MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   junior circuit finals by year (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=417417)

Pete7 03-04-2014 05:41 PM

junior circuit finals by year
 
I made a preview of junior boys tournaments finals (biggest tournaments) for last few years, so you can compare who made an impact in menīs tennis and who not.
Explanation: Grade A (highest category), Grade 1 and Grade B1 (lower categories)

2013

Grade A
Australian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Copa Gerdau: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [14]
Trofeo Bonfiglio: Alexander ZVEREV (GER) [16] d. Laslo DJERE (SRB) [3]
Roland Garros Junior: Christian GARIN (CHI) d. Alexander ZVEREV (GER) [4]
Junior Wimbledon: Gianluigi QUINZI (ITA) [6] d. Hyeon CHUNG (KOR)
US Open Junior : Borna CORIC (CRO) [4] d. Thanasi KOKKINAKIS (AUS)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Championships: Michael MMOH (USA) [2] d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [14]
Orange Bowl: Francis TIAFOE (USA) [13] d. Stefan KOZLOV (USA) [4]

Grade 1
Copa Gatorade: Jorge Brian PANTA (PER) [2] d. Luca CORINTELI (USA) [4]
AGL Loy Yang Traralgon: Nick KYRGIOS (AUS) [2] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [6]
Copa Barranquilla: Diego PEDRAZA (COL) [14] d. Marcelo ZORMANN (BRA)
Czech Junior Indoor: Roman SAFIULLIN (RUS) [4] d. Pavel STAUBERT (CZE) [3]
Asuncion Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [10] d. Or RAM-HAREL (ISR)
Chang LTAT: Omar JASIKA (AUS) [10] d. Cameron NORRIE (NZL) [6]
Banana Bowl: Johan Sebastien TATLOT (FRA) [12] d. Gianluigi QUINZI (ITA) [1]
Sarawak Chief Minister's Cup: Borna CORIC (CRO) [1] d. Ku Keon KANG (KOR) [14]
erin Memorial: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] vs Laslo DJERE (SRB) [2] (final not played)
Mitsubishi-Lancer Junior: Cameron NORRIE (NZL) [3] d. Luke BAMBRIDGE (GBR) [4]
USTA International Spring: Stefan KOZLOV (USA) [2] d. Henrik WIERSHOLM (USA)
Trofeo Juan Carlos Ferrerro: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [1]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Andrey RUBLEV (RUS) [12]
Mediterranee Avenir: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jaime Ignacio GALLEGUILLOS (CHI) [6]
Citta Di Santa Croce: Maxime HAMOU (FRA) [2] d. Maxime JANVIER (FRA) [12]
Astrid Bowl: Pedro CACHIN (ARG) [12] d. Clement GEENS (BEL) [1]
Offenbach: Pedro CACHIN (ARG) [3] d. Jorge Brian PANTA (PER) [4]
AEGON Junior Roehampton: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Alexander ZVEREV (GER) [3]
German Juniors: Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Paul WOERNER (GER) [10]
ITF Junior Open Linz: Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Daniil MEDVEDEV (RUS) [2]
International Hard Court: Yoshihito NISHIOKA (JPN) [4] d. Stefan KOZLOV (USA) [3]
Canadian Open: Brayden SCHNUR (CAN) d. Nicolas JARRY (CHI) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [1] d. Francisco BAHAMONDE (ARG) [7]
Eddie Herr: Kamil MAJCHRZAK (POL) [9] d. Andrey RUBLEV (RUS) [11]

Grade B1
Sudamericano: Nicolas JARRY (CHI) [6] d. Joao MENEZES (BRA)
Easter Bowl Championship: Gage BRYMER (USA) d. Luca CORINTELI (USA) [3]
Asian Closed: Duck Hee LEE (KOR) [8] d. Ken ONISHI (JPN)
European Junior Championships: Karen KHACHANOV (RUS) [6] d. Quentin HALYS (FRA) [10]
Pan American ITF: Francis TIAFOE (USA) [3] d. Taylor Harry FRITZ (USA)
Seogwipo Asia Oceania: Yunseong CHUNG (KOR) d. Jumpei YAMASAKI (JPN) [3]

Pete7 03-04-2014 05:52 PM

Re: junior circuit finals by year
 
The same for 2012

Grade A
Australian Open Junior: Luke SAVILLE (AUS) [1] d. Filip PELIWO (CAN)
Copa Gerdau: Mathias BOURGUE (FRA) [11] d. Kimmer COPPEJANS (BEL) [8]
Trofeo Bonfiglio: Gianluigi QUINZI (ITA) [3] d. Temur ISMAILOV (UZB)
Roland Garros Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [6] d. Filip PELIWO (CAN) [5]
Junior Wimbledon: Filip PELIWO (CAN) [4] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
US Open Junior: Filip PELIWO (CAN) [2] d. Liam BROADY (GBR) [13]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior Tennis Championships: Nick KYRGIOS (AUS) [1] d. Kaichi UCHIDA (JPN) [2]
Orange Bowl: Laslo DJERE (SRB) [10] d. Elias YMER (SWE) [12]
Abierto Juvenil Mexicano: Nikola MILOJEVIC (SRB) [2] d. Naoki NAKAGAWA (JPN) [12]

Grade 1
Copa Del Cafe: Noah RUBIN (USA) d. Connor FARREN (USA) [5]
Copa Gatorade: Filip BERGEVI (SWE) [7] d. Christian GARIN (CHI) [12]
Loy Yang Traralgon: Filip PELIWO (CAN) [16] d. Luke SAVILLE (AUS) [1]
Czech Junior Indoor: Maximilian MARTERER (GER) [6] d. Jakub ORAVEC (SVK)
Copa Barranquilla: Gianluigi QUINZI (ITA) [1] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [7]
Chang - Thailand Junior: Max DE VROOME (NED) [6] d. Pedja KRSTIN (SRB) [2]
Asuncion Bowl: Gianluigi QUINZI (ITA) [2] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [5]
Banana Bowl: Spencer PAPA (USA) d. Pietro LICCIARDI (ITA)
Sarawak Chief Minister's Cup: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jae Hwan KIM (KOR) [9]
Perin Memorial: Daniel MASUR (GER) [2] d. Eduard ESTEVE LOBATO (ESP) [9]
Mitsubishi-Lancer Junior: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Jordan THOMPSON (AUS) [11]
International Spring Championship: Mitchell KRUEGER (USA) [1] d. Stefan KOZLOV (USA) [12]
Junior de Beaulieu-sur-Mer: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Citta Di Santa Croce: Laurent LOKOLI (FRA) [14] d. Wayne MONTGOMERY (RSA) [16]
Astrid Bowl: Julien CAGNINA (BEL) [4] d. Jeroen VANNESTE (BEL)
Offenbach: Hyeon CHUNG (KOR) [7] d. Mateo Nicolas MARTINEZ (ARG) [1]
AEGON Junior International Roehampton: Kimmer COPPEJANS (BEL) [2] d. Laurent LOKOLI (FRA)
Mediterranee Avenir: Clement GEENS (BEL) [5] d. Franko MIOCIC (CRO) [1]
German Juniors: Maximilian MARTERER (GER) [4] d. Karen KHACHANOV (RUS)
ITF Junior Open Linz: Kevin KACZYNSKI (GER) [4] d. Herkko POLLANEN (FIN) [1]
Canadian Open Junior: Nick KYRGIOS (AUS) [3] d. Liam BROADY (GBR) [7]
Yucatan Cup: Filippo BALDI (ITA) [10] d. Thai-Son KWIATKOWSKI (USA) [4]
Eddie Herr: Christian GARIN (CHI) [8] d. Laslo DJERE (SRB) [6]
Copa Del Cafe: Nikola MILOJEVIC (SRB) [1] d. Tommy MYLNIKOV (CAN)

Grade B1
Torneo Sudamericano: Gabriel FRIEDRICH (BRA) [5] d. Daniel SANTOS (PER) [1]
Easter Bowl: Mackenzie MCDONALD (USA) [3] d. Alexios HALEBIAN (USA) [4]
Asian Closed: Jae Hwan KIM (KOR) [2] d. Ku Keon KANG (KOR) [5]
European Junior: Kimmer COPPEJANS (BEL) [1] d. Frederico Ferreira SILVA (POR) [2]
Pan American ITF: Noah RUBIN (USA) [1] d. Hugo DI FEO (CAN) [4]
Seogwipo Asian/Oceania Closed: Seong Chan HONG (KOR) [7] d. Young Seok KIM (KOR) [10]

Pete7 03-05-2014 05:30 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2011

Grade A
Australian Open Junior : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Luke SAVILLE (AUS)
Copa Gerdau : Thiago MONTEIRO (BRA) [6] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
Trofeo Bonfiglio : Filip HORANSKY (SVK) [7] d. Patrick OFNER (AUT)
Roland Garros Junior : Bjorn FRATANGELO (USA) d. Dominic THIEM (AUT) [14]
Junior Wimbledon : Luke SAVILLE (AUS) [16] d. Liam BROADY (GBR) [15]
US Open Junior : Oliver GOLDING (GBR) [13] d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Lucas POUILLE (FRA)
Orange Bowl : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Patrick OFNER (AUT) [7]
Abierto Juvenil Mexicano : Stefano NAPOLITANO (ITA) [10] d. Frederico Ferreira SILVA (POR) [3]

Grade 1
Coffee Bowl : Hugo DELLIEN (BOL) [1] d. Bjorn FRATANGELO (USA) [2]
Copa Gatorade : Hugo DELLIEN (BOL) [1] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]
Loy Yang Traralgon : Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP) d. Luke SAVILLE (AUS)
Copa Barranquilla : Joao Pedro SORGI (BRA) [6] d. Gonzalo LAMA (CHI)
Czech Junior Indoor : Marek ROUTA (CZE) d. Marek JALOVIEC (CZE)
Asuncion Bowl : Thiago MONTEIRO (BRA) [16] d. Gabriel Vicentini PEREIRA (BRA)
Chang LTAT ITF Junior : Sean BERMAN (USA) [6] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
Banana Bowl : Mathias BOURGUE (FRA) [2] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
Sarawak Chief Minister's Cup : Andrew WHITTINGTON (AUS) [2] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Andrew WHITTINGTON (AUS) [2] d. Jeson PATROMBON (PHI) [1]
USTA Spring : Marcos GIRON (USA) d. Bjorn FRATANGELO (USA) [1]
Beaulieu sur Mer : Liam BROADY (GBR) [4] d. Maciej SMOLA (POL)
Citta' Di Santa Croce : Maxim DUBARENCO (MDA) [9] d. Nikola MILOJEVIC (SRB) [3]
Astrid Bowl : Thiago MONTEIRO (BRA) [4] d. Joris DE LOORE (BEL) [1]
Offenbach : Thiago MONTEIRO (BRA) [1] d. Matias SBOROWITZ (CHI) [6]
AEGON Junior Roehampton : Liam BROADY (GBR) [13] d. Evgeny KARLOVSKIY (RUS)
German Juniors : Robin KERN (GER) [4] d. Constantin CHRIST (GER)
Mediterranee Avenir : Matias SBOROWITZ (CHI) [1] d. Gianluigi QUINZI (ITA) [3]
Junior Linz : Dennis NOVAK (AUT) [4] d. Patrick OFNER (AUT) [1]
Canadian Open : Jiri VESELY (CZE) [1] d. Filip HORANSKY (SVK) [4]
Perin Memorial : Herkko POLLANEN (FIN) [9] d. Oscar OTTE (GER)
Yucatan Cup : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Kyle EDMUND (GBR) [2]
Eddie Herr : Dominic THIEM (AUT) [1] d. Patrick OFNER (AUT) [6]

Grade B1
Easter Bowl - US Closed : Marcos GIRON (USA) d. Mac STYSLINGER (USA) [7]
Asian Closed : Xin GAO (CHN) [1] d. Arjun KADHE (IND) [2]
Campeonato Sudamericano : Boris ARIAS (BOL) [8] d. Hugo DELLIEN (BOL) [1]
European Junior : Roberto CARBALLES BAENA (ESP) [1] d. Dimitar KUZMANOV (BUL)
Pan American : Mitchell KRUEGER (USA) [1] d. Noah RUBIN (USA)
Seogwipo Asian/Oceania Closed : Luke SAVILLE (AUS) [1] d. Andrew HARRIS (AUS) [4]

Pete7 03-05-2014 05:39 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2010

Grade A
Australian Open Junior : Tiago FERNANDES (BRA) [14] d. Sean BERMAN (USA)
Copa Gerdau : Mathias BOURGUE (FRA) d. Jiri VESELY (CZE) [11]
Trofeo Bonfiglio : Mikhail BIRYUKOV (RUS) d. Jiri VESELY (CZE) [5]
Roland Garros Junior : Agustin VELOTTI (ARG) d. Andrea COLLARINI (USA)
Junior Wimbledon : Marton FUCSOVICS (HUN) [13] d. Benjamin MITCHELL (AUS)
Youth Olympic Games (YOG) : Juan Sebastian GOMEZ (COL) d. Yuki BHAMBRI (IND) [6]
US Open Junior : Jack SOCK (USA) d. Denis KUDLA (USA) [10]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [2] d. Mate PAVIC (CRO) [1]
Orange Bowl : George MORGAN (GBR) [9] d. Jannick LUPESCU (NED) [12]
Casablanca Junior Cup : Bruno SANT'ANNA (BRA) [15] d. Oliver GOLDING (GBR) [1]

Grade 1
Coffee Bowl : Renzo OLIVO (ARG) [2] d. Ricardo RODRIGUEZ (VEN)
Copa Gatorade : Mate ZSIGA (HUN) [1] d. Roberto QUIROZ (ECU) [3]
Loy Yang Traralgon : Justin ELEVELD (NED) d. Benjamin MITCHELL (AUS)
Czech Junior Indoor : Denys MYLOKOSTOV (UKR) d. Evgeny KARLOVSKIY (RUS)
Barranquilla Open : Dominic THIEM (AUT) [7] d. Diego GALEANO (PAR)
Asuncion Bowl : Renzo OLIVO (ARG) [5] d. Federico CORIA (ARG)
Banana Bowl : Juan Sebastian GOMEZ (COL) [9] d. Renzo OLIVO (ARG) [7]
ITF/LTAT Junior : Benjamin MITCHELL (AUS) d. Suk-Young JEONG (KOR) [9]
Sarawak Chief Minister's Cup : James DUCKWORTH (AUS) d. Andrew WHITTINGTON (AUS)
Mitsubishi-Lancer Juniors : James DUCKWORTH (AUS) d. Tobias BLOMGREN (SWE) [10]
Japan Open Junior : Rikuto FURUTA (JPN) d. Jeson PATROMBON (PHI) [5]
USTA Spring : Daniel KOSAKOWSKI (USA) d. Clay THOMPSON (USA)
Beaulieu sur Mer : Carlos BOLUDA-PURKISS (ESP) d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Citta' Di Santa Croce : Dominic THIEM (AUT) [5] d. Victor BALUDA (RUS) [6]
Astrid Bowl : Jason KUBLER (AUS) [1] d. James DUCKWORTH (AUS) [10]
Offenbach/Main : Damir DZUMHUR (BIH) [3] d. Roberto QUIROZ (ECU) [6]
Mediterranee Avenir : Joris DE LOORE (BEL) [5] d. Taro DANIEL (JPN) [1]
AEGON Junior Roehampton : James MARSALEK (GBR) d. Facundo ARGUELLO (ARG)
German Juniors : Roberto CARBALLES BAENA (ESP) [5] d. Joris DE LOORE (BEL) [3]
ITF Junior Open : Alessandro COLELLA (ITA) [3] d. Mate ZSIGA (HUN) [1]
Canadian Open Junior : Damir DZUMHUR (BIH) [2] d. Jiri VESELY (CZE) [1]
Perin Memorial : Patrick OFNER (AUT) d. Liam BROADY (GBR) [6]
Yucatan World Cup : Dominic THIEM (AUT) [3] d. Dennis NOVAK (AUT) [14]
Eddie Herr : Dominic THIEM (AUT) [3] d. Oliver GOLDING (GBR) [5]

Grade B1
Easter Bowl - US Closed : Bjorn FRATANGELO (USA) d. Nick CHAPPELL (USA) [4]
Asian Closed : Bowen OUYANG (CHN) [2] d. Chuhan WANG (CHN) [1]
European Junior : Damir DZUMHUR (BIH) [3] d. Andres ARTUNEDO MARTINAVARR (ESP)
Pan American Closed : Filip PELIWO (CAN) [12] d. Shane VINSANT (USA) [3]
Seogwipo Asian/Oceania Closed : Andrew WHITTINGTON (AUS) [4] d. Ben WAGLAND (AUS) [3]

Pete7 03-06-2014 06:03 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2009

Grade A
Australian Open Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Alexandros-Ferdinandos GEORGOUDAS (GER)
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [3] d. Tennys SANDGREN (USA) [10]
Trofeo Bonfiglio : Facundo ARGUELLO (ARG) d. Federico GAIO (ITA)
Roland Garros Junior : Daniel BERTA (SWE) d. Gianni MINA (FRA) [11]
Junior Wimbledon : Andrey KUZNETSOV (RUS) d. Jordan COX (USA)
US Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [3] d. Chase BUCHANAN (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Jason KUBLER (AUS) [11] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [8]
Orange Bowl : Gianni MINA (FRA) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL) [8]
Casablanca Junior Cup : Denis KUDLA (USA) [2] d. Juan Sebastian GOMEZ (COL)

Grade 1
Coffee Bowl : David SOUTO (VEN) [7] d. Denis KUDLA (USA) [1]
Loy Yang Power Traralgon : Julien OBRY (FRA) [7] d. Federico GAIO (ITA)
Copa Gatorade : David SOUTO (VEN) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [5]
Optus Nottinghill : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [4] d. Justin ELEVELD (NED)
Czech Junior Indoor : Sandro EHRAT (SUI) [8] d. Dominik WIRLEND (AUT) [1]
Barranquilla ITF : Andrea COLLARINI (ARG) d. Yannik REUTER (BEL) [4]
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) [1] d. Filip HORANSKY (SVK) [8]
ITF/LTAT Junior : Liang-Chi HUANG (TPE) [2] d. John MORRISSEY (IRL)
Banana Bowl : Yannik REUTER (BEL) [6] d. Gianni MINA (FRA)
Sarawak Chief Minister's Cup : Laurent-Olivier DAXHELET (BEL) d. Dominik SCHULZ (GER) [3]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Daniel BERTA (SWE) [6] d. Riki MCLACHLAN (NZL) [5]
Japan Open Junior : Cheng-Peng HSIEH (TPE) [3] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [1]
USTA Spring : Mitchell FRANK (USA) [9] d. Evan KING (USA) [4]
Beaulieu sur Mer : Gianni MINA (FRA) [10] d. Arthur DE GREEF (BEL) [5]
Citta' Di Santa Croce : Tiago FERNANDES (BRA) [13] d. Sebastian LAVIE (NZL)
Astrid Bowl : Agustin VELOTTI (ARG) [8] d. Kevin KONFEDERAK (ARG) [15]
Offenbach/Main : Kevin KRAWIETZ (GER) [12] d. Richard BECKER (GER) [10]
Mediterranee Avenir : Micke KONTINEN (FIN) d. Pavel KRAINIK (CAN)
AEGON Junior - Roehampton : Devin BRITTON (USA) d. Facundo ARGUELLO (ARG) [10]
German Juniors : Kevin KRAWIETZ (GER) [2] d. Richard BECKER (GER) [3]
ITF Junior Open : Henri LAAKSONEN (FIN) [3] d. Mick LESCURE (FRA)
Canadian Open Junior : Julien OBRY (FRA) [7] d. Agustin VELOTTI (ARG) [2]
Kentucky Junior : Duilio BERETTA (PER) [4] d. Nikala SCHOLTZ (RSA) [6]
Perin Memorial : Victor BALUDA (RUS) d. Damir DZUMHUR (BIH) [3]
Yucatan Cup : Mitchell FRANK (USA) [3] d. Darian KING (BAR) [10]
Eddie Herr : Denis KUDLA (USA) [4] d. Marton FUCSOVICS (HUN) [3]

Grade B1
Asian Closed Junior : Shuichi SEKIGUCHI (JPN) [2] d. Sudanwa SITARAM (IND) [6]
Easter Bowl - US Closed : Evan KING (USA) [4] d. Tennys SANDGREN (USA) [2]
European Junior : Steven DIEZ (CAN) [5] d. Marton FUCSOVICS (HUN)
Pan American Closed ITF : Sekou BANGOURA (USA) [9] d. Mitchell FRANK (USA) [3]
Asian/Oceania Closed : Jason KUBLER (AUS) [3] d. Yasutaka UCHIYAMA (JPN) [4]



.........................................
2008

Grade A
Australian Open Junior : Bernard TOMIC (AUS) [5] d. Tsung-Hua YANG (TPE) [10]
Copa Gerdau : Jose PEREIRA (BRA) [10] d. Marcelo AREVALO (ESA) [1]
Trofeo Bonfiglio : Guido PELLA (ARG) d. David GOFFIN (BEL)
Roland Garros Junior : Tsung-Hua YANG (TPE) d. Jerzy JANOWICZ (POL) [12]
Junior Wimbledon : Grigor DIMITROV (BUL) [9] d. Henri KONTINEN (FIN)
US Open Junior : Grigor DIMITROV (BUL) [3] d. Devin BRITTON (USA)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Hiroki MORIYA (JPN) [2]
Orange Bowl : Yuki BHAMBRI (IND) [2] d. Jarmere JENKINS (USA)
Casablanca Junior Cup : Julen URIGUEN (GUA) [3] d. Agustin VELOTTI (ARG)

Grade 1
Traralgon ITF : Jared EASTON (AUS) [3] d. Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) [4]
Copa Gatorade : Alexandre FOLIE (BEL) [4] d. Giacomo MICCINI (ITA) [1]
Nottinghill ITF : Bernard TOMIC (AUS) [4] d. Bradley KLAHN (USA)
Barranquilla Junior : Juan-Carlos SPIR (COL) [12] d. Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [9]
Czech Junior Indoor : Daniel SMETHURST (GBR) d. Stanislav VOVK (RUS)
Asuncion Bowl : Jose PEREIRA (BRA) d. Gilad BEN ZVI (ISR) [10]
ITF/LTAT Junior : Alexander LOBKOV (RUS) d. Henri KONTINEN (FIN) [13]
Banana Bowl : Juan VAZQUEZ-VALENZUELA (ARG) [2] d. Filip KRAJINOVIC (SRB)
Sarawak Chief Minister's Cup : Christopher RUNGKAT (INA) [6] d. Yuki BHAMBRI (IND) [1]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Soong-Jae CHO (KOR) [4] d. Borut PUC (SLO) [2]
Japan Open Junior : Ze ZHANG (CHN) [9] d. Yusuke WATANUKI (JPN)
USTA Spring : Bradley KLAHN (USA) [2] d. Jarmere JENKINS (USA) [5]
Perin Memorial : Mirza BASIC (BIH) [7] d. Marin DRAGANJA (CRO) [5]
Beaulieu sur Mer : Cedrik-Marcel STEBE (GER) d. Alexandre FOLIE (BEL) [2]
Citta' Di Santa Croce : Henrique CUNHA (BRA) [7] d. Cedrik-Marcel STEBE (GER) [4]
Astrid Bowl : Filip KRAJINOVIC (SRB) d. Chase BUCHANAN (USA) [12]
Offenbach/Main : Pablo CARRENO BUSTA (ESP) [9] d. Richard BECKER (GER)
Mediterranee Avenir : Miguel ALMEIDA (POR) d. Karim-Mohamed MAAMOUN (EGY) [3]
ITF Juniors - Roehampton : Guillaume RUFIN (FRA) d. Daniel SMETHURST (GBR)
German Junior Open : Andrey KUZNETSOV (RUS) [4] d. Adrien PUGET (FRA) [9]
Junior Open der Stadt Wels : David GOFFIN (BEL) [1] d. Arthur DE GREEF (BEL)
Canadian Open Junior : Marcus WILLIS (GBR) [7] d. Mirza BASIC (BIH) [9]
Kentucky Junior Derby : Mirza BASIC (BIH) [3] d. Hiroyasu EHARA (JPN) [11]
Yucatan World Cup : Guillaume RUFIN (FRA) [1] d. Kevin KRAWIETZ (GER)
Eddie Herr Junior : Alexander DOMIJAN (USA) [14] d. Julen URIGUEN (GUA)

Grade B1
Asian Closed Junior : Peerakit SIRIBUTWONG (THA) [3] d. Hiroki MORIYA (JPN) [4]
Easter Bowl - US Closed : Chase BUCHANAN (USA) [4] d. Alex LLOMPART (PUR) [13]
European Junior : Guillaume RUFIN (FRA) [3] d. Henri KONTINEN (FIN) [1]
Pan American Closed ITF : Alexander DOMIJAN (USA) [12] d. Ryan LIPMAN (USA) [4]
Asian/Oceania Closed : Yuki BHAMBRI (IND) [1] d. Liang-Chi HUANG (TPE) [3]

Pete7 03-06-2014 06:17 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2007

Grade A
Australian Open Junior : Brydan KLEIN (AUS) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) [2]
Copa Gerdau : Uladzimir IGNATIK (BLR) d. Fernando ROMBOLI (BRA) [2]
Trofeo Bonfiglio : Matteo TREVISAN (ITA) [4] d. Stephane PIRO (FRA) [2]
Roland Garros Junior : Uladzimir IGNATIK (BLR) [12] d. Greg JONES (AUS) [5]
Junior Wimbledon : Donald YOUNG (USA) [3] d. Uladzimir IGNATIK (BLR) [1]
US Open Junior : Ricardas BERANKIS (LTU) [15] d. Jerzy JANOWICZ (POL)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Ryan HARRISON (USA) d. Tsung-Hua YANG (TPE) [6]
Orange Bowl : Ricardas BERANKIS (LTU) [2] d. Grigor DIMITROV (BUL) [16]
Casablanca Junior Cup : Cesar RAMIREZ (MEX) [2] d. Alexei GRIGOROV (RUS) [4]

Grade 1
Coffee Bowl : Fernando ROMBOLI (BRA) [1] d. Thomas SCHOOREL (NED) [16]
Loy Yang Power Traralgon : Roman JEBAVY (CZE) [3] d. Yan BAI (CHN) [14]
Copa Gatorade : Henrique CUNHA (BRA) d. Fernando ROMBOLI (BRA) [1]
Optus Nottinghill : Jonathan EYSSERIC (FRA) [1] d. Greg JONES (AUS) [5]
Barranquilla Junior : Cristobal SAAVEDRA-CORVALAN (CHI) [16] d. Radu ALBOT (MDA) [2]
Czech Junior Indoor : Vladimir KARUSEVICH (RUS) [6] d. Daniel EVANS (GBR)
Asuncion Bowl : Daniel EVANS (GBR) [15] d. Stephane PIRO (FRA) [8]
Banana Bowl : Ricardo URZUA-RIVERA (CHI) [6] d. Stephane PIRO (FRA) [5]
ITF Bangkok : Stephen DONALD (AUS) [2] d. Dennis LAJOLA (USA) [3]
Chief Minister's Cup ITF Malaysian : John-Patrick SMITH (AUS) [1] d. Stephen DONALD (AUS) [2]
Mitsubishi-Lancer Juniors : John-Patrick SMITH (AUS) [1] d. Silvio DADIC (CRO)
Japan Open Junior : Andrew THOMAS (AUS) [10] d. Stephen DONALD (AUS) [1]
Perin Memorial : Thomas FABBIANO (ITA) [1] d. Michal KONECNY (CZE) [3]
USTA Spring : Ryan THACHER (USA) d. Rhyne WILLIAMS (USA) [7]
Beaulieu sur Mer : Matteo TREVISAN (ITA) [3] d. Ilija MARTINOSKI (MKD)
Citta' Di Santa Croce : Matteo TREVISAN (ITA) [1] d. Daniel-Alejandro LOPEZ (ITA)
Astrid Bowl : Germain GIGOUNON (BEL) d. Gastao ELIAS (POR)
Offenbach/Main : Fernando ROMBOLI (BRA) [1] d. Henri KONTINEN (FIN)
ITF Juniors - Roehampton : Jonathan EYSSERIC (FRA) [3] d. Martin KLIZAN (SVK)
German Junior Open : Cesar RAMIREZ (MEX) [6] d. Jerzy JANOWICZ (POL) [8]
Junior Open Wels : Jaan-Frederik BRUNKEN (GER) d. Roman JEBAVY (CZE) [1]
Canadian Open Junior : Ricardas BERANKIS (LTU) [8] d. Guillermo RIVERA-ARANGUIZ (CHI) [9]
Kentucky Junior Derby : Bernard TOMIC (AUS) [8] d. Jarmere JENKINS (USA)
Eddie Herr Junior : Gastao ELIAS (POR) [9] d. Alexander DOMIJAN (USA)
Yucatan World Cup : Ricardas BERANKIS (LTU) [2] d. Henrique CUNHA (BRA) [5]
Coffee Bowl : Alexei GRIGOROV (RUS) [2] d. Henrique CUNHA (BRA) [1]

Grade B1
Asian Closed Junior : Hsien-Yin PENG (TPE) [1] d. Soong-Jae CHO (KOR) [4]
Easter Bowl - US Closed : Rhyne WILLIAMS (USA) [5] d. Johnny HAMUI (USA) [3]
European Junior : Michal KONECNY (CZE) [14] d. Thomas SCHOOREL (NED) [9]
Pan American Closed ITF : Wil SPENCER (USA) d. Jarmere JENKINS (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Yuki BHAMBRI (IND) [7] d. Di WU (CHN)
..............................
2006

Grade A
Australian Open Junior : Alexandre SIDORENKO (FRA) d. Nick LINDAHL (AUS)
Banana Bowl : Albert RAMOS (ESP) d. Fernando ROMBOLI (BRA)
Trofeo Bonfiglio : Jonathan EYSSERIC (FRA) d. Kei NISHIKORI (JPN)
Roland Garros junior : Martin KLIZAN (SVK) d. Philip BESTER (CAN)
Junior Wimbledon : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Marcin GAWRON (POL)
US Open Junior : Dusan LOJDA (CZE) [10] d. Peter POLANSKY (CAN)
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Yuichi SUGITA (JPN) d. Harri HELIOVAARA (FIN) [12]
Orange Bowl : Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [4] d. Nicolas SANTOS (BRA) [1]
Casablanca Junior Cup : Eduardo PERALTA-TELLO (MEX) d. Radu ALBOT (MDA) [10]

Grade 1
Coffee Bowl : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [2]
Loy Yang Power Traralgon : Antonio VEIC (CRO) [6] d. Alexandre SIDORENKO (FRA)
Copa Gatorade : Nicolas SANTOS (BRA) [2] d. Andrej MARTIN (SVK) [16]
Opus Nottinghill : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Ivan SERGEYEV (UKR) [7]
Barranquilla Junior : Jose-Roberto VELASCO (BOL) d. Roberto MAYTIN (VEN) [2]
Czech Junior Indoor : Artur CHERNOV (RUS) [11] d. Miloslav MECIR (SVK)
Asuncion Bowl : Nicolas SANTOS (BRA) [2] d. Jonathan EYSSERIC (FRA)
Genting ITF Malaysian Junior : John-Patrick SMITH (AUS) d. Sho AIDA (JPN) [1]
Gerdau Cup : Albert RAMOS (ESP) d. Jonathan EYSSERIC (FRA) [16]
Bangkok ITF Junior : Artur CHERNOV (RUS) [6] d. Dennis LAJOLA (USA) [11]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Hsin-Han LEE (TPE) [3] d. Sho AIDA (JPN) [2]
Japan Open Junior : Tatsuma ITO (JPN) d. Sanam SINGH (IND) [1]
USTA Spring : Pavel CHEKHOV (RUS) [1] d. Kellen DAMICO (USA) [2]
Junior of Croatia : Luka BELIC (CRO) d. Roman JEBAVY (CZE) [4]
Beaulieu sur Mer : Thomas FABBIANO (ITA) [11] d. Kevin BOTTI (FRA) [1]
Citta' Di Santa Croce : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Jaak POLDMA (EST) [15]
Astrid Bowl : Daniel DUTRA DA SILVA (BRA) d. Ivan SERGEYEV (UKR)
Offenbach/Main : Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) [2] d. Jurgen ZOPP (EST) [10]
LTA Junior - Roehampton : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Roberto BAUTISTA AGUT (ESP)
German Junior Open : Ruben BEMELMANS (BEL) [4] d. Matteo TREVISAN (ITA) [3]
Junior Open Wels : Pedro SOUSA (POR) [1] d. Matteo TREVISAN (ITA) [7]
Canadian Open Junior : Jaak POLDMA (EST) [12] d. Peter POLANSKY (CAN)
Kentucky Junior Derby : Jose-Roberto VELASCO (BOL) [10] d. Graeme DYCE (GBR)
Eddie Herr Junior : Nicolas SANTOS (BRA) [1] d. Philip BESTER (CAN)
Yucatan World Cup : Ricardas BERANKIS (LTU) [7] d. Dragos Cristian MIRTEA (ROU) [15]

Grade B1
Asian Closed Junior : Yan BAI (CHN) [11] d. Bassam BEIDAS (LIB) [8]
Easter Bowl - US Closed : Donald YOUNG (USA) [1] d. Dennis LAJOLA (USA) [6]
European Junior : Jonathan EYSSERIC (FRA) [2] d. Dusan LOJDA (CZE) [4]
Pan American Closed ITF : Mateusz KECKI (USA) [3] d. Kellen DAMICO (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Greg JONES (AUS) [1] d. Sho KATAYAMA (JPN)

Pete7 03-07-2014 03:29 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2005

Grade A
Australian Open Junior : Donald YOUNG (USA) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]
Banana Bowl : Leonardo MAYER (ARG) [4] d. Andre MIELE (BRA) [3]
Trofeo Bonfiglio : Petar JELENIC (CRO) d. Niels DESEIN (BEL) [7]
Roland Garros : Marin CILIC (CRO) d. Antal VAN DER DUIM (NED)
Junior Wimbledon : Jeremy CHARDY (FRA) d. Robin HAASE (NED) [14]
US Open Junior : Ryan SWEETING (BAH) d. Jeremy CHARDY (FRA) [7]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marin CILIC (CRO) [2] d. Jeremy CHARDY (FRA) [1]
Orange Bowl : Robin ROSHARDT (SUI) [9] d. Paris GEMOUCHIDIS (GRE)
Casablanca Junior Cup : Thiemo DE BAKKER (NED) [1] d. Nicolas SANTOS (BRA) [9]

