MensTennisForums.com - View Single Post - Australian Open Junior | Australia | GA | 19 Jan | Winner: Nick KYRGIOS (AUS)

View Single Post

Old 01-26-2013, 01:20 PM   #88
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,324
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Doubles, Winner: Jay ANDRIJIC (AUS) / Bradley MOUSLEY (AUS)

Code:
1st Round

    Borna CORIC (CRO) /  Laslo DJERE (SRB) [1]          6-4 0-6 [10-7]     Luka ILIC (SRB) /  Cem ILKEL (TUR)
    Karen KHACHANOV (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO)        7-5 5-7 [10-7]     Christian GARIN (CHI) /  Nicolas JARRY (CHI)
    Hyeon CHUNG (KOR) /  Dukyoung KIM (KOR)             6-2 6-3            Marc POLMANS (AUS) /  Akira SANTILLAN (AUS)
    Gustav HANSSON (SWE) /  Takashi SAITO (JPN)         6-4 4-6 [10-4]     Naoki NAKAGAWA (JPN) /  Yoshihito NISHIOKA (JPN) [8]
    Maximilian MARTERER (GER) /  Lucas MIEDLER (AUT)    Walkover           Quentin HALYS (FRA) /  Nikola MILOJEVIC (SRB) [4]
    Omar JASIKA (AUS) /  Blake MOTT (AUS)               7-6(6) 7-5         Petros CHRYSOCHOS (CYP) /  Sergis KYRATZIS (CYP)
    Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) /  Pak Long YEUNG (HKG)6-4 4-6 [10-8]     Siyu LIU (CHN) /  Weiqiang ZHENG (CHN)
    Mackenzie MCDONALD (USA) /  Mazen OSAMA (EGY) [7]   2-6 6-1 [10-6]     Adrian OBERT (GER) /  Paul WOERNER (GER)
    Jacob GRILLS (AUS) /  Daniel GUCCIONE (AUS)         7-5 6-3            Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Martin REDLICKI (USA) [6]
    Enzo COUACAUD (FRA) /  Stefano NAPOLITANO (ITA)     6-3 6-2            Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)
    Thanasi KOKKINAKIS (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS)      6-1 6-1            Fedor ANDRIENKO (RUS) /  Anton DESYATNIK (RUS)
    Filippo BALDI (ITA) /  Robin STANEK (CZE) [3]       6-3 6-1            Ku Keon KANG (KOR) /  Duck Hee LEE (KOR)
    Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN) [5]       6-3 7-6(4)         Aleksandr Ivanovich SPIRIN (RUS) /  Alexander ZVEREV (GER)
    Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)         7-5 6-3            Hannes WAGNER (GER) /  Dominic WEIDINGER (AUT)
    Seong Chan HONG (KOR) /  Young Seok KIM (KOR)       6-2 6-3            Maxime HAMOU (FRA) /  Johan Sebastien TATLOT (FRA)
    Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) /  Elias YMER (SWE) [2]  6-4 6-3            Matej MARUSCAK (SVK) /  Jakub ORAVEC (SVK)


2nd Round

    Karen KHACHANOV (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO)         2-6 6-3 [10-7]     Borna CORIC (CRO) /  Laslo DJERE (SRB) [1]
    Hyeon CHUNG (KOR) /  Dukyoung KIM (KOR)              7-6(4) 6-3         Gustav HANSSON (SWE) /  Takashi SAITO (JPN)
    Maximilian MARTERER (GER) /  Lucas MIEDLER (AUT)     6-4 6-4            Omar JASIKA (AUS) /  Blake MOTT (AUS)
    Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) /  Pak Long YEUNG (HKG) 7-6(4) 1-6 [10-6]  Mackenzie MCDONALD (USA) /  Mazen OSAMA (EGY) [7]
    Enzo COUACAUD (FRA) /  Stefano NAPOLITANO (ITA)      6-3 6-4            Jacob GRILLS (AUS) /  Daniel GUCCIONE (AUS)
    Thanasi KOKKINAKIS (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS)       6-3 6-1            Filippo BALDI (ITA) /  Robin STANEK (CZE) [3]
    Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)          6-3 7-5            Hugo DI FEO (CAN) /  Brayden SCHNUR (CAN) [5]
    Seong Chan HONG (KOR) /  Young Seok KIM (KOR)        3-6 7-5 [10-5]     Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) /  Elias YMER (SWE) [2]


Quarterfinal

    Hyeon CHUNG (KOR) /  Dukyoung KIM (KOR)              7-6(3) 7-5     Karen KHACHANOV (RUS) /  Franko MIOCIC (CRO)
    Maximilian MARTERER (GER) /  Lucas MIEDLER (AUT)     7-6(3) 6-2     Jurence Zosimo MENDOZA (PHI) /  Pak Long YEUNG (HKG)
    Enzo COUACAUD (FRA) /  Stefano NAPOLITANO (ITA)      6-2 6-4        Thanasi KOKKINAKIS (AUS) /  Nick KYRGIOS (AUS)
    Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)          7-6(4) 6-4     Seong Chan HONG (KOR) /  Young Seok KIM (KOR)


Semifinal

    Maximilian MARTERER (GER) /  Lucas MIEDLER (AUT)     6-3 6-2            Hyeon CHUNG (KOR) /  Dukyoung KIM (KOR)
    Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)          4-6 6-4 [10-4]     Enzo COUACAUD (FRA) /  Stefano NAPOLITANO (ITA)


Final

    Jay ANDRIJIC (AUS) /  Bradley MOUSLEY (AUS)     6-3 7-6(3)     Maximilian MARTERER (GER) /  Lucas MIEDLER (AUT)
__________________
Rhyne & Jared



Tennis Account: https://twitter.com/ARhyneMoment
Youtube Channel: youtube.com/SapELee485
Rhyne's Picture Thread
Rhyne Williams FB Updates
SapELee is online now View My Blog!   Reply With Quote