MensTennisForums.com - View Single Post - News and Articles about Janko

View Single Post

Old 07-20-2008, 10:25 AM   #165
country flag Chupakabra
Registered User

Chupakabra's Avatar

Chupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond reputeChupakabra has a reputation beyond repute
Default Re: News and Articles about Janko

Quote:
Originally Posted by Liesel View Post
Can someone please translate this??

http://www.blic.co.yu/zabava.php?id=28274

LJUBAV JANKA TIPSAREVIĆA I BILJANE ŠEŠEVIĆ
Kako me zavela Novosađanka...
Autor: M. Č. | 27.01.2008 - 00:39

Jedan od naših najboljih tenisera Janko Tipsarević, momak koji je dugo bio san mnogih devojaka, pronašao je svoju mirnu luku pored nekadašnje voditeljke novosadske televizije „Delta“ Biljane Šešević, s kojom je već dve godine u vezi. Nakon fenomenalne igre na Australijen openu i nesrećnog poraza od velikog Rodžera Federera, Janko se trenutno odmara na Kopaoniku, dok je Biljana u Londonu na Sajmu nautike. Mladi par uskoro će se naći u Barseloni kako bi proveo nekoliko dana zajedno pre no što Janko otputuje na neki veliki turnir.

Svoju lepšu polovinu Janko je upoznao tokom jednog teniskog meča. Tada mu se ova lepa Novosađanka dopala, ali nije se zaljubio u nju.
- Ne, nisam se zaljubio na prvi pogled, jer nisam taj tip muškarca. Kako je vreme prolazilo i kako smo se zbližavali, shvatio sam da su mi emocije prema njoj sve intenzivnije - ispričao je Janko u intervjuu koji je dao za magazin „Hello“, i naveo da mu je veoma smetalo što se zbog svojih veza stalno nalazio na meti tabloida.
- Imao sam nesreću da su me nekoliko puta fotografisali u društvu nekih pseudopopularnih devojaka i da je to bilo jako interesantno tabloidima. Bukvalno sam strepeo šta li će objaviti i kakvu priču će napisati, ali i to se završilo - rekao je Tipsarević.
Zbog obaveza, Janko i Biljana se ponekad ne vide i po mesec dana. Razdvojenost ih je samo zbližila.
- Imamo potpuno poverenje jedno u drugo - ispričao je Janko, i nastavio - Biljana je veoma zaposlena i radi veoma odgovoran posao kao diler „Sun seeker“ jahti za Srbiju, tako da ne može sve svoje vreme da posveti meni i mojim potrebama. Meni to zaista ne smeta jer ne spadam u grupu neosvešćenih i primitivnih ljudi. Uostalom, zaljubio sam se u nju baš zbog toga što je nezavisna i odgovorna devojka s karijerom, perspektivom i ambicijama.
Janko kaže da zna da je ona stopostotno uz njega i da će ga podržati u svakoj odluci.
- Priroda njenog posla je takva da i ona često putuje u inostranstvo, tako da ponekad uskladimo rute i provedemo po nekoliko dana zajedno. Stabilna emotivna situacija mi mnogo znači i motiviše me, a Biljana je neko ko me suštinski poznaje i pozitivno utiče na mene.
Kada nije na teniskim terenima, Janko svaki slobodan trenutak koristi da provede sa svojom devojkom. Prošle godine bili su na Maldivima.
- Želeli smo neko toplo i osamljeno ostrvo. Maldivi su stvoreni za zaljubljene parove. Isključili smo telefone i po ceo dan provodili na savršeno belom pesku.
U mestu u kom smo odseli nije bilo ničega osim jednog restorana, tako da su mogli da se posvete isključivo jedno drugom. Inače, od deset dana koliko su boravili tamo, sedam su bili bez garderobe jer se prtljag zagubio u putu.
- Kupili smo samo najosnovnije i kad su nam koferi napokon stigli, zaključili smo da smo ih uzalud i pakovali. Tamo ti osim lanenih pantalona i košulje apsolutno ništa nije potrebno - ispričao je Janko magazinu „Heloo“.
Janko i Biljana su prošle godine posetili i Barselonu.
- Ispostavilo se da smo napravili pogrešan izbor, jer umesto da se odmorimo i posvetimo vreme jedno drugom, mi smo s mapama grada u rukama obilazili znamenitosti. Više smo se umorili nego odmorili - rekao je Tipsarević, koji će veći deo ove godine zbog treninga provesti u Barseloni.
- Za razliku od naše, u drugim državama, na Zapadu posebno, teniski savezi finansiraju svoje talentovane tenisere. U Srbiji to nije slučaj, mada je reč o jednom od najskupljih sportova. Nadam se, pre svega zbog mladih talenata, da će se situacija popraviti, jer mnogi nemaju uslova da sami plaćaju ogromne troškove treninga - izjavio je Janko koji se trenutno odmara na Kopaoniku.

Thank you
I am going to do a translation for you having enough time and free will to do so...I also have to say that those articles are a bit of tabloid-like articles from the newspapers that i really don't pay too much attention to...That's just an opinion of mine.But,no matter what it is like,i am going to put the translation here right now.And,here it is:

Quote:
Love between Janko Tipsarević and Biljana Šeševic
How I’ve been seduced by a girl from Novi Sad
Author: M.Č. 01/27/2008

One of our best tennis players Janko Tipsarević, a guy who is a dream of many girls, has found his peaceful harbour beside one-time Novi Sad (a city in Serbia, capital of northern province Vojvodina) television “Delta” commentator Biljana Šešević with whom he has been in a relationship for 5 years. After his phenomenal play at the Aussie Open and misfortunate defeat from great Roger Federer, Janko is currently resting at the Kopaonik mountain resort while Biljana is in London at the aeronautics faire. Young couple will soon meet in Barcelona in order to spend a few days together before Janko goes to some big tournament.

Janko met his prettier part during one tennis match. At the time he liked this girl from Novi Sad, but didn’t fall in love with her.
-No, I didn’t fall in love at first sight, because I am not that type of man. The more time passed and the more we got closer to each other, the more I realized that my emotions towards her were becoming more intense-Janko said in an interview he gave for “Hello” magazine and stated that he found it very upsetting to have been the target of tabloid newspapers all the time because of his relationships.

I was a bit unlucky for I was photographed accompanied by some pseudopopular girls and it was very interesting to the tabloids. I literally trembled over what they would publish and what kind of story they would write, but it came to an end-said Tipsarevic.
Janko and Biljana don’t see each other for several months sometimes, due to their obligations. Separation has only made them get closer to each other.

-We fully trust each other-said Janko and continued-Biljana is very busy and works on a very responsible job as a dealer of the ”Sun Seeker” yachts for Serbia and she can’t dedicate all her time to me and my needs because of that. I really don’t find that to be bothering cause I don’t belong to the group of people who are unaware and primitive. However,I fell in love with her exactly because of the fact that she was independent and responsible girl with a career, perspectiveness and ambition.
Janko says that she is 100% with him and will support him in any decision he makes.
It just happens that the nature of her job is going frequently abroad as well as I do so that we are able to coordinate our routes and eventually spend a few days together. Stable emotional situation means a lot to me and it motivates me and Biljana is someone who essentially knows me and has a positive impact upon me. Janko uses all the spare time of his to spend some time with his girfriend when he is out of the tennis courts. They were in Maldives last year.
-We wanted some warm and isolated island. Maldives are made for the couples in love. We turned our phones off and used to spend all day long on a perfectly white sand.
There was nothing but a restaurant in the place where they were and they could exclusively dedicate themselves to each other. Besides, they were without their wardrobe for seven days out of ten days, for it was the time they spent there, because their luggage was lost somewhere on the trip.
-We bought only the most necessary things and, when our suitcases finally arrived, we found out that we were packing them in vain. You don’t really need absolutely anything there apart from the linen pants and shirt-Janko told “Hello” magazine.
Janko and Biljana even visited Barcelona last year.
-It just turned out that we made a wrong choice there because we were roaming the city with maps lingering by famous places instead of having a full rest being devoted to each other.We just got more tired than we got rested-said Tipsarevic who will spend most of the time this year in Barcelona because of the training sessions.
-Unlike our country does, tennis organizations finance their talented tennis players in other countries, especially in the West. It is not the case in Serbia, though we are talking about one of the most expensive sports. I hope, especially for the sake of younger talented players, that the situation is going to get better because many of them have no conditions to pay enormous costs of their trainings-said Janko who is resting on the mountain Kopaonik at the moment.
Chupakabra is offline View My Blog!   Reply With Quote