MensTennisForums.com - View Single Post - Spain F20 [June 08 - Las Palmas - Hard] Winner: Pedro Clar-Rossello

View Single Post

Old 06-09-2009, 12:52 PM   #6
country flag Zirconek
TÍnis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Re: Spain F20 [June 08 - Las Palmas - Hard] Main Draw

1st Round

Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (1) defeated Dmitri PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-3 6-2
Javier MARTI (ESP) defeated Evgeny PROKHORENKO (RUS) 6-1 6-2
Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated Allen PEREL (AUS) 6-3 6-1
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (8) defeated Marc VARGAS (ESP) 6-0 6-1
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3) defeated Adam MAJCHROWICZ (POL) 6-0 6-1
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Jordi SAMPER-MONTANA (ESP) 6-1 6-2
Matthew ILLINGWORTH (GBR) defeated Frederico MARQUES (POR) 5-7 7-5 6-0
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (5) defeated Barry FAGAN (IRL) 6-1 7-6(8)
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) defeated David CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) (6) 4-6 6-4 6-2
Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) defeated Jordi MARSE-VIDRI (ESP) 3-6 6-3 6-2
Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) defeated Alexander LOBKOV (RUS) 6-4 6-2
Joao SOUSA (POR) defeated Ignacio COLL-RIUDAVETS (ESP) (4) 6-3 6-4
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) defeated Guillermo ALCORTA-OLARRA (ESP) 6-3 6-1
Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) defeated Jaime PULGAR-GARCIA (ESP) 6-3 7-6(4)
Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) defeated Laurynas GRIGELIS (LTU) 6-1 6-4
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (2) defeated Steven DIEZ (ESP) 6-4 6-4

2nd Round

Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (1) defeated Javier MARTI (ESP) 6-0 7-5
Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (8) defeated Javier VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 6-1 6-1
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (3) 7-5 6-2
Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (5) defeated Matthew ILLINGWORTH (GBR) 6-3 1-6 6-3
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) defeated Marcelo PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 4-6 6-4 6-1
Joao SOUSA (POR) defeated Agustin BOJE-ORDONEZ (ESP) 6-3 6-4
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) defeated Rafael MAZON-HERNANDEZ (ESP) 6-2 6-0
Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (2) defeated Emilio RODRIGUEZ-NAVARRO (ESP) 6-4 6-4

Quarterfinal

Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (8) defeated Roberto BAUTISTA-AGUT (ESP) (1) 6-4 6-4
Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Andoni VIVANCO-GUZMAN (ESP) (5) 7-5 6-4
Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) defeated Joao SOUSA (POR) 6-1 6-3
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) defeated Sergio GUTIERREZ-FERROL (ESP) (2) 7-5 6-3

Semifinal

Laurent ROCHETTE (FRA) defeated Gerard GRANOLLERS-PUJOL (ESP) (8) 7-5 6-2
Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) defeated Georgi RUMENOV PAYAKOV (ESP) 6-3 6-3

Final

Pedro CLAR-ROSSELLO (ESP) (7) defeated Laurent ROCHETTE (FRA) 4-6 7-6(3) 7-6(4)

----------------------------------------------------------------------------------------------

Doubles

1st Round

MARTI (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated COLL-RIUDAVETS (ESP) / NESTEROV (RUS) (1) 7-5 6-4
LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA) defeated BISHOP (GBR) / ROOS (EST) 7-6(7) 4-6 [10-4]
ALCORTA-OLARRA (ESP) / BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) defeated PROKHORENKO (RUS) / RODRIGUEZ-MAYORALAS (ESP) 6-2 6-4
KOVALEV (RUS) / PEREVOSHCHIKOV (RUS) defeated GUTIERREZ-FERROL (ESP) / PALACIOS-SIEGENTHALE (ESP) 7-6(15) 7-6(4)
MARSE-VIDRI (ESP) / PEREL (AUS) defeated MEDINA-RIVERO (ESP) / REYES-RYGH (ESP) 6-2 6-2
DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated CANUDAS-FERNANDEZ (ESP) / CLAR-ROSSELLO (ESP) (4) Walkover
HOH (AUS) / SOUSA (POR) defeated AULINA (ESP) / LIZARITURRY (ESP) 7-5 7-5
GRANOLLERS-PUJOL (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated KOMAKHIDZE (RUS) / MAJCHROWICZ (POL) 6-2 6-1

Quarterfinal

MARTI (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated LOBKOV (RUS) / ROCHETTE (FRA) 6-4 7-6(4)
ALCORTA-OLARRA (ESP) / BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) defeated KOVALEV (RUS) / PEREVOSHCHIKOV (RUS) 6-2 6-2
DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) defeated MARSE-VIDRI (ESP) / PEREL (AUS) 6-2 6-2
GRANOLLERS-PUJOL (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated HOH (AUS) / SOUSA (POR) 6-4 6-3

Semifinal

MARTI (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) defeated ALCORTA-OLARRA (ESP) / BOJE-ORDONEZ (ESP) (3) 3-6 6-3 [10-4]
GRANOLLERS-PUJOL (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated DIEZ (ESP) / VALENZUELA-GONZALEZ (ESP) 7-6(8) 6-2

Final

GRANOLLERS-PUJOL (ESP) / MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) (2) defeated MARTI (ESP) / VIVANCO-GUZMAN (ESP) 6-4 6-2
__________________

Last edited by Zirconek : 06-18-2009 at 01:04 PM.
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote