MensTennisForums.com - View Single Post - Week 19 : Rome-2, Italy [Winner: Aljaz BEDENE]

View Single Post

Old 04-16-2013, 05:22 PM   #1
country flag SKozak
Registered User
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 6,691
SKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond reputeSKozak has a reputation beyond repute
Default Week 19 : Rome-2, Italy [Winner: Aljaz BEDENE]

Week 19 : Rome-2, Italy



Type: €30K+H
Surface: Outdoor Clay
Balls:
Site: TC Garden Roma, Via delle Capannelle 217, Roma, Italy; tel. 06 7222339, fax 06 7223134
Starting Date: May 06
2012 Champion: Jerzy Janowicz (Poland)
Tournament website:
http://www.tennisclubgarden.it/Open/Open.htm

Entry List:
Main Draw


Code:
Bolelli, Simone		ITA	75
Bedene, Aljaz		SLO	80
Montanes, Albert	ESP	83
Kavcic, Blaz		SLO	84
Delbonis, Federico	ARG	98
Pella, Guido		ARG	104
Bachinger, Matthias	GER	106
Volandri, Filippo	ITA	110
Darcis, Steve		BEL	111
Haider-Maurer, Andreas	AUT	112
Mannarino, Adrian	FRA	116
Ungur, Adrian		ROU	124
Viola, Matteo		ITA	126
Pospisil, Vasek		CAN	128
Millman, John		AUS	129
Rochus, Olivier		BEL	143
Phau, Bjorn		GER	144
Greul, Simon		GER	145
Schwartzman, Diego Sebastian	ARG	147
Dasnieres de Veigy, Jonathan	FRA	148
Sergeyev, Ivan		UKR	150
Kukushkin, Mikhail	KAZ	153

Alternates
1. Lajovic, Dusan SRB 154
2. Przysiezny, Michal POL 159
3. Gonzalez, Alejandro COL 162
4. Vesely, Jiri CZE 163
5. Brugues-Davi, Arnau ESP 166
6. Authom, Maxime BEL 167
7. Jaziri, Malek TUN 168
8. Veic, Antonio CRO 170
9. Bagnis, Facundo ARG 172
10. Pashanski, Boris SRB 174
11. Gojowczyk, Peter GER 175
12. Huta Galung, Jesse NED 177
13. Brown, Dustin GER 179
14. @ Carreno-Busta, Pablo ESP 180
15. Knittel, Bastian GER 181
16. Reister, Julian GER 183
17. Ilhan, Marsel TUR 187
18. Martin, Andrej SVK 190
19. Korolev, Evgeny KAZ 191
20. Guez, David FRA 194
21. Naso, Gianluca ITA 195
22. Golubev, Andrey KAZ 196
...


QUALIFYING DRAW

[1] Andrej MARTIN (SVK) vs [WC] Lorenzo CAMILLI (ITA)
Andreas VINCIGUERRA (SWE) vs Nicolas MASSU (CHI)
[WC] Danilo GARGANO (ITA) vs Denys MYLOKOSTOV (UKR)
Frederik NIELSEN (DEN) vs [7] Matthew BARTON (AUS)

[2] Jesse HUTA GALUNG (NED) vs Nicholas MONROE (USA)
[WC] Paolo MACRI (ITA) vs Jean ANDERSEN (RSA)
Cristiano COMPAGNONE (ITA) vs Nicola GHEDIN (ITA)
Walter TRUSENDI (ITA) vs [8] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP)

[3] Dustin BROWN (GER) vs Simon STADLER (GER)
Andreas BECK (GER) vs Alessandro FUZIO (ITA)
Marco CRUGNOLA (ITA) vs Filippo GIORGETTI (ITA)
Marco VIOLA (ITA) vs [6] Andrey GOLUBEV (KAZ)

[4] Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) vs [WC] Giuseppe FISCHETTI (ITA)
[WC] Giacomo PIROZZI (ITA) vs Maxime TEIXEIRA (FRA)
Daniele GIORGINI (ITA) vs [WC] Andrea MARRA (ITA)
Damir DZUMHUR (BIH) vs [5] Bastian KNITTEL (GER)


FIRST QUALIFYING ROUND

[1] Andrej MARTIN (SVK) d. [WC] Lorenzo CAMILLI (ITA) 6-0 6-1
Andreas VINCIGUERRA (SWE) d. Nicolas MASSU (CHI) 6-2 6-4
Denys MYLOKOSTOV (UKR) d. [WC] Danilo GARGANO (ITA) 6-1 6-1
[7] Matthew BARTON (AUS) d. Frederik NIELSEN (DEN) 6-4 3-6 7-6(4)

[2] Jesse HUTA GALUNG (NED) d. Nicholas MONROE (USA) 6-1 6-2
Jean ANDERSEN (RSA) d. [WC] Paolo MACRI (ITA) 6-4 6-4
Nicola GHEDIN (ITA) d. Cristiano COMPAGNONE (ITA) 6-0 6-0
[8] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Walter TRUSENDI (ITA) 6-4 6-3

[3] Dustin BROWN (GER) d. Simon STADLER (GER) 7-6(6) 6-2
Andreas BECK (GER) d. Alessandro FUZIO (ITA) 6-0 6-3
Marco CRUGNOLA (ITA) d. Filippo GIORGETTI (ITA) 6-3 6-1
[6] Andrey GOLUBEV (KAZ) d. Marco VIOLA (ITA) 3-6 6-3 6-2

[4] Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) d. [WC] Giuseppe FISCHETTI (ITA) 6-0 6-1
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [WC] Giacomo PIROZZI (ITA) 6-2 6-2
Daniele GIORGINI (ITA) d. [WC] Andrea MARRA (ITA) 6-0 6-0
[5] Bastian KNITTEL (GER) d. Damir DZUMHUR (BIH) 6-2 6-2


SECOND QUALIFYING ROUND

[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Andreas VINCIGUERRA (SWE) 6-4 3-6 6-3
Denys MYLOKOSTOV (UKR) d. [7] Matthew BARTON (AUS) 7-5 4-6 6-4

[2] Jesse HUTA GALUNG (NED) d. Jean ANDERSEN (RSA) 6-1 7-6(3)
[8] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. Nicola GHEDIN (ITA) 6-4 6-3

[3] Dustin BROWN (GER) d. Andreas BECK (GER) 6-4 6-1
[6] Andrey GOLUBEV (KAZ) d. Marco CRUGNOLA (ITA) 6-3 6-2

Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [4] Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) 6-3 6-2
[5] Bastian KNITTEL (GER) d. Daniele GIORGINI (ITA) 5-7 6-1 6-2


FINAL QUALIFYING ROUND

[1] Andrej MARTIN (SVK) d. Denys MYLOKOSTOV (UKR) 6-2 7-5
[8] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) d. [2] Jesse HUTA GALUNG (NED) 6-1 ret'd
[6] Andrey GOLUBEV (KAZ) d. [3] Dustin BROWN (GER) 6-7(4) 6-3 6-3
Maxime TEIXEIRA (FRA) d. [5] Bastian KNITTEL (GER) 6-1 6-1


MAIN DRAW

[1] Albert MONTANES (ESP) vs QUALIFIER
Matthias BACHINGER (GER) vs John MILLMAN (AUS)
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) vs Steve DARCIS (BEL)
Simon GREUL (GER) vs [6] Andreas HAIDER-MAURER (AUT)

[4] Guido PELLA (ARG) vs Matteo VIOLA (ITA)
QUALIFIER vs Filippo VOLANDRI (ITA)
Maxime AUTHOM (BEL) vs [WC] Potito STARACE (ITA)
Dusan LAJOVIC (SRB) vs [5,WC] Gael MONFILS (FRA)

[8] Federico DELBONIS (ARG) vs Ivan SERGEYEV (UKR)
[SE] Alessandro GIANNESSI (ITA) vs [SE] David GUEZ (FRA)
Adrian UNGUR (ROU) vs QUALIFIER
[WC] Matteo TREVISAN (ITA) vs [3] Blaz KAVCIC (SLO)

[7] Adrian MANNARINO (FRA) vs Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG)
QUALIFIER vs Mikhail KUKUSHKIN (KAZ)
Vasek POSPISIL (CAN) vs Olivier ROCHUS (BEL)
[WC] Eduardo SCHWANK (ARG) vs [2] Aljaz BEDENE (SLO)


FIRST ROUND

[1] Albert MONTANES (ESP) d. [LL] Denys MYLOKOSTOV (UKR) 6-3 7-6(4)
Matthias BACHINGER (GER) d. John MILLMAN (AUS) 6-4 6-1
Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) d. [Q] Andrey GOLUBEV (KAZ) 7-5 2-6 6-3
[6] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) d. Simon GREUL (GER) 6-3 7-5

[4] Guido PELLA (ARG) d. [LL] Dustin BROWN (GER) 7-6(3) 2-6 6-3
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [Q] Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) 6-0 6-1
[WC] Potito STARACE (ITA) d. Maxime AUTHOM (BEL) 4-6 6-3 6-4
Dusan LAJOVIC (SRB) d. [9] Steve DARCIS (BEL) 6-3 6-7(5) 6-4

[8] Federico DELBONIS (ARG) d. Ivan SERGEYEV (UKR) 6-2 2-0 ret'd
[Q] Andrej MARTIN (SVK) (ITA) d. [SE] David GUEZ (FRA) 6-1 6-3
Adrian UNGUR (ROU) d. [LL] Bastian KNITTEL (GER) 6-3 4-6 6-4
[3] Blaz KAVCIC (SLO) d. [WC] Matteo TREVISAN (ITA) 6-4 2-6 7-6(5)

[7] Adrian MANNARINO (FRA) d. Diego Sebastian SCHWARTZMAN (ARG) 6-0 6-3
Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) d. [Q] Maxime TEIXEIRA (FRA) 1-6 6-4 7-5
Olivier ROCHUS (BEL) d. Vasek POSPISIL (CAN) 6-7(5) 6-2 6-1
[2] Aljaz BEDENE (SLO) d. [WC] Eduardo SCHWANK (ARG) 6-1 6-4


SECOND ROUND

Matthias BACHINGER (GER) d. [1] Albert MONTANES (ESP) 3-6 6-2 6-4
[6] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) d. Jonathan DASNIERES DE VEIGY (FRA) 6-1 6-7(6) 6-2
Filippo VOLANDRI (ITA) d. [4] Guido PELLA (ARG) 4-6 6-3 6-1
Dusan LAJOVIC (SRB) d. [WC] Potito STARACE (ITA) 6-3 6-2

[8] Federico DELBONIS (ARG) d. [Q] Andrej MARTIN (SVK) (ITA) 7-5 6-2
Adrian UNGUR (ROU) d. [3] Blaz KAVCIC (SLO) 6-3 6-2
[7] Adrian MANNARINO (FRA) d. Mikhail KUKUSHKIN (KAZ) 7-5 7-5
[2] Aljaz BEDENE (SLO) d. Olivier ROCHUS (BEL) 0-0 ret'd


QFs

Matthias BACHINGER (GER) d. [6] Andreas HAIDER-MAURER (AUT) 3-6 6-4 7-6(0)
Filippo VOLANDRI (ITA) d. Dusan LAJOVIC (SRB) 6-3 7-6(8)
[8] Federico DELBONIS (ARG) d. Adrian UNGUR (ROU) 6-3 7-5
[2] Aljaz BEDENE (SLO) d. [7] Adrian MANNARINO (FRA) 6-2 7-6(3)


SFs

Filippo VOLANDRI (ITA) d. Matthias BACHINGER (GER) 1-6 7-5 6-1
[2] Aljaz BEDENE (SLO) d. [8] Federico DELBONIS (ARG) 3-6 6-4 6-3


FINAL

[2] Aljaz BEDENE (SLO) d. Filippo VOLANDRI (ITA) 6-4 6-2



DOUBLES First Round

(1)Andre Begemann/Martin Emmrich (GER) d. Federico Delbonis/Diego Sebastian Schwartzman (ARG) 4-6 6-3 10-4
Dustin Brown/Rameez Junaid (GER/AUS) d. Andreas Beck/Ken Skupski (GER/GBR) 3-6 6-3 10-4
Tomasz Bednarek/Mateusz Kowalczyk (POL) d. (4)Andy Ram/Andre Sa (ISR/BRA) 7-6(5) 6-3
(WC)Daniele Giorgini/Walter Trusendi (ITA) d. Matthias Bachinger/Frank Moser (GER) 6-7(4) 6-4 10-5

Andrey Golubev/Frederik Nielsen (KAZ/DEN) d. Alessandro Motti/Matteo Volante (ITA) 6-4 4-6 10-6
(3)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) d. Andrej Martin/Igor Zelenay (SVK) 4-6 7-6(3) 10-5
Jamie Delgado/Andreas Siljestrom (GBR/SWE) d. (ALT)Adrian Menendez-Maceiras/Adrian Ungur (ESP/ROU) w/o
(2)Philipp Marx/Florin Mergea (GER/ROU) d. Guido Pella/Julio Cesar Campozano (ARG/ECU) 7-6(4) 6-4


DOUBLES QFs

(1)Andre Begemann/Martin Emmrich (GER) d. Dustin Brown/Rameez Junaid (GER/AUS) 6-1 1-6 10-3
Tomasz Bednarek/Mateusz Kowalczyk (POL) d. (WC)Daniele Giorgini/Walter Trusendi (ITA) 6-3 4-6 10-8
Andrey Golubev/Frederik Nielsen (KAZ/DEN) d. (3)Nicholas Monroe/Simon Stadler (USA/GER) 6-4 6-4
(2)Philipp Marx/Florin Mergea (GER/ROU) d. Jamie Delgado/Andreas Siljestrom (GBR/SWE) 6-4 6-2


DOUBLES SFs

(1)Andre Begemann/Martin Emmrich (GER) d. Tomasz Bednarek/Mateusz Kowalczyk (POL) 7-6(4) 7-6(4)
(2)Philipp Marx/Florin Mergea (GER/ROU) d. Andrey Golubev/Frederik Nielsen (KAZ/DEN) 6-2 6-2


DOUBLES FINAL

(1)Andre Begemann/Martin Emmrich (GER) d. (2)Philipp Marx/Florin Mergea (GER/ROU) 7-6(4) 6-3

Last edited by SKozak : 05-11-2013 at 02:06 PM. Reason: new info
SKozak is offline View My Blog!   Reply With Quote