Grade 1
Coffee Bowl : Robin HAASE (NED) [2] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG) [1]
Loy Yang Power Traralgon : Carsten BALL (AUS) [10] d. Todd LEY (AUS)
Copa Gatorade : Piero LUISI (VEN) [4] d. David NAVARRETE (VEN) [1]
Australian Hardcourt : Sun-Yong KIM (KOR) [1] d. Dusan LOJDA (CZE) [9]
Copa Aero Republica : Santiago GIRALDO (COL) d. Luis-Henrique GRANGEIRO (BRA) [11]
Czech Junior Indoor : Aljoscha THRON (GER) [1] d. Jiri KOSLER (CZE)
Asuncion Bowl : Leonardo MAYER (ARG) [7] d. Dusan LOJDA (CZE)
Genting ITF Malaysian Junior : Kellen DAMICO (USA) d. Andrew KENNAUGH (GBR)
Junior of Croatia : Niels DESEIN (BEL) [1] d. Andrea ARNABOLDI (ITA) [2]
Thailand Junior : Alexander SADECKY (SUI) d. Martin SAYER (HKG) [8]
Gerdau Cup : Raony CARVALHO (BRA) [5] d. Leonardo MAYER (ARG) [2]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Abdullah MAQDAS (KUW) [6] d. Martin SAYER (HKG) [7]
USTA Spring : Sam QUERREY (USA) [15] d. Pavel CHEKHOV (RUS) [14]
Japan Open Junior : Andreas HAIDER-MAURER (AUT) [4] d. Jeevan NEDUNCHEZHIYAN (IND) [1]
Triangle D'Or : Evgeny KIRILLOV (RUS) [4] d. Gianluca NASO (ITA)
Citta' Di Santa Croce : Sergei BUBKA (UKR) [1] d. Thiemo DE BAKKER (NED) [6]
Astrid Bowl : Niels DESEIN (BEL) [5] d. Donald YOUNG (USA) [1]
Offenbach/Main : Jochen SCHOETTLER (GER) [3] d. James LEMKE (AUS) [11]
LTA Junior - Roehampton : Marin CILIC (CRO) [4] d. Petar JELENIC (CRO) [7]
German Junior Open : Javier GARRAPIZ-BORDERIAS (ESP) d. Ivan SERGEYEV (UKR) [5]
Open Wels : Luka BELIC (CRO) [15] d. Yannick MERTENS (BEL)
Canadian Open Junior : Leonardo MAYER (ARG) [1] d. Philip BESTER (CAN) [15]
Kentucky Junior Derby : Philip BESTER (CAN) [5] d. Andre MIELE (BRA) [2]
Eddie Herr Junior : Marin CILIC (CRO) [1] d. Nikola MEKTIC (CRO) [13]
Yucatan World Cup : Petru-Alexandru LUNCANU (ROU) [15] d. Donald YOUNG (USA) [1]

Grade B1
Asian Closed Junior : Sanam SINGH (IND) [8] d. Abdullah MAQDAS (KUW) [1]
Easter Bowl - US Closed : Sam QUERREY (USA) [10] d. Carsten BALL (AUS) [2]
European Junior Individual : Thiemo DE BAKKER (NED) [4] d. Alexandre SIDORENKO (FRA)
Pan American Closed : Ryan SWEETING (BAH) [2] d. Donald YOUNG (USA) [1]
Asia/Oceania Closed : Sanam SINGH (IND) [2] d. Hsin-Han LEE (TPE) [4]
..............................
2004

Grade A
Australian Open Junior : Gael MONFILS (FRA) [8] d. Josselin OUANNA (FRA) [7]
Banana Bowl : Eduardo SCHWANK (ARG) [1] d. Pablo ANDUJAR (ESP) [4]
Trofeo Bonfiglio : Sebastian RIESCHICK (GER) [2] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG)
Roland Garros : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Alex KUZNETSOV (USA) [14]
Junior Wimbledon : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Miles KASIRI (GBR)
US Open Junior : Andy MURRAY (GBR) [3] d. Sergiy STAKHOVSKY (UKR) [7]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Woong-Sun JUN (KOR) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]
Orange Bowl : Timothy NEILLY (USA) [11] d. Donald YOUNG (USA) [5]
Casablanca Junior Cup : Donald YOUNG (USA) [1] d. Juan Martin DEL POTRO (ARG) [2]

Grade 1
Coffee Bowl : Guillermo ALCAIDE (ESP) [10] d. Phillip SIMMONDS (USA) [9]
Junior Venezuela : Jamie BAKER (GBR) [1] d. Thomaz BELLUCCI (BRA)
Uncle Tobys Australian Hardcourt : Mischa ZVEREV (GER) [8] d. Gael MONFILS (FRA) [11]
Pony Malta Cup : Eduardo SCHWANK (ARG) [7] d. Guillermo ALCAIDE (ESP) [1]
Czech Junior Indoor : Kamil CAPKOVIC (SVK) [2] d. Dominik MULLER (GER) [13]
Asuncion Bowl : Lukas LACKO (SVK) [2] d. Eduardo SCHWANK (ARG) [1]
Malaysian Junior : Tom RUSHBY (GBR) [12] d. Joel KERLEY (AUS) [6]
Thailand Junior : Sun-Yong KIM (KOR) [4] d. Woong-Sun JUN (KOR) [3]
Gerdau Cup : Eduardo SCHWANK (ARG) [1] d. Nikita KRYVONOS (USA) [16]
Mitsubishi-Lancer Juniors : Tom RUSHBY (GBR) [9] d. Tushar LIBERHAN (IND) [7]
Junior of Croatia : Andrea ARNABOLDI (ITA) [12] d. Vilim VISAK (CRO) [2]
Japan Open Junior : Sun-Yong KIM (KOR) [2] d. Coen VAN KEULEN (NED) [6]
Triangle D'Or : Fabio FOGNINI (ITA) [2] d. Jeremy CHARDY (FRA)
Citta' Di Santa Croce : Woong-Sun JUN (KOR) [8] d. Matteo MARRAI (ITA)
Astrid Bowl : Scoville JENKINS (USA) [11] d. Nikita KRYVONOS (USA)
Junior of Frankfurt : Dominik MULLER (GER) [8] d. Kevin ANDERSON (RSA) [6]
LTA Junior - Roehampton : Gael MONFILS (FRA) [1] d. Andy MURRAY (GBR)
German Junior Open : Igor SIJSLING (NED) [3] d. Philipp PIYAMONGKOL (GER) [12]
Stadt Wels : Steven MONEKE (GER) [10] d. Andreas HAIDER-MAURER (AUT) [15]
Canadian Open Junior : Rafael AREVALO (ESA) [8] d. Alexandr DOLGOPOLOV (UKR)
Kentucky Junior Derby : Tim SMYCZEK (USA) [15] d. Petar JELENIC (CRO) [13]
Luxembourg Indoor Junior : Lukas LACKO (SVK) [1] d. Jochen SCHOETTLER (GER) [15]
Yucatan Cup : Pablo ANDUJAR (ESP) [1] d. Spencer VEGOSEN (USA)
Eddie Herr Junior : Jeremy CHARDY (FRA) [1] d. David NAVARRETE (VEN) [8]
USTA Winter : Mischa ZVEREV (GER) [2] d. Sun-Yong KIM (KOR) [1]

Grade B1
European Junior Individual : Bartolome SALVA-VIDAL (ESP) d. Igor SIJSLING (NED) [8]
North/Central American & Caribbean Closed : Donald YOUNG (USA) [4] d. Jamie HUNT (USA) [15]

Pete7 03-07-2014 03:45 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2003

Grade A
Australian Open Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Florin MERGEA (ROU) [6]
Banana Bowl : David BREWER (GBR) [5] d. Frederico GIL (POR)
Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Nicolas ALMAGRO (ESP) [1] d. Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) [3]
Roland Garros Junior: Stanislas WAWRINKA (SUI) [5] d. Brian BAKER (USA) [6]
Junior Wimbledon : Florin MERGEA (ROU) [6] d. Chris GUCCIONE (AUS) [8]
US Open Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [5] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [2]
Orange Bowl : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Gael MONFILS (FRA)
Casablanca Junior Cup : Phillip SIMMONDS (USA) [10] d. Coen VAN KEULEN (NED) [14]

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Josselin OUANNA (FRA) d. Horia TECAU (ROU) [14]
Pony Malta Cup : Andy MURRAY (GBR) d. Leonardo KIRCHE (BRA) [5]
Asuncion Bowl : Matias NIEMIZ (ARG) [15] d. Horacio ZEBALLOS (ARG)
Malaysian Junior : Mischa ZVEREV (GER) [1] d. Jamie BAKER (GBR)
Thailand Junior : Hyun-Joon SUK (KOR) [3] d. Woong-Sun JUN (KOR)
Mitsubishi Lancer Junior : Adam FEENEY (AUS) [6] d. Jamie BAKER (GBR) [7]
Junior of Croatia : Roman KUTAC (CZE) [6] d. Andreas WEBER (GER) [4]
Japan Open Junior : Kosuke NARUSE (JPN) [10] d. Nickolai LINDE-NIELSEN (DEN)
Citta Di Santa Croce : Bruno ROSA (BRA) [6] d. Adam FASS (USA)
Raiffeisen Spring Bowl : Gyorgy BALAZS (HUN) [1] d. Alexander KRASNORUTSKIY (RUS)
Astrid Bowl : Brian BAKER (USA) [1] d. Jorge AGUILAR (CHI) [13]
Junior of Frankfurt : Sebastian RIESCHICK (GER) [4] d. Juan-Pablo AMADO (ARG) [8]
LTA Junior - Roehampton : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [4] d. Chris GUCCIONE (AUS)
German Junior Open : Sebastian RIESCHICK (GER) [1] d. Bastian KOCH (GER) [11]
Canadian Open Junior : Andy MURRAY (GBR) [6] d. Florin MERGEA (ROU) [1]
Kentucky Junior Derby : Leonardo KIRCHE (BRA) [1] d. Karan RASTOGI (IND) [9]
Luxembourg Indoor Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [2] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
Eddie Herr Junior : Scoville JENKINS (USA) [9] d. Sebastian LOUIS (FRA)
USTA Winter : Sebastian RIESCHICK (GER) [3] d. Gael MONFILS (FRA)
Yucatan Cup : Remko DE RIJKE (NED) [9] d. Pablo ANDUJAR (ESP) [11]

Grade B1
European Junior Closed : Daniel GIMENO-TRAVER (ESP) [4] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [1]
North/Central American & Caribbean Closed : Alex KUZNETSOV (USA) d. Brendan EVANS (USA) [5]
.............................
2002

Grade A
Coffee Bowl : Marcel FELDER (URU) [4] d. Mathieu MONTCOURT (FRA) [6]
Australian Open Junior : Clement MOREL (FRA) [16] d. Todd REID (AUS) [10]
Banana Bowl : Marcos BAGHDATIS (CYP) [4] d. Brian DABUL (ARG) [1]
Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Brian DABUL (ARG) [1] d. Lamine OUAHAB (ALG) [6]
Junior Roland Garros : Richard GASQUET (FRA) [2] d. Laurent RECOUDERC (FRA)
Junior Wimbledon : Todd REID (AUS) [5] d. Lamine OUAHAB (ALG) [7]
US Open Junior : Richard GASQUET (FRA) [1] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [5]
Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Gyorgy BALAZS (HUN) [3] d. Go SOEDA (JPN) [4]
Orange Bowl : Brian BAKER (USA) [3] d. Mathieu MONTCOURT (FRA) [4]
Yucatan Cup : Chris KWON (USA) [1] d. Robert CAMERON (USA)

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Ryan HENRY (AUS) [15] d. Robin SODERLING (SWE) [2]
Pony Malta Cup : Martin VILARRUBI (URU) [1] d. Guillermo HORMAZABAL (CHI)
Asuncion Bowl : Marcel FELDER (URU) [1] d. Steve DARCIS (BEL) [3]
Junior of Croatia : Yordan KANEV (BUL) [2] d. Florian LEMKE (GER) [14]
Amata Cup : Chris KWON (USA) [2] d. Nick CRAWLEY (GBR) [4]
Japan Open Junior : Michel KONING (NED) [3] d. Chris KWON (USA) [2]
Citta Di Santa Croce : Brian DABUL (ARG) [1] d. Marcel FELDER (URU) [2]
Astrid Bowl : Luis-Manuel FLORES (MEX) d. Steve DARCIS (BEL) [4]
Junior of Frankfurt : Tomas BERDYCH (CZE) [2] d. Philipp PETZSCHNER (GER) [1]
LTA Junior - Roehampton : Philipp PETZSCHNER (GER) [7] d. Marcos BAGHDATIS (CYP) [3]
German Junior Open : Gael MONFILS (FRA) d. Markus BAYER (GER) [2]
Canadian Open Junior : Jo-Wilfried TSONGA (FRA) [6] d. Markus BAYER (GER) [8]
Kentucky Junior Derby : Brian BAKER (USA) [1] d. Joshua COHEN (USA) [2]
Luxembourg Indoor Junior : Dudi SELA (ISR) [3] d. Sergiy STAKHOVSKY (UKR)
Eddie Herr Junior : Florin MERGEA (ROU) [5] d. Nestor BRICENO (USA)
USTA Winter : Marcos BAGHDATIS (CYP) [1] d. Jose-Luis MUGURUZA (ARU)
Casablanca Junior Cup : Jerome BECKER (GER) [10] d. Sebastian RIESCHICK (GER)
Coffee Bowl : Devin MULLINGS (BAH) [12] d. Phillip SIMMONDS (USA) [3]

Grade B1
European Closed Junior : Ivo MINAR (CZE) d. Tomas BERDYCH (CZE) [6]
North/Central American & Caribbean Junior : Brian BAKER (USA) [1] d. John ISNER (USA)

Pete7 03-10-2014 05:05 PM

Re: junior circuit finals by year
 
2001

Grade A
2001 Coffee Bowl : Janko TIPSAREVIC (YUG) [2] d. Ytai ABOUGZIR (USA) [1]
2001 Australian Open Junior : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [5]
2001 Banana Bowl : Gilles MULLER (LUX) [5] d. Brian DABUL (ARG) [14]
2001 Italian Junior Open : Alejandro FALLA (COL) [8] d. Gilles MULLER (LUX) [2]
2001 Junior French Open : Carlos CUADRADO (ESP) [6] d. Brian DABUL (ARG) [7]
2001 Junior Wimbledon : Roman VALENT (SUI) [10] d. Gilles MULLER (LUX) [2]
2001 US Open Junior : Gilles MULLER (LUX) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [2]
2001 Osaka Mayor's Cup - World Super Junior : Marcos BAGHDATIS (CYP) [5] d. Janko TIPSAREVIC (YUG) [2]
2001 Orange Bowl : Robin SODERLING (SWE) [5] d. Juan MONACO (ARG)

Grade 1
2001 Australian Hardcourt Junior : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Jimmy WANG (TPE) [6]
2001 Pony Malta Cup : Alejandro FALLA (COL) [1] d. Lionel NOVISKI (ARG)
2001 Asuncion Bowl : Gilles MULLER (LUX) [2] d. Alejandro FALLA (COL) [3]
2001 Japan Open Junior : Robin SODERLING (SWE) [2] d. Jimmy WANG (TPE)
2001 Citta Di Santa Croce : Brian DABUL (ARG) [2] d. Robin SODERLING (SWE) [3]
2001 Astrid Bowl : Brian DABUL (ARG) [4] d. Pavel IVANOV (RUS)
2001 Junior of Frankfurt : Florian MAYER (GER) [1] d. Tomas BERDYCH (CZE) [10]
2001 LTA Junior Roehampton : Roman VALENT (SUI) [8] d. Stephane BOHLI (SUI)
2001 German Junior Open : Philipp PETZSCHNER (GER) [8] d. Bastian GRONEFELD (GER) [4]
2001 KawZulu Natal Junior ITF : Clinton JACOBS (RSA) [1] d. Christopher WESTERHOF (RSA) [4]
2001 Canadian Open Junior : Stephane BOHLI (SUI) [8] d. Robin SODERLING (SWE) [2]
2001 Kentucky Junior Derby : Lamine OUAHAB (ALG) [3] d. Brian DABUL (ARG) [1]
2001 Eddie Herr Junior : Bruno ECHAGARAY (MEX) [2] d. Lamine OUAHAB (ALG) [1]
2001 Yucatan Cup : Brian DABUL (ARG) [1] d. Mathieu MONTCOURT (FRA)
2001 Casablanca Junior Cup : Marcos BAGHDATIS (CYP) [2] d. Lamine OUAHAB (ALG) [1]

Grade B1
2001 European Closed Junior : Robin SODERLING (SWE) [4] d. Stephane BOHLI (SUI) [3]
2001 Chanda Rubin North/Central American & Caribbean Closed : Brian BAKER (USA) [3] d. Robert YIM (USA)
...............................
2000

Grade A
2000 Australian Open Junior : Andy RODDICK (USA) [2] d. Mario ANCIC (CRO) [6]
2000 Banana Bowl : Andy RODDICK (USA) [1] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [2]
2000 Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Todor ENEV (BUL) [8] d. Andrei DERNOVSKIY (UKR) [11]
2000 Junior French Open : Paul-Henri MATHIEU (FRA) [8] d. Tommy ROBREDO (ESP) [1]
2000 Junior Wimbledon : Nicolas MAHUT (FRA) [1] d. Mario ANCIC (CRO) [4]
2000 US Open Junior : Andy RODDICK (USA) [1] d. Robby GINEPRI (USA)
2000 World Super Junior Osaka : Joachim JOHANSSON (SWE) [1] d. Yen-Hsun LU (TPE) [2]
2000 Orange Bowl : Todor ENEV (BUL) [1] d. Bruno SOARES (BRA) [14]

Grade 1
2000 Coffee Bowl : Julien MAIGRET (FRA) d. Janko TIPSAREVIC (YUG) [1]
2000 Pony Malta Cup : Ytai ABOUGZIR (USA) [8] d. Ante MATIJEVIC (CRO) [3]
2000 Australian Hardcourt Junior : Tommy ROBREDO (ESP) [1] d. Andy RODDICK (USA)
2000 Asuncion Bowl : Thiago ALVES (BRA) [4] d. Jacobo HERNANDEZ (MEX)
2000 Junior of Venezuela : Daniel MUNOZ-DE LA NAVA (ESP) [7] d. Alejandro FALLA (COL) [2]
2000 Japan Open Junior : Todor ENEV (BUL) [2] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [1]
2000 Citta Di Santa Croce : Roman VALENT (SUI) [12] d. Michael LAMMER (SUI) [4]
2000 Astrid Bowl : Stefan WAUTERS (BEL) [15] d. Kristof VLIEGEN (BEL)
2000 LTA Junior Roehampton : Mario ANCIC (CRO) [12] d. Simon STADLER (GER)
2000 German Junior Open : Andrei DERNOVSKIY (UKR) [1] d. Sebastian LINDA (GER) [5]
2000 Swiss Juniors Davos : Filip PRPIC (SWE) [12] d. Roman VALENT (SUI) [3]
2000 Canadian Open Junior : Jimmy WANG (TPE) [11] d. Roman VALENT (SUI) [4]
2000 Sugar Bowl Junior : Andy RODDICK (USA) [1] d. Roman VALENT (SUI) [3]
2000 Eddie Herr Junior : Luciano VITULLO (ARG) d. Roman VALENT (SUI) [2]
2000 Yucatan Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) [3] d. Marcos BAGHDATIS (CYP)
2000 Casablanca-Pepsi Junior Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) [1] d. Bruno ECHAGARAY (MEX) [6]

Grade B1
2000 European Closed Junior : Lee CHILDS (GBR) d. Karol BECK (SVK) [13]
2000 Regional ITF Junior - Baton Rouge : Ytai ABOUGZIR (USA) [1] d. Frank DANCEVIC (CAN) [11]

Pete7 03-10-2014 05:14 PM

Re: junior circuit finals by year
 
1999
For year 1999 ITF web is missing many tournaments in calendar (and seems they are unable to add it), so I had to search by player activities :( If you find some tournament missing (for 1999), let me know

Grade A
1999 Australian Open Junior : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Mikhail YOUZHNY (RUS) [9]
1999 Banana Bowl : Paul-Henri MATHIEU (FRA) d. Eric PRODON (FRA) [2]
1999 Italian Junior Open (Trofeo Bonfiglio) : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Guillermo CORIA (ARG) [2]
1999 Junior French Open : Guillermo CORIA (ARG) d. David NALBANDIAN (ARG)
1999 Junior Wimbledon : Jurgen MELZER (AUT) d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 US Open Junior : Jarkko NIEMINEN (FIN) [7] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 World Super Junior Osaka : Kristian PLESS (DEN) [1] d. Joachim JOHANSSON (SWE) [3]
1999 Orange Bowl : Andy RODDICK (USA) [14] d. Maximilian ABEL (GER) [11]

Grade 1
1999 Coffee Bowl : Levar HARPER-GRIFFITH (USA) d. Jean-Julien ROJER (AHO) [1]
1999 Pony Malta Cup : Mario RADIC (CRO) [3] d. Matias ORMAZA DE PAUL (ARG)
1999 Australian Hardcourt Junior : Eric PRODON (FRA) [7] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 Asuncion Bowl : Guillermo CORIA (ARG) [1] d. Eric PRODON (FRA) [2]
1999 Junior of Venezuela : Jose DE ARMAS (VEN) [1] d. Simon DICKSON (GBR) [5]
1999 Japan Open Junior : Joachim JOHANSSON (SWE) [2] d. Todor ENEV (BUL) [8]
1999 Citta Di Santa Croce : Jose DE ARMAS (VEN) [1] d. Stefan WAUTERS (BEL) [2]
1999 Astrid Bowl : Jose DE ARMAS (VEN) [2] d. Julien BENNETEAU (FRA) [15]
1999 LTA Junior Roehampton : Todor ENEV (BUL) d. Nicolas MAHUT (FRA) [14]
1999 German Junior Open : Andrei DERNOVSKIY (UKR) d. Jan MERTL (CZE)
1999 Swiss Juniors Davos : Maximilian ABEL (GER) [3] d. Stefan WAUTERS (BEL) [1]
1999 USTA National Closed : Phillip KING (USA) [1] d. Mardy FISH (USA) [2]
1999 Canadian Junior : Guillermo CORIA (ARG) [2] d. Kristian PLESS (DEN) [1]
1999 Eddie Herr Junior : Andy RODDICK (USA) [5] d. Todor ENEV (BUL) [2]
1999 Yucatan Cup : Janko TIPSAREVIC (YUG) d. Adrian CRUCIAT (ROU)
1999 Casablanca-Pepsi Max Junior Cup : Adrian CRUCIAT (ROU) [16] d. Darko MADJAROVSKI (YUG)

Grade B1
1999 European Closed Junior : Eric PRODON (FRA) [2] d. Michael LAMMER (SUI) [11]

Pete7 03-10-2014 05:20 PM

Re: junior circuit finals by year
 
1998

Grade A
1998 Australian Open Junior : Julien JEANPIERRE (FRA) [2] d. Andreas VINCIGUERRA (SWE)
1998 Banana Bowl : Fernando GONZALEZ (CHI) [2] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [1]
1998 Italian Junior Open (Bonfiglio) : Guillermo CORIA (ARG) [10] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [1]
1998 Junior French Open : Fernando GONZALEZ (CHI) d. Juan Carlos FERRERO (ESP)
1998 Junior Wimbledon : Roger FEDERER (SUI) [5] d. Irakli LABADZE (GEO) [7]
1998 US Open Junior : David NALBANDIAN (ARG) [10] d. Roger FEDERER (SUI) [4]
1998 World Super Junior (Osaka) : Kristian PLESS (DEN) [7] d. Ladislav CHRAMOSTA (CZE) [8]
1998 Orange Bowl : Roger FEDERER (SUI) [1] d. Guillermo CORIA (ARG) [6]

Grade 1
1998 Coffee Bowl : Artem DEREPASKO (RUS) [1] d. Jurgen MELZER (AUT)
1998 Pony Malta Cup : Artem DEREPASKO (RUS) [1] d. Igor KUNITSYN (RUS) [4]
1998 Australian Hardcourt Junior : Lovro ZOVKO (CRO) [14] d. Julien JEANPIERRE (FRA) [2]
1998 Asuncion Bowl : Edgardo MASSA (ARG) d. Ricardo MELLO (BRA) [4]
1998 Junior of Venezuela : Jaroslav LEVINSKY (CZE) [1] d. Tomas CAKL (CZE)
1998 Japan Open Junior : Jacob ADAKTUSSON (SWE) [3] d. Ladislav CHRAMOSTA (CZE) [2]
1998 Citta Di Santa Croce : Flavio SARETTA (BRA) [9] d. Guillermo CORIA (ARG) [3]
1998 Astrid Bowl : Irakli LABADZE (GEO) d. Fernando GONZALEZ (CHI) [1]
1998 LTA Junior Roehampton : Aisam QURESHI (PAK) [11] d. Taylor DENT (USA)
1998 German Junior Open : Stefan WAUTERS (BEL) [7] d. Markus POLESSNIG (AUT) [3]
1998 USTA National Closed : Andrew PARK (USA) [1] d. Zack FLEISHMAN (USA) [5]
1998 Canadian Junior Open : David NALBANDIAN (ARG) [7] d. Olivier ROCHUS (BEL) [12]
1998 Eddie Herr Junior : David NALBANDIAN (ARG) [2] d. Eric PRODON (FRA) [13]
1998 Yucatan Cup : Andy RODDICK (USA) [6] d. Sergei POZDNEV (RUS)
1998 Casablanca Cup : Dominik MEFFERT (GER) d. Nicolas MAHUT (FRA) [12]

Grade B1
1998 European Closed Junior : Andreas VINCIGUERRA (SWE) [4] d. Feliciano LOPEZ (ESP) [2]

Pete7 03-14-2014 06:00 PM

Re: junior circuit finals by year
 
1997

Grade A
Junior of Venezuela : Julien JEANPIERRE (FRA) d. Luis HORNA (PER) [1]
Australian Open Junior : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Wesley WHITEHOUSE (RSA) [14]
Italian Junior : Florian ALLGAUER (ITA) [7] d. Luis HORNA (PER) [2]
Junior French Open : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Luis HORNA (PER) [2]
Junior Wimbledon : Wesley WHITEHOUSE (RSA) d. Daniel ELSNER (GER)
US Open Junior : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [4] d. Wesley WHITEHOUSE (RSA) [3]
World Super Junior Osaka : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [1] d. Robin VIK (CZE) [2]
Orange Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [3] d. Rodolfo RAKE (PER) [7]

