MensTennisForums.com - View Single Post - junior circuit finals by year

View Single Post

Old 03-06-2014, 07:03 PM   #5
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

2009

Grade A
Australian Open Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GER)
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [3] d. Tennys SANDGREN (USA) [10]
Trofeo Bonfiglio : Facundo ARGUELLO (ARG) d. Federico GAIO (ITA)
Roland Garros Junior : Daniel BERTA (SWE) d. Gianni MINA (FRA) [11]
Junior Wimbledon : Andrey KUZNETSOV (RUS) d. Jordan COX (USA)
US Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [3] d. Chase BUCHANAN (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Jason KUBLER (AUS) [11] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [8]
Orange Bowl : Gianni MINA (FRA) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL) [8]
Casablanca Junior Cup : Denis KUDLA (USA) [2] d. Juan Sebastian GOMEZ (COL)

Grade 1
Coffee Bowl : David SOUTO (VEN) [7] d. Denis KUDLA (USA) [1]
Loy Yang Power Traralgon : Julien OBRY (FRA) [7] d. Federico GAIO (ITA)
Copa Gatorade : David SOUTO (VEN) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [5]
Optus Nottinghill : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [4] d. Justin ELEVELD (NED)
Czech Junior Indoor : Sandro EHRAT (SUI) [8] d. Dominik WIRLEND (AUT) [1]
Barranquilla ITF : Andrea COLLARINI (ARG) d. Yannik REUTER (BEL) [4]
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) [1] d. Filip HORANSKY (SVK) [8]
ITF/LTAT Junior : Liang-Chi HUANG (TPE) [2] d. John MORRISSEY (IRL)
Banana Bowl : Yannik REUTER (BEL) [6] d. Gianni MINA (FRA)
Sarawak Chief Minister's Cup : Laurent-Olivier DAXHELET (BEL) d. Dominik SCHULZ (GER) [3]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Daniel BERTA (SWE) [6] d. Riki MCLACHLAN (NZL) [5]
Japan Open Junior : Cheng-Peng HSIEH (TPE) [3] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [1]
USTA Spring : Mitchell FRANK (USA) [9] d. Evan KING (USA) [4]
Beaulieu sur Mer : Gianni MINA (FRA) [10] d. Arthur DE GREEF (BEL) [5]
Citta' Di Santa Croce : Tiago FERNANDES (BRA) [13] d. Sebastian LAVIE (NZL)
Astrid Bowl : Agustin VELOTTI (ARG) [8] d. Kevin KONFEDERAK (ARG) [15]
Offenbach/Main : Kevin KRAWIETZ (GER) [12] d. Richard BECKER (GER) [10]
Mediterranee Avenir : Micke KONTINEN (FIN) d. Pavel KRAINIK (CAN)
AEGON Junior - Roehampton : Devin BRITTON (USA) d. Facundo ARGUELLO (ARG) [10]
German Juniors : Kevin KRAWIETZ (GER) [2] d. Richard BECKER (GER) [3]
ITF Junior Open : Henri LAAKSONEN (FIN) [3] d. Mick LESCURE (FRA)
Canadian Open Junior : Julien OBRY (FRA) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [2]
Kentucky Junior : Duilio BERETTA (PER) [4] d. Nikala SCHOLTZ (RSA) [6]
Perin Memorial : Victor BALUDA (RUS) d. Damir DZUMHUR (BIH) [3]
Yucatan Cup : Mitchell FRANK (USA) [3] d. Darian KING (BAR) [10]
Eddie Herr : Denis KUDLA (USA) [4] d. Marton FUCSOVICS (HUN) [3]

Grade B1
Asian Closed Junior : Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [2] d. Sudanwa SITARAM (IND) [6]
Easter Bowl - US Closed : Evan KING (USA) [4] d. Tennys SANDGREN (USA) [2]
European Junior : Steven DIEZ (CAN) [5] d. Marton FUCSOVICS (HUN)
Pan American Closed ITF : Sekou BANGOURA (USA) [9] d. Mitchell FRANK (USA) [3]
Asian/Oceania Closed : Jason KUBLER (AUS) [3] d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4]



.........................................
2008

Grade A
Australian Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [5] d. Tsung-Hua YANG (TPE) [10]
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [10] d. Marcelo AREVALO (ESA) [1]
Trofeo Bonfiglio : Guido PELLA (ARG) d. David GOFFIN (BEL)
Roland Garros Junior : Tsung-Hua YANG (TPE) d. Jerzy JANOWICZ (POL) [12]
Junior Wimbledon : Grigor DIMITROV (BUL) [9] d. Henri KONTINEN (FIN)
US Open Junior : Grigor DIMITROV (BUL) [3] d. Devin BRITTON (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Hiroki MORIYA (JPN) [2]
Orange Bowl : Yuki BHAMBRI (IND) [2] d. Jarmere JENKINS (USA)
Casablanca Junior Cup : Julen URIGUEN (GUA) [3] d. Agustin VELOTTI (ARG)

Grade 1
Traralgon ITF : Jared EASTON (AUS) [3] d. Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) [4]
Copa Gatorade : Alexandre FOLIE (BEL) [4] d. Giacomo MICCINI (ITA) [1]
Nottinghill ITF : Bernard TOMIC (AUS) [4] d. Bradley KLAHN (USA)
Barranquilla Junior : Juan-Carlos SPIR (COL) [12] d. Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [9]
Czech Junior Indoor : Daniel SMETHURST (GBR) d. Stanislav VOVK (RUS)
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) d. Gilad BEN ZVI (ISR) [10]
ITF/LTAT Junior : Alexander LOBKOV (RUS) d. Henri KONTINEN (FIN) [13]
Banana Bowl : Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [2] d. Filip KRAJINOVIC (SRB)
Sarawak Chief Minister's Cup : Christopher RUNGKAT (INA) [6] d. Yuki BHAMBRI (IND) [1]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Soong-Jae CHO (KOR) [4] d. Borut PUC (SLO) [2]
Japan Open Junior : Ze ZHANG (CHN) [9] d. Yusuke WATANUKI (JPN)
USTA Spring : Bradley KLAHN (USA) [2] d. Jarmere JENKINS (USA) [5]
Perin Memorial : Mirza BASIC (BIH) [7] d. Marin DRAGANJA (CRO) [5]
Beaulieu sur Mer : Cedrik-Marcel STEBE (GER) d. Alexandre FOLIE (BEL) [2]
Citta' Di Santa Croce : Henrique CUNHA (BRA) [7] d. Cedrik-Marcel STEBE (GER) [4]
Astrid Bowl : Filip KRAJINOVIC (SRB) d. Chase BUCHANAN (USA) [12]
Offenbach/Main : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] d. Richard BECKER (GER)
Mediterranee Avenir : Miguel ALMEIDA (POR) d. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) [3]
ITF Juniors - Roehampton : Guillaume RUFIN (FRA) d. Daniel SMETHURST (GBR)
German Junior Open : Andrey KUZNETSOV (RUS) [4] d. Adrien PUGET (FRA) [9]
Junior Open der Stadt Wels : David GOFFIN (BEL) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL)
Canadian Open Junior : Marcus WILLIS (GBR) [7] d. Mirza BASIC (BIH) [9]
Kentucky Junior Derby : Mirza BASIC (BIH) [3] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [11]
Yucatan World Cup : Guillaume RUFIN (FRA) [1] d. Kevin KRAWIETZ (GER)
Eddie Herr Junior : Alexander DOMIJAN (USA) [14] d. Julen URIGUEN (GUA)

Grade B1
Asian Closed Junior : Peerakit SIRIBUTWONG (THA) [3] d. Hiroki MORIYA (JPN) [4]
Easter Bowl - US Closed : Chase BUCHANAN (USA) [4] d. Alex LLOMPART (PUR) [13]
European Junior : Guillaume RUFIN (FRA) [3] d. Henri KONTINEN (FIN) [1]
Pan American Closed ITF : Alexander DOMIJAN (USA) [12] d. Ryan LIPMAN (USA) [4]
Asian/Oceania Closed : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote