSNIG (AUT) [3]
1998 USTA National Closed : Andrew PARK (USA) [1] d. Zack FLEISHMAN (USA) [5]
1998 Canadian Junior Open : David NALBANDIAN (ARG) [7] d. Olivier ROCHUS (BEL) [12]
1998 Eddie Herr Junior : David NALBANDIAN (ARG) [2] d. Eric PRODON (FRA) [13]
1998 Yucatan Cup : Andy RODDICK (USA) [6] d. Sergei POZDNEV (RUS)
1998 Casablanca Cup : Dominik MEFFERT (GER) d. Nicolas MAHUT (FRA) [12]

Grade B1
1998 European Closed Junior : Andreas VINCIGUERRA (SWE) [4] d. Feliciano LOPEZ (ESP) [2]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-14-2014, 06:00 PM   #12
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

1997

Grade A
Junior of Venezuela : Julien JEANPIERRE (FRA) d. Luis HORNA (PER) [1]
Australian Open Junior : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Wesley WHITEHOUSE (RSA) [14]
Italian Junior : Florian ALLGAUER (ITA) [7] d. Luis HORNA (PER) [2]
Junior French Open : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Luis HORNA (PER) [2]
Junior Wimbledon : Wesley WHITEHOUSE (RSA) d. Daniel ELSNER (GER)
US Open Junior : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [4] d. Wesley WHITEHOUSE (RSA) [3]
World Super Junior Osaka : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [1] d. Robin VIK (CZE) [2]
Orange Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [3] d. Rodolfo RAKE (PER) [7]

Grade 1
Australian Hardcourt : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Kobi ZIV (ISR) [12]
Pony Malta Cup : Alejandro DULKO (ARG) d. Fernando GONZALEZ (CHI)
Asuncion Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Rodolfo RAKE (PER) [5]
Banana Bowl : Luis HORNA (PER) [2] d. Fernando GONZALEZ (CHI) [4]
Japan Open Junior : Wesley WHITEHOUSE (RSA) [1] d. Robin VIK (CZE) [2]
Santa Croce Junior : Xavier MALISSE (BEL) d. Luis HORNA (PER) [2]
Astrid Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Xavier MALISSE (BEL) [5]
LTA Junior Roehampton : Julien JEANPIERRE (FRA) [4] d. Lleyton HEWITT (AUS) [16]
German Junior Open : Lars UEBEL (GER) d. Tomas ZIVNICEK (GER) [7]
USTA National Closed : Rodolfo RAKE (PER) [3] d. James BLAKE (USA) [2]
Canadian Junior : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [2] d. Kobi ZIV (ISR) [10]
Eddie Herr Junior : Xavier MALISSE (BEL) [4] d. Peter HANDOYO (INA) [11]
Casablanca Cup : Aisam QURESHI (PAK) [4] d. Artem DEREPASKO (RUS) [3]

Grade B1
European Junior Closed : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [2] d. Petr KRALERT (CZE) [1]
..............................
1996

Grade A
Junior of Venezuela : Rodolfo RAKE (PER) [13] d. Michel KRATOCHVIL (SUI) [2]
Australian Open Junior : Bjorn REHNQUIST (SWE) [7] d. Mattias HELLSTROM (SWE)
Italian Junior : Olivier MUTIS (FRA) [6] d. Dario SCIORTINO (ITA)
Junior French Open : Alberto MARTIN (ESP) [1] d. Bjorn REHNQUIST (SWE)
Junior Wimbledon : Vladimir VOLTCHKOV (BLR) [6] d. Ivan LJUBICIC (CRO)
US Open Junior : Daniel ELSNER (GER) [9] d. Markus HIPFL (AUT) [7]
World Super Junior Osaka : Sebastien GROSJEAN (FRA) [1] d. Paradorn SRICHAPHAN (THA) [5]
Orange Bowl : Alberto MARTIN (ESP) [1] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [14]

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Daniel ELSNER (GER) [9] d. Daniele BRACCIALI (ITA) [4]
Pony Malta Cup : Florian ALLGAUER (ITA) [11] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [3]
Asuncion Bowl : Mariano PUERTA (ARG) [1] d. Michal TABARA (CZE) [2]
Banana Bowl : Petr KRALERT (CZE) [4] d. Kristian CAPALIK (USA)
Japan Open Junior : Xavier MALISSE (BEL) d. James TROTMAN (GBR) [3]
Santa Croce Junior : Mario TUDOR (CRO) [15] d. Gianluca LUDDI (ITA)
Astrid Bowl : Jaymon CRABB (AUS) d. Mattias HELLSTROM (SWE) [8]
LTA Junior Roehampton : Sebastien GROSJEAN (FRA) [4] d. Martin LEE (GBR) [3]
German Junior Open : Marc-Olivier BARON (FRA) [6] d. Jean-Rene LISNARD (FRA) [15]
USTA National Closed : Kevin KIM (USA) [4] d. Bob BRYAN (USA) [1]
Canadian Junior : Sebastien GROSJEAN (FRA) [2] d. Markus HIPFL (AUT) [6]
Eddie Herr Junior : Ivan LJUBICIC (CRO) [2] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [5]
Casablanca Cup : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Andy RAM (ISR) [10]
Coffee Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Brian VAHALY (USA) [7]

