China F2 qualifying
November 15-21, 2004
Singles
Seeds:
1. Alexandre Koudriavtsev
2. Chul-Hee Lee
3. Jing-Yi Li
4. Xiang Li
5. Wayne Wong
6. Shuon Madden
7. Yu Wang
8. Sun-Yong Kim (1987)
9. Konstantin Dmitrenko
10. Whi Kim
11. Ruo-Yang Li
12. Zhe Li
13. Ry Tarpley
14. Levan Vadachkoria
15. William Ward
First Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Lei Xu (CHN) 6-2 6-4
Hai-Yun Tan (CHN) d. Xiao-Yu Chen (CHN) 6-3 4-6 6-3
Rong Ma (CHN) d. Guang-Yu Li (CHN) 6-2 6-2
Chun Xie (CHN) d. Clint Harris (AUS) 6-3 6-0
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. Rui Hao (CHN) 6-1 6-1
Wen-Bin Zhu (1988) (CHN) d. Han Zhou (CHN) 6-1 3-6 6-1
Can Li (CHN) d. Zhe Wang (CHN) 6-1 6-0
(15)William Ward (NZL) d. Yue Wang (CHN) 6-2 6-0
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. Lei Zhang (1983) (CHN) 6-4 4-6 6-4
Yi-Fei Cao (CHN) d. Hao Zhu (CHN) 7-6(5) 2-6 6-4
Huan Huan Huang (CHN) d. Pang-Chi Chu (TPE) 6-2 3-6 6-1
(12)Zhe Li (CHN) d. Hui Zhang (CHN) 6-2 3-6 6-3
(4)Xiang Li (CHN) d. Ju-Shan Sun (CHN) 6-3 6-3
Marc Ijzerman (NED) d. Xin Chen (CHN) 6-4 7-6(5)
Fei Dai (CHN) d. Jian Li (CHN) 6-0 6-1
(10)Whi Kim (USA) d. Yu Wei (CHN) 6-1 6-1
(5)Wayne Wong (HKG) d. Xu Yin (CHN) 6-3 6-1
Peng Gao (CHN) d. Hung-Bo Deng (CHN) 7-6(5) 6-0
Dai-Chiao Lin (TPE) d. Bo Zhang (101784) (CHN) 6-2 3-6 6-3
Bin Cui (CHN) d. (11)Ruo-Yang Li (AUS) 6-2 6-2
(6)Shuon Madden (USA) d. Bo Liu (CHN) 6-0 6-2
Ye Du (CHN) d. Mao-Xin Gong (CHN) 7-5 5-7 6-4
Shuang-Qian Liang (CHN) d. Wan Gao (CHN) 6-1 6-1
Ming Li (CHN) d. (14)Levan Vadachkoria (RUS) 6-1 6-1
(7)Yu Wang (CHN) d. Diederik de Groot (NED) 6-4 6-2
Yi-Fan Yang (CHN) d. Yang Li (CHN) 4-6 4-1 ret.
Jean-Baptiste Dupuy (FRA) d. Zhi-Qiang Wu (CHN) 6-2 6-3
Jing-Zhu Yang (CHN) d. (9)Konstantin Dmitrenko (UKR) 6-3 6-2
(8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. Miao Cui (CHN) 6-0 6-2
Guo-Bin Cen (CHN) d. Yong-Bo Zhu (CHN) 6-0 6-0
Bhee Witoonpanich (THA) d. De-Long Zhu (CHN) 6-0 6-1
(13)Ry Tarpley (USA) d. Baptiste Bayet (FRA) 6-4 7-5
Second Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Hai-Yun Tan (CHN) 6-2 6-2
Rong Ma (CHN) d. Chun Xie (CHN) 6-3 6-4
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. Wen-Bin Zhu (1988) (CHN) 6-2 6-2
(15)William Ward (NZL) d. Can Li (CHN) 6-1 6-1
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. Yi-Fei Cao (CHN) 6-4 3-6 6-2
(12)Zhe Li (CHN) d. Huan Huan Huang (CHN) 6-1 6-1
Marc Ijzerman (NED) d. (4)Xiang Li (CHN) 6-2 6-1
Fei Dai (CHN) d. (10)Whi Kim (USA) 6-2 6-1
(5)Wayne Wong (HKG) d. Peng Gao (CHN) 6-2 6-0
Dai-Chiao Lin (TPE) d. Bin Cui (CHN) 6-3 6-3
(6)Shuon Madden (USA) d. Ye Du (CHN) 6-3 6-0
Shuang-Qian Liang (CHN) d. Ming Li (CHN) 6-2 6-2
(7)Yu Wang (CHN) d. Yi-Fan Yang (CHN) 6-3 6-1
Jean-Baptiste Dupuy (FRA) d. Jing-Zhu Yang (CHN) 6-4 6-4
(8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. Guo-Bin Cen (CHN) 6-0 6-0
(13)Ry Tarpley (USA) d. Bhee Witoonpanich (THA) 6-0 6-1
Qualifying Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Rong Ma (CHN) 6-2 7-5
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. (15)William Ward (NZL) 7-5 6-1
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. (12)Zhe Li (CHN) 6-1 6-3
Marc Ijzerman (NED) d. Fei Dai (CHN) 6-2 6-2
(5)Wayne Wong (HKG) d. Dai-Chiao Lin (TPE) 6-3 6-1
(6)Shuon Madden (USA) d. Shuang-Qian Liang (CHN) 6-2 6-2
(7)Yu Wang (CHN) d. Jean-Baptiste Dupuy (FRA) 6-4 6-3
(13)Ry Tarpley (USA) d. (8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) 6-0 3-6 6-1
Doubles
Seeds:
1. Hao Lu/Ran Xu
2. Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde
First Round
(1)Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. Hung-Bo Deng/Ju-Shan Sun (CHN) 6-3 6-0
(2)Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde (NED) d. Ry Tarpley/William Ward (USA/NZL) 7-5 6-3
Qualifying Round
(1)Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. (2)Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde (NED) 2-6 6-3 6-3
November 15-21, 2004
Singles
Seeds:
1. Alexandre Koudriavtsev
2. Chul-Hee Lee
3. Jing-Yi Li
4. Xiang Li
5. Wayne Wong
6. Shuon Madden
7. Yu Wang
8. Sun-Yong Kim (1987)
9. Konstantin Dmitrenko
10. Whi Kim
11. Ruo-Yang Li
12. Zhe Li
13. Ry Tarpley
14. Levan Vadachkoria
15. William Ward
First Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Lei Xu (CHN) 6-2 6-4
Hai-Yun Tan (CHN) d. Xiao-Yu Chen (CHN) 6-3 4-6 6-3
Rong Ma (CHN) d. Guang-Yu Li (CHN) 6-2 6-2
Chun Xie (CHN) d. Clint Harris (AUS) 6-3 6-0
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. Rui Hao (CHN) 6-1 6-1
Wen-Bin Zhu (1988) (CHN) d. Han Zhou (CHN) 6-1 3-6 6-1
Can Li (CHN) d. Zhe Wang (CHN) 6-1 6-0
(15)William Ward (NZL) d. Yue Wang (CHN) 6-2 6-0
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. Lei Zhang (1983) (CHN) 6-4 4-6 6-4
Yi-Fei Cao (CHN) d. Hao Zhu (CHN) 7-6(5) 2-6 6-4
Huan Huan Huang (CHN) d. Pang-Chi Chu (TPE) 6-2 3-6 6-1
(12)Zhe Li (CHN) d. Hui Zhang (CHN) 6-2 3-6 6-3
(4)Xiang Li (CHN) d. Ju-Shan Sun (CHN) 6-3 6-3
Marc Ijzerman (NED) d. Xin Chen (CHN) 6-4 7-6(5)
Fei Dai (CHN) d. Jian Li (CHN) 6-0 6-1
(10)Whi Kim (USA) d. Yu Wei (CHN) 6-1 6-1
(5)Wayne Wong (HKG) d. Xu Yin (CHN) 6-3 6-1
Peng Gao (CHN) d. Hung-Bo Deng (CHN) 7-6(5) 6-0
Dai-Chiao Lin (TPE) d. Bo Zhang (101784) (CHN) 6-2 3-6 6-3
Bin Cui (CHN) d. (11)Ruo-Yang Li (AUS) 6-2 6-2
(6)Shuon Madden (USA) d. Bo Liu (CHN) 6-0 6-2
Ye Du (CHN) d. Mao-Xin Gong (CHN) 7-5 5-7 6-4
Shuang-Qian Liang (CHN) d. Wan Gao (CHN) 6-1 6-1
Ming Li (CHN) d. (14)Levan Vadachkoria (RUS) 6-1 6-1
(7)Yu Wang (CHN) d. Diederik de Groot (NED) 6-4 6-2
Yi-Fan Yang (CHN) d. Yang Li (CHN) 4-6 4-1 ret.
Jean-Baptiste Dupuy (FRA) d. Zhi-Qiang Wu (CHN) 6-2 6-3
Jing-Zhu Yang (CHN) d. (9)Konstantin Dmitrenko (UKR) 6-3 6-2
(8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. Miao Cui (CHN) 6-0 6-2
Guo-Bin Cen (CHN) d. Yong-Bo Zhu (CHN) 6-0 6-0
Bhee Witoonpanich (THA) d. De-Long Zhu (CHN) 6-0 6-1
(13)Ry Tarpley (USA) d. Baptiste Bayet (FRA) 6-4 7-5
Second Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Hai-Yun Tan (CHN) 6-2 6-2
Rong Ma (CHN) d. Chun Xie (CHN) 6-3 6-4
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. Wen-Bin Zhu (1988) (CHN) 6-2 6-2
(15)William Ward (NZL) d. Can Li (CHN) 6-1 6-1
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. Yi-Fei Cao (CHN) 6-4 3-6 6-2
(12)Zhe Li (CHN) d. Huan Huan Huang (CHN) 6-1 6-1
Marc Ijzerman (NED) d. (4)Xiang Li (CHN) 6-2 6-1
Fei Dai (CHN) d. (10)Whi Kim (USA) 6-2 6-1
(5)Wayne Wong (HKG) d. Peng Gao (CHN) 6-2 6-0
Dai-Chiao Lin (TPE) d. Bin Cui (CHN) 6-3 6-3
(6)Shuon Madden (USA) d. Ye Du (CHN) 6-3 6-0
Shuang-Qian Liang (CHN) d. Ming Li (CHN) 6-2 6-2
(7)Yu Wang (CHN) d. Yi-Fan Yang (CHN) 6-3 6-1
Jean-Baptiste Dupuy (FRA) d. Jing-Zhu Yang (CHN) 6-4 6-4
(8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) d. Guo-Bin Cen (CHN) 6-0 6-0
(13)Ry Tarpley (USA) d. Bhee Witoonpanich (THA) 6-0 6-1
Qualifying Round
(1)Alexandre Koudriavtsev (RUS) d. Rong Ma (CHN) 6-2 7-5
(2)Chul-Hee Lee (KOR) d. (15)William Ward (NZL) 7-5 6-1
(3)Jing-Yi Li (CHN) d. (12)Zhe Li (CHN) 6-1 6-3
Marc Ijzerman (NED) d. Fei Dai (CHN) 6-2 6-2
(5)Wayne Wong (HKG) d. Dai-Chiao Lin (TPE) 6-3 6-1
(6)Shuon Madden (USA) d. Shuang-Qian Liang (CHN) 6-2 6-2
(7)Yu Wang (CHN) d. Jean-Baptiste Dupuy (FRA) 6-4 6-3
(13)Ry Tarpley (USA) d. (8)Sun-Yong Kim (1987) (KOR) 6-0 3-6 6-1
Doubles
Seeds:
1. Hao Lu/Ran Xu
2. Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde
First Round
(1)Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. Hung-Bo Deng/Ju-Shan Sun (CHN) 6-3 6-0
(2)Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde (NED) d. Ry Tarpley/William Ward (USA/NZL) 7-5 6-3
Qualifying Round
(1)Hao Lu/Ran Xu (CHN) d. (2)Marc Ijzerman/Melvyn Op Der Heijde (NED) 2-6 6-3 6-3