MensTennisForums.com - View Single Post - junior circuit finals by year

View Single Post

Old 03-04-2014, 05:52 PM   #2
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default Re: junior circuit finals by year

The same for 2012

Grade A
Australian Open Junior: Luke SAVILLE (AUS) [1] d. Filip PELIWO (CAN)
Copa Gerdau: Mathias BOURGUE (FRA) [11] d. Kimmer COPPEJANS (BEL) [8]
Trofeo Bonfiglio: Gianluigi QUINZI (ITA) [3] d. Temur ISMAILOV (UZB)
Roland Garros Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [6] d. Filip PELIWO (CAN) [5]
Junior Wimbledon: Filip PELIWO (CAN) [4] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
US Open Junior: Filip PELIWO (CAN) [2] d. Liam BROADY (GBR) [13]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Tennis Championships: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Kaichi UCHIDA (JPN) [2]
Orange Bowl: Laslo DJERE (SRB) [10] d. Elias YMER (SWE) [12]
Abierto Juvenil Mexicano: Nikola MILOJEVIC (SRB) [2] d. Naoki NAKAGAWA (JPN) [12]

Grade 1
Copa Del Cafe: Noah RUBIN (USA) d. Connor FARREN (USA) [5]
Copa Gatorade: Filip BERGEVI (SWE) [7] d. Christian GARIN (CHI) [12]
Loy Yang Traralgon: Filip PELIWO (CAN) [16] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
Czech Junior Indoor: Maximilian MARTERER (GER) [6] d. Jakub ORAVEC (SVK)
Copa Barranquilla: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [7]
Chang - Thailand Junior: Max DE VROOME (NED) [6] d. Pedja KRSTIN (SRB) [2]
Asuncion Bowl: Gianluigi QUINZI (ITA) [2] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [5]
Banana Bowl: Spencer PAPA (USA) d. Pietro LICCIARDI (ITA)
Sarawak Chief Minister's Cup: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jae Hwan KIM (KOR) [9]
Perin Memorial: Daniel MASUR (GER) [2] d. Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [9]
Mitsubishi-Lancer Junior: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jordan THOMPSON (AUS) [11]
International Spring Championship: Mitchell KRUEGER (USA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [12]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Citta Di Santa Croce: Laurent LOKOLI (FRA) [14] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [16]
Astrid Bowl: Julien CAGNINA (BEL) [4] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Offenbach: Hyeon CHUNG (KOR) [7] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
AEGON Junior International Roehampton: Kimmer COPPEJANS (BEL) [2] d. Laurent LOKOLI (FRA)
Mediterranee Avenir: Clement GEENS (BEL) [5] d. Franko MIOCIC (CRO) [1]
German Juniors: Maximilian MARTERER (GER) [4] d. Karen KHACHANOV (RUS)
ITF Junior Open Linz: Kevin KACZYNSKI (GER) [4] d. Herkko POLLANEN (FIN) [1]
Canadian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Liam BROADY (GBR) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [10] d. Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]
Eddie Herr: Christian GARIN (CHI) [8] d. Laslo DJERE (SRB) [6]
Copa Del Cafe: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Tommy MYLNIKOV (CAN)

Grade B1
Torneo Sudamericano: Gabriel FRIEDRICH (BRA) [5] d. Daniel SANTOS (PER) [1]
Easter Bowl: Mackenzie MCDONALD (USA) [3] d. Alexios HALEBIAN (USA) [4]
Asian Closed: Jae Hwan KIM (KOR) [2] d. Ku Keon KANG (KOR) [5]
European Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]
Pan American ITF: Noah RUBIN (USA) [1] d. Hugo DI FEO (CAN) [4]
Seogwipo Asian/Oceania Closed: Seong Chan HONG (KOR) [7] d. Young Seok KIM (KOR) [10]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote