MensTennisForums.com - View Single Post - Switzerland F2 [March 09 - Greifensee - Carpet] Winner: Jurgen Zopp

View Single Post

Old 03-09-2009, 05:38 PM   #7
country flag Zirconek
TÍnis Mambembe
 
Zirconek's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Location: Atlantic Ocean
Posts: 36,804
Zirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond reputeZirconek has a reputation beyond repute
Default Re: Switzerland F2 [March 09 - Greifensee - Carpet] Main Draw

Qualifying Draw

1st Round

Pirmin HAENLE (GER) (1) defeated Roger MURI (SUI) 6-3 6-1
Raphael HEMMELER (SUI) defeated Luca BIANCHI (SUI) 6-2 6-1
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated David THURNER (GER) 3-6 6-3 7-6(4)
Ivan VUKOVIC (CRO) (14) defeated Slobodan MAVRENSKI (SUI) 6-4 6-3
Mohammed FETOV (SUI) defeated Ante NAKIC-ALFIREVIC (CRO) (2) 6-4 6-1
Yannick THOMET (SUI) defeated Ilja ARADSKI (SRB) 6-2 6-4
Franjo RASPUDIC (BIH) defeated Paolo BENINCA (ITA) 7-5 7-5
Roman VALENT (SUI) defeated Ilija VUCIC (SRB) (15) 6-3 6-3
Enrico IANNUZZI (ITA) (3) defeated Riccardo MAIGA (SUI) 6-7(6) 6-4 7-6(9)
Luca ROSHARDT (SUI) defeated Nadin Teofil INDRE (ROU) 3-6 6-3 6-0
Henri LAAKSONEN (FIN) defeated Stefan KILCHHOFER (SUI) 0-1 Retired
Denis BEJTULAHI (SRB) (16) defeated Albano OLIVETTI (FRA) 7-5 3-6 6-2
Frank WINTERMANTEL (GER) (4) defeated Luca SCHENA (SUI) 6-2 7-5
Sandro SALVI (SUI) defeated Yanick UECKERT (SUI) 6-1 6-1
Sami REINWEIN (GER) defeated Dominik EGOLF (SUI) 6-3 6-3
Bertram STEINBERGER (AUT) defeated Erik CREPALDI (ITA) (11) 4-6 6-4 6-3
Clinton THOMSON (AUS) (5) defeated Joel STADELMANN (SUI) 6-1 6-2
Yannick FATTEBERT (SUI) defeated Andreas SCHMID (SUI) 6-4 6-4
Jessy KALAMBAY (SUI) defeated Vullnet TASHI (SUI) 6-4 6-4
Julien DUBAIL (BEL) (12) defeated David ZOGG (SUI) 6-2 6-1
Adrian SIKORA (SVK) (6) defeated Luca MARGAROLI (SUI) 6-3 6-1
Gerald KAMITZ (AUT) defeated Romain MONNEY (SUI) 6-3 6-1
Jannis LINIGER (SUI) defeated Danilo CASANOVA (SUI) 6-3 6-4
Alessandro ACCARDO (ITA) (9) defeated Jerome BENOIT (SUI) 6-2 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (7) defeated Ruben HAUG (GER) 6-1 6-3
Marko SABOLCKI (SLO) defeated Claude BENZ (SUI) 1-6 6-4 6-3
Sebastian BAETTGER (GER) defeated Joss ESPASANDIN (SUI) 7-5 7-5
Baptiste BAYET (FRA) (13) defeated Radim URBANEK (CZE) 7-6(6) 7-5
Peter TOREBKO (GER) (8) defeated Matthias KOLBE (GER) 6-4 6-7(6) 6-4
Marton FUCSOVICS (HUN) defeated Robert ILIEV (SUI) 6-3 6-2
Jan SATRAL (CZE) defeated George VON MASSOW (GER) 6-3 6-3
Patrick EICHENBERGER (SUI) (10) defeated Marco SCHNIDER (SUI) 6-1 6-0

2nd Round

Raphael HEMMELER (SUI) defeated Pirmin HAENLE (GER) (1) 6-4 2-6 7-6(5)
Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Ivan VUKOVIC (CRO) (14) 6-4 7-5
Yannick THOMET (SUI) defeated Mohammed FETOV (SUI) 6-3 2-6 6-1
Franjo RASPUDIC (BIH) defeated Roman VALENT (SUI) 7-6(6) 6-1
Luca ROSHARDT (SUI) defeated Enrico IANNUZZI (ITA) (3) 7-6(6) 6-0
Denis BEJTULAHI (SRB) (16) defeated Henri LAAKSONEN (FIN) 7-6(4) 6-7(4) 7-6(3)
Frank WINTERMANTEL (GER) (4) defeated Sandro SALVI (SUI) 6-4 4-6 6-4
Bertram STEINBERGER (AUT) defeated Sami REINWEIN (GER) 6-3 7-6(3)
Clinton THOMSON (AUS) (5) defeated Yannick FATTEBERT (SUI) 6-4 6-1
Julien DUBAIL (BEL) (12) defeated Jessy KALAMBAY (SUI) 6-4 6-2
Gerald KAMITZ (AUT) defeated Adrian SIKORA (SVK) (6) 6-4 6-4
Alessandro ACCARDO (ITA) (9) defeated Jannis LINIGER (SUI) 7-6(6) 4-6 7-6(4)
Adrien BOSSEL (SUI) (7) defeated Marko SABOLCKI (SLO) 6-7(5) 6-3 6-2
Baptiste BAYET (FRA) (13) defeated Sebastian BAETTGER (GER) 6-3 6-1
Peter TOREBKO (GER) (8) defeated Marton FUCSOVICS (HUN) 6-2 6-4
Patrick EICHENBERGER (SUI) (10) defeated Jan SATRAL (CZE) 6-1 6-2

3rd Round

Nikolai FIDIRKO (BLR) defeated Raphael HEMMELER (SUI) 7-6(5) 6-2
Franjo RASPUDIC (BIH) defeated Yannick THOMET (SUI) 6-4 0-6 6-2
Luca ROSHARDT (SUI) defeated Denis BEJTULAHI (SRB) (16) 6-2 4-6 7-6(4)
Frank WINTERMANTEL (GER) (4) defeated Bertram STEINBERGER (AUT) 7-5 6-0
Clinton THOMSON (AUS) (5) defeated Julien DUBAIL (BEL) (12) 6-2 6-3
Gerald KAMITZ (AUT) defeated Alessandro ACCARDO (ITA) (9) 6-2 6-2
Adrien BOSSEL (SUI) (7) defeated Baptiste BAYET (FRA) (13) 6-0 6-3
Peter TOREBKO (GER) (8) defeated Patrick EICHENBERGER (SUI) (10) 6-4 5-7 6-4
__________________
Zirconek is offline View My Blog!   Reply With Quote