News & Articles Part 3 - The Return of the Yeti - Page 306 - MensTennisForums.com

MensTennisForums.com

MenstennisForums.com is the premier Men's Tennis forum on the internet. Registered Users do not see the above ads.Please Register - It's Free!

Reply

Old 08-12-2012, 05:37 PM   #4576
country flag tenisval
Registered User

tenisval's Avatar

tenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond reputetenisval has a reputation beyond repute
Default Re: News & Articles Part 3 - The Return of the Yeti

Marat in Spain!!! Ibiza, Vigo...he didn't visit Valencia?
Advertisement

Old 08-29-2012, 09:01 AM   #4577
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

monkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond repute

Marat is playing tonight in Moscow in the second leg of the three "From A Pure Heart" 2012 charity hockey matches. He's wearing jersey no. 80 for Kovalchuk's team.

The match will be broadcast today at 19.25 local time on Russia-2.

Online TV link (click on purple play button, bottom left of screen, to start)

Article

Last edited by monkey247 : 08-31-2012 at 02:41 PM.
monkey247 is offline View My Blog!   Reply With Quote
Old 09-03-2012, 11:37 AM   #4578
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

monkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond reputemonkey247 has a reputation beyond repute

FYI the State Duma reconvenes today for the autumn session. (plenary sessions begin next week)

Russian Gazette

Ridus.ru (photo from 10 July 2012)
Old 09-07-2012, 03:33 PM   #4579
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Stumbled across this interview for Art Voyage magazine, Spring 2011 issue. I must say, whatever it is that attracts legions of females to Marat Safin, it certainly isn't his radical feminism (see final paragraph).

Page One
Page Two
Page Three
Page Four

Quote:

"The man makes the money, the woman settles the way of life".

Марат Сафин: "Я всегда что-то ломал ..."

Порой жизнь преподносит нам неожиданные сюрпризы. Все идем своим чередом, у ничто не предвещает перемен. И вдруг каким-то непостижимым образом перед нами открываются новые перспективы. Так случилось и в жизни популярного российского теннисиста, экс-первой ракетки мира Марата Сафина. В его судьбе произошел крутой поворот. О том, куда привела его дорога перемен, -в эксклюзивном интервью Art Voyage.

Когда вы осознали, что хотите стать победителем?

Я думаю, что желание побеждать заложено в каждом человеке, который хочет в жизни чего-то добиться. Он всегда должен стремиться наверх, стараться стать лучше. Это абсолютно нормальное явление. Многие пытаются, а вот стать первыми могут далеко не все. Я абсолютно убежден, что все двигаются в этом направлении. И моя жизнь была такой сама по себе. Сначала я хотел играть в футбол - не получилось, тогда я пошел в теннис. Уже в детстве я понял, что это единственный способ проявить себя. В свое время моя мама играла в теннис и занималась тренерской работой. Так что моей первой игрушкой была ракетка. Мама была одной из лучших в Союзе. Она была хорошим тренером, через ее руки прошли Елена Дементьева, Анастасия Мыскина, моя сестра Динара Сафина, я.

Вы известны своими неконтролируемыми вспышками гнева во время матчей. Это было частью вашего имиджа?

Нет, почему же? Я вел себя подобным образом с самого детства. Абсолютно все помнят меня именно таким. Я всегда что-то ломал. Чего-то сверх дурацкого я не делал, иначе меня просто штрафовали бы за это. Безусловно, существуют определенные параметры того, что ты можешь делать, а что - нет. Ничего нецензурного и обидного для кого-то я не говорил. Мое поведение всегда было в пределах определенных рамок.

Какими качествами должен обладать спортсмен, чтобы добиться таких высоких результатов в большом спорте?

Самое важное - это характер. Уверен, я унаследовал его от родителей. Нужно быть целеустремленным, понимать, куда ты идешь и, естественно, быть работоспособным. Важно понимать, что придется делать определенный объем работы. Собирать, буквально по крупинкам части своего труда, чтобы получилось единое целое. Работаешь, работаешь, оттачиваешь ... Думаю, так происходит в любой сфере бизнеса. Чтобы тебе повезло, ты должен быть к этому готов. А многие люди к этому просто не готовы и постоянно сетуют на то, что у них что-то не сложилось. Когда ты готов воспользоваться своим шансом, то ты его уже не упустишь. А народ называет это везением. На самом деле ты к этому идешь годами, а везет - сильнейшим. Если ты уверен в себе, тебе просто-напросто все будет идти в руки, карта ляжет красиво. Это самое важное.

Вы любите путешествовать? Какие страны предпочитаете?

В моей жизни было много путешествий. Мы всегда ездили по турнирам: Мельбурн, Сидней, Нью-Йорк, Париж, Лондон, Бангкок ... Но дело все в том, что я не мог посетить многие места, увидеть то, что хотелось бы, потому что был на работе. Я вставал в восемь или девять утра и весь день работал: ехал на корты, тренировался, обедал. Потом у меня была игра или очередная тренировка, а затем возвращался домой. Вечер, как правило, был свободным - можно было куда-то сходить. Конечно же есть места, где я был неоднократно в течение нескольких лет и уже знаю: что, где, чего и как. Сейчас у меня уже достаточно времени, чтобы что-то посмотреть. А первой время я ничего не видел, потому что все время был на кортах.

Я люблю путешествовать и с удовольствием это делаю. Если бы еще паспортный контроль не отнимал столько времени, а еще - получение багажа, прохождение службы безопасности. Да и поездка в аэропорт занимает массу времени. Все это конечно же усложняет процесс. Естественно, есть замечательные места, куда хочется поехать. И я точно знаю, какие из них мне по душе, а какие - нет.

Patagonia, Argentina, January 2010.

Удалось побывать в каких-то необычных местах?

Первой моей нормальной поездкой после окончания спортивной карьеры стало путешествие в Патагонию. Мой друзья позвали меня в это необыкновенно красивое место, куда летом (когда у нас зима) съезжается на каникулы вся аргентинская, и не только, молодежь. Студенты разъезжают на машинах по всей Патагонии, проводят концерты, фестивали. Все это среди озер, лесов, рек, лугов, гор. Это самое незабываемое путешествие за последние годы.

Как добирались туда?

Арендовали машину в Буэнос-Айресе. До Патагонии оттуда 1800 километров. А вообще за три недели около пяти тысяч километров проехали.

Чем занимались в Патагонии?

Это такой молодежный отдых. Живешь в палатке, вечером - музыка у костра. Футбол, песни под гитары. Все веселятся, плавают, отдыхают. И все это посреди дикой природы.

Вы, наверное, привыкли к комфорту за годы головокружительной карьеры?

Я помню, откуда я родом. А если помнишь, как выглядят мыши, крысы и тараканы, относишься с легкостью к любым условиям. Когда я в юности, еще подростком, ездил на соревнования по стране, проходилось жить в разных условиях, порой очень далеких от тех, в которых обычно живут звезды тенниса. Кто через это прошел, к Luxury привыкает, но помнить о том, что был и другой опыт.

То есть для вас не проблема жить в походных условиях?

Абсолютно не проблема.

Бы исколесили полмира, а есть место, кроме России, где бы вы ощущали себя по-настоящему дома?

Мне очень нравятся Нью-Йорк и Лос Анджелес. Это совершенно два разных города, но вместе с тем они удобные, практишные, красивые по-своему. Так как у них много бесспорных плюсов, придраться мне не к чему. Несмотря на это, постоянно я там жить не смогу, да и никто не сможет. Человек, который привык куда-то ездить по три-пять раз в году, не может находиться в одном и том же месте в течение полугода. Моя жизнь выстраивается сейчас таким образом, что я провожу много времени в перелетах. Я нахожусь в постоянном движении. У многих людей, которые чем-то занимаются, так и происходит. Моей базой может быть и Нью-Йорк, и Москва ... Москва - это мой родной город; здесь мой друзья, моя семья, мой дом. Нью-Йорк мог бы стать моим вторым домом.

Некоторые ваши друзья увлекаются альпинизмом. А как вы относитесь к такому виду альтернативного туризма?

Я очень уважаю тех людей, которые увлекаются альпинизмом. Поверьте мне, это очень сложно. Мне нравится их жизненная философия, к этому надо прийти. Но многие к ней так и не приходят. Альпинисм можно рассматривать как некое путешествие, но уже в ином ракурсе. Ты не живешь в отеле "Ритц-Карлтон", зато получаешь массу впечатлений и эмоций. Это вам не туризм с фотокамерами. Когда попадаешь в такие места, стараешься углубиться в процесс, хочешь понять суть всего. Это прекрасно. Я попробовал всего один раз. Признаюсь честно, мне было тяжело, я оказался к этому не готов.

Меня пригласили в Гималаи, на Тибет. Ребята поднялись на высоту 8201 метр на Чо-Ойю - это четвертая высота в мире. Я должен был пойти с ними, но вернулся в разовый лагерь. На первый взгляд все выглядит обычно: облака, голубое небо, но совершенно другое восприятие всего. Органисм реагирует совсем иначе, нежели ближе к земле: не хватает воздуха, начинает болеть голова. Если твой органисм не подготовлен к этому, необходимо запастись какими-то лекарствами, настроиться на то, что будет не так легко, как кажется. Будут препятствия, которые ты должен преодолеть. Однако определенный кайф в этом все-таки есть. Это нужно понять и на самом деле очень сильно захотеть. Я думаю, многим стоит просто приехать и походить по Тибеты.

Решив уйти из большого спорта, бы точно знали, чем будете заниматься, чему посвятите свое свободное время?

Конечно. Я не готов что-то бросить, не начав чего-то нового. Мужчина должен себя к этому шагу готовить, должен перестраиваться постепенно. Когда у тебя в жизни появляется провал, это психологически очень сильно действует на тебя. Негативна сама ситуация, когда ты ощущаешь, что вокруг вообще ничего не происходит, наступает какая-то стагнация. А когда ты уже знаешь, чем будешь заниматься, начинаешь этим постепенно увлекаться, понимать, разбираться, учиться и дальше - плавно к этому переходишь.

Тяжело быть вице-президентом Российской федерации тенниса и советником Олимпийского комитета России? Груз ответственности не давит?

Я делаю все, что то меня требуется, и поэтому я совершенно спокоен. У нас замечательный офис сотрудников, каждый из которых выполняет свою часть работы. Дружный коллектив. Я не испытываю каких-то особых трудностей. Все вроде бы складывается, как и должно складываться. Небольшие нюансы конечно же есть. Раньше я отвечал сам за себя, а сейчас у меня есть коллектив. Существуют определенные моменты в общении, например, недопонимание в каких-то вопросах. Есть технические моменты, к которым нужно привыкнуть и научиться каким-то вещам. В принципе мне все ясно и понятно, я же вырос в этой атмосфере. Я считаю, что могу быть очень полезным. Ничего ужасного я не предлагаю, стремлюсь только помочь. Я действительно хочу этим заниматься и получаю от этого удовольствие.

Вы занимаетесь очень благородной миссией, будучи одним из соучредителей Благотворительного ортопедического фонда. Как возникла идея и каковы цели фонда?

Мой друг поехал кататься на лыжах и сломал локтевой сустав. В одном месте ему предложили вставить спицы, а в другом сказали, что у него все нормально срослось. Все двигательные функции ему восстановили. Он разговорился со своим лечащим доктором, профессором Сергеем Васильевичем Архиловым, который и предложил ему создать Благотворительный Фонд для спортсменов-инвалидов. Мой Друг сам лично приносит сюда деньги, потому что тех средств, которые мы собираем посредством урн в ресторанах "Корчма. Тарас Бульба", не хватает. Этот ресторан - единственное место, где можно собрать деньги. К сожалению, на благотворительные фонды смотрят как на непонятно какую организацию.

Хотя мы уже купили пару аппаратов, один стоимостью 150 000 евро, второй - 100 000 евро. В основном деньги вкладывает ресторан "Корчма". Я считаю нашу идею полезной. К сожалению, в нашей стране еще нет культуры создания нормальных, правильных благотворительных фондов. Тяжело об этом говорить, но народ воспринимает их очень странным образом. Самое обидное, что даже мое имя не помогает в развитии фонда. Это совершенно никому не интересно. Он – нераспиаренный (not known, advertised, promoted), а действительно очень правильный. Я был бы рад, если бы актриса Чулпан Хаматова или еще кто-нибудь смогли разрекламировать его. Если в какой-то момент он станет большим, я буду этому только рад. Наш фонд существует уже шесть лет.

И самый волнующий для ваших поклонниц вопрос: ваше сердце в настоящий момент свободно? Готовы ли вы к созданию семьи?

Да, мое сердце свободно (улыбается). И конечно же создание семьи важно для меня. Для этого мы и существуем на этой земле. Только поймите, это не так-то просто, как кажется. Найти партнера по жизни, с которым ты будешь себя комфортно чувствовать, довольно сложно. Я надеюсь, что в один прекрасный момент это случится. Конечно, я хотел бы иметь детей. Это же здорово! Я считаю, что если твоя вторая половина не будет твоим партнером , то ничего не получится. В семье должно быть уважение, а оно может быть только у партнеров. Когда в отношениях стирается грань уважения, то они рано или поздно заканчиваются. Для меня важно уважение жизни, и жизненного опыта. Два не очень взрослых человека не смогут создать нормальной семьи. Она рано или поздно распадется. А в период влюбленности, конфетно-романтического периода бы половину вещей вообще не видишь. И через какое-то время понимаешь, что перед тобой человек, которого ты, оказывается, совсем не знаешь. Да, было какое-то влеченне, все было замечательно, как в тумане: цветы, театр ... А потом получается, что ты не можешь жить с этим человеком. У многих так.

Для меня важно, чтобы мой партнер был увлечен каким-то делом. Женщина однозначно должна чем-то заниматься. Она должна развиваться, самореализовываться. Она может реализоваться через мужчину: воспитывать детей, быть менеджером по дому. По большому счету женщина должна быть хозяйкой, уметь налаживать быт. Все должно идеально функционировать. И при этом находить время, чтобы заняться собой и еще какими-то вещами. Это серьезная работа. Мужчина зарабатывает деньги, а женщина обустраивает быт. В наше время женщина должна стать управленцем!

Наталья Скачкова
Old 09-19-2012, 06:27 AM   #4580
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Following Russia's relegation from the World Group in Davis Cup at the weekend, Marat talked with Vladas Lasitskas of Sport-Express.

Quote:

Moscow, 20 April 2011.

Marat Safin: "About Davis Cup should be forgotten"

The famous tennis player and former world ranking leader expressed his opinion to "SE" about the failure of the Russian men's team in Davis Cup, where it appeared outside the World Group for the first time since 1992.

"Departure from the World Group did not surprise me", set the tone of the conversation itself Safin (who, incidentally, was twice the winner of the Davis Cup). "In view of what has been our staff, Igor Andreev received injuries in the first game day, it was clear that with such a team like Brazil, besides visiting, we fight on equal terms will be hard. But this defeat - the problem is not specific players, and the whole system. The Russian tennis now there are big gaps: very promising young tennis players there, and if they do appear, they keep track of them, in fact, no one. That's why talented guys disappear. Those who have the opportunity, they go to train abroad - and, thank God, because at this moment in Russia there are no bases or coaches who would stand on the court in the morning until the evening and plowed. The whole process we have not adjusted."

The Russian Tennis Federation again and again, saying that if the organization appears decent funding, the situation will change dramatically. Do you agree?

In my opinion, even at the current funding something can be changed and made to work some areas. It is clear that the development of large programs need money. RTF times over the years does not get them, it is more of a political issue. After all, the amount of subsidies and grants, which are received by the Ministry of tennis sport, much less than many other federations.

But since I'm not working with the RTF (Russian Tennis Federation), it's difficult to discuss this issue. On the topic of the lack of funding is best to talk with tennis federation president Shamil Tarpischev and sports minister Vitaly Mutko.

You were the vice-president of the RTF?

Not anymore. Not everything that was conceived was implemented, so I decided after a while to step aside.

But I know that you personally go to help some of our young players. Arrange them in the Spanish Academy.

Yes, Evgeny Donskoy (22 years, № 121 in the world. - Note VL) and Alexander Rumyantsev (20 years, № 721. - Note VL) for a long time training in Valencia. The characteristic feature: two years ago Donskoy was three-hundredth world ranking, it is not much hope pinned and said it was downed pilot, which will not work. I thought otherwise, though I was then no one believed. Two years have passed - and Evgeny is the most promising of all the young.

But by and large tightening youth, financing, finding sponsors, calendaring player should do not I, but the federation. And I think that such examples abound. We are all just need to string up a little and work. By the way, it took me two years to to build a workflow around Donskoy: to solve all the coaches, to make sure that Zhenya was required rackets, shoes, strings, and so on.

That is, you control Donskoy's training process?

Together with his coach, we make a calendar, to count, to Evgeny went exactly according to the season and did not lose ground in the ranking. I think it has potential, and Donskoy can stand in the first fifty. I think that one year closer to the first one hundred and tighten Rumyantsev.

There was an option, in which Donskoy could go to Brazil for the Davis Cup match ...

I was against it. Why? Eugene in the last six months almost appeared on unpaved and his last match on the ground won in late March - early April. While ahead of him in the schedule is listed a number of major tournaments: in addition to St. Petersburg this competition in Valencia, probably, "Masters" in Paris, and are not yet understand the situation with the "Kremlin Cup".

Agree, it would be foolish to fly for five days in Brazil to sit there on the bench and then go back to Russia. Moreover, the transition from the ground for a quick finish to the hall was given to him easily. In this age of tennis because of these transitions can fall out of rhythm for a month, and then expect good results from Gene at the end of the season would not be worth. Donskoy is now the opportunity to consolidate in the top hundred rankings to properly start the next season, and do not hang out in the second hundred and play skills Australian Open-2013.

Well, what can we do then with the Davis Cup, all the players - and promising young and the more experienced - are busy with their personal affairs?

At this time of the Davis Cup we need to forget. We are in the same group, which deserve to be. Result in time in this tournament has been shown, and now especially there, where it was Russia in men's tennis, and where we have come as a result.

When at its best condition were Evgeny Kafelnikov, Mikhail Youzhny, Nick Davydenko and I, we somehow managed to patch the patch in the team, and now it is not. We first need to take care of children - just take them and work from scratch. Only it should be done, with a particular program. Many blamed the Spanish school, but in this country children go to court at nine in the morning and into the evening train, and we have - a half-hour. And dispersed. Donskoy in the same interval of 16 to 18 years of playing in the year to 15 tournaments, and it is very small. At his age, it was necessary to play 30-35 tournaments in order to gain competitive experience. Now he’s catching up.

You know, to work with children and juniors should not be a democracy, everyone should know their purpose and clearly execute the selected plan. Otherwise, why do these do? Above all, in our country there is one problem - the so-called tennis parents. Many of them believe that everyone knows and understands best tennis. As a result, superimposed on each other, so we now have such a problem.

When properly constructed work out can be expected only in 5-7 years, especially before major success, we will not. Our young players - Andrey Kuznetsov (21, № 116 in the world. - Note VL) and the same Donskoy - a bit late, and we have to wait to finally figure out who they eventually grow up. But agree that two promising tennis player in such a big country as Russia - is too low. But when we come to the system work, it is possible that we will have, as in Spain, - four or five in the top twenty rankings. Now, in addition to the beautiful art of the Russian players, nothing we can not please the fans.

And yet the question remains unanswered: who we stand for the next Davis Cup match?

If you want to pull the youth, we must advance with all the guys to negotiate. To make them well before the Davis Cup knew when and where to act, and began to adjust his schedule for it. Now players do not always understand it, and when the bell rings of the Federation, the program they already laid out differently - for themselves.

We did not have an amateur team, all the guys - professionals. And if so, is enough to work on a "patch for the team".

Vladas LASITSKAS 19/09/2012 00:02

Last edited by monkey247 : 09-19-2012 at 06:40 AM.
Old 09-20-2012, 10:16 AM   #4581
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Marat was at a meeting yesterday re a proposed upgrade of the internet access in the Duma, including special software for deputies' iPads, and of course wi-fi in the plenary hall. He might just be keen on working from home, though ...

Article via Gazeta.ru.

Quote:

Legislative application of iPad

State Duma deputies on iPad install special software that will allow them to work remotely

The State Duma will move to electronic document management system
- 09/19/12 18:33 -

TEXT: EKATERINA VINOKUROVA

Duma deputies want to upgrade by installing their software iPad electronic office and media monitoring, the same as that of the presidential administration. In the future, the new system will allow the elected to work independently - outside the building on Okhotny Ryad. Innovation prevents FSO. Correspondent "Gazeta.Ru" observed the discussion of technical progress in the Russian parliament, and learned that he personally monitors the Internet Speaker Sergei Naryshkin.

Meeting of the Duma committee on technical maintenance work is carried out at a large gathering of young members of the various factions (Established in the State Duma deputies are considered under 40 years): Vitaly Zolochiv of the Liberal Democratic Party, Ilya Ponomarev of "Fair Russia" United Russia Alexander Sidyakina, Robert Schlegel, Marat Safin and others.

- Historically, the State Duma is now a very archaic organization, it should be changed, - opened Schlegel.

The essence of the same "Technical" reforms announced officer of the State Duma, the adviser Sergei Naryshkin Maksut Shad.

- Members must be mobile and carry out their duties wherever there is Internet access. Must also strive to improve the quality of legislation to create a system that will allow the Internet to make them experts to comment, and citizens - to offer. You must also create a system by which any citizen could see the results of each MP every level - from the federal to the municipal - explained Shad.

The move would create an electronic office of the deputy - a special application that can be installed on personal iPad used for working with bills, appeals the order of the voters and the meeting of the State Duma, as well as special parliamentary portal through which users can send their comments and watch the online mode is not only the plenary sessions of the State Duma, but the work of the Duma committees.

- We decided to offer the young MPs to join the group for testing applications - concluded advisor speaker. - Your questions?

Marat Safin first conducted a series of questions - quick, follow one another as tennis serve.

- This software is for members has been designed from the ground up specifically for the State Duma? - said Safin.

- No, this app has long been the president's administration, and in the State Duma - Speaker Sergei Naryshkin.

- You took their software and now it will set us? - said Safin.

- We adapt it to the peculiarities of the deputies.

- If it is set, it will be the first months return errors? This app can erase all contacts from iPad?

- Administration of the President uses this software quite well.

Safin finally asked the big question.

- Tell me, how to effectively use this application for iPad of the State Duma, if there's no Wi-Fi?

- The plenary hall soon will be - apparatchik sad. - Shake down the issue with the FSB and FSO.

- Soon FSO will know all that is contained in your iPad - laughed one of the deputies.

After that, given the floor, Deputy General Director of "Medialogia" Farit Hucnoyarovu, as representative of the application developer.

Husnoyarov demonstrated screenshot iPad Sergei Naryshkin, who is already using the application.

The application contains several sections: "Media Monitoring" "Documents" "Reception" "Plenary" "Mail".

- The system can monitor more than 10,000 media and blog desyatitysyachniki, and automatically divides the mention on the negative and positive, as well as groups and media stories on topics and keywords - said Husnoyarov.

As follows from the screenshot, Naryshkin monitors "The main theme of the day," and the publication of the words: "Naryshkin: positive" "Naryshkin: negative" "Naryshkin: Blogs" "Putin: positive" "Putin: negative" "Medvedev" "Heads of Government", "Leaders of the CIS" "International Leaders" and "Deputies of the State Duma," without the division of the latter on the faction.

Appendix MPs like. Ilya Ponomarev asked his security ipad of FSO after installation: do not know whether its security passwords for accounts not related to parliamentary activities?

Deputy assured that FSO is nothing superfluous about it does not know, and the issue of Wi-Fi in the State Duma stood up again.

- "VimpelCom" agreed to put in the State Duma free access point Wi-Fi, - answered Shad. MPs, was overjoyed, but Shadaev continued: - But FSO put runners antenna to limit Internet zone Plenary Hall.

MPs unhappy at each other, but agreed to test the application.

- In many offices work well Yota, - optimistically said Schlegel.

If the system successfully passes testing, the people's representatives in a few months will be able to work without coming to Okhotny Ryad, even from home.

Asked by "Gazeta.Ru" on the cost of new software Schlegel said that it will be free for the Parliament, because it is built on the basis of the-shelf software solutions.

- In fact, the main thing is not an application for members, and to provide feedback on the draft laws, the translation system of committees and parliamentary single portal. It is clear that for some part of the apparatus of the State Duma, these ideas are too new, but now it's in the machine a lot of young people, and, in theory, will do it, - he added.
Old 09-24-2012, 09:17 AM   #4582
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

According to Championat, Marat will be playing football in the Parliamentary Games which take place from 04 to 08 October.

EDIT: Marat's participation confirmed on the Parliamentary Games OS.

Quote:

Safin will play football in the international parliamentary games

The famous Russian tennis player, member of the State Duma of the Russian Marat Safin joined the Russian national team, who will speak at the International Parliamentary Games to be held from 4 to 8 October in Moscow.

Parliamentary game - is an international multi-sport competition for members from different countries. For the first time the event took place in 2009.

Today's game will be the third, they plan to attend 10 countries around the world. National teams will compete for the title of parliamentarians strongest in five sports: indoor soccer, table tennis, tennis, chess and badminton. The winning team will get the team event of the International Parliamentary challenge cup games, the press service of the tournament.
From United Russia's website:

Quote:

Competitions will be held in Moscow from 4 to 8 October

Russian Olympic Committee President, the First Vice-Speaker of the State Duma Alexander Zhukov will captain Team Russia at international parliamentary games. This was stated by First Deputy Chairman of the Committee for Physical Culture and Sport of the State Duma of the Russian Federation Dmitry Svishchev, on Tuesday, September 18.

"Today's game will be the third parliamentary. At first, the Cup won by the Russian team, but on the second, we, unfortunately, missed the victory: we bypassed the Lithuanian team "- Svischev's statement was quoted by "Interfax" .

"The Russian team are traditionally known politicians and athletes, so the intention of Alexander Zhukov, not only to speak for the team (he is going to take part in the chess tournament), but also lead a team of Russian parliamentarians was great news for everyone involved games. Sure, Zhukov is the person who will be able to raise team spirit, and lead our team to victory, "- said the first deputy chairman of the Duma Committee.

International Parliamentary Games will be held in Moscow from 4 to 8 October. Competing plan to government representatives from 12 countries. National teams will compete for the title of parliamentarians strongest in five sports: indoor soccer, table tennis, tennis, chess and badminton. In the final part of the competition team will clash with the Russian national team team team in the World Cup tournament in Olympic complex "Luzhniki". Winning teams will get the team event of the International Parliamentary challenge cup games.

Parliamentary game - is an international multi-sport competition for members from different countries. For the first time the event was held in 2009 at the initiative of the State Duma Committee on Physical Culture and Sport, and has since performed regularly.

Last edited by monkey247 : 09-30-2012 at 08:40 AM.
Old 10-04-2012, 10:55 AM   #4583
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

On Tuesday Marat held a meeting for citizens (called an MP surgery or clinic in the UK) at Dmitry Medvedev's public reception in Nizhny Novgorod. Via nnov.er.ru.

Quote:

Tuesday, 2 October the deputy of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation Marat Safin held a reception for citizens on private matters in the public reception of the Regional Chairman of the party United Russiam, Dmitry Medvedev.

At the reception, the deputy was approached by residents of the city of Nizhny Novgorod, and Pochinkovskogo Dalnekonstantinovskogo areas Nizhny Novgorod region.

Environment, have been head of the village council administration Surovatihinskogo Sergey V. Borodin for assistance to repair roads in the cantonment. The situation is complicated by the fact that the land on which the town belongs to the Ministry of Defense of the Russian Federation, and therefore the maintenance of all facilities on this land, including road repairs should be carried out with funds from the Ministry. Unfortunately, this was in many military camps of not occured. In this regard, the deputy decided to send a request to the Ministry of Defense to determine the prospects for passing objects in the property area or municipality, as well as requesting the repair of roads.

In addition citizens turned to Marat Safin on the construction of physical culture and health complex, assist in the provision of sports facilities with the children, and on the provision of medicines.

During the reception, some of the people's questions have been resolved positively by the deputy.

At the reception Marat also met with the Chairman of the Russian Union of Youth in Nizhny Novgorod on Tuesday. Via nnov.ruy.ru. (pic in photo thread)

Quote:

Strengthen the position of sports!

A working meeting between the Chairman of the Russian Union of Youth Oleg Zorya and deputy of the State Duma, Honored Master of Sports of Russia, Marat Safin. They discussed possible areas of cooperation with the organization of a famous athlete. Gleefully noted that Marat is interested in supporting youth initiatives, including in the direction of sports, and is prepared to support projects and participants.

Special attention was paid to the conversation nationwide "We - the citizens of Russia" and the developing direction of the organization - Sports Project "Dyatlov mountains." Marat became interested in the ideas of patriotism education and the formation of a positive attitude towards a healthy lifestyle among young people.

Marat supported the idea of ​​a round table on the development of sport in Russia in Nizhny Novgorod in particular, and he promised that he would support the best proposals worked out on the basis of these discussions. The meeting was fruitful, and reached a number of agreements on further cooperation.

Thank you for your interest Marat Safin to the Russian Union of Youth and look forward to the achievements and accomplishments!

Recall roundtable on "Youth and Sport in Nizhny Novgorod" will be held in the framework of the "Big municipality for young people" in the middle of October. Main purpose forthcoming discussions - a dialogue between youth, sports centers and clubs, representatives from various levels of government and business.
Old 10-16-2012, 09:21 AM   #4584
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Transcription of Marat's interview for the TV programme "Bez Galstuka" ("Without a Tie") during his visit to Nizhny Novgorod a fortnight ago. Via NTA Nizhny Novgorod.

Finally we hear his views about Pussy Riot: "They are worthless, stupid girls who want attention, and who got it, and more than they expected".

Which is pretty hypocritical ironic, considering the heading of the article.

EDIT: For reactions and responses to this interview, go to the Political Discussion thread.

Quote:
Duma deputy Marat Safin: "You can't think that there is only black and white, and the deputies are idiots".

Welcome to the studio Roman Skudnyakov, broadcast program "without a tie." What epithets not reward the man! He "Tennis Gagarin" and "hero" and "a perfect example." And it's about a man who could beat the emotions 2 bats less than an hour. Our guest is famous tennis player, member of the State Duma of the Nizhny Novgorod region, Marat Safin.

Roman Skudnyakov: Marat, hello.

Hello.

Does not hurt that you continue to call the famous tennis player, and not to the State Duma?

In fact, not a hindrance. Tennis was in a past life, now began a new. Need to win new victories, strive to get better.

By the way, what it is the large number of broken bats in one day?

Six.

Six, this is your personal best. He may be the world, do not you know?

I have in this world record. So you have difficult with the assistants, as sometimes falls to them.

The two conditions for each participant in the program: we are dealing with no tie, you with this condition adequately coped, albeit in a suit. Second - need to answer every single question of Nizhny Novgorod, which we have here. Accepted?

Yes, of course.

You once wrote in his blog that "for the parents no greater joy than to somehow help the children, even if it's just washing or cleaning."

I believe that children need to be taught everything from childhood, or from then on will be difficult. The more things they will understand and appreciate - the better. That is, they should be created a sort of base. If it is, then it will be easier. If the database does not exist, we encourage the children that this is what they need and it will be very difficult. So you have to bribe them: chocolates, pickles and other gifts, and this is not normal. Rate should be about the - children learn from adults with early childhood.

In his youth, you got a tattoo on his left shoulder - character. After an unsuccessful season painted and right: there is depicted an eye-ward and a bar code with your birthday. MPs are usually presented a very solid and serious people. Tattoo is not reduced to the status match?

No, why be like the others? In addition to the State Duma a lot of different personalities. There are different people, different tattoos (laughs). I think that many people, even those who are the sport has nothing to do if the "fiddle", you can find very interesting tatuirovochki.

Is the subject of conversation in the State Duma.

Yes, another interesting topic - to see who has what tattoo.

Do you know how many people each morning wearing neckties in the world?

Definitely a great deal.

Once you are very sorry to say. Are you sad to think of the dressing of the tie?

I do not know a single person who gladly wears a tie in the morning. Unless the first few times.

Short questions - short answers.

In recent months, the State Duma as a very jealously watched the ethics: Gennady Gudkov deprived mandate, Ilya Ponomarev, a month deprived of speech, 8 more deputies to check who are engaged in business. Until you will not reach?

I'm all right. This is a rather subtle point, so the issue should be taken very seriously. First, it is the State Duma. Regardless of the fraction we have to stick together because we address very serious issues for Russia, though hayut us and say that we did not do what we loafers, collected athletes and artists who are not clear.

Athletes and actresses, too, can work ...

Of course yes. It's all a stereotype, so, unfortunately, always have something to prove. This means participating in all the roundtables, the committee ... there are a bunch of work that is done. Therefore, I think that, first of all, we need to respect each other. There are times, when you start shouting sly - I think that is wrong. This is wrong, it is low, that we should not do, especially if we maintain that the people who sit there, check out the MGIMO, there 150 doctors, candidates - not important. At the same time, such minor criminal tendencies have. I think this is just a "kindergarten", and not a good idea.

The work of the deputy - is exhausting work? In general, before you come to work in the State Duma, you know that so much time and effort will have to spend on it.

Actually, I'm ready for it. I came here not for nothing. 6 months, I think, make decisions, and discussed.

This is not easy. In your duties is tennis, you are engaged in the development of tennis in Russia.

I no longer do.

However, you can't break up with connections forever.

Besides tennis, I was engaged in other things. Duma before I had a few small own affairs. And in tennis lessons, I worked on this, so it does not become for me something new. I'm glad I know what to do, a pretty tough job. Many things are very thin, we are practically "walk on the razor." We have to react very quickly to events that occur in society and always stay one step ahead.

Well, on the couch sidyuchi, it's much easier to think.

Yes, on the couch a lot easier. I do not mind if something does not suit - take things and go ahead, prove.

You are talking about stereotypes of the deputies, and there are rumors. For example, they say that from childhood you were not like others - is the Internet. You pick your nose the wrong finger, handle digging and eating soup with a fork. To be honest, I do not know what finger to pick your nose, it's let our viewers to guess, but then you spoon-than not pleased?

Good question. He put me in a deadlock. How did I lived as a child? Maybe that's why I'm so skinny? Because eating soup with a fork?

That is, you do not eat with a fork?

No, it's generally all weird.

You know, it's not the worst rumor that you can find about the man.

If so read - it turns out that I am a clean athlete. That's how stereotypes are born.

By the way, the journalists you love - few of the athletes after the match could talk to the press for an hour. Surely you then open a side exit?

You know, initially when you come to the professional class - it is your duty - to talk to journalists. How do you put yourself to them, so you and they will show. I believe that we need to establish contact with journalists. If they hate you, they never about you not write well. We see it all the time. Therefore, you need to present yourself properly. In general, you can not fool them, they still will lead you to clean water, and I would initially get along with them. We need to show that you're a normal outdoor boy. Of course, I and flies very seriously when opened very strongly.

Tripped?

Substitutes, were the ugly situation, but what to do - life is.

That is, since the belief in journalism you have not gone?

No, I treat them with respect. I know that journalists have a pretty hard work, so many people do not like you, just like us, but what to do? I still hope and believe that there are honest journalists, of course, and so would like to chat with them. Especially to those who hear you correctly and properly will present your words.

You once said that "the sad fate of bachelor life, when nobody will prepare food, wash dishes and do not do not wash", but to marry you still are not going to. It turns out that bachelor life you are not so inconvenienced?

No. I already have a relationship with a woman whom I met 10 years ago. All this time that we met, and have parted 1.5 - 2 years, as we come together and live together. Again, 10 years - it is time. This is the proven quality relationships we have already passed through many things and we have a history. Now all this is appreciated, respected, and of course, if the person does not get up and something I did not, I will not say anything. I used to be one. The main thing that it was a pleasure. Relationship - it does not work. Relationship - is to be with friends, to be in harmony with it.

You have stated that you want four or five children. The Internet is now a lot of tests to determine whether a man is ready to be a father, for example, he should understand, ready to abandon the free time drinking, meeting friends. You are willing to sacrifice it?

Working in the forest will not run away, my friends will always be there. Smoking and drinking .. Well all we vacation, birthday, New Year - what now, to give up all? No, I do not think it's necessary.

But we have prepared for you another test: each father once in my life had to change a diaper. So, now check how you handle it. We have dolls that you have to change a diaper.

Marat Safin is changing a diaper with wet wipes and powder. Coping in 1.5 minutes.

Subject: In the fight against child alcoholism.

From 1 to 6 liters of beer, from 2 to 5 cans of alcoholic cocktails - a dose of alcohol takes the average student in Russia every day. First place in the number of children of alcoholics, our country is steadily the past seven years. Why does a few statistics sounding the alarm?

Sounding the alarm, but the problem is that it is quite difficult to control. For example, how will you control the sale in kiosks? This should be a committee volunteers who will catch. Because only with the public, we can do it. It is very difficult. The police simply can not cope.

Most often, children try alcohol in the company, so as to appear older. Tell you from 14 years of living without parents - not a desire to prove his maturity with alcohol?

I had some other problems. I was given a chance, a start in life.

This clearly was not combined with alcohol?

Of course not. Of course, I tried it, all passed through it, but then again, should be moderation: you can try, from this we are not perfect, but then, that's all turned to alcohol - it is a very dangerous thing. We have to understand that after that no future, no desire, no one will work out of these guys, only to be treated. Naturally, cirrhosis provided them by the age of thirty, if they do not soskochat. All this is just the problem. Besides, who has given us this generation? All will be worse and worse. Unfortunately, parents can not keep track of it. They say that children do not have one, the other, they have nothing to do. We lived in the 90's. At that time we had? The situation was even worse than it is. And children are still looking for an opportunity. Luck to those who are lucky. If you do nothing and just drinking beer with friends - what's the meaning of life? Ditching their health - definitely. At work you will not take one: come with a black eye, shaking hands with the blue - well, who do you need this to work? Therefore, they say that they do not work. And you come in a normal state for a job. Children 17-18 years of age who are already in the university - make them learn. None of them will learn. In Russia, this is a very sensitive issue, because it is once again the problem of generation. Generation becomes an inveterate drunkard.

Many parents think that drinking vulnerable children and do not care, but this is not the case. Many in the new year give your child a sip of champagne, just try it. And would you give?

In my childhood, my parents always give the New Year a little champagne.

You can take a sip?

But of course. But, again, parents should supervise their children, education should be. Parents are responsible for their children. If they do not want children, what can we do? Just a pity that this generation is leaving us. Parents are not persuaded, they always will be a nod to the state that they have no options. Yes, even if it were possible, as it is, but these children are not willing to work or study. Next it's only getting worse - children go to the hospital, no matter whether they are committing theft, and after that we go.

Some experts say that public opinion, fashion, all aimed at ensuring that children say: "Alcohol - it's not dangerous, alcohol - it was good. A beer, generally, harmless." While teenagers alcohol sold freely, almost every shop is a declaration that "It did not sell alcohol to persons under the age of 18 years," but few who observe it. Do not you think that it is a ban on alcohol, coupled with its availability for children makes it fashionable?

We have it all fashion. We can always buy alcohol, it is funny since childhood. Then there are the cigarettes, consider yourself older. So we have all that is available.

It seems to be like all against this, why the process does not go?

Who is against? We are against - yes, but why children drink?

That is, it is profitable business and they go to the violation?

I think initially it is inherent in the families. I believe that these issues should explain family. We can not bring up other people's children. If you have a mom and dad, it does not matter from a happy or a dysfunctional family. This means that there is culture, there is education, there are basic things that you need to follow. If you can not, then what is there to do here now very thin. Go to any shop. There was a case, when I changed the radio to the children a bottle of vodka. These were four young kid who already drunken person, shaking hands blue.

But you can not just act bans, but also creating a new fashion for a healthy life.

Again, look in the 90's, when I was forced to run around the stadium, I was one boy who was running in the stadium and everyone was laughing at me. Boys sitting with a beer with cigarettes. They told me: "What an athlete, where are you going? Who do you want?".

Who do not smoke or drink - that Zdorovenki die?

Yes. And I kept hearing.

The same you did not stop? Certainly, stopped many others who could also do.

I understand that it is necessary, so I again brought up. Parents need to educate their children, but if parents do not need it, what can we do? Need to monitor and punish those who spread the alcohol - it is unique. But then again, who's behind this will be next? The Commission? Volunteers? All local authorities should follow this, check. Also, you need to use in the police. Must be constant checks. If we do not do that - that generation goes and what do we do? Generation of alcoholics we just do not.

About power. It was possible to influence the youth in other ways, for example, to build sports facilities. In Nizhny Novgorod region on the initiative of the governor actively constructed FOKs, last year's juvenile crime, thanks to them, has fallen by more than a third. A drink will be less?

There will be, because it is a culture. We have never had a culture of sports. I've never seen that our people were running. Just yesterday, the first time I saw the four men who ran along the embankment to the crest of the channel. In any other country people run, play sports. Everybody wants to live, no one wants to die. If you do not deal with them - then you did the same himself and drives.

It's easier to lie on a couch.

Then, and live for 50 years - no question. I want to live longer, and they all want to live longer. Everyone seems to them that it will not happen, that they will not give up the kidney, liver, not cancer, stomach ulcers. Children, this does not explain. We have to understand that you are just coffins your body. If you have a stomach ulcer - goodbye - you disabled, you cut out the stomach. Cirrhosis - go and make yourself a transplant and you have no money. After that, parents are outraged and shouted "how come". And this is, you need to explain to children that we can not, should be punished, if not understand. What you can not educate their children?

Oh, you're a strict father.

No, I just think that the discipline in the first place.

As in the military?

Well, you see that the children in the 15 years my dad and mom are saying. Three gay characters and forth. There is no respect. Parents are running around in shock. It turns out that they raised a child and life flying.

Category "The Edge." The most critical issues of city residents.

Mikhail Yelizarov, Avtozavod: MPs want tougher penalties for drunk driving, up to life imprisonment. Is it fair that we are out of pocket will feed these killers to the end of their days?

We can put the question a little differently. We do not want them to continue to drift on the stops to 7 people. And this is just a drop in the sea, because it happened in Moscow, because the demolished one of the famous streets. This happens all the time. Include the heading "incident", to see what is happening there. And almost all of it goes away with it. I think that definitely need to tighten regulations. Such people should be planted, take right. This is the complete chaos. As well, the man took off and shot seven people.

Can be shot?

I am against such things, but we need to tighten. In addition, many people with money close this issue.

Maybe the question is not the stiffness of punishment, and in its inevitability.

I think it should be stopped. And for the fatalities of people can not let go. Such cases are, I'm talking about corruption. Nothing concrete to say, but I'm sure they are. If someone tells me that such cases do not - he's lying and hypocritical. I am sure that in small towns, and in all countries, this is solved in this way. That my father drove, the officer, the police officer ... read the newspaper - it's a madhouse.

Tatiana Pimanova, Sherbinki 2: With age limits on television just ridiculous income, such as advertising site to combat smoking labeled 0 + - apparently now smokers are breastfeeding babies. Like the best, but it turned out as always?

Well, yes, we have creative people. We often have a feeling of gain. Does not matter how, no matter what.

Snatch?

Snatch, of course. No matter what, snatch, amass. Now I am going to make money and live a normal life. And the fact that he draws the consequences, but you do see it. We all saw it on TV. Turn on any channel - it is impossible to watch.

Do you watch TV?

I occasionally flick.

Sports programs, perhaps?

But they are not, in practice. We, or shooting, or murder, drug addiction - we always something criminal.

That the people watching, the TV and displays.

Again, the channel will say that this rating. But if we educate people, let's forget about these ratings. "Channel", "Russia" ... Again, I have nothing against Konstantin Ernst, but we need to educate society.

Set new benchmarks for which to strive?

Yes. How much can you show one and the same. These mediocre series that shot poorly.

Housewives will argue with you. They are worried about Jose, for Louise, what their relationships.

Okay Mexican soap operas, Russian is no better. Thought not, how the hell is removed.

You are not a fan of our series.

No, not a fan. I really like some of the series - "Real boys", "Interns" - there is a funny, interesting series. And the other - it is simply impossible to watch.

My mother would argue with you.

Most of our series - complete nonsense. Even then you should raise it.

Well, then, we will bring our parents.

A TV should educate all of us.

Alex, a student: Feelings of believers want to protect with the Criminal Code. In the State Duma introduced a bill offering as punishment fines of up to half a million rubles, correctional work or 5 years imprisonment. Who will protect the feelings of non-believers?

To begin with, where it all began - Pussy Riot. What are we going to discuss? With all due respect, it's the girls who do not find a better way to express yourself. Madonna came with their name on the back. But in the end, what they did?

Since the State Duma, in the end, and reacted.

Well, you can not go too far, too, as this case is down with it. That is connected with religion - very subtle, delicate moment. Lots of things perceived pain. In the State Duma on the issue look from one side to the other religious people, atheists, with the third. Again, as is finding the right solution? If the authorities say that in doing so, but the public will not like it, then what will happen? War? Overall, about Pussy Riot I can say one thing - it's worthless, stupid girls who want attention, who received it, and even more than expected. They even did not expect such a positive outcome for them. All of them write it. They are the stars. And after all this, foreigners tell us that they need to let go. If this had happened in America, the girls were sitting to life. Therefore, we do not want to talk about America, or public opinion in Europe. You let's break at home, we will look at. Across Europe, there are CIA prisons - what's that? No need to treat us, we do all know, do all we can, ourselves to deal. We did a country richer and older than America.

Question from a reader of the newspaper "Arguments and Facts".

Marina Tedanova, Nizhny Novgorod: Decided in September to book train tickets, and ticket sales for November was suspended. And all because the deputies again decided to enter the winter. As a result, worried about how to go, and there will be enough tickets. Why pull up to the last and everything is decided at the last minute, do not be summer somehow settle?

Some people do not realize that we have a great country. We need to understand that this is not just tennis players, artists and canary sitting and nose poking around and decided, and let's do like this.

Was there an internal inquiry?

Yes, an internal inquiry. There were requests from Siberia, considered various options, we decided to try - out. Well, again - it saves. There are a lot of moments. It is impossible to think that there is only black and white, and the deputies are idiots, why they did it. Wait, we do not work. We all do not harm people. We are not stupid little people who sit in the Duma. We too sane adults. We would not have bought a lifetime mandate and sit there having fun, because we have nothing to do except go to the flashing lights of Moscow and shoot guns.

Driving without a gun?

And without flashing lights. I do, I walk to work. In general, all the laws that come to the State Duma, come from legislatures, decisions of the president or governor. That is, there is always supervision, no gag is not a city.

In addition, because of the large number of people there are those who had a solution for the soul, but there are those who do not like.

Sure. There are panel discussions, gather experts who are working on this issue. And we all have smart after something has happened, "Well, here it was necessary to do so, I knew it." Nothing you do not know, go and make yourself. Naturally, not everything is done properly, as well as in America, as in Europe. Europe look as lives: they accepted in principle, the right solution, created the European Union and all the wonderful, but now they do not know what to do with him.

And the problems with the Euro.

Yes. Well, so do not need to make us idiots, and of himself smart. Let's just say, it is necessary to tolerate.

In general, the people, not only to the officials.

Sure. Only officer ever gets. If the light goes out - then blame the official. If the idiot had sewer construction through the front - again, blame the official.

And if you yourself did repair bad - to blame the contractor. System of double standards we have, unfortunately, there are in society.

"The formula for success."

Marilyn Monroe once said that "the more successful I get, the less people I can call friends." Surely you all so sad?

Absolutely. She's a smart woman. I think that all should be in moderation. In the self-esteem, a concept where you grew up, your values. Our people are periodically fly into space. Someone thought he was arbiter. It's not working: moderation, love of people and self-esteem. Of course, hard work, I did not even take - a 70% success rate. If you have all the concepts well, you understand and respect - is good. In general, we have, of course, and there are any, but I would think that they would have been more. We have a big country with a huge potential, and we can not get along here. We always some unhealthy movement. - We are the world's future. Potential in Russia is enormous. Before we all get together and not be satisfied, the Caucasus will not rest, we did not come to anything. Everybody does not like something. But, when we learn, we'll be fine. Because in the world, unfortunately, there are problems. Europe is not in very good condition, too, America, China - I do not know how far he dorastet because they have there too soon approaching peak. Who else? Brazil? Well, how can it be compared with Russia?

There is only one option - to Russia.

Yes, so let's get together and already start working. Because this country has a huge potential. So I would like to the people who occupy the top positions, all understood it, and then it would go up the chain. But, unfortunately, we have come across villains and a lot of them, and they should be exterminated.

How should we destroy them physically?

No, they will disappear. Just now we have a problem there with the staff.

And where is it not?

So I know and say. Now you can put someone of their own, and he will steal twice. Many people say, "Let's take the other." I say, let's. Sits a new and says ... "Well, I gave up, I could not, could not resist." Is all the time, despite the fact that it is told by people who occupy the normal position. We all read the newspapers, the Internet, where a lot of information available - a lot of everything. This is our society so grows into officials. Our society - we are all to blame.

But optimism do you have?

You know who is an optimist? An uninformed pessimist.

Tell your formula for success.

Do not trust, do not fear, do not ask.

Well, we came to the test. At the beginning of a leading question: usually athletes openly say that professional sports - is not health, it's big loads, serious injuries that threaten injury. And you would now advise anyone to become a professional tennis?

It comes in stages. You can not make a child of 6 years follow professional sports.

Well, advise?

I advise parents to this: Give your child. See what they like, do not like it - it's important. If he likes it - he will begin to grow, will strive for something. And then, already in the 12-14 years it will be clear it go further or not.

Grow, not to grow?

Yes. At this age, in most sports (football, hockey, volleyball, tennis), children are beginning to mature, and they begin to understand where to continue rowing.

You guessed it, the question will concern tennis. If you answer it correctly, you get the "Nizhny Novgorod Book of Records and achievements" if you answer incorrectly, you get "Walking with Grandma."

Q: King Louis X died of tennis. During the game he ..? (1) the ball was hit in the forehead, (2) cold, (3) and turned down his neck, (4) choked.

A ball?

I do not know, maybe a ball.

Maybe his opponent killed him?

This is the fifth option.

And, unfortunately not. Hopefully, he did not just fall, choked and died from it - it's just ridiculous. We would like someone to help him in this.

And who helped him?

Someone threw a ball to him in the forehead.

You have such a power stroke, which probably can be killed?

I do not know, maybe at the time, with heavy balls were? Iron. Or, if he ran, fell and broke his neck? He could not be so high and run so fast.

In those years, he certainly increase was 1.5 meters.

Yeah, I do not know how this poor man so fallen. Maybe someone pushed him so badly?

Your option.

Let's take the most comical. Run, run down and broke his neck. Absurd death.

Tennis was named royal game, thanks to the interest to her many royal families of France and England. For example, Henry II was known as the best tennis player in France. All men of noble birth en masse to play tennis. But this is not always benefited. So Louis X Grumpy once after playing tennis drink of cold spring water, cold and sick died.

I knew it. Poor fellow. And where was the maid?

I'm afraid, we're with you in not straight. But, I think every one of us can single out the main story. Ice water is not necessary to use after sports.

I just really wanted to get "Walking with Grandma."

Marat, thank you for participating in this program. I send you questions that you do not have time to answer, for you to answer them personally. I wish you success in your work for the benefit of not only capital, but also all of Mother Russia and the Nizhny Novgorod region, which you represent.

Thank you.

Last edited by monkey247 : 10-24-2012 at 07:14 PM.
Old 11-05-2012, 08:30 AM   #4585
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

In his first Championat column since 03 April 2012, Marat talks about the Bercy Masters.

Quote:

"I don't know people who wouldn't like Paris"

In his column, Marat Safin talks about the significance of the Masters 1000 series tournament at Paris-Bercy.

The Paris tournament in the Masters 1000 series at Bercy is for me a special competition. Of my five titles in the same category, three were won in this place. It's hard to say why it happened. The tournament is usually at the end of the year, so the players who have already qualified for the championship final, arrive tired and conserve their energy. Historically, these guys are just preparing in Paris for the final tournament of the year. By the way, there were always a lot of sensations. The current draw was no exception.

In 1999, I took part in this tournament for the first time, and it immediately turned out well. Everything fit me perfectly - the balls, the courts, the bounce, all that. As a result, in turn I managed to beat Marc Rosset, Jim Courier and Michael Chang, and in the final I lost to Andre Agassi, who at that time was the first in the world. I really don't know the reason, but I felt very comfortable performing out there, and this is reflected in the results.

Paris is a tennis city, the French adore this form of sport. The stands were always crowded, then as now. For local residents, traditionally, this is a very large and important event. People come to the stadium, relax, enjoy the games. Everything is organized for fans at the highest level. Personally, I love Paris, but I don't know people who wouldn't like this city.

Don't forget that the tournament is held in the hall, which for me is very comfortable and convenient. Plus, I have traditionally played well at the end of the season. Each person has their own inexplicable tennis algorithm - when he's playing well, and when not. If we follow the statistical performances of any tennis player, you'll see this pattern. I personally have always played well in Australia, and then, beginning in late summer. Here, for example, in February and March, I rarely see good results, I do not know why. I was uncomfortable to play in Dubai, Indian Wells and Miami. How would I have worked long and hard not trained to fix it, it still does not work worthwhile.

In my career, not so much win the tournament, so all three wins in Paris for me are special, and to choose one of them is impossible. I should have won in 1999, but then Agassi bit more lucky. The following year, I again reached the final, where he had a very difficult match with Mark Philippoussis. He then stood in the top 15 and was in good shape. Personally for me the fight was very basic, since I was then on the second line in the world, and felt that I was far from the first place. In 2002, in a match for the title we've played with Lleyton Hewitt, who then headed the rating. I played very well that day, and he even managed to pay a "steering-wheel". It was also a very fundamental game, because we had almost the same age, the more he had the status of a top tennis player. In 2004, I won his last victory in Paris. In the match for the trophy I resisted Radek Stepanek. Obviously I had to beat him, because I was a player's top 10, and he wasn't even included in the first "poltinnik".

Bercy is also a special place for me because I had played the last match of my professional career. It was in 2009 in the second round. I lost to Juan Martin del Potro in three tough sets. It so happened that I was in Paris and began my career in the same place it finished. The local audience with me always treated well, and I was grateful to them for that. Many of the best memories are associated with this city and the tournament. I figured that it would be right to hold the farewell match there.

At the time, the director of the tournament was a friend of mine in the shop, Cedric Pioline. He offered to arrange something in my honor, but in the end much of what happened was a surprise to me. I did not expect to come out on the court and will be different tennis players congratulating me. Of course, I was pleased, because the people with whom I have spent 10-15 years together, said kind words. The atmosphere was friendly, without excess pathos and formality. That's exactly what I liked.

This time between tournaments in Paris and Outcome championship has not been a week break, and this is very bad for the leading players. Generally get dual situation. On the one hand, the calendar to be reduced, because guys just do not have time to recover in a short period of free time performances. It is not enough for a month and a half to be with family and prepare for the new season. Do not forget that the year began with a series of tournaments in Australia, and for most players it's not dipped. On the other hand, the wrong week to clean break between such major tournaments and put them right after each other. This is not the best option for tennis players, and for the tournament in Paris, and for the final in London. However, I think that is the first step to any further process of restructuring competent calendar. Frankly, I do not have any information about this, this is just my guess. Other logic I do not see. What we need to cut, and it is clear to everyone. Talking about it 15 years ago, and when I played, we also fought for it. Year is very long, the athletes "break", the body wears out quickly. In general, I think that this is only the first step, and in the future will be made much more logical.

And now all of our attention will be riveted to the Final Championship. The tournament promises to be very interesting this time. Let's see who is stronger.

Last edited by monkey247 : 11-19-2012 at 12:54 PM. Reason: correcting information
Old 11-07-2012, 07:05 AM   #4586
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Marat's just tweeted news of another FOK (sports complex) opening in Nizhny Novgorod, as well as a new metro station. Not sure if he's in NN or not.

Quote:

And more pleasant news from Gorky - opening another FOK! IMHO, this is one more step towards the reduction of child alcoholism and crime in the area.
Tweet

Quote:

Congratulations to all of Nizhny Novgorod to the opening of the first metro station at the top of the city! They say there are fewer traffic jams, is that true?
Tweet
Old 11-07-2012, 08:15 AM   #4587
country flag inez
Registered User

inez's Avatar

inez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond repute

I honestly think we should consider anything tweeted from the "marat_safin" account as being "allegedly" by Marat - because I for one no longer believe it's him personally tweeting....also = good to see that the tweets from his porno-lovin 'fan' have now disappeared from the time line - wonder if they are still reading this forum...????...just sayin!!
Old 11-07-2012, 08:42 AM   #4588
country flag monkey247
Registered User

monkey247's Avatar

Quote:
Originally Posted by inez View Post

... good to see that the tweets from his porno-lovin 'fan' have now disappeared from the time line - wonder if they are still reading this forum...????...just sayin!!
No doubt.

Quote:
Originally Posted by inez View Post

I honestly think we should consider anything tweeted from the "marat_safin" account as being "allegedly" by Marat - because I for one no longer believe it's him personally tweeting....
For sure, the English is patchier than usual, but I don't see why it wouldn't be him.
Old 11-07-2012, 08:49 AM   #4589
country flag inez
Registered User

inez's Avatar

inez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond reputeinez has a reputation beyond repute

..Its just a gut feeling....
Old 11-07-2012, 08:55 AM   #4590
country flag mer
Registered User

mer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond reputemer has a reputation beyond repute

Quote:
Originally Posted by monkey247 View Post
For sure, the English is patchier than usual, but I don't see why it wouldn't be him.
It's sad that he seemingly lost his personality (at least in public space) so now it's hard to say if it's him or not.
mer is offline View My Blog!   Reply With Quote
Reply

Thread Tools

Posting Rules