Grade 1
Australian Hardcourt : Daniel ELSNER (GER) [1] d. Kobi ZIV (ISR) [12]
Pony Malta Cup : Alejandro DULKO (ARG) d. Fernando GONZALEZ (CHI)
Asuncion Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Rodolfo RAKE (PER) [5]
Banana Bowl : Luis HORNA (PER) [2] d. Fernando GONZALEZ (CHI) [4]
Japan Open Junior : Wesley WHITEHOUSE (RSA) [1] d. Robin VIK (CZE) [2]
Santa Croce Junior : Xavier MALISSE (BEL) d. Luis HORNA (PER) [2]
Astrid Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Xavier MALISSE (BEL) [5]
LTA Junior Roehampton : Julien JEANPIERRE (FRA) [4] d. Lleyton HEWITT (AUS) [16]
German Junior Open : Lars UEBEL (GER) d. Tomas ZIVNICEK (GER) [7]
USTA National Closed : Rodolfo RAKE (PER) [3] d. James BLAKE (USA) [2]
Canadian Junior : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [2] d. Kobi ZIV (ISR) [10]
Eddie Herr Junior : Xavier MALISSE (BEL) [4] d. Peter HANDOYO (INA) [11]
Casablanca Cup : Aisam QURESHI (PAK) [4] d. Artem DEREPASKO (RUS) [3]

Grade B1
European Junior Closed : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [2] d. Petr KRALERT (CZE) [1]
..............................
1996

Grade A
Junior of Venezuela : Rodolfo RAKE (PER) [13] d. Michel KRATOCHVIL (SUI) [2]
Australian Open Junior : Bjorn REHNQUIST (SWE) [7] d. Mattias HELLSTROM (SWE)
Italian Junior : Olivier MUTIS (FRA) [6] d. Dario SCIORTINO (ITA)
Junior French Open : Alberto MARTIN (ESP) [1] d. Bjorn REHNQUIST (SWE)
Junior Wimbledon : Vladimir VOLTCHKOV (BLR) [6] d. Ivan LJUBICIC (CRO)
US Open Junior : Daniel ELSNER (GER) [9] d. Markus HIPFL (AUT) [7]
World Super Junior Osaka : Sebastien GROSJEAN (FRA) [1] d. Paradorn SRICHAPHAN (THA) [5]
Orange Bowl : Alberto MARTIN (ESP) [1] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [14]

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Daniel ELSNER (GER) [9] d. Daniele BRACCIALI (ITA) [4]
Pony Malta Cup : Florian ALLGAUER (ITA) [11] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [3]
Asuncion Bowl : Mariano PUERTA (ARG) [1] d. Michal TABARA (CZE) [2]
Banana Bowl : Petr KRALERT (CZE) [4] d. Kristian CAPALIK (USA)
Japan Open Junior : Xavier MALISSE (BEL) d. James TROTMAN (GBR) [3]
Santa Croce Junior : Mario TUDOR (CRO) [15] d. Gianluca LUDDI (ITA)
Astrid Bowl : Jaymon CRABB (AUS) d. Mattias HELLSTROM (SWE) [8]
LTA Junior Roehampton : Sebastien GROSJEAN (FRA) [4] d. Martin LEE (GBR) [3]
German Junior Open : Marc-Olivier BARON (FRA) [6] d. Jean-Rene LISNARD (FRA) [15]
USTA National Closed : Kevin KIM (USA) [4] d. Bob BRYAN (USA) [1]
Canadian Junior : Sebastien GROSJEAN (FRA) [2] d. Markus HIPFL (AUT) [6]
Eddie Herr Junior : Ivan LJUBICIC (CRO) [2] d. Arnaud DI PASQUALE (FRA) [5]
Casablanca Cup : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Andy RAM (ISR) [10]
Coffee Bowl : Nicolas MASSU (CHI) [1] d. Brian VAHALY (USA) [7]

Grade B1
European Junior Closed : Sebastien GROSJEAN (FRA) d. Michal TABARA (CZE) [3]

Pete7 03-14-2014 08:07 PM

Re: junior circuit finals by year
 
1995

Grade A
Junior Champs of Venezuela : Tomas CATAR (SVK) [1] d. Daniel MELO (BRA) [13]
Australian Open Junior : Nicolas KIEFER (GER) [4] d. Jong-Min LEE (KOR) [3]
Italian Junior Open : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Martin LEE (GBR)
Junior French Open : Mariano ZABALETA (ARG) (1) d. Mariano PUERTA (ARG)
Junior Wimbledon : Olivier MUTIS (FRA) d. Nicolas KIEFER (GER) [1]
US Open Junior : Nicolas KIEFER (GER) [2] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER) [8]
Super Junior of Japan : Martin LEE (GBR) [1] d. Arvind PARMAR (GBR) [16]
Orange Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [1] d. Tommy HAAS (GER)

Grade 1
Australian Hardcourt Junior : Jong-Min LEE (KOR) [7] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER) [9]
Pony Malta Cup : Kepler ORELLANA (VEN) [4] d. Meride ZAHIROVIC (BIH) [2]
Asuncion Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Kepler ORELLANA (VEN) [6]
Banana Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]
Japan Open Junior : Boris BORGULA (SVK) [4] d. Wei-Ju CHEN (TPE) [3]
Santa Croce Sull'Arno : Mariano ZABALETA (ARG) [2] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]
Astrid Bowl : Mariano ZABALETA (ARG) [1] d. Martin LEE (GBR) [7]
LTA Int. Junior Surbiton : Eyal ERLICH (ISR) [3] d. Guillermo CANAS (ARG)
German Junior Open : Arnaud DI PASQUALE (FRA) d. Daniel ELSNER (GER) [16]
USTA National Closed : Justin GIMELSTOB (USA) [1] d. Jan-Michael GAMBILL (USA) [2]
Canadian Junior Open : Nicolas KIEFER (GER) [1] d. Martin LEE (GBR) [4]
Eddie Herr Junior : Michal TABARA (CZE) [5] d. Martin LEE (GBR) [1]
Casablanca Cup : Sebastien GROSJEAN (FRA) [11] d. Rodolphe CADART (FRA) [3]
Coffee Bowl : Arnaud DI PASQUALE (FRA) [8] d. Mariano PUERTA (ARG) [1]

Grade B1
European Closed Junior : Peter WESSELS (NED) [3] d. Vladimir VOLTCHKOV (BLR) [7]
..........................
1994

Grade A
Junior Champs of Venezuela : Gustavo KUERTEN (BRA) (1) d. Nicolas LAPENTTI (ECU)
Australian Open Junior : Ben ELLWOOD (AUS) [1] d. Andrew ILIE (AUS) [5]
Italian Junior : Federico BROWNE (ARG) [2] d. Giorgio GALIMBERTI (ITA) [5]
Junior French Open : Jacobo DIAZ-RUIZ (ESP) d. Giorgio GALIMBERTI (ITA)
Junior Wimbledon : Scott HUMPHRIES (USA) [11] d. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS) [3]
US Open Junior : Sjeng SCHALKEN (NED) [4] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [9]
Super Junior of Japan : Takao SUZUKI (JPN) [7] d. Ulrich Jasper SEETZEN (GER)
Orange Bowl : Nicolas LAPENTTI (ECU) [3] d. Gustavo KUERTEN (BRA) [6]

Grade 1
Australian Hard Court Junior : Nicolas ESCUDE (FRA) [2] d. John RODDICK (USA) [4]
Pony Malta Cup : Federico BROWNE (ARG) [4] d. Vladimir PLATENIK (SVK) [3]
Asuncion Bowl : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Ramon DELGADO (PAR) [2]
Japan Open Junior : Ben ELLWOOD (AUS) [1] d. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS) [6]
Santa Croce Sull'Arno : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Markus HIPFL (AUT) [6]
Astrid Bowl : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [9]
LTA Junior Surbiton : Ben ELLWOOD (AUS) [2] d. Federico BROWNE (ARG) [5]
German Junior Open : Patrik GOTTESLEBEN (GER) [1] d. Wim NEEFS (BEL)
USTA National Closed Junior : Paul GOLDSTEIN (USA) [2] d. Jan-Michael GAMBILL (USA) [13]
Canadian Junior Open : Andrew ILIE (AUS) [3] d. Sjeng SCHALKEN (NED) [4]
Eddie Herr Junior : Federico BROWNE (ARG) [1] d. Mehdi TAHIRI (MAR) [4]
Casablanca Cup : Clemens TRIMMEL (AUT) d. Alejandro HERNANDEZ (MEX) [3]

Grade B1
European Closed Junior : Carlos MOYA (ESP) [10] d. Rogier WASSEN (NED) [6]


All times are GMT. The time now is 01:29 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.