MensTennisForums.com - View Single Post - ITF Junior Results (Title updates in 1st Post)

View Single Post

Old 11-04-2012, 04:31 PM   #61
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 8,978
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Atlanta ITF - USA | G4 | Hard - Outdoor | 29 Oct 12 | Winner: William BLUMBERG

Atlanta ITF - USA, G4, Hard - Outdoor, 29 October - 04 November 2012

Code:
1st Round

    Thomas N. MAYRONNE (USA)          6-1 6-1            Jordi ARCONADA (ARG) [1]
    Brian BOYAR (USA)                 6-3 6-2            Justin HIGGS (BAH)
    William BLUMBERG (USA)            6-1 6-0            Oscar JANGLIN (SWE)
    Shane MONROE (USA) [15]           6-0 6-0            Dietrich DERNOWSKI (GER)
    Alejandro TABILO (CAN) [11]       6-3 6-4            Tony KOSTADINOV (USA)
    Semen TRIPOLSKIY (RUS)            6-4 6-1            Gabriel PILONES (USA)
    Christopher EUBANKS (USA)         3-6 6-1 7-6(4)     Sinan ORHON (TUR)
    Javier RESTREPO (USA) [7]         6-1 6-4            Reilly OPELKA (USA)
    Drew HALBAUER (USA) [4]           6-1 6-7(7) 6-1     Robert LEVINE (USA)
    John MEE (USA)                    6-3 7-6(5)         James LING (GBR)
    justin BYRD (USA)                 6-3 6-3            Daniil GINZBURG (RUS)
    Basil KHUMA (IND) [14]            6-3 6-3            Joey VATANADILOK (USA)
    Jack MURRAY (USA) [12]            6-1 2-6 6-4        Shaquille Montel TAYLOR (BAH)
    Walker DUNCAN (USA)               6-2 6-7(3) 6-2     Jody MAGINLEY (ANT)
    Yancy DENNIS (USA)                7-5 6-2            Stefan FRLJANIC (CAN)
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)          6-0 6-2            Thomas WEIRATHER (LIE) [8]
    Gian ISSA (SUR) [6]               6-2 6-1            Will BAIRD (USA)
    nicholai WESTERGAARD (USA)        2-6 7-5 6-3        Penfield BINET (CAN)
    Simon JAYARAM (USA)               6-1 6-3            Joshua CHETTY (RSA)
    Tommy PAUL (USA) [9]              6-3 6-1            Alistair HOBSON (GBR)
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)        6-0 1-6 6-2        Lamar REMY (USA) [16]
    Taylor CRAMER (USA)               6-4 6-2            Philippe COURTEAU (CAN)
    Philip Wilbert MAJOR (BAH)        6-4 6-2            Aron PIERCE (USA)
    Alp HOROZ (TUR) [3]               6-4 6-2            Pally RAY (USA)
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]  5-7 6-4 7-6(4)     Jess JONES (USA)
    Vincent Brandon LIN (USA)         6-1 6-3            Juan Martin RAMIREZ MEJIA (COL)
    Nathan PONWITH (USA)              6-3 6-2            Kei INOUE (JPN)
    A.J. CATANZARITI (USA) [10]       6-4 6-4            Jake DEVINE (USA)
    Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]       6-4 7-6(2)         Anudeep KODALI (USA)
    Chase COLTON (USA)                6-2 6-3            Kyryll KRYVCHUN (CAN)
    Stefan COOPER (GBR)               6-3 6-4            Kyle KINSLER (USA)
    Carter LIN (USA) [2]              6-1 4-6 6-0        Kyle JOSEPH (ANT)
 
2nd Round

    Thomas N. MAYRONNE (USA)          6-1 6-1         Brian BOYAR (USA)
    William BLUMBERG (USA)            7-5 6-2         Shane MONROE (USA) [15]
    Alejandro TABILO (CAN) [11]       5-7 6-1 6-4     Semen TRIPOLSKIY (RUS)
    Javier RESTREPO (USA) [7]         6-1 6-1         Christopher EUBANKS (USA)
    Drew HALBAUER (USA) [4]           6-7(4) 6-3 6-4  John MEE (USA)
    Basil KHUMA (IND) [14]            6-1 7-5         justin BYRD (USA)
    Jack MURRAY (USA) [12]            6-3 4-6 6-3     Walker DUNCAN (USA)
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)          6-4 6-3         Yancy DENNIS (USA)
    Gian ISSA (SUR) [6]               6-2 6-2         nicholai WESTERGAARD (USA)
    Tommy PAUL (USA) [9]              7-5 6-3         Simon JAYARAM (USA)
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)        7-5 6-1         Taylor CRAMER (USA)
    Alp HOROZ (TUR) [3]               6-2 6-3         Philip Wilbert MAJOR (BAH)
    Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]  6-2 6-3         Vincent Brandon LIN (USA)
    Nathan PONWITH (USA)              3-6 6-2 6-3     A.J. CATANZARITI (USA) [10]
    Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]       7-6(5) 6-3      Chase COLTON (USA)
    Carter LIN (USA) [2]              6-2 6-4         Stefan COOPER (GBR)

3rd Round

    William BLUMBERG (USA)         3-6 6-3 7-6(5)  Thomas N. MAYRONNE (USA)
    Javier RESTREPO (USA) [7]      6-2 6-4         Alejandro TABILO (CAN) [11]
    Drew HALBAUER (USA) [4]        6-2 6-2         Basil KHUMA (IND) [14]
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)       1-6 6-2 7-6(5)  Jack MURRAY (USA) [12]
    Tommy PAUL (USA) [9]           7-6(7) 7-6(3)   Gian ISSA (SUR) [6]
    Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)     6-2 6-3         Alp HOROZ (TUR) [3]
    Nathan PONWITH (USA)           6-1 6-1         Andres ALFONZO PAREDES (VEN) [5]
    Carter LIN (USA) [2]           3-6 6-3 6-4     Vasiliy KICHIGIN (RUS) [13]

Quarterfinal

    William BLUMBERG (USA)       6-3 7-5         Javier RESTREPO (USA) [7]
    Paul C. OOSTERBAAN (USA)     3-6 6-4 6-4     Drew HALBAUER (USA) [4]
    Tommy PAUL (USA) [9]         6-4 6-4         Daniel SHEBSHAYEVICH (USA)
    Nathan PONWITH (USA)         6-4 1-6 6-1     Carter LIN (USA) [2]

Semifinal

    William BLUMBERG (USA)     6-2 4-6 7-6(7)       Paul C. OOSTERBAAN (USA)
    Nathan PONWITH (USA)       7-6(4) 2-6 6-4       Tommy PAUL (USA) [9]

Final

    William BLUMBERG (USA)     6-3 6-4     Nathan PONWITH (USA)

Blumberg in red/blue shirt and Ponwith in light blue shirt/white baseball cap



__________________
Rhyne & Jared



Tennis Account: https://twitter.com/ARhyneMoment
Youtube Channel: youtube.com/SapELee485
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote