MensTennisForums.com - View Single Post - Tennis Tipping #9b - Salinas Challenger - Congrats RHB1993 & geangr/rneves

View Single Post

Old 02-07-2013, 05:26 PM   #8
country flag traddles
Registered User
 
traddles's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Age: 31
Posts: 1,436
traddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond reputetraddles has a reputation beyond repute
Default Re: Tennis Tipping #9b - Salinas Challenger - Welcome to Ecua(tor)dor!

OOP for Saturday


Alejandro GONZALEZ (COL) vs OLIVO (ARG) SR PTS1


Matches count for 2nd day of 2-day Finals in both Singles and Doubles.

Send your picks to traddles before 7.00PM local time/1.AM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Friday


Joao SOUZA (BRA) vs Alejandro GONZALEZ (COL) SR2
Stefano TRAVAGLIA (ITA) vs Renzo OLIVO (ARG) SR3


Matches count for 1st day of 2-day Finals in both Singles and Doubles.

Send your picks to traddles before 5.00PM local time/11.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Thursday


Renzo OLIVO (ARG) vs Gianluca NASO (ITA) SR PTS1
Jozef KOVALIK (SVK) vs Alejandro GONZALEZ (COL) SR2
Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) vs Stefano TRAVAGLIA (ITA) SR3
Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) vs Joao SOUZA (BRA) SR4


Matches count for a 1-day Semi-finals in both Singles and Doubles.

Send your picks to traddles before 11.00AM local time/5.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Wednesday


Facundo BAGNIS (ARG) vs Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) SR PTS1
Marco TRUNGELLITI (ARG) vs Joao SOUZA (BRA) SR2
Alejandro GONZALEZ (COL) vs Rogerio DUTRA SILVA (BRA) SR3
Jorge AGUILAR (CHI) vs Jozef KOVALIK (SVK) SR4
Andre GHEM (BRA) vs Stefano TRAVAGLIA (ITA) SR5
Jean ANDERSEN (RSA) vs Gianluca NASO (ITA) SR6
Gonzalo LAMA (CHI) vs Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) SR7
Thomas FABBIANO (ITA) vs Renzo OLIVO (ARG) SR8


Matches count for a 1-day Quartefinals in both Singles and Doubles.

Send your picks to traddles before 11.00AM local time/5.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Tuesday


James WARD (GBR) vs Gianluca NASO (ITA) SR PTS1 (All matches PTS in Doubles)
Andre GHEM (BRA) vs Maximiliano ESTEVEZ (ARG) SR2
Gerald MELZER (AUT) vs Marco TRUNGELLITI (ARG) SR3
Paul CAPDEVILLE (CHI) vs Thomas FABBIANO (ITA) SR4
Jozef KOVALIK (SVK) vs Steven DIEZ (CAN) SR5
Renzo OLIVO (ARG) vs Nicolas MASSU (CHI) SR6
Stefano TRAVAGLIA (ITA) vs Agustin VELOTTI (ARG) SR7
Jorge AGUILAR (CHI) vs Pere RIBA (ESP) SR8
Boris PASHANSKI (SRB) vs Gonzalo LAMA (CHI) SR9
Jean ANDERSEN (RSA) vs Ricardo HOCEVAR (BRA) SR10
Julio Cesar CAMPOZANO (ECU) vs Diego HIDALGO (ECU) SR11


Matches count for a 1-day Second Round in Singles and for 2nd of a 2-day First Round in Doubles. In Doubles, all matches are PTS and Tuesday matches have priority in Shootout.

Send your picks to traddles before 10.00AM local time/4.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Monday


Alejandro GONZALEZ (COL) vs Fabiano DE PAULA (BRA) SR PTS1
Ivo MINAR (CZE) vs Hans PODLIPNIK-CASTILLO (CHI) SR PTS2
Guilherme CLEZAR (BRA) vs Joao SOUZA (BRA) SR PTS3
Thiemo DE BAKKER (NED) vs Facundo BAGNIS (ARG) SR PTS4
Jozef KOVALIK (SVK) vs Federico GAIO (ITA) SR PTS5
Catalin-Ionut GARD (ROU) vs Jean ANDERSEN (RSA) SR PTS6
Stefano TRAVAGLIA (ITA) vs Ariel BEHAR (URU) SR PTS7
Izak VAN DER MERWE (RSA) vs Gonzalo LAMA (CHI) SR PTS8
Lucas DAGES (USA) vs Rogerio DUTRA SILVA (BRA) SR PTS9


Matches count for a 1-day First Round in Singles and 1st of a 2-day First Round in Doubles. In Doubles, Tuesday matches have priority in Shootout.

Send your picks to traddles before 10.00AM local time/4.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck

OOP for Sunday

All matches PTS in Doubles


Gonzalo LAMA (CHI) vs Sergio GALDOS (PER) SR1 PTS1
Marcel FELDER (URU) vs Stefano TRAVAGLIA (ITA) SR2
Martin RIOS-BENITEZ (ARG) vs Ariel BEHAR (URU) SR3
Jozef KOVALIK (SVK) vs Gianluigi QUINZI (ITA) SR4
Catalin-Ionut GARD (ROU) vs Gervis GONZALEZ (VEN) SR5
Federico GAIO (ITA) vs Duilio BERETTA (PER) SR6
Izak VAN DER MERWE (RSA) vs Ivan ENDARA (ECU) SR7
Jean ANDERSEN (RSA) vs Guillermo DURAN (ARG) SR8


Matches count for a 1-day Final Qualification Round in both Singles and Doubles.

Send your picks to traddles before 10.00AM local time/4.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck


OOP for Saturday


Jean ANDERSEN (RSA) vs Sam BARNETT (USA) SR1 PTS1
Juan Carlos SAEZ (CHI) vs Catalin-Ionut GARD (ROU) SR2 PTS2
Juan ORDONEZ (ECU) vs Gervis GONZALEZ (VEN) SR3 PTS3
Federico TORRESI (ITA) vs Ivan ENDARA (ECU) SR4 PTS4
Izak VAN DER MERWE (RSA) vs Andres CABEZAS (ECU) SR5 PTS5
Jorge MONTOYA (ECU) vs Gonzalo LAMA (CHI) SR6 PTS6
Sergio GALDOS (PER) vs Christopher DIAZ-FIGUEROA (GUA) SR7 PTS7
Andres MOLTENI (ARG) vs Marcel FELDER (URU) SR8 PTS8
Stefano TRAVAGLIA (ITA) vs Andreas SILJESTROM (SWE) SR9 PTS9
Kevin PINOARGOTE (ECU) vs Martin RIOS-BENITEZ (ARG) SR10 PTS10
Ariel BEHAR (URU) vs Mauricio ECHAZU (PER) SR11 PTS11
Jozef KOVALIK (SVK) vs Andres NARANJO (ECU) SR12 PTS12
Gabriel Francisco CUCALON JACQUES (ECU) vs Gianluigi QUINZI (ITA) SR13 PTS13
Federico GAIO (ITA) vs Ruben BEDOM (ECU) SR14 PTS14
Stefano DI ALOY (ARG) vs Duilio BERETTA (PER) SR15 PTS15
Gonzalo QUINTANA (ECU) vs Guillermo DURAN (ARG) SR 16 PTS16


Matches count for a 1-day Qualification Round in Singles.

Send your picks to traddles before 10.00AM local time/4.00PM CET
Send last names (CAPITALIZED) ONLY!

Code:
EXPLANATION:
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: BERANKIS 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: GRIGELIS 6:7 7:6 6:1)
Good luck
__________________
Rafa Nadal


Novak Djokovic *** Gael Monfils *** Kei Nishikori *** Andy Murray


TT: London - Special Olympic Games - Doubles Gold Medal (w/ justafanYYC)

Last edited by traddles : 03-02-2013 at 03:17 AM.
traddles is offline View My Blog!   Reply With Quote