MensTennisForums.com - View Single Post - Tennis Tipping #37a - Istanbul - Congratulations to Mishka Logvi and KingDocy/fsilva

View Single Post

Old 08-24-2012, 06:21 PM   #6
country flag AdeyC
-LIFETIME MEMBER-
 
AdeyC's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Location: Brighton, UK
Posts: 14,148
AdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond reputeAdeyC has a reputation beyond repute
Default Re: Tennis Tipping #37a - Istanbul

Schedule of Play

Code:
TT SCHEDULE

SINGLES:

Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday ~ TT R32
Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final

DOUBLES:

Saturday ~ TT Q1 & (Q2)
Sunday ~ TT Qualy Final Round
Monday & Tuesday ~ TT R16
Wednesday & Thursday ~ TT QF
Friday ~ TT SF
Saturday & Sunday ~ TT Final


OOP for Sunday


Dmitry TURSUNOV (RUS) v Adrian MANNARINO (FRA) SR1 PTS



Matches count for the second of a two-day final in both singles and doubles
Deadline 4pm local time (2pm UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
OOP for Saturday


Dmitry TURSUNOV (RUS) v Michael RUSSELL (USA) SR2
Grega ZEMLJA (SLO) v Adrian MANNARINO (FRA) SR3



Matches count for the first of a two-day final in both singles and doubles
Deadline 1pm local time (11am UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.

OOP for Friday


Adrian MANNARINO (FRA) v Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) SR1 PTS
Malek JAZIRI (TUN) v Dmitry TURSUNOV (RUS) SR2
Karol BECK (SVK) v Grega ZEMLJA (SLO) SR3
Michael RUSSELL (USA) v Maxime TEIXEIRA (FRA) SR4

Matches count for a one day semi-final both singles and doubles
Deadline 11am local time (9am UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Busy time at work now over – diffs ‘should’ be posted on time

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.

OOP for Thursday

Malek JAZIRI (TUN) v Radu ALBOT (MDA) SR1 PTS
Alex KUZNETSOV (USA) v Grega ZEMLJA (SLO) SR2
Karol BECK (SVK) v Riccardo GHEDIN (ITA) SR3
Roman BORVANOV (MDA) v Dmitry TURSUNOV (RUS) SR4

Matches count for the second of a two-day quarter final in both singles and doubles
Thursdays matches take priority in cases of shootout
Deadline 11am local time (9am UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Busy time at work now over – diffs ‘should’ be posted on time

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
OOP for Wednesday

Brydan KLEIN (AUS) v Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) SR5
Igor KUNITSYN (RUS) v Adrian MANNARINO (FRA) SR6
Denis ZIVKOVIC (USA) v Maxime TEIXEIRA (FRA) SR7
Michael RUSSELL (USA) v Gleb SAKHAROV (FRA) SR8


Matches count for the first of a two-day quarter final in both singles and doubles
Thursdays matches take priority in cases of shootout
Deadline 11am local time (9am UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Busy time at work now over – diffs ‘should’ be posted on time

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
OOP for Tuesday

Radu ALBOT (MDA) v Erik CHVOJKA (CAN) SR1 PTS
Igor KUNITSYN (RUS) v Mischa ZVEREV (GER) SR2 (PTS FOR DOUBLES)
Konstantin KRAVCHUK (RUS) v Grega ZEMLJA (SLO) SR3 (PTS FOR DOUBLES)
Adrian MENENDEZ-MACEIRAS (ESP) v Rajeev RAM (USA) SR4 (PTS FOR DOUBLES)
Mirza BASIC (BIH) v Dmitry TURSUNOV (RUS) SR5 (PTS FOR DOUBLES)
Riccardo GHEDIN (ITA) v Marsel ILHAN (TUR) SR6 (PTS FOR DOUBLES)
Malek JAZIRI (TUN) v Jamie BAKER (GBR) SR7 (PTS FOR DOUBLES)
Michael RUSSELL (USA) v James MCGEE (IRL) SR8 (PTS FOR DOUBLES)
Maximilian ABEL (GER) v Roman BORVANOV (MDA) SR9 (PTS FOR DOUBLES)
Baris ERGUDEN (TUR) v Brydan KLEIN (AUS) SR10 (PTS FOR DOUBLES)
Alex KUZNETSOV (USA) v Durukan DURMUS (TUR) SR11 (PTS FOR DOUBLES)
Karol BECK (SVK) v Lewis BURTON (GBR) SR12 (PTS FOR DOUBLES)


Matches count for the second round in singles and the second of a two-day first round in doubles.
DEADLINE IS 90 MINUTES EARLIER THAN SCHEDULED START – 9.30am local time/7.30am UK Time – due to work committments
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
OOP for Monday

James MCGEE (IRL) v Sean THORNLEY (GBR) SR1 PTS
Adrian MANNARINO (FRA) v Luca VANNI (ITA) SR2 PTS
Maxime TEIXEIRA (FRA) v Matthias BACHINGER (GER) SR3 PTS
Lewis BURTON (GBR) v Lorenzo GIUSTINO (ITA) SR4 PTS
Maximilian ABEL (GER) v Ruan ROELOFSE (RSA) SR5 PTS
Haluk AKKOYUN (TUR) v Denis ZIVKOVIC (USA) SR6 PTS
Gleb SAKHAROV (FRA) v Efe YURTACAN (TUR) SR7 PTS
Riccardo GHEDIN (ITA) v Dane PROPOGGIA (AUS) SR8 PTS


Matches count for the first round in singles and the first of a two-day first round in doubles.
DEADLINE IS 90 MINUTES EARLIER THAN SCHEDULED START – 9.30am local time/7.30am UK Time – due to work committments
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
OOP for Sunday

Sean THORNLEY (GBR) v Muhammet HAYLAZ (TUR) SR1 PTS
Edoardo EREMIN (ITA) v Dane PROPOGGIA (AUS) SR2
Denis MATSUKEVITCH (RUS) v Maximilian ABEL (GER) SR3
Valery RUDNEV (RUS) v Lorenzo GIUSTINO (ITA) SR4
Ivan NEDELKO (RUS) v Ruan ROELOFSE (RSA) SR5
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) v Lewis BURTON (GBR) SR6
James McGEE (IRL) v Jean ANDERSEN (RSA) SR7
Riccardo GHEDIN (ITS) v John PEERS (AUS) SR8


Matches count for the final qualifying round in both singles and doubles.
Matches start at 11.00am local time (9.00am UK Time)
Differences will be posted around 10.00am UK time
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.

OOP for Saturday

Sefa SULUOGLU (TUR) v Maximilian ABEL (GER) SR1 PTS
Muhammet HAYLAZ (TUR) v Goran TOSIC (MNE) SR2 PTS
Denis MATSUKEVITCH (RUS) v Mustafa GENCSOY (TUR) SR3 PTS
John PEERS (AUS) v Barkin YALCINKALE (TUR) SR4 PTS
Drew COURTNEY (USA) v Edoardo EREMIN (ITA) SR5 PTS
Erik CREPALDI (ITA) v Lorenzo GIUSTINO (ITA) SR6 PTS
Gokberk ERGENEMAN (TUR) v Ruan ROELOFSE (RSA) SR7 PTS
Dimitar KUZMANOV (BUL) v Valery RUDNEV (RUS) SR8 PTS
David RICE (GBR) v Dane PROPOGGIA (AUS) SR9 PTS
Ivan NEDELKO (RUS) v Catalin-Ionut GARD (ROU) SR10 PTS
Lewis BURTON (GBR) v Dorian DESCLOIX (FRA) SR11 PTS
Pierre-Ludovic DUCLOS (CAN) v Onur KARGIN (TUR) SR12 PTS
Ergun ZORLU (TUR) v Sean THORNLEY (GBR) SR13 PTS
Jean ANDERSEN (RSA) v Alexandros JAKUPOVIC (GRE) SR14 PTS

Matches count for the first qualifying round in both singles and doubles.
Matches start at 10.00am local time (8.00am UK Time)
Please send your picks to AdeyC.

Good luck

Code:
EXPLANATION:

Match with nothing after it's name - Just pick the winner
Match with SR after it's name - Pick the winner and the sets (Ex: Arthurs 2-1)
Match with PTS after it's name - Pick the whole score (Ex: Arthurs 6:7 7:6 6:1)

Code:
As is now tradition in my events – just for fun I’ll be handing out a daily Eager Beaver Award each day which will go to the first person to send in picks after the OOP is posted – so nine players at all levels will have a chance of winning something this week.
__________________
You can contact me on my TF Account or adriancollins@hotmail.com. I rarely log on here anymore

Last edited by AdeyC : 09-15-2012 at 03:50 PM.
AdeyC is offline View My Blog!   Reply With Quote