Grade B1
European Junior Closed : Sebastien GROSJEAN (FRA) d. Michal TABARA (CZE) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 03-14-2014, 08:07 PM   #13
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

1995

Grade A
Junior Champs of Venezuela : Tomas CATAR (SVK) [1] d. Daniel MELO (BRA) [13]
Australian Open Junior : Nicolas KIEFER (GER) [4] d. Jong-Min LEE (KOR) [3]
Italian Junior Open : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Martin LEE (GBR)
Junior French Open : Mariano ZABALETA (ARG) (1) d. Mariano PUERTA (ARG)
Junior Wimbledon : Olivier MUTIS (FRA) d. Nicolas KIEFER (GER) [1]
US Open Junior : Nicolas KIEFER (GER) [2] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER) [8]
Super Junior of Japan : Martin LEE (GBR) [1] d. Arvind PARMAR (GBR) [16]
Orange Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [1] d. Tommy HAAS (GER)

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Jong-Min LEE (KOR) [7] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER) [9]
Pony Malta Cup : Kepler ORELLANA (VEN) [4] d. Meride ZAHIROVIC (BIH) [2]
Asuncion Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Kepler ORELLANA (VEN) [6]
Banana Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]
Japan Open Junior : Boris BORGULA (SVK) [4] d. Wei-Ju CHEN (TPE) [3]
Santa Croce Sull'Arno : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]
Astrid Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [1] d. Martin LEE (GBR) [7]
LTA Int. Junior Surbiton : Eyal ERLICH (ISR) [3] d. Guillermo CANAS (ARG)
German Junior Open : Arnaud DI PASQUALE (FRA) d. Daniel ELSNER (GER) [16]
USTA National Closed : Justin GIMELSTOB (USA) [1] d. Jan-Michael GAMBILL (USA) [2]
Canadian Junior Open : Nicolas KIEFER (GER) [1] d. Martin LEE (GBR) [4]
Eddie Herr Junior : Michal TABARA (CZE) [5] d. Martin LEE (GBR) [1]
Casablanca Cup : Sebastien GROSJEAN (FRA) [11] d. Rodolphe CADART (FRA) [3]
Coffee Bowl : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [8] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]

Grade B1
European Closed Junior : Peter WESSELS (NED) [3] d. Vladimir VOLTCHKOV (BLR) [7]
..........................
1994

Grade A
Junior Champs of Venezuela : Gustavo KUERTEN (BRA) (1) d. Nicolas LAPENTTI (ECU)
Australian Open Junior : Ben ELLWOOD (AUS) [1] d. Andrew ILIE (AUS) [5]
Italian Junior : Federico BROWNE (ARG) [2] d. Giorgio GALIMBERTI (ITA) [5]
Junior French Open : Jacobo DIAZ-RUIZ (ESP) d. Giorgio GALIMBERTI (ITA)
Junior Wimbledon : Scott HUMPHRIES (USA) [11] d. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS) [3]
US Open Junior : Sjeng SCHALKEN (NED) [4] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [9]
Super Junior of Japan : Takao SUZUKI (JPN) [7] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER)
Orange Bowl : Nicolas LAPENTTI (ECU) [3] d. Gustavo KUERTEN (BRA) [6]

Grade 1
Australian Hard Court Junior : Nicolas ESCUDE (FRA) [2] d. John RODDICK (USA) [4]
Pony Malta Cup : Federico BROWNE (ARG) [4] d. Vladimir PLATENIK (SVK) [3]
Asuncion Bowl : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Ramon DELGADO (PAR) [2]
Japan Open Junior : Ben ELLWOOD (AUS) [1] d. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS) [6]
Santa Croce Sull'Arno : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Markus HIPFL (AUT) [6]
Astrid Bowl : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [9]
LTA Junior Surbiton : Ben ELLWOOD (AUS) [2] d. Federico BROWNE (ARG) [5]
German Junior Open : Patrik GOTTESLEBEN (GER) [1] d. Wim NEEFS (BEL)
USTA National Closed Junior : Paul GOLDSTEIN (USA) [2] d. Jan-Michael GAMBILL (USA) [13]
Canadian Junior Open : Andrew ILIE (AUS) [3] d. Sjeng SCHALKEN (NED) [4]
Eddie Herr Junior : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [4]
Casablanca Cup : Clemens TRIMMEL (AUT) d. Alejandro HERNANDEZ (MEX) [3]

Grade B1
European Closed Junior : Carlos MOYA (ESP) [10] d. Rogier WASSEN (NED) [6]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply


Thread Tools

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is Off
HTML code is Off
Forum Jump


Copyright (C) Verticalscope Inc
Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.
vBCredits v1.4 Copyright ©2007, PixelFX Studios