(1) Mike Urbanija (SLO) d. Christoffer Solberg (SWE) 6-2 7-5
Gustav Hansson (SWE) d. (9) Robin Haden (SWE) 7-6 7-6
(2) Yanais Laurent (FRA) d. (WC) Axel Holm (SWE) 6-1 6-0
(13) Nima Madani (SWE) d. (WC) Christian Samuelsson (SWE) 7-6 6-2
Joachim Bjerke (NOR) d. (3) Kalle Averfalk (SWE) 6-3 6-2
(WC) Daniel Appelgren (SWE) d. (15) Leon Schutt (GER) 6-1 4-6 6-1
Morgan Johansson (SWE) d. (4) Markus Kerner (EST) 6-0 6-0
(14) Filip Bergevi (SWE) d. (WC) Ozan Cildir (SWE) 6-0 6-1
(5) Fred Simonsson (SWE) d. Erik Johnsson (SWE) 6-2 6-1
(12) Andre Goransson (SWE) d. Elmo Kekkonen (FIN) 6-1 6-1
(6) Tobias Simon (GER) d. Stefan Milenkovic (SWE) 6-4 6-2
(16) Bobbie De Goeijen (NED) d. Adam Gustavsson (SWE) 6-1 6-0
Herkko Pollanen (FIN) d. (7) Marc Ferrigno (DEN) 6-3 6-4
(11) Tobias Hinzmann (GER) d. (WC) Filip Bergstrom (SWE) 6-1 6-2
Magnus Broms (SWE) d. (8) Otto Paivinen (FIN) 6-4 6-3
(10) Daniel Windahl (SWE) d. Jonathan Mridha (SWE) W/O
Qualifying Round
Gustav Hansson (SWE) d. (1) Mike Urbanija (SLO) 7-5 6-4
(2) Yanais Laurent (FRA) d. (13) Nima Madani (SWE) 6-4 6-1
Joachim Bjerke (NOR) d. (WC) Daniel Appelgren (SWE) 6-2 6-2
(14) Filip Bergevi (SWE) d. Morgan Johansson (SWE) 7-5 6-1
(12) Andre Goransson (SWE) d. (5) Fred Simonsson (SWE) 6-3 6-2
(16) Bobbie De Goeijen (NED) d. (6) Tobias Simon (GER) 6-2 6-4
(11) Tobias Hinzmann (GER) d. Herkko Pollanen (FIN) 4-6 6-2 6-2
(10) Daniel Windahl (SWE) d. Magnus Broms (SWE) 6-2 6-2
(1) Simone Vagnozzi (ITA) d. Micke Kontinen (FIN) 6-3 6-1
Milos Sekulic (SWE) d. (WC) Oscar Forsell (SWE) 6-3 6-4
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. Soren Wedege (DEN) 6-3 6-2
Tomislav Ternar (SLO) d. (8) Christian Lindell (SWE) 6-1 6-2
(3) Daniel Smethurst (GBR) d. (Q) Daniel Windahl (SWE) 2-6 7-6 6-3
Alexander Zverev (GER) d. (WC) Jesper Brunstrom (SWE) 7-5 6-4
(Q) Filip Bergevi (SWE) d. (Q) Gustav Hansson (SWE) 5-7 7-5 6-1
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. Takao Suzuki (JPN) 6-3 6-4
(7) Alexandre Folie (BEL) d. (WC) Igor Tubic (SWE) 6-4 6-3
(Q) Bobbie De Goeijen (NED) d. Viktor Stjern (SWE) 3-1 ret.
Markus Eriksson (SWE) d. (Q) Tobias Hinzmann (GER) 6-2 6-1
(WC) Jacob Adaktusson (SWE) d. (4) Timo Nieminen (FIN) 6-3 7-5
(5) Patrik Rosenholm (SWE) d. Isak Arvidsson (SWE) 7-6 7-5
Henrik Sillanpaa (FIN) d. (Q) Andre Goransson (SWE) 7-6 6-4
Constant Lestienne (FRA) d. (Q) Yanais Laurent (FRA) 7-5 6-2
(2) Daniel Evans (GBR) d. Colin Van Beem (NED) 6-4 6-2
2nd Round
(1) Simone Vagnozzi (ITA) d. Milos Sekulic (SWE) 6-2 6-2
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. Tomislav Ternar (SLO) 6-2 6-4
(3) Daniel Smethurst (GBR) d. Alexander Zverev (GER) 6-2 6-1
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. (Q) Filip Bergevi (SWE) 6-1 7-5
(7) Alexandre Folie (BEL) d. (Q) Bobbie De Goeijen (NED) 7-5 6-1
Markus Eriksson (SWE) d. (WC) Jacob Adaktusson (SWE) 6-3 6-2
(5) Patrik Rosenholm (SWE) d. Henrik Sillanpaa (FIN) 6-1 6-2
(2) Daniel Evans (GBR) d. Constant Lestienne (FRA) 6-3 6-3
Quarterfinals
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. (1) Simone Vagnozzi (ITA) 6-2 6-4
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. (3) Daniel Smethurst (GBR) 6-3 6-3
Markus Eriksson (SWE) d. (7) Alexandre Folie (BEL) 6-3 7-5
(2) Daniel Evans (GBR) d. (5) Patrik Rosenholm (SWE) 6-3 6-7 6-2
Semifinals
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. (Q) Joachim Bjerke (NOR) 6-4 6-2
(2) Daniel Evans (GBR) d. Markus Eriksson (SWE) 6-2 6-4
Finals
(2) Daniel Evans (GBR) d. (6) Grzegorz Panfil (POL) 6-4 7-6
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Herkko Pollanen/Henrik Sillanpaa (FIN) W/O
Andre Goransson/Robin Haden (SWE) d. Daniel Appelgren/Christian Samuelsson (SWE) 6-3 3-6 10-7
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) d. Bobbie De Goeijen/Colin Van Beem (NED) 3-6 6-0 11-9
Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN) d. Isak Arvidsson/Micke Kontinen (SWE/FIN) W/O
Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO) d. (WC) Filip Bergstrom/Oscar Forsell (SWE) 6-3 6-0
(4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) d. Yanais Laurent/Constant Lestienne (FRA) 6-3 6-3
Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) d. Ozan Cildir/Axel Holm (SWE) 6-7 7-5 12-10
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. Morgan Johansson/Patrik Rosenholm (SWE) 6-1 6-1
Quarterfinals
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Andre Goransson/Robin Haden (SWE) 6-1 6-1
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) d. Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN) 6-4 6-2
(4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) d. Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO) 6-0 6-2
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) 2-6 6-3 10-4
Semifinals
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. (3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) 6-4 7-6
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. (4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) 6-4 7-5
Finals
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. (1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) 3-6 6-3 10-6
(1) Mike Urbanija (SLO) vs. Christoffer Solberg (SWE)
Gustav Hansson (SWE) vs. (9) Robin Haden (SWE)
(2) Yanais Laurent (FRA) vs. (WC) Axel Holm (SWE)
(WC) Christian Samuelsson (SWE) vs. (13) Nima Madani (SWE)
(3) Kalle Averfalk (SWE) vs. Joachim Bjerke (NOR)
(WC) Daniel Appelgren (SWE) vs. (15) Leon Schutt (GER)
(4) Markus Kerner (EST) vs. Morgan Johansson (SWE)
(WC) Ozan Cildir (SWE) vs. (14) Filip Bergevi (SWE)
(5) Fred Simonsson (SWE) vs. Erik Johnsson (SWE)
Elmo Kekkonen (FIN) vs. (12) Andre Goransson (SWE)
(6) Tobias Simon (GER) vs. Stefan Milenkovic (SWE)
Adam Gustavsson (SWE) vs. (16) Bobbie De Goeijen (NED)
(7) Marc Ferrigno (DEN) vs. Herkko Pollanen (FIN)
(WC) Filip Bergstrom (SWE) vs. (11) Tobias Hinzmann (GER)
(8) Otto Paivinen (FIN) vs. Magnus Broms (SWE)
Jonathan Mridha (SWE) vs. (10) Daniel Windahl (SWE)
(1) Mike Urbanija (SLO) d. Christoffer Solberg (SWE) 6-2 7-5
Gustav Hansson (SWE) d. (9) Robin Haden (SWE) 7-6 7-6
(2) Yanais Laurent (FRA) d. (WC) Axel Holm (SWE) 6-1 6-0
(13) Nima Madani (SWE) d. (WC) Christian Samuelsson (SWE) 7-6 6-2
Joachim Bjerke (NOR) d. (3) Kalle Averfalk (SWE) 6-3 6-2
(WC) Daniel Appelgren (SWE) d. (15) Leon Schutt (GER) 6-1 4-6 6-1
Morgan Johansson (SWE) d. (4) Markus Kerner (EST) 6-0 6-0
(14) Filip Bergevi (SWE) d. (WC) Ozan Cildir (SWE) 6-0 6-1
(5) Fred Simonsson (SWE) d. Erik Johnsson (SWE) 6-2 6-1
(12) Andre Goransson (SWE) d. Elmo Kekkonen (FIN) 6-1 6-1
(6) Tobias Simon (GER) d. Stefan Milenkovic (SWE) 6-4 6-2
(16) Bobbie De Goeijen (NED) d. Adam Gustavsson (SWE) 6-1 6-0
Herkko Pollanen (FIN) d. (7) Marc Ferrigno (DEN) 6-3 6-4
(11) Tobias Hinzmann (GER) d. (WC) Filip Bergstrom (SWE) 6-1 6-2
Magnus Broms (SWE) d. (8) Otto Paivinen (FIN) 6-4 6-3
(10) Daniel Windahl (SWE) d. Jonathan Mridha (SWE) W/O
(1) Mike Urbanija (SLO) vs. Gustav Hansson (SWE)
(2) Yanais Laurent (FRA) vs. (13) Nima Madani (SWE)
Joachim Bjerke (NOR) vs. (WC) Daniel Appelgren (SWE)
Morgan Johansson (SWE) vs. (14) Filip Bergevi (SWE)
(5) Fred Simonsson (SWE) vs. (12) Andre Goransson (SWE)
(6) Tobias Simon (GER) vs. (16) Bobbie De Goeijen (NED)
Herkko Pollanen (FIN) vs. (11) Tobias Hinzmann (GER)
Magnus Broms (SWE) vs. (10) Daniel Windahl (SWE)
Gustav Hansson (SWE) d. (1) Mike Urbanija (SLO) 7-5 6-4
(2) Yanais Laurent (FRA) d. (13) Nima Madani (SWE) 6-4 6-1
Joachim Bjerke (NOR) d. (WC) Daniel Appelgren (SWE) 6-2 6-2
(14) Filip Bergevi (SWE) d. Morgan Johansson (SWE) 7-5 6-1
(12) Andre Goransson (SWE) d. (5) Fred Simonsson (SWE) 6-3 6-2
(16) Bobbie De Goeijen (NED) d. (6) Tobias Simon (GER) 6-2 6-4
(11) Tobias Hinzmann (GER) d. Herkko Pollanen (FIN) 4-6 6-2 6-2
(10) Daniel Windahl (SWE) d. Magnus Broms (SWE) 6-2 6-2
(1) Simone Vagnozzi (ITA) vs. Micke Kontinen (FIN)
(WC) Oscar Forsell (SWE) vs. Milos Sekulic (SWE)
(Q) Joachim Bjerke (NOR) vs. Soren Wedege (DEN)
Tomislav Ternar (SLO) vs. (8) Christian Lindell (SWE)
(3) Daniel Smethurst (GBR) vs. (Q) Daniel Windahl (SWE)
Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Jesper Brunstrom (SWE)
(Q) Filip Bergevi (SWE) vs. (Q) Gustav Hansson (SWE)
Takao Suzuki (JPN) vs. (6) Grzegorz Panfil (POL)
(7) Alexandre Folie (BEL) vs. (WC) Igor Tubic (SWE)
Viktor Stjern (SWE) vs. (Q) Bobbie De Goeijen (NED)
Markus Eriksson (SWE) vs. (Q) Tobias Hinzmann (GER)
(WC) Jacob Adaktusson (SWE) vs. (4) Timo Nieminen (FIN)
(5) Patrik Rosenholm (SWE) vs. Isak Arvidsson (SWE)
(Q) Andre Goransson (SWE) vs. Henrik Sillanpaa (FIN)
Constant Lestienne (FRA) vs. (Q) Yanais Laurent (FRA)
Colin Van Beem (NED) vs. (2) Daniel Evans (GBR)
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Herkko Pollanen/Henrik Sillanpaa (FIN) W/O
Daniel Appelgren/Christian Samuelsson (SWE) vs. Andre Goransson/Robin Haden (SWE)
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) vs. Bobbie De Goeijen/Colin Van Beem (NED)
Isak Arvidsson/Micke Kontinen (SWE/FIN) vs. Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN)
(WC) Filip Bergstrom/Oscar Forsell (SWE) vs. Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO)
Yanais Laurent/Constant Lestienne (FRA) vs. (4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN)
Ozan Cildir/Axel Holm (SWE) vs. Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE)
Morgan Johansson/Patrik Rosenholm (SWE) vs. (2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE)
(1) Simone Vagnozzi (ITA) d. Micke Kontinen (FIN) 6-3 6-1
(WC) Oscar Forsell (SWE) vs. Milos Sekulic (SWE)
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. Soren Wedege (DEN) 6-3 6-2
Tomislav Ternar (SLO) d. (8) Christian Lindell (SWE) 6-1 6-2
(3) Daniel Smethurst (GBR) vs. (Q) Daniel Windahl (SWE)
Alexander Zverev (GER) vs. (WC) Jesper Brunstrom (SWE)
(Q) Filip Bergevi (SWE) d. (Q) Gustav Hansson (SWE) 5-7 7-5 6-1
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. Takao Suzuki (JPN) 6-3 6-4
(7) Alexandre Folie (BEL) vs. (WC) Igor Tubic (SWE)
Viktor Stjern (SWE) vs. (Q) Bobbie De Goeijen (NED)
Markus Eriksson (SWE) d. (Q) Tobias Hinzmann (GER) 6-2 6-1
(WC) Jacob Adaktusson (SWE) d. (4) Timo Nieminen (FIN) 6-3 7-5
(5) Patrik Rosenholm (SWE) vs. Isak Arvidsson (SWE)
(Q) Andre Goransson (SWE) vs. Henrik Sillanpaa (FIN)
Constant Lestienne (FRA) d. (Q) Yanais Laurent (FRA) 7-5 6-2
Colin Van Beem (NED) vs. (2) Daniel Evans (GBR)
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Herkko Pollanen/Henrik Sillanpaa (FIN) W/O
Andre Goransson/Robin Haden (SWE) d. Daniel Appelgren/Christian Samuelsson (SWE) 6-3 3-6 10-7
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) vs. Bobbie De Goeijen/Colin Van Beem (NED)
Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN) d. Isak Arvidsson/Micke Kontinen (SWE/FIN) W/O
(WC) Filip Bergstrom/Oscar Forsell (SWE) vs. Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO)
Yanais Laurent/Constant Lestienne (FRA) vs. (4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN)
Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) d. Ozan Cildir/Axel Holm (SWE) 6-7 7-5 12-10
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. Morgan Johansson/Patrik Rosenholm (SWE) 6-1 6-1
(1) Simone Vagnozzi (ITA) d. Micke Kontinen (FIN) 6-3 6-1
Milos Sekulic (SWE) d. (WC) Oscar Forsell (SWE) 6-3 6-4
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. Soren Wedege (DEN) 6-3 6-2
Tomislav Ternar (SLO) d. (8) Christian Lindell (SWE) 6-1 6-2
(3) Daniel Smethurst (GBR) d. (Q) Daniel Windahl (SWE) 2-6 7-6 6-3
Alexander Zverev (GER) d. (WC) Jesper Brunstrom (SWE) 7-5 6-4
(Q) Filip Bergevi (SWE) d. (Q) Gustav Hansson (SWE) 5-7 7-5 6-1
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. Takao Suzuki (JPN) 6-3 6-4
(7) Alexandre Folie (BEL) d. (WC) Igor Tubic (SWE) 6-4 6-3
(Q) Bobbie De Goeijen (NED) d. Viktor Stjern (SWE) 3-1 ret.
