MensTennisForums.com - View Single Post - 20th Int'l Jr Tourn. of Offenbach | Germany | G1 | 12 - 17 June | Winner: Hyeon CHUNG

View Single Post

Old 06-17-2012, 11:06 PM   #10
country flag SapELee
-LIFETIME MEMBER-
 
SapELee's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 9,216
SapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond reputeSapELee has a reputation beyond repute
Default Final

Code:
Final
Hyeon CHUNG (KOR) [7]     6-3 6-4    Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
Impressive run for the 16 yo .



Code:
Doubles Results

1st Round
Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]     BYE   
Zhuoyang QIU (CHN) /  Weiqiang ZHENG (CHN)                         6-0 7-6(5)        Luca MARQUARD (GER) /  Till RICHTER (GER) 
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) /  Lukas STORCK (GER)                 6-3 Retired       Patrick CIORCILA (ROU) /  Franz SYDOW (NED) 
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                  2-6 6-3 [10-6]    Temur ISMAILOV (UZB) /  Yuriy KRYVOY (UKR) [5] 
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]      BYE   
Rishab AGARWAL (IND) /  Chi-Shan JAO (TPE)                         7-6(3) 6-4        Nils ELLEFSEN (NOR) /  Fajing SUN (CHN) 
Philip GEHRMANN (GER) /  KAI LEMKE (GER)                           7-5 6-4           Herkko POLLANEN (FIN) /  Matthew ROSSOUW (RSA) 
Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)                      7-5 7-5           Lucas GOMEZ (MEX) /  Ricky MEDINILLA (MEX) [8] 
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]            6-1 3-6 [10-6]    Jacob GRILLS (AUS) /  Daniel GUCCIONE (AUS) 
Viktor KOSTIN (GER) /  Alexander ZVEREV (GER)                      6-4 6-1           Evgeny KARLOVSKIY (RUS) /  Antonio MASSARA (ITA) 
Johannes HAERTEIS (GER) /  Paul WOERNER (GER)                      7-6(2) 3-6 [10-6] Hugo Cesar DOJAS (BRA) /  Vasco MENSURADO (POR) 
Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3]                 BYE   
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                6-3 6-1           Omar JASIKA (AUS) /  Sumit NAGAL (IND) 
Lucas MIEDLER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT)                     6-2 6-4           Kevin KACZYNSKI (GER) /  Jannis KAHLKE (GER) 
Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY)                      6-2 2-6 [10-6]    Bradley MOUSLEY (AUS) /  Thien NGUYEN HOANG (VIE) 
Jay ANDRIJIC (AUS) /  Karim HOSSAM (EGY) [2]                       BYE   

2nd Round
Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]     6-4 4-6 [11-9]    Zhuoyang QIU (CHN) /  Weiqiang ZHENG (CHN) 
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                  6-1 6-3           Robert CONSTANTINOVICI (ROU) /  Lukas STORCK (GER) 
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]      6-2 6-3           Rishab AGARWAL (IND) /  Chi-Shan JAO (TPE) 
Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL)                      6-3 6-4           Philip GEHRMANN (GER) /  KAI LEMKE (GER) 
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]            6-3 6-4           Viktor KOSTIN (GER) /  Alexander ZVEREV (GER) 
Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3]                 2-6 6-3 [10-3]    Johannes HAERTEIS (GER) /  Paul WOERNER (GER) 
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]                6-3 6-2           Lucas MIEDLER (AUT) /  Dominic WEIDINGER (AUT) 
Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY)                      7-6(4) 6-2        Jay ANDRIJIC (AUS) /  Karim HOSSAM (EGY) [2] 

Quarterfinal
Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA)                 6-3 6-2            Juan Ignacio GALARZA (ARG) /  Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1] 
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]     6-4 6-3            Harry BOURCHIER (AUS) /  Cameron NORRIE (NZL) 
Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7]           6-3 6-2            Hyeon CHUNG (KOR) /  Hassan NDAYISHIMIYE (BDI) [3] 
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]               7-5 6-3            Konstantin GERLAKH (RUS) /  Mazen OSAMA (EGY) 

Semifinal
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]     6-2 6-3    Guilherme HADLICH (BRA) /  Joao WALENDOWSKY (BRA) 
Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]               6-2 6-4    Maximilian MARTERER (GER) /  Lukas MUGEVICIUS (LTU) [7] 

Final
Christian GARIN (CHI) /  Jorge Brian PANTA HERREROS (PER) [4]     6-3 6-7(4) [10-5]    Wayne MONTGOMERY (RSA) /  Guillermo NUNEZ (CHI) [6]
__________________
Rhyne & Jared



Tennis Account: https://twitter.com/ARhyneMoment
Youtube Channel: youtube.com/SapELee485
Rhyne's Picture Thread
Rhyne Williams FB Updates
SapELee is offline View My Blog!   Reply With Quote