MensTennisForums.com - View Single Post - 33rd Asuncion Bowl | Paraguay | G1 | 04 March 13|Winner: Johan Sebastien TATLOT (FRA)

View Single Post

Old 03-12-2013, 06:39 PM   #15
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,176
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Doubles

Code:
1st Round

    Luca CORINTELI (USA) / Mackenzie MCDONALD (USA) [1]            BYE   
    Juan Pablo PAZ (ARG) / Simeon ROSSIER (SUI)                    6-0 6-0         Lucas GIL ALMADA (PAR) / Eduardo OCAMPOS MATIAUDA (PAR)
    Orlando LUZ (BRA) / Joao Lucas MAGALHAES HUEB DE MENEZES (BRA) 6-1 4-6 [10-3]  Enrico GALARZA (PAR) / Christofer Daniel GONCALVES (VEN)
    Francisco BAHAMONDE (ARG) / Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [5] BYE   
    Diego PEDRAZA (COL) / Martin REDLICKI (USA) [4]                 BYE   
    Lucas GOMEZ (MEX) / Rogelio SILLER (MEX)                        7-5 7-5        Pablo LANDA CATAN (MEX) / Or RAM-HAREL (ISR)
    Leonardo CIVITA TELLES (BRA) / Marcelo TEBET FILHO (BRA)        3-6 6-4 [10-2] Facundo ALVO (ARG) / Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI)
    Maxime HAMOU (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8]           BYE   
    Rafael MATOS (BRA) / Marcelo ZORMANN DA SILVA (BRA) [7]         BYE   
    Justin BUTSCH (USA) / Ricky MEDINILLA (MEX)                     6-2 7-6(5)     Conner HUERTAS DEL PINO (PER) / Juan Pablo VARILLAS PATINO-SAMUDIO (PER)
    Jordi ARCONADA (ARG) / Rafael Antonio COUTINHO (VEN)            6-2 6-2        Alexandre ALBARICI (BRA) / Sora FUKUDA (JPN)
    Stefan KOZLOV (USA) / Spencer PAPA (USA) [3]                    BYE   
    Nicolas JARRY (CHI) / Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                 BYE   
    Yusuke TAKAHASHI (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN)                  6-1 6-2        Juan BORBA (PAR) / Ayed ZATAR (PAR)
    Daniel KERZNERMAN (USA) / Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)            2-6 7-6(5) [10-8] Gabriel Vellinho HOCEVAR (BRA) / Joao WALENDOWSKY (BRA)
    Pedro CACHIN (ARG) / Quentin HALYS (FRA) [2]                    BYE   

2nd Round

    Juan Pablo PAZ (ARG) / Simeon ROSSIER (SUI)                      6-4 3-6 [10-6]    Luca CORINTELI (USA) / Mackenzie MCDONALD (USA) [1]
    Francisco BAHAMONDE (ARG) / Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [5] 6-4 6-7(3) [10-7] Orlando LUZ (BRA) / Joao Lucas MAGALHAES HUEB DE MENEZES (BRA)
    Lucas GOMEZ (MEX) / Rogelio SILLER (MEX)                         5-7 6-1 [10-8]    Diego PEDRAZA (COL) / Martin REDLICKI (USA) [4]
    Maxime HAMOU (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8]            6-3 3-6 [10-5]    Leonardo CIVITA TELLES (BRA) / Marcelo TEBET FILHO (BRA)
    Rafael MATOS (BRA) / Marcelo ZORMANN DA SILVA (BRA) [7]          7-5 6-4           Justin BUTSCH (USA) / Ricky MEDINILLA (MEX)
    Stefan KOZLOV (USA) / Spencer PAPA (USA) [3]                     6-2 6-4           Jordi ARCONADA (ARG) / Rafael Antonio COUTINHO (VEN)
    Nicolas JARRY (CHI) / Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                  6-2 7-5           Yusuke TAKAHASHI (JPN) / Jumpei YAMASAKI (JPN)
    Pedro CACHIN (ARG) / Quentin HALYS (FRA) [2]                     6-4 6-3           Daniel KERZNERMAN (USA) / Thai-Son KWIATKOWSKI (USA)

Quarterfinal

    Francisco BAHAMONDE (ARG) / Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [5] 6-1 6-4            Juan Pablo PAZ (ARG) / Simeon ROSSIER (SUI)
    Lucas GOMEZ (MEX) / Rogelio SILLER (MEX)                         7-5 6-1            Maxime HAMOU (FRA) / Johan Sebastien TATLOT (FRA) [8]
    Stefan KOZLOV (USA) / Spencer PAPA (USA) [3]                     7-6(6) 4-6 [10-5]  Rafael MATOS (BRA) / Marcelo ZORMANN DA SILVA (BRA) [7]
    Nicolas JARRY (CHI) / Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                  3-6 6-2 [10-8]     Pedro CACHIN (ARG) / Quentin HALYS (FRA) [2]

Semifinal

    Francisco BAHAMONDE (ARG) / Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [5]  7-6(4) 6-3     Lucas GOMEZ (MEX) / Rogelio SILLER (MEX)
    Stefan KOZLOV (USA) / Spencer PAPA (USA) [3]                      6-4 7-5     Nicolas JARRY (CHI) / Guillermo NUNEZ (CHI) [6]

Final

    Stefan KOZLOV (USA) / Spencer PAPA (USA) [3]     6-3 5-7 [10-7]     Francisco BAHAMONDE (ARG) / Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [5]
__________________
Rhyne & Jared



Tennis Account: https://twitter.com/ARhyneMoment
Youtube Channel: youtube.com/SapELee485
Rhyne's Picture Thread
Rhyne Williams FB Updates
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote