MensTennisForums.com - View Single Post - Tennis Tipping #2 Chennai - Congrats to Albop and manu86/Hotzenplotz!

View Single Post

Old 12-19-2008, 06:54 PM   #6
country flag Boarder35m
Registered User
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 18,116
Boarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond reputeBoarder35m has a reputation beyond repute
Default Re: Tennis Tipping #2 Chennai

Schedule of Play

Code:
TT SCHEDULE

SINGLES:

Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final

DOUBLES:

Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final
Sunday

Marin Cilic (CRO) vs Somdev Devvarman (IND) SR 1 PTS

Matchs starts at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matchs counts for the second day of a 2-day Final in singles and doubles.

Good luck

Saturday

Marcel Granollers (ESP) vs Marin Cilic (CRO) SR 2
Somdev Devvarman (IND) vs Rainer Schuettler (GER) SR 3


Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the first day of a 2-day Final in singles and doubles.

Good luck

Friday

Marin Cilic (CRO) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 1 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Bjorn Phau (GER) SR 2
Somdev Devvarman (IND) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 3
Lukas Dlouhy (CZE) vs Marcel Granollers (ESP) SR 4


Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the Semifinal in singles and doubles.

Good luck

Thursday

Bjorn Phau (GER) vs Flavio Cipolla (ITA) SR 1 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Simon Greul (GER) SR 2
Ivo Minar (CZE) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 3
Carlos Moya (ESP) vs Somdev Devvarman (IND) SR 4



Matches start at 1.00pm local time, that is 8.30 am CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the second day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.

Good luck

Wednesday

Andreas Beck (GER) vs Marcel Granollers (ESP) SR 5
Marin Cilic (CRO) vs Denis Istomin (UZB) SR 6
Dudi Sela (ISR) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 7
Nikolay Davydenko (RUS) vs Lukas Dlouhy SR 8


Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the first day of a 2-day Quarterfinal in singles and doubles.
(SR 1-4 and PTS to come in Thursday OOP)

Good luck

Tuesday

Roko Karanusic (CRO) vs Andreas Beck (GER) SR 1 PTS
Wayne Odesnik (USA) vs Ivo Minar (CZE) SR 2 (PTS for doubles)
Somdev Devvarman (IND) vs Kevin Kim (USA) SR 3 (PTS for doubles)
Flavio Cipolla (ITA) vs Stanislas Wawrinka (SUI) SR 4 (PTS for doubles)
Pablo Andujar (ESP) vs Janko Tipsarevic (SRB) SR 5 (PTS for doubles)
Carlos Moya (ESP) vs Danai Udomchoke (THA) SR 6 (PTS for doubles)
Denis Istomin (UZB) vs Rohan Bopanna (IND) SR 7 (PTS for doubles)
Nikolay Davydenko (RUS) vs Daniel Koellerer (AUT) SR 8 (PTS for doubles)
Rajeev Ram (USA) vs Ivo Karlovic (CRO) SR 9 (PTS for doubles)


Matches start at 5.00 pm local time, that is 12.30pm CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the second round in singles and for the second day of 2-day first round in doubles.
(The SR matches from monday will be counted as SR 10-16)

Good luck

Monday

Bjorn Phau (GER) vs Santiago Ventura (ESP) SR 1 PTS
Ruben Ramirez Hidalgo (ESP) vs Dudi Sela (ISR) SR 2 PTS
Daniel Gimeno-Traver (ESP) vs Simon Greul (GER) SR 3 PTS
Lukas Dlouhy (CZE) vs Go Soeda (JPN) SR 4 PTS
Hyung-Taik Lee (KOR) vs Marcel Granollers (ESP) SR 5 PTS
Marin Cilic (CRO) vs Alberto Martin (ESP) SR 6 PTS
Rainer Schuettler (GER) vs Prakash Amritraj (IND) SR 7 PTS

Rajeev Ram (USA) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 8 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Alex Satschko (GER) SR 9 PTS
Danai Udomchoke (THA) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 10 PTS
Michael Berrer (GER) vs Rohan Bopanna (IND) SR 11 PTS



Matches start at 2.00 pm local time, that is 9.30am CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Alll matches count for the first round in singles and the first 7 matches (SR 1 PTS to SR 7 PTS) count for the first day of 2-day first round in doubles.

Good luck


Qualy Sunday

Danai Udomchoke (THA) vs Louk Sorensen (IRL) SR 1 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Yuichi Sugita (JPN) SR 2
Rajeev Ram (USA) vs Oliver Marach (AUT) SR 3
Rohan Gajjar (IND) vs Alex Satschko (GER) SR 4
Sanam Singh (IND) vs Rohan Bopanna (IND) SR 5
Michael Berrer (GER) vs Ranjeet Virali Murugesan (IND) SR 6
Srirambalaji Narayanaswamy (IND) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 7
Vignesh Perananallur Chandra Sekar (IND) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 8



Matches start at 11.00 am local time, that is 6.30am CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the final round of qualification in singles and doubles.

Good luck

Qualy Saturday

Purav Raja (IND) vs Vignesh Perananallur Chandra Sekar (IND) SR 1 PTS
Rohan Bopanna (IND) vs Michel Koning (NED) SR 2 PTS
Pavol Cervenak (SVK) vs Yuichi Sugita (JPN) SR 3 PTS
Lovro Zovko (CRO) vs Alex Satschko (GER) SR 4 PTS
Sanam Singh (IND) vs Yuki Bhambri (IND) SR 5 PTS
Ronak Manuja (IND) vs Srirambalaji Narayanaswamy (IND) SR 6 PTS
Rajeev Ram (USA) vs Tatsuma Ito (JPN) SR 7 PTS
Ashutosh Singh (IND) vs Oliver Marach (AUT) SR 8 PTS
Rohan Gajjar (IND) vs Abhijeet Tiwari (IND) SR 9 PTS
Vikram Reddy B(IND) vs Ranjeet Virali Murugesan (IND) SR 10 PTS
Naveen Sai (IND) vs Kyu Tae Im (KOR) SR 11 PTS
Sunil Kumar Sipaeya (IND) vs Alexandre Kudryavtsev (RUS) SR 12 PTS
Flavio Cipolla (ITA) vs Navdeep Singh (IND) SR 13 PTS
Michael Berrer (GER) vs Rohan Gide (IND) SR 14 PTS
Danai Udomchoke (THA) vs Vijay Sundar Prashantesh (IND) SR 15 PTS
Vinod Sridhar (IND) vs Louk Sorensen (IRL) SR 16 PTS


Matches start at 10.00 am local time, that is 5.30am CET.
Please send your picks to Boarder35m.
Matches count for the first round of qualification in singles and doubles.

Good luck
Code:
EXPLANATION:


Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Last edited by Boarder35m : 01-10-2009 at 03:16 PM.
Boarder35m is offline View My Blog!   Reply With Quote