MensTennisForums.com - View Single Post - Argentina F4[29 April/Villa del Dique/Clay] Winner: Juan-Pablo Amado

View Single Post

Old 04-28-2013, 04:40 PM   #2
country flag Sombrerero loco
Registered User
 
Sombrerero loco's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Age: 25
Posts: 32,500
Sombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond reputeSombrerero loco has a reputation beyond repute
Default Re: Argentina F4[29 April/Villa del Dique/Clay]

QUALIFYING DRAW

Q-First Round
(1)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. Franco Viu (ARG) 6-3 6-2
Matias Zukas (ARG) d. Jose Angel Carrizo (ARG) 7-6(4) 7-5
Paulo Coronado (BRA) d. Mauricio Cassimiro (BRA) 6-0 6-1
Lautaro Pane (ARG) d. (14)Mateo Facundo Cressa (ARG) 6-4 6-1
Leandro Portmann (ARG) d. (2)Filipe Brandao (BRA) 6-1 7-5
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. (WC)Gustavo Vellbach (ARG) 3-6 6-3 6-2
Tomas Gerini (ARG) d. Juan Fernando Tovo (ARG) 7-5 6-0
(10)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Franco Feitt (ARG) 6-2 6-4
(3)Juan Pablo Paz (ARG) d. Luiz Sgarbi (BRA) 6-3 6-4
(WC)Enzo Do Porto (ARG) d. Marcos Vinicius Azevedo Silva (BRA) 6-2 6-3
(PR)Pedro Sakamoto (BRA) d. Ignacio Calderon (ARG) 6-1 6-1
Brian Orradre (ARG) d. (11)Francisco Arrechea (ARG) 1-6 7-6(3) 6-3
Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) d. (4)Fabricio Burdisso (ARG) 2-6 6-4 6-4
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Rodrigo Giudici (BRA) 6-4 6-3
Martin Rondina (ARG) d. Matias Rodolfo Buchhass (ARG) 7-6(5) 7-6(6)
(15)Juan Manuel Matute (ARG) d. Marcos Peres Bernardes (BRA) 6-4 6-4
(5)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Luciano Agustin Fisicaro (ARG) 6-2 7-5
Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) d. (WC)Juan Manuel Benitez Chavarriaga (COL) 6-3 7-5
Oscar Almada (ARG) d. Franco Emanuel Egea (ARG) 0-6 6-0 6-1
(16)Gaston Paz (ARG) d. (WC)Sebastian Tabbia (ARG) 6-2 2-1 ret.
(6)Franco Agamenone (ARG) d. (WC)Agustin Savarino (ARG) 6-3 5-7 6-2
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. Patricio Mercuri (ARG) 6-7(4) 6-0 6-1
Lucio Catania (ARG) d. Eugenio Gaston Gastien (ARG) 6-2 6-4
(12)Gonzalo Villanueva (ARG) d. Nicolas Alberto Arreche (ARG) 6-7(8) 7-6(4) 6-4
(7)Santiago Maccio (ARG) d. Julian Busch (ARG) 3-6 6-4 7-5
Manuel Barros (ARG) d. Agustin Moyano (ARG) 6-2 7-6(4)
Luciano Betella (ARG) d. Alex Erguanti (ARG) 7-5 6-4
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. (WC)Matias Callarami (ARG) 6-2 6-4
Kevin Prando (ARG) d. (8)Mariano Urli (ARG) 4-6 6-3 7-5
(WC)Rodrigo Saccani (ARG) d. Gaston Taborda (ARG) 6-2 3-6 6-2
(WC)Inaki Gimenez Pilutik (ARG) d. Matias Del Rio (ARG) 6-1 6-3
(13)Pedro Cachin (ARG) d. Juan Emilo Tea (ARG) 6-3 6-0

Q-Second Round
(1)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. Matias Zukas (ARG) 7-6(6) 6-2
Lautaro Pane (ARG) d. Paulo Coronado (BRA) 6-2 6-0
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. Leandro Portmann (ARG) 3-6 7-5 6-1
(10)Eduardo Agustin Torre (ARG) d. Tomas Gerini (ARG) 6-7(6) 6-1 6-2
(3)Juan Pablo Paz (ARG) d. (WC)Enzo Do Porto (ARG) 7-6(5) 6-0
(PR)Pedro Sakamoto (BRA) d. Brian Orradre (ARG) 3-6 6-3 6-4
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Nicolas-Andres Rodriguez (ARG) 6-4 6-3
Martin Rondina (ARG) d. (15)Juan Manuel Matute (ARG) 6-4 6-4
(5)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. Gonzalo Tomas Perez Bacigalupo (ARG) 3-6 6-1 6-0
(16)Gaston Paz (ARG) d. Oscar Almada (ARG) 6-3 6-1
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (6)Franco Agamenone (ARG) 6-3 4-6 6-2
(12)Gonzalo Villanueva (ARG) d. Lucio Catania (ARG) 4-6 6-4 6-3
(7)Santiago Maccio (ARG) d. Manuel Barros (ARG) 6-4 6-4
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. Luciano Betella (ARG) 6-4 6-2
Kevin Prando (ARG) d. (WC)Rodrigo Saccani (ARG) 6-2 6-1
(13)Pedro Cachin (ARG) d. (WC)Inaki Gimenez Pilutik (ARG) 6-4 6-4

Qualifying Round
(1)Tomas Lipovsek Puches (ARG) d. Lautaro Pane (ARG) 6-3 6-3
Nicolas Alejandro De Gregorio (ARG) d. (10)Eduardo Agustin Torre (ARG) 6-3 7-6(5)
Pedro Sakamoto (BRA) d. (3)Juan Pablo Paz (ARG) 3-6 7-6(1) 6-2
Esteban Adrian Contreras (ARG) d. Martin Rondina (ARG) 7-6(3) 6-0
(5)Sebastian Exequiel Pini (ARG) d. (16)Gaston Paz (ARG) 6-3 6-3
Juan Ignacio Ameal (ARG) d. (12)Gonzalo Villanueva (ARG) 3-6 6-4 7-6(5)
(9)Rodrigo Sanchez (PER) d. (7)Santiago Maccio (ARG) 6-1 6-0
Kevin Prando (ARG) d. (13)Pedro Cachin (ARG) 2-6 6-2 6-4
__________________
Henri KONTINEN

Jerzy Janowicz/Bernard the aTomic /Thanasi Kokkinakis/Kei Nishikori

John Millman / Javier Martí/Taro Daniel-Jules Marie-Josh Milton


Henkka Kontinen
-Nick Kyrgios-Henri Laaksonen- Attila Balazs- Pierre Hugues Herbert-Alex Bolt-Marcus Willis-Kristijan Mesaros-Berankis-Chris Rungkat-Piotr Gadomski-Kike Lopez-Perez
www.tennisalternative.com

Last edited by Sombrerero loco : 05-10-2013 at 02:24 PM.
Sombrerero loco is offline View My Blog!   Reply With Quote