Markus Eriksson (SWE) d. (Q) Tobias Hinzmann (GER) 6-2 6-1
(WC) Jacob Adaktusson (SWE) d. (4) Timo Nieminen (FIN) 6-3 7-5
(5) Patrik Rosenholm (SWE) d. Isak Arvidsson (SWE) 7-6 7-5
Henrik Sillanpaa (FIN) d. (Q) Andre Goransson (SWE) 7-6 6-4
Constant Lestienne (FRA) d. (Q) Yanais Laurent (FRA) 7-5 6-2
(2) Daniel Evans (GBR) d. Colin Van Beem (NED) 6-4 6-2
2nd Round
(1) Simone Vagnozzi (ITA) vs. Milos Sekulic (SWE)
(Q) Joachim Bjerke (NOR) vs. Tomislav Ternar (SLO)
(3) Daniel Smethurst (GBR) vs. Alexander Zverev (GER)
(Q) Filip Bergevi (SWE) vs. (6) Grzegorz Panfil (POL)
(7) Alexandre Folie (BEL) vs. (Q) Bobbie De Goeijen (NED)
Markus Eriksson (SWE) vs. (WC) Jacob Adaktusson (SWE)
(5) Patrik Rosenholm (SWE) vs. Henrik Sillanpaa (FIN)
Constant Lestienne (FRA) vs. (2) Daniel Evans (GBR)
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Herkko Pollanen/Henrik Sillanpaa (FIN) W/O
Andre Goransson/Robin Haden (SWE) d. Daniel Appelgren/Christian Samuelsson (SWE) 6-3 3-6 10-7
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) d. Bobbie De Goeijen/Colin Van Beem (NED) 3-6 6-0 11-9
Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN) d. Isak Arvidsson/Micke Kontinen (SWE/FIN) W/O
Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO) d. (WC) Filip Bergstrom/Oscar Forsell (SWE) 6-3 6-0
(4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) d. Yanais Laurent/Constant Lestienne (FRA) 6-3 6-3
Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) d. Ozan Cildir/Axel Holm (SWE) 6-7 7-5 12-10
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. Morgan Johansson/Patrik Rosenholm (SWE) 6-1 6-1
Quarterfinals
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) vs. Andre Goransson/Robin Haden (SWE)
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) vs. Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN)
Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO) vs. (4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN)
Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) vs. (2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE)
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) d. Andre Goransson/Robin Haden (SWE) 6-1 6-1
(3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE) d. Joachim Bjerke/Soren Wedege (NOR/DEN) 6-4 6-2
(4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) d. Tomislav Ternar/Mike Urbanija (SLO) 6-0 6-2
(2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE) d. Gustav Hansson/Daniel Windahl (SWE) 2-6 6-3 10-4
Semifinals
(1) Jesper Brunstrom/Markus Eriksson (SWE) vs. (3) Filip Bergevi/Fred Simonsson (SWE)
(4) Henri Kontinen/Timo Nieminen (FIN) vs. (2) Christian Lindell/Milos Sekulic (SWE)
(1) Simone Vagnozzi (ITA) d. Milos Sekulic (SWE) 6-2 6-2
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. Tomislav Ternar (SLO) 6-2 6-4
(3) Daniel Smethurst (GBR) d. Alexander Zverev (GER) 6-2 6-1
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. (Q) Filip Bergevi (SWE) 6-1 7-5
(7) Alexandre Folie (BEL) d. (Q) Bobbie De Goeijen (NED) 7-5 6-1
Markus Eriksson (SWE) d. (WC) Jacob Adaktusson (SWE) 6-3 6-2
(5) Patrik Rosenholm (SWE) d. Henrik Sillanpaa (FIN) 6-1 6-2
(2) Daniel Evans (GBR) d. Constant Lestienne (FRA) 6-3 6-3
Quarterfinals
(1) Simone Vagnozzi (ITA) vs. (Q) Joachim Bjerke (NOR)
(3) Daniel Smethurst (GBR) vs. (6) Grzegorz Panfil (POL)
(7) Alexandre Folie (BEL) vs. Markus Eriksson (SWE)
(5) Patrik Rosenholm (SWE) vs. (2) Daniel Evans (GBR)
(Q) Joachim Bjerke (NOR) d. (1) Simone Vagnozzi (ITA) 6-2 6-4
(6) Grzegorz Panfil (POL) d. (3) Daniel Smethurst (GBR) 6-3 6-3
Markus Eriksson (SWE) d. (7) Alexandre Folie (BEL) 6-3 7-5
(2) Daniel Evans (GBR) d. (5) Patrik Rosenholm (SWE) 6-3 6-7 6-2
Semifinals
(Q) Joachim Bjerke (NOR) vs. (6) Grzegorz Panfil (POL)
Markus Eriksson (SWE) vs. (2) Daniel Evans (GBR)
This is an older thread, you may not receive a response, and could be reviving an old thread. Please consider creating a new thread.
Related Threads
?
?
?
?
?
Mens Tennis Forums
18.5M posts
87.7K members
Since 2002
A forum community dedicated to male tennis players and enthusiasts. Talk about everything from the ATP, NSMTA, to college Tennis and even everything about equipment. It's all here!