MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Futures (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=145)
-   -   Israel-satellite (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=6832)

oren987 11-11-2003 10:42 AM

Israel-satellite
 
Qualifying Draw and results: $25,000

Georg Novak (AUT) d Matkowski Marhin (POL) 2-6 6-0 6-4
Drori Asaf (ISR) d Levi Liron (ISR) 6-2 6-2
Bolch Meron (ISR) d Nivbahom Roy (ISR) 6-2 6-2
Kutac Roman (CZE) d Kobi Guy (ISR) 6-2 6-2
Shfir Roei (ISR) d Henig Asaf (ISR) 6-4 6-2
Leser Mikey (ISR) d On Hayim (ISR) 7-6 6-1
Mutosal Oren (ISR) d Sason Kobi (ISR) 6-1 6-2
Knoles Markus (AUT) d Abramovich Omer (ISR) 6-1 6-4
Perel Nimrod (ISR) d Stainblad David (ISR) 6-0 6-2
Hadash Yshai (ISR) d Olivri Jolian (ISR) 6-2 6-0
Cherin Olivier (FRA) d Mashich Almog (ISR) 7-6 3-6 6-3
Portnov Vladimir (RUS) d Kolik Viktor (ISR) 6-3 6-2
Maaravi Moti (ISR) d Erlich Zohar (ISR) 6-0 6-1
Pavlov Denis (LAT) d Mor Jonathan (ISR) 6-0 6-0
Drame Mohamed-Sekou (FRA) d Ben Chvi Nimrod (ISR) 6-0 6-0
Martinovic Nikola (CRO) d Bishop Paol (GEB) 6-1 4-6 6-4
Inbar Ban (ISR) d Borshthein Eyal (ISR) 6-1 6-3
Ben zhvi (ISR) d Shivolchky Eiliya (ISR) 6-1 6-0
Still Cahar (ISR) d Zirkin Maor (ISR) 2-6 7-6 1-1 Ret
Svacko Nikita (LAT) d Elad Milo (ISR) 6-2 7-6
Barabash Lior (ISR) d Domsazoykez Maric (POL) 6-7 6-4 6-3
Van Mal Pim (BEL) d Shvarzh Yaakov (ISR) 6-1 6-1
Valgerin Nir (ISR) d Barbu Radu (ROM) 6-2 6-2
Vintrov Amir (ISR) d Skroderis Janis (LAT) 6-1 6-1
Klabins Adgers (LTA) d Klayin Yoval (ISR) 6-1 6-2
Ctberka Vaslav (CZE) d Shimiel Chahar (ISR) 7-5 6-2
Olsek Petr (CZE) d Van Der Werf Ordan (NED) 7-6 6-3
Nijaki Jakub (POL) d Yosipon Shai (ISR) 6-2 6-1
Basin Artur (ISR) d Hasin Omri (ISR) 6-2 6-2
Digkasara Joan (NED) d Barabash Omer (ISR) 6-1 6-0
Sabkis Goides (LTA) d Gozin Bogdan (ROM) 4-6 6-4 6-2

2nd round Qualifying:

Georg Novak (AUT) d (1) Georg Tomas (AUT) 6-1 6-3
Drori Asaf (ISR) d Bolch Meron (ISR) 6-2 6-1
Kutac Roman (CZE) d Shfir Roei (ISR) 6-4 6-2
Mutosal Oren (ISR) d Leser Mikey (ISR) 6-2 6-2 :D
Knoles Markus (AUT) d Perel Nimrod (ISR) 6-2 6-0
Hadash Yshai (ISR) d Cherin Olivier (FRA) 6-3 6-4
Portnov Vladimir (RUS) d Maaravi Moti (ISR) 7-6 6-2
Drame Mohamed-Sekou (FRA) d Pavlov Denis (LAT) 6-1 6-1
Martinovic Nikola (CRO) d Inbar Ban (ISR) 6-3 5-7 6-1
Still Cahar (ISR) d Ben zhvi (ISR) 6-3 7-5
Barabash Lior (ISR) d Svacko Nikita (LAT) 7-6 5-7 6-2 :D
Valgerin Nir (ISR) d Van Mal Pim (BEL) 6-3 6-0 :D
Vintrov Amir (ISR) d Klabins Adgers (LTA) 6-3 6-4
Olsek Petr (CZE) d Ctberka Vaslav (CZE) 6-4 6-4
Nijaki Jakub (POL) d Basin Artur (ISR) 6-2 6-2
Digkasara Joan (NED) d Sabkis Goides (LTA) 6-4 6-2

oren987 11-11-2003 10:50 AM

Last round Qualifying:

Georg Novak (AUT) d Drori Asaf (ISR) 6-3 6-3 :(
Kutac Roman (CZE) d Mutosal Oren (ISR) 7-5 6-3 :mad:
Knoles Markus (AUT) d Hadash Yshai (ISR) 6-3 6-3 :(
Drame Mohamed-Sekou (FRA) d Portnov Vladimir (RUS) 6-3 6-0
Martinovic Nikola (CRO) d Still Cahar (ISR) 6-2 6-2 :(
Valgerin Nir (ISR) d Barabash Lior (ISR) 7-5 6-2
Olsek Petr (CZE) d Vintrov Amir (ISR) 7-6 7-5
Digkasara Joan (NED) d Nijaki Jakub (POL) 7-6 6-2


Only one Israely will go from qualifying to the main draw :rolleyes: :(

JPhurst 11-11-2003 02:53 PM

Re: Israel-satellite
 
I saw the main draw. Why is Amir Hadad playing in this? I guess he can pick up some easy points.

Wojtek 11-13-2003 06:52 AM

Re: Israel-satellite
 
First Round
(1)(WC)Amir Hadad (ISR) d. (WC)Amir Inbar (ISR) 6-3 7-6(4)
(q)Johan Dijkstra (NED) d. Dori Sadovnik (ISR) 7-6(3) 6-3
(WC)Dekel Valtzer (ISR) d. Harel Srugo (ISR) 6-4 7-6(2)
(q)Nir Welgreen (ISR) d. (6)Serguei Pozdnev (RUS) 6-3 6-0
(3)Lazar Magdincev (MKD) d. (q)Georg Novak (AUT) 6-0 7-5
Gergely Hultai (HUN) d. Erik Csarnakovics (SVK) 3-6 7-6(2) 6-4
(q)Petr Olsak (CZE) d. (WC)Michael Redmond (GBR) 6-0 6-2
(q)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d. (8)Jan Stancik (SVK) 6-4 6-3
(7)Christian Grunes (GER) d. (q)Markus Kanellos (AUT) 6-3 7-6(4)
(q)Roman Kutac (CZE) d. Marius Zay (GER) 7-6(4) 7-6(1)
Irakli Ushangishvili (GEO) d. Tomer Suissa (ISR) 6-4 7-5
Evgueni Smirnov (RUS) d. (4)Jiri Vencl (CZE) 6-3 7-6(2)
(5)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. Eliran Dooyev (ISR) 6-4 3-6 6-0
Sebastian Linda (GER) d. Arkady Bassetti (ITA) 6-4 6-3
(q)Nikola Martinovic (CRO) d. Pavel Lobanov (RUS) 6-2 6-4
(2)Dudi Sela (ISR) d. Dawid Olejniczak (POL) 6-1 6-2

Wojtek 11-13-2003 06:53 AM

Re: Israel-satellite
 
Second Round
(1)(WC)Amir Hadad (ISR) d. (q)Johan Dijkstra (NED) 6-1 6-4
(q)Nir Welgreen (ISR) d. (WC)Dekel Valtzer (ISR) 6-4 6-4
(3)Lazar Magdincev (MKD) d. Gergely Hultai (HUN) 6-1 7-5
(q)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d. (q)Petr Olsak (CZE) 6-0 6-4
(7)Christian Grunes (GER) d. (q)Roman Kutac (CZE) 6-3 6-2
Evgueni Smirnov (RUS) d. Irakli Ushangishvili (GEO) 6-0 6-2
(5)Vjekoslav Skenderovic (CRO) d. Sebastian Linda (GER) 4-6 7-5 6-1
(2)Dudi Sela (ISR) d. (q)Nikola Martinovic (CRO) 6-2 6-4

Wojtek 11-13-2003 06:53 AM

Re: Israel-satellite
 
Polish players :rolleyes:

Dudi :D

oren987 11-13-2003 05:16 PM

QF:

(1)(WC)Amir Hadad (ISR) d (q)Nir Welgreen (ISR) 7-6 (2) 7-5 :D
(q)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d (3)Lazar Magdincev (MKD) 4-6 6-4 6-3
(7)Christian Grunes (GER) d Evgueni Smirnov (RUS) 2-6 6-2 7-5
(2)Dudi Sela (ISR) d (5)Vjekoslav Skenderovic (CRO) 7-6 (4) 6-3 :D

usawildcat929 11-13-2003 10:19 PM

First Round
Arkady Bassetti/Nikola Martinovic (ITA/CRO) d. (1)Christian Grunes/Serguei Pozdnev (GER/RUS) 6-1 6-1
Marcin Maszczyk/Dawid Olejniczak (POL) d. Vladimir Portnov/Evgueni Smirnov (RUS) 6-4 6-4
(3)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. Radu Barbu/Marius Zay (ROM/GER) 6-3 7-6(3)
(WC)Dudi Sela/Saar Steele (ISR) d. (WC)Ishay Hadash/Dekel Valtzer (ISR) 7-6(5) 6-2
Erik Csarnakovics/Jan Stancik (SVK) d. Deniss Pavlovs/Gvidas Sabeckis (LAT/LTU) 6-3 7-6(4)
(4)Gergely Hultai/Lazar Magdincev (HUN/MKD) d. (q)Omer Abramovich/Moti Maaravi (ISR) 6-3 6-3
Johan Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) d. (WC)Amit Inbar/Dori Sadovnik (ISR) 6-3 7-6(3)
(2)Roman Kutac/Jiri Vencl (CZE) d. Georg Novak/Janis Skroderis (AUT/LAT) 6-4 6-3

Quarterfinals
Arkady Bassetti/Nikola Martinovic (ITA/CRO) d. Marcin Maszczyk/Dawid Olejniczak (POL) 7-5 6-1
(3)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. (WC)Dudi Sela/Saar Steele (ISR) 6-2 6-2
(4)Gergely Hultai/Lazar Magdincev (HUN/MKD) d. Erik Csarnakovics/Jan Stancik (SVK) 6-2 6-2
Johan Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) d. (2)Roman Kutac/Jiri Vencl (CZE) 4-6 7-6(1) 6-2

oren987 11-14-2003 04:57 PM

Semifinals
(q)Mohamed-Sekou Drame (FRA) d. (1)(WC)Amir Hadad (ISR) 6-7(8) 6-4 6-3 :eek: :( :sad:
(2)Dudi Sela (ISR) d. (7)Christian Grunes (GER) 4-6 7-6(6) 6-0 :D



Finals
(3)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. Johan Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) 6-2 6-3 :D :D

oren987 11-15-2003 12:06 PM

Dudi won in the Final :D

usawildcat929 11-18-2003 01:22 AM

Finals
(2)Dudi Sela (ISR) d. (q)Mohamed-Sekou Drame (FRA) 6-7(3) 7-5 6-4


Semifinals
(3)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. Arkady Bassetti/Nikola Martinovic (ITA/CRO) 6-4 6-0
Johan Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) d. (4)Gergely Hultai/Lazar Magdincev (HUN/MKD) 6-4 6-4

Finals
(3)Harel Srugo/Tomer Suissa (ISR) d. Johan Dijkstra/Eliran Dooyev (NED/ISR) 6-2 6-3


All times are GMT. The time now is 02:00 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.