MensTennisForums.com - View Single Post - Ecuador #1 Week 1 Satellite

View Single Post

Old 10-28-2004, 09:39 PM   #1
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Ecuador #1 Week 1 Satellite

Ecuador-Leg 1 qualifying
October 25-31, 2004

Singles
Seeds:
1. Alfredo Rivera
2. Sebastian Rivera
3. Juan Pablo Amado
4. Matias Niemiz
5. Julio Cesar Campozano
6. Julian Dujmovic
7. Vladimir Nikolenko
8. Romain Jurd
9. Daniel Caiado
10. Gonzalo Escobar
11. Anthony Hill

First Round
(1)Alfredo Rivera (CHI) d. Carlos Perez (ECU) 6-1 6-1
Gabriel Garcia (ECU) d. Boris Mosquera (ECU) 6-0 6-3
Mark Riddell (USA) d. Javier Saab (ECU) 6-2 6-0
Sebastian Cannata (ARG) d. Carlos Galvez (ECU) 6-1 6-3
(2)Sebastian Rivera (ECU) d. Enrique Villagomez (ECU) 6-0 6-0
Frederic Nussbaum (SUI) d. Gonzalo Sisto (ARG) 6-1 6-1
Jimmy Schneider (NED) d. Andres Arango (ECU) 3-6 7-6(7) 6-1
Jose Miguel Alcivar (ECU) d. Pablo Olvera (ECU) 7-6(7) 6-4
(3)Juan Pablo Amado (ARG) d. Sukhwa Young (USA) 6-1 6-3
Justin Slattery (USA) d. Alberto Diaz-Petrilli (ECU) 6-1 6-0
Rahman Smiley (USA) d. Marcus Fluitt (USA) 2-6 6-2 7-6(5)
Ariel Lucero (ARG) d. Max Delgado (ECU) 6-1 6-0
(4)Matias Niemiz (ARG) d. Santiago Baquerizo (ECU) 6-3 6-1
Robert Steckley (CAN) d. Fernando Lista (ARG) 6-1 6-3
Jason McNaughton (USA) d. Javier Castro (ECU) 6-4 6-2
Jorge Rangel (PUR) d. Arnaud Agniel (FRA) 7-5 3-6 6-1
(5)Julio Cesar Campozano (ECU) d. Esteban Ordonez (ECU) 6-1 6-0
Matias Saenz (ARG) d. Jose Fernando Valarezo (ECU) 6-3 6-2
Lucas Miller (ARG) d. Ahmad Ashrafi (ECU) 6-1 6-1
Jose Castro (ECU) d. Juan Xavier Ponce (ECU) 6-1 6-4
(6)Julian Dujmovic (ARG) d. Alejandro Correa (ARG) 6-2 6-4
Daniel Hiddleson (USA) d. Rafael Roldan (ECU) 6-1 6-1
Ricardo Echanique (ECU) d. Ronald Bermudez (ECU) 3-6 6-4 6-2
Jonathan Obrist (GUA) d. (10)Gonzalo Escobar (ECU) 6-2 6-3
(7)Vladimir Nikolenko (UKR) d. Javier Ramos-Martinez (ESP) 6-3 2-6 6-3
Chris Chiou (USA) d. Luca Schena (SUI) 7-5 6-3
Iverson Barros (BRA) d. Chris Drake (USA) 7-5 7-5
Israel Morales (GUA) d. (11)Anthony Hill (ECU) 6-4 6-2
(8)Romain Jurd (FRA) d. Stuart Waters (USA) 2-6 6-1 6-2
Jorge Montoya (ECU) d. Rutger Balk (NED) 7-5 6-0
Ala Tehrani (GBR) d. Luis Fernando Gomez (ECU) 6-0 7-5
(9)Daniel Caiado (BRA) d. Jorge Yunes (ECU) 6-1 6-1

Second Round
(1)Alfredo Rivera (CHI) d. Gabriel Garcia (ECU) 6-1 3-6 6-2
Mark Riddell (USA) d. Sebastian Cannata (ARG) 6-4 6-4
Frederic Nussbaum (SUI) d. (2)Sebastian Rivera (ECU) 6-0 6-2
Jimmy Schneider (NED) d. Jose Miguel Alcivar (ECU) 6-0 6-2
(3)Juan Pablo Amado (ARG) d. Justin Slattery (USA) 6-4 6-2
Rahman Smiley (USA) d. Ariel Lucero (ARG) 6-2 7-5
Robert Steckley (CAN) d. (4)Matias Niemiz (ARG) 6-4 6-0
Jason McNaughton (USA) d. Jorge Rangel (PUR) 7-5 6-4
(5)Julio Cesar Campozano (ECU) d. Matias Saenz (ARG) 6-2 6-1
Lucas Miller (ARG) d. Jose Castro (ECU) 6-1 6-3
(6)Julian Dujmovic (ARG) d. Daniel Hiddleson (USA) 6-4 7-6(6)
Jonathan Obrist (GUA) d. Ricardo Echanique (ECU) 6-0 6-2
Chris Chiou (USA) d. (7)Vladimir Nikolenko (UKR) 6-4 6-3
Iverson Barros (BRA) d. Israel Morales (GUA) 6-2 6-4
(8)Romain Jurd (FRA) d. Jorge Montoya (ECU) 6-7(5) 6-1 7-6(5)
(9)Daniel Caiado (BRA) d. Ala Tehrani (GBR) 6-2 6-2

Qualifying Round
Mark Riddell (USA) d. (1)Alfredo Rivera (CHI) 6-4 6-2
Frederic Nussbaum (SUI) d. Jimmy Schneider (NED) 7-5 6-1
(3)Juan Pablo Amado (ARG) d. Rahman Smiley (USA) 6-3 6-3
Robert Steckley (CAN) d. Jason McNaughton (USA) 6-2 6-0
(5)Julio Cesar Campozano (ECU) d. Lucas Miller (ARG) 6-4 4-6 6-2
(6)Julian Dujmovic (ARG) d. Jonathan Obrist (GUA) 6-3 6-4
Iverson Barros (BRA) d. Chris Chiou (USA) 6-4 6-3
(8)Romain Jurd (FRA) d. (9)Daniel Caiado (BRA) 6-0 6-0


Doubles
Seeds:
1. Santiago Baquerizo/Anthony Hill
2. Vladimir Arapovic/Jose Ycaza

First Round
Sebastian Cannata/Alejandro Correa (ARG) d. (1)Santiago Baquerizo/Anthony Hill (ECU) 6-4 6-3
Mark Riddell/George Turner (USA) d. (2)Vladimir Arapovic/Jose Ycaza (BIH/ECU) 6-1 6-2

Qualifying Round
Sebastian Cannata/Alejandro Correa (ARG) d. Mark Riddell/George Turner (USA) 6-4 6-3
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote