MensTennisForums.com - View Single Post - junior circuit finals by year

View Single Post

Old 03-04-2014, 06:41 PM   #1
country flag Pete7
Registered User
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 27
Pete7 is on a distinguished road
Default junior circuit finals by year

I made a preview of junior boys tournaments finals (biggest tournaments) for last few years, so you can compare who made an impact in men´s tennis and who not.
Explanation: Grade A (highest category), Grade 1 and Grade B1 (lower categories)

2013

Grade A
Australian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Copa Gerdau: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [14]
Trofeo Bonfiglio: Alexander ZVEREV (GER) [16] d. Laslo DJERE (SRB) [3]
Roland Garros Junior: Christian GARIN (CHI) d. Alexander ZVEREV (GER) [4]
Junior Wimbledon: Gianluigi QUINZI (ITA) [6] d. Hyeon CHUNG (KOR)
US Open Junior : Borna CORIC (CRO) [4] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Championships: Michael MMOH (USA) [2] d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [14]
Orange Bowl: Francis TIAFOE (USA) [13] d. Stefan KOZLOV (USA) [4]

Grade 1
Copa Gatorade: Jorge Brian PANTA (PER) [2] d. Luca CORINTELI (USA) [4]
AGL Loy Yang Traralgon: Nick KYRGIOS (AUS) [2] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]
Copa Barranquilla: Diego PEDRAZA (COL) [14] d. Marcelo ZORMANN (BRA)
Czech Junior Indoor: Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Pavel STAUBERT (CZE) [3]
Asuncion Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [10] d. Or RAM-HAREL (ISR)
Chang LTAT: Omar JASIKA (AUS) [10] d. Cameron NORRIE (NZL) [6]
Banana Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [12] d. Gianluigi QUINZI (ITA) [1]
Sarawak Chief Minister's Cup: Borna CORIC (CRO) [1] d. Ku Keon KANG (KOR) [14]
erin Memorial: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] vs Laslo DJERE (SRB) [2] (final not played)
Mitsubishi-Lancer Junior: Cameron NORRIE (NZL) [3] d. Luke BAMBRIDGE (GBR) [4]
USTA International Spring: Stefan KOZLOV (USA) [2] d. Henrik WIERSHOLM (USA)
Trofeo Juan Carlos Ferrerro: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Andrey RUBLEV (RUS) [12]
Mediterranee Avenir: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [6]
Citta Di Santa Croce: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Maxime JANVIER (FRA) [12]
Astrid Bowl: Pedro CACHIN (ARG) [12] d. Clement GEENS (BEL) [1]
Offenbach: Pedro CACHIN (ARG) [3] d. Jorge Brian PANTA (PER) [4]
AEGON Junior Roehampton: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Alexander ZVEREV (GER) [3]
German Juniors: Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Paul WOERNER (GER) [10]
ITF Junior Open Linz: Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Daniil MEDVEDEV (RUS) [2]
International Hard Court: Yoshihito NISHIOKA (JPN) [4] d. Stefan KOZLOV (USA) [3]
Canadian Open: Brayden SCHNUR (CAN) d. Nicolas JARRY (CHI) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [1] d. Francisco BAHAMONDE (ARG) [7]
Eddie Herr: Kamil MAJCHRZAK (POL) [9] d. Andrey RUBLEV (RUS) [11]

Grade B1
Sudamericano: Nicolas JARRY (CHI) [6] d. Joao MENEZES (BRA)
Easter Bowl Championship: Gage BRYMER (USA) d. Luca CORINTELI (USA) [3]
Asian Closed: Duck Hee LEE (KOR) [8] d. Ken ONISHI (JPN)
European Junior Championships: Karen KHACHANOV (RUS) [6] d. Quentin HALYS (FRA) [10]
Pan American ITF: Francis TIAFOE (USA) [3] d. Taylor Harry FRITZ (USA)
Seogwipo Asia Oceania: Yunseong CHUNG (KOR) d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [3]
Pete7 is offline View My Blog!   Reply With Quote