Great Britain #3-Leg 2 qualifying
August 1-7, 2005
Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Tom Burn
2. Faris Khatib
3. David Corrie
4. K.C. Corkery
5. Jim May
6. Ryan Jones
7. Richard Wire
8. Nathan Rooney
9. Martin Sayer
10. Matthew Brown
11. Olivier Charroin
12. Alexander Slabinsky
13. Elliot Wronski
14. James Lloyd
15. Mat Lowe
16. Dominic Inglot
First Round
(1)Tom Burn (GBR) bye
Edward Allinson (GBR) d. Takanobu Fujii (JPN) 7-6(4) 6-2
Burnham Arlidge (GBR) d. Jonathan Yip (GBR) 6-0 6-4
(14)James Lloyd (GBR) bye
(2)Faris Khatib (GBR) bye
David Baxendine (GBR) d. (WC)Joseph Dewhurst (GBR) 3-6 7-6(5) 7-6(5)
Tim Bradshaw (GBR) d. John Chesworth (USA) 6-2 6-4
(13)Elliot Wronski (GBR) bye
(3)David Corrie (GBR) bye
Simon Harston (GBR) d. Rainier Nagel (RSA) 6-1 6-4
Robert Green (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 6-2 6-3
(9)Martin Sayer (HKG) bye
(4)K.C. Corkery (USA) bye
Jamie Feaver (GBR) d. Andrew Gillett (GBR) 6-0 6-3
(WC)Chris Llewellyn (GBR) d. Ned Boone (GBR) 6-4 6-4
(15)Mat Lowe (GBR) bye
(5)Jim May (GBR) bye
(WC)Scott Dickson (GBR) d. Robert Varga (UKR) 6-2 6-2
Tristan Farron-Mahon (IRL) d. Matthew Illingworth (GTBR) 6-1 2-6 7-6(5)
(16)Dominic Inglot (GBR) bye
(6)Ryan Jones (GBR) bye
Nishank Mishra (IND) d. Charlie Crisp (GBR) 6-1 6-4
Matthew Taylor (GBR) d. Paul Bishop (GBR) 7-5 7-6(5)
(10)Matthew Brown (GBR) bye
(7)Richard Wire (GBR) bye
(WC)Harry Skinner (GBR) d. Iain Atkinson (GBR) 6-0 6-4
Edward Seator (GBR) d. Ryan Crampton (GBR) 6-2 6-0
(12)Alexander Slabinsky (GBR) bye
(8)Nathan Rooney (GBR) bye
(WC)Matthew James (GBR) d. Ka-Wing Wong (HKG) 6-1 6-3
Marko Sabolcki (SLO) d. Richard Stera (GBR) 6-4 7-5
(11)Olivier Charroin (FRA) bye
August 1-7, 2005
Singles
Seeds: (cut: NatRank)
1. Tom Burn
2. Faris Khatib
3. David Corrie
4. K.C. Corkery
5. Jim May
6. Ryan Jones
7. Richard Wire
8. Nathan Rooney
9. Martin Sayer
10. Matthew Brown
11. Olivier Charroin
12. Alexander Slabinsky
13. Elliot Wronski
14. James Lloyd
15. Mat Lowe
16. Dominic Inglot
First Round
(1)Tom Burn (GBR) bye
Edward Allinson (GBR) d. Takanobu Fujii (JPN) 7-6(4) 6-2
Burnham Arlidge (GBR) d. Jonathan Yip (GBR) 6-0 6-4
(14)James Lloyd (GBR) bye
(2)Faris Khatib (GBR) bye
David Baxendine (GBR) d. (WC)Joseph Dewhurst (GBR) 3-6 7-6(5) 7-6(5)
Tim Bradshaw (GBR) d. John Chesworth (USA) 6-2 6-4
(13)Elliot Wronski (GBR) bye
(3)David Corrie (GBR) bye
Simon Harston (GBR) d. Rainier Nagel (RSA) 6-1 6-4
Robert Green (GBR) d. Luke Campbell (GBR) 6-2 6-3
(9)Martin Sayer (HKG) bye
(4)K.C. Corkery (USA) bye
Jamie Feaver (GBR) d. Andrew Gillett (GBR) 6-0 6-3
(WC)Chris Llewellyn (GBR) d. Ned Boone (GBR) 6-4 6-4
(15)Mat Lowe (GBR) bye
(5)Jim May (GBR) bye
(WC)Scott Dickson (GBR) d. Robert Varga (UKR) 6-2 6-2
Tristan Farron-Mahon (IRL) d. Matthew Illingworth (GTBR) 6-1 2-6 7-6(5)
(16)Dominic Inglot (GBR) bye
(6)Ryan Jones (GBR) bye
Nishank Mishra (IND) d. Charlie Crisp (GBR) 6-1 6-4
Matthew Taylor (GBR) d. Paul Bishop (GBR) 7-5 7-6(5)
(10)Matthew Brown (GBR) bye
(7)Richard Wire (GBR) bye
(WC)Harry Skinner (GBR) d. Iain Atkinson (GBR) 6-0 6-4
Edward Seator (GBR) d. Ryan Crampton (GBR) 6-2 6-0
(12)Alexander Slabinsky (GBR) bye
(8)Nathan Rooney (GBR) bye
(WC)Matthew James (GBR) d. Ka-Wing Wong (HKG) 6-1 6-3
Marko Sabolcki (SLO) d. Richard Stera (GBR) 6-4 7-5
(11)Olivier Charroin (FRA) bye