MensTennisForums.com - View Single Post - USA F4 [January 28 | Palm Coast | Clay] : Winner : Arthur De Greef [BEL]

View Single Post

Old 01-25-2013, 12:57 PM   #2
country flag MissChaChaCha
Registered User
 
MissChaChaCha's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 5,486
MissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond reputeMissChaChaCha has a reputation beyond repute
Default Re: USA F4 [January 28 | Palm Coast | Clay]

Qualifying Draw

1st Round

Marcos Vinicius da Silva Dias [BRA/1] vs. Bye
Julio Peralta [CHI] d. George Cartledge [USA] 6-0 6-0
John Valenti [USA] vs. Bye
Jordon Jonathan [USA] vs. Bye
Pedro De Paula [BRA] d. Francis Williams [USA] 7-5 6-1
David Crisovan [USA] d. Ryan Miller [USA] 7-5 7-6(4)
Hunt Elliott [USA] d. Vineet Vemulapally [USA] 6-3 6-4
JC Aragone [USA] d. Dustin Goldenberg [USA] 6-4 6-3

Alexander Ritschard [SUI/2] vs. Bye
Paulo Coronado [BRA] d. Christian Harris [USA] 6-2 0-6 6-2
Tony Wilkey [USA] d. Albert Chermit [USA] 6-2 6-1
Brandon Donaldson [USA] d. Leonardo Alvim [BRA] 6-1 6-2
Philip Wilbert Major [BAH] vs. Bye
Jody Turnquest [BAH] vs. Bye
Mohd Assri Merzuki [MAS] d. Lars Olson [USA] 6-1 6-4
Oleg Dmitriev [RUS] d. Marcos Vinicius Azevedo Silva [BRA] 6-4 6-1

Lukas Koncilia [AUT/3] vs. Bye
Adam Cranford [USA] d. Benmo Oparison [NGR] 6-2 6-3
Dominik Varhanik [CZE] vs. Bye
Drew Van Orderlain [USA] vs. Bye
Mikolaj Borkowski [POL] d. Rafael Gentil [BRA] 7-5 6-1
Philippe Courteau [CAN] vs. Bye
Brandon Weston [USA] d. Christopher Trizzino [USA] 6-4 6-7(3) 7-6(5)
Spencer Papa [USA] d. Laurentiu Schinteie [ROU] 6-1 6-1

Joao Domingues [POR/4] vs. Bye
Mandeep Yadav [IND] d. Bryant Mohns [USA] 6-4 2-6 6-3
Henrik Wiersholm [USA] d. Johan Ljungdahl [SWE] 6-2 6-1
Alp Horoz [TUR] vs. Bye
Lawrence Erroll [USA] vs. Bye
Malcolm Harrison [USA] d. Parrish Preston [USA] 6-1 6-0
Arseniy Morozov [RUS] d. James Spencer Arias [USA] 6-1 6-2
Andrei Stefan Apostol [ROU/9] vs. Bye

Pedro Sakamoto [BRA/5] vs. Bye
Eric Gast [USA] d. Benn Marler [USA] 7-5 7-5
Mario Becerra [USA] vs. Bye
Tariq Ismail [ZIM] vs. Bye
Nathan Ponwith [USA] d. Nikita Borodatov [RUS] 6-1 6-0
Danny Riggs [USA] d. Eduardo Ugalde [MEX] 6-1 6-1
Taylor Duffy [USA] d. Vlademyros Mavropoulos-Stoliarenko [GRE] 6-2 6-2
Joseph Cadogan [TRI/13] vs. Bye

Stefan Kozlov [USA/6] vs. Bye
Edward Elliott [USA] d. Joel Vincent Link [GER] 7-6(5) 6-4
Kevin Lyons [USA] vs. Bye
Mark G. Mierloi [USA] vs. Bye
Ricardo Rodeiro-Stetson [ESP] d. Nicholas Alexander Reyes [USA] 6-3 6-3
Sebastian Acuna [USA] d. Andrey Tereshchenko [RUS] 6-3 6-1
Ryan Cromwell [USA] d. Frank Crump [USA] 6-0 6-1
Joey B. Burkhardt [USA/10] vs. Bye

Kevin King [USA/7] vs. Bye
Justin Lunn [BAH] d. Samuel Beddow [GBR] 6-0 6-0
Maximilian Kolleritsch [GER] d. Amyn Soldier-Mukadam [USA] 4-6 6-2 7-6(6)
Mark Oljaca [USA] d. Christoph Vogt [USA] 6-0 6-0
Spencer Feldman [USA] vs. Bye
Patrick Sinha [USA] vs. Bye
Vitor Goncalves Lima [BRA] d. Christopher Clarke [USA] 6-2 6-2
Phillip Anderson [CAN/12] vs. Bye

Boris Nikola Bakalov [BUL/8] vs. Bye
Michele Rieben [SUI] d. German Felipe Ayubi [USA] 6-2 3-6 6-2
Nicolas Lombardo [USA] d. Collin Johns [USA] 6-3 2-6 6-3
Nikko Madregallejo [USA] vs. Bye
Benjamin Adrian [USA] d. Keith Gonzalez [USA] 6-1 6-1
Dallana Wijesundera [USA] vs. Bye
Michael Joseph Basile [USA] d. Jose N. Calero [COL] 6-2 6-0
Jean-Yves Aubone [USA/11] vs. Bye


2nd Round

Marcos Vinicius da Silva Dias [BRA/1] d. Julio Peralta [CHI] 6-1 6-1
John Valenti [USA] d. Jordon Jonathan [USA] 6-0 6-1
Pedro De Paula [BRA] d. David Crisovan [USA] 6-4 7-5
JC Aragone [USA] d. Hunt Elliott [USA] 6-0 6-0

Alexander Ritschard [SUI/2] d. Paulo Coronado [BRA] 6-1 6-4
Brandon Donaldson [USA] d. Tony Wilkey [USA] 6-3 3-6 7-5
Philip Wilbert Major [BAH] d. Jody Turnquest [BAH] 6-3 6-4
Oleg Dmitriev [RUS] d. Mohd Assri Merzuki [MAS] 6-1 5-7 6-0

Lukas Koncilia [AUT/3] d. Adam Cranford [USA] 6-3 6-3
Dominik Varhanik [CZE] d. Drew Van Orderlain [USA] 2-6 6-1 6-2
Mikolaj Borkowski [POL] d. Philippe Courteau [CAN] 2-6 6-2 6-2
Spencer Papa [USA] d. Brandon Weston [USA] 6-2 6-0

Joao Domingues [POR/4] d. Mandeep Yadav [IND] 6-1 6-0
Henrik Wiersholm [USA] d. Alp Horoz [TUR] 6-4 1-6 6-4
Malcolm Harrison [USA] d. Lawrence Erroll [USA] 6-0 6-0
Andrei Stefan Apostol [ROU/9] d. Arseniy Morozov [RUS] 6-0 7-6(1)

Pedro Sakamoto [BRA/5] d. Eric Gast [USA] 6-3 1-6 6-1
Tariq Ismail [ZIM] d. Mario Becerra [USA] 7-6(4) 6-3
Nathan Ponwith [USA] d. Danny Riggs [USA] 6-3 6-4
Joseph Cadogan [TRI/13] d. Taylor Duffy [USA] 6-0 6-0

Stefan Kozlov [USA/6] d. Edward Elliott [USA] 6-4 6-3
Mark G. Mierloi [USA] d. Kevin Lyons [USA] 4-6 6-4 7-5
Ricardo Rodeiro-Stetson [ESP] d. Sebastian Acuna [USA] 2-6 6-4 6-3
Joey B. Burkhardt [USA/10] d. Ryan Cromwell [USA] 6-1 6-2

Kevin King [USA/7] d. Justin Lunn [BAH] 6-3 6-0
Mark Oljaca [USA] d. Maximilian Kolleritsch [GER] 7-5 6-7(4) 6-1
Spencer Feldman [USA] d. Patrick Sinha [USA] 6-2 6-3
Vitor Goncalves Lima [BRA] d. Phillip Anderson [CAN/12] 6-4 7-6(5)

Boris Nikola Bakalov [BUL/8] d. Michele Rieben [SUI] 6-0 6-0
Nikko Madregallejo [USA] d. Nicolas Lombardo [USA] 6-4 6-4
Benjamin Adrian [USA] d. Dallana Wijesundera [USA] w.o
Jean-Yves Aubone [USA/11] d. Michael Joseph Basile [USA] 7-6(5) 6-0


3rd Round

Q-Third Round
Julio Peralta (CHI) d. John Valenti (USA) 6-1 6-0
Jc Aragone (USA) d. Pedro De Paula (BRA) 6-2 6-3
(2)Alexander Ritschard (SUI) d. Brandon Donaldson (USA) 6-4 6-0
Oleg Dmitriev (RUS) d. Philip Wilbert Major (BAH) 6-2 6-0
(3)Lukas Koncilia (AUT) d. Dominik Varhanik (CZE) 6-3 6-3
Spencer Papa (USA) d. Mikolaj Borkowski (POL) 6-3 6-4
Henrik Wiersholm (USA) d. (4)Joao Domingues (POR) 7-5 6-4
(9)Andrei Stefan Apostol (ROU) d. Malcolm Harrison (USA) 6-4 6-4
(5)Pedro Sakamoto (BRA) d. Tariq Ismail (ZIM) 6-4 6-0
(13)Joseph Cadogan (TRI) d. Nathan Ponwith (USA) 6-3 6-1
(6)Stefan Kozlov (USA) d. Mark Mierloi (USA) 6-2 6-3
(10)Joey B Burkhardt (USA) d. Ricardo Rodeiro-Stetson (ESP) 6-2 6-1
(7)Kevin King (USA) d. Mark Oljaca (USA) 6-3 6-2
Spencer Feldman (USA) d. Vitor Goncalves Lima (BRA) 6-3 6-1
(8)Boris Nicola Bakalov (BUL) d. Nikko Madregallejo (USA) 6-1 6-2
(11)Jean-Yves Aubone (USA) d. Benjamin Adrian (USA) 6-3 6-0

Qualifying Round
Julio PERALTA (CHI) 6-1 6-3 JC ARAGONE (USA)
Alexander RITSCHARD (SUI) [2] 6-4 7-6(4) Oleg DMITRIEV (RUS)
Spencer PAPA (USA) 3-6 6-2 6-1 Lukas KONCILIA (AUT) [3]
Henrik WIERSHOLM (USA) 6-1 Retired Andrei Stefan APOSTOL (ROU) [9]
Pedro SAKAMOTO (BRA) [5] 6-2 6-3 Joseph CADOGAN (TRI) [13]
Stefan KOZLOV (USA) [6] 5-7 6-3 7-5 Joey B BURKHARDT (USA) [10]
Kevin KING (USA) [7] 6-2 6-1 Spencer FELDMAN (USA)

Last edited by scoobs : 02-06-2013 at 05:27 PM.
MissChaChaCha is offline View My Blog!   Reply With Quote