MensTennisForums.com - View Single Post - Germany #1 Week 1 Satellite

View Single Post

Old 10-07-2004, 08:52 PM   #1
country flag SuperRevelation
Registered User
 
SuperRevelation's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Location: USA
Age: 26
Posts: 3,656
SuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond reputeSuperRevelation has a reputation beyond repute
Default Germany #1 Week 1 Satellite

Germany-Leg 1 qualifying
October 4-10, 2004

Singles
Seeds:
1. Philipp Petzschner
2. Goran Dragicevic
3. Alexander Satschko
4. Nikola Martinovic
5. ???
6. Christopher Kas
7. Bas van der Valk
8. Daniel Dolbea
9. Steve Meyer
10. Julian Reister
11. Karol Galik
12. Jacob Melskens
13. Ivan Vukovic
14. Matthias Bachinger
15. Sander Groen
16. Ernests Gulbis

First Round
(1)Philipp Petzschner (GER) bye
Christopher Aumuller (GER) d. Dominic Metzger (GER) 4-6 6-3 7-5
Gwen Arne Corches (GER) d. Tobias Scheil (GER) 6-3 7-6(6)
(16)Ernests Gulbis (LAT) bye
(2)Goran Dragicevic (USA) bye
Enrico Iannuzzi (ITA) d. Dariusz Kuligowski (GER) 7-6(1) 6-1
Daniel Muller (GER) d. Tom Dennhardt (GER) 7-6(2) 6-2
(12)Jacob Melskens (DEN) bye
(3)Alexander Satschko (GER) bye
Andreas Eichenberger (SUI) d. Dmitri Lomakin (RUS) 6-3 6-4
Daniel Stohr (GER) d. Andre Wiesler (GER) 4-6 6-4 6-2
(10)Julian Reister (GER) bye
(4)Nikola Martinovic (CRO) bye
Kevin Abele (GER) d. Daniel Hoppner (GER) 6-7(5) 6-4 6-4
Tim Johanssen (GER) d. Florian Kunth (GER) 6-3 3-6 6-4
(11)Karol Galik (SVK) bye
Peter Steinberger (GER) bye
Thomas Schreyer (GER) d. Peter Masek (CZE) 6-4 6-3
Clinton Thomson (AUS) d. Daniel Bohner (GER) 6-3 3-6 6-4
(9)Steve Meyer (FRA) bye
(6)Christopher Kas (GER) bye
David Klier (GER) d. Mauro Commisso (ITA) 7-6(6) 7-6(7)
Roman Herold (GER) d. Stefan Seifert (GER) 6-4 6-4
(15)Sander Groen (NED) bye
(7)Bas van der Valk (NED) bye
Aljoscha Thron (GER) d. Christoph Radecke (GER) 6-3 6-4
Joscha Beutel (GER) d. Tore Deleuran-Skjold (DEN) 6-4 6-2
(14)Matthias Bachinger (GER) bye
(8)Daniel Dolbea (GER) bye
Jean Zietsman (GER) d. Alessio Genovese (ITA) 6-2 6-4
Denis Peschek (GER) d. Tom Atkinson (GBR) 6-3 3-6 6-3
(13)Ivan Vukovic (CRO) bye

Second Round
(1)Philipp Petzschner (GER) d. Christopher Aumuller (GER) 6-3 6-1
(16)Ernests Gulbis (LAT) d. Gwen Arne Corches (GER) 6-4 6-7(8) 6-2
(2)Goran Dragicevic (USA) d. Enrico Iannuzzi (ITA) 6-4 6-4
Daniel Muller (GER) d. (12)Jacob Melskens (DEN) 6-4 7-6(3)
(3)Alexander Satschko (GER) d. Andreas Eichenberger (SUI) 7-5 6-4
(10)Julian Reister (GER) d. Daniel Stohr (GER) 6-7(2) 6-4 6-3
(4)Nikola Martinovic (CRO) d. Kevin Abele (GER) 6-3 6-3
Tim Johanssen (GER) d. (11)Karol Galik (SVK) 6-2 2-0 ret.
Peter Steinberger (GER) d. Thomas Schreyer (GER) 7-5 6-2
(9)Steve Meyer (FRA) d. Clinton Thomson (AUS) 6-4 6-4
(6)Christopher Kas (GER) d. David Klier (GER) 6-1 6-4
(15)Sander Groen (NED) d. Roman Herold (GER) 3-6 6-3 6-4
Aljoscha Thron (GER) d. (7)Bas van der Valk (NED) 6-7(4) 7-6(4) 3-0 ret.
(14)Matthias Bachinger (GER) d. Joscha Beutel (GER) 6-3 6-3
(8)Daniel Dolbea (GER) d. Jean Zietsman (GER) 2-6 6-2 6-4
(13)Ivan Vukovic (CRO) d. Denis Peschek (GER) 6-4 6-2

Qualifying Round
(1)Philipp Petzschner (GER) d. (16)Ernests Gulbis (LAT) 6-4 6-3
Daniel Muller (GER) d. (2)Goran Dragicevic (USA) 6-7(8) 6-2 7-6(5)
(3)Alexander Satschko (GER) d. (10)Julian Reister (GER) 7-6(5) 6-4
(4)Nikola Martinovic (CRO) d. Tim Johanssen (GER) 7-6(5) 4-6 7-6(6)
(9)Steve Meyer (FRA) d. Peter Steinberger (GER) 6-4 7-6(1)
(6)Christopher Kas (GER) d. (15)Sander Groen (NED) 5-7 6-3 6-2
Aljoscha Thron (GER) d. (14)Matthias Bachinger (GER) 6-4 4-6 6-3
(8)Daniel Dolbea (GER) d. (13)Ivan Vukovic (CRO) 6-4 6-7(4) 7-5


Doubles
Seeds:
1. Tore Deleuran-Skjold/Jacob Melskens
2. Alessio Genovese/Mikhail Vassiliev

First Round
(1)Tore Deleuran-Skjold/Jacob Melskens (DEN) bye
(2)Alessio Genovese/Mikhail Vassiliev (ITA/RUS) d. Chrisopher Aumuller/? Preissinger (GER) 7-6(2) 6-1

Qualifying Round
(1)Tore Deleuran-Skjold/Jacob Melskens (DEN) d. (2)Alessio Genovese/Mikhail Vassiliev (ITA/RUS) 6-4 6-1
__________________
Fernando Gonzalez Nicolas Massu Gael Monfils Marcos Baghdadis

SuperRevelation is offline View My Blog!   Reply With Quote