MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Junior Open Linz 2013 | Austria | G1 | 16 July 13 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS) (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=306329)

SapELee 07-14-2013 04:00 PM

Junior Open Linz 2013 | Austria | G1 | 16 July 13 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS)
 
Tournament: Junior Open Linz 2013
Host Country: Austria
Grade: Grade 1
Surface: Clay - Outdoor
Date: 16 July - 21 July 2013
ITF Tournament Page: http://www.itftennis.com/juniors/tou...tid=1100029291
Official Tournament Website: www.itfjuniors.org

Entry List (Last Modified 12 July 2013)
1 Matej MARUSCAK (SVK) 35 1
2 Roman SAFIULLIN (RUS) 40 1
3 Daniil MEDVEDEV (RUS) 46 1
4 Hannes WAGNER (GER) 62 1
5 Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) 65 1
6 Pavel STAUBERT (CZE) 67 2 1
7 Sumit NAGAL (IND) 80 1
8 Evan HOYT (GBR) 87 1
9 Anton DESYATNIK (RUS) 90 1
10 Alexander SENDEGEYA (GBR) 91 1
11 Michael MMOH (USA) 92 1
12 Dennis USPENSKY (USA) 98 341 1
13 Adrian BODMER (SUI) 112 1
14 Rafael Antonio COUTINHO (VEN) 113 1
15 Thomas COLAUTTI (GBR) 114 48 1
16 Luis VALERO (COL) 117 22 1
17 Julian ZLOBINSKY (USA) 119 1
18 Boris POKOTILOV (RUS) 120 1
19 Dominik STARY (CZE) 124 14 1
20 Marc POLMANS (AUS) 127 1
21 David PICHLER (AUT) 134 1
22 Andre BIRO (HUN) 143 2
23 Domagoj BILJESKO (CRO) 146 11 1
24 Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) 163 1
25 Omar SALMAN (BEL) 177 6 1
26 Viktor KOSTIN (GER) 180 1
27 Nino SERDARUSIC (CRO) 181 10 1
28 Phillip GRESK (POL) 184 1
29 Kyle BUTTERS (NZL) 185 1
30 Daniel GUCCIONE (AUS) 187 1
31 Akira SANTILLAN (AUS) 190 1
32 Zvonimir BABIC (CRO) 197 2 1
33 Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) 199 1
34 Viktor DURASOVIC (NOR) 201 3 1
35 Jacopo STEFANINI (ITA) 204 13 1
36 MIRKO CUTULI (ITA) 206 1
37 Olexiy KOLISNYK (UKR) 216 1
38 William BUSHAMUKA (COD) 221 1
39 Mantas BUGAILISKIS (LTU) 224 1 1
40 Alexander KLINTCHAROV (NZL) 230 1
41 Shota MEPARIDZE (GEO) 236 1
42 Dmitry MNUSHKIN (RUS) 242 1
43 Petar CONKIC (SRB) 244 22 1
44 Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 250 3 1

Alternates
1 Dmitry POPKO (KAZ) 252 1
2 Mikhail GALYAMOV (RUS) 258 1
3 Alex MOLCAN (SVK) 265 1
4 Sebastian PRECHTEL (GER) 270 1
5 Philipp MORITZ (AUT) 327 1
6 Martin BLASKO (SVK) 343 1
7 Matic SPEC (SLO) 363 2 1
8 Tadas BABELIS (LTU) 418 7 2
9 Oliver ANDERSON (AUS) 428 1
10 Ilya VASILYEV (RUS) 444 1
11 Zdenek DERKAS (CZE) 491 4 1
12 Sebastian OFNER (AUT) 497= 1
13 David POLJAK (CZE) 514 7 2
14 MARCO PROCHAZKA (AUT) 532 1
15 Keivon TABRIZI (SUI) 551 1

SapELee 07-15-2013 10:39 PM

Qualifying
 
Code:

Round 1

    Oliver ANDERSON (AUS) [1]      BYE 
    Kris KRAWCEWICZ (AUT)          6-0 6-0    Michael SPIELDIENER (AUT)
    Ilya VASILYEV (RUS) [2]        BYE 
    Gregor RAMSKOGLER (AUT)        6-2 6-2    Stefano PYRINGER (AUT)
    Tadas BABELIS (LTU) [3]        BYE 
    Benjamin SCHUERZ (AUT)          6-1 6-2    Matthias ANGERBAUER (AUT)
    Zdenek DERKAS (CZE) [4]        BYE 
    Philipp FLOIMAIR (AUT)          6-4 6-2    Lukas DITSCHINGER (GER)
    Evgeny TYURNEV (RUS) [5]        BYE 
    ROBIN PEHAM (AUT)              7-5 6-2    PHILIP BACHMAIER (AUT)
    Keivon TABRIZI (SUI) [6]        BYE 
    Alexander ERLER (AUT) [9]      BYE 
    Marc-Andrea HUESLER (SUI) [7]  BYE 
    Fabian GRUBER (AUT) [11]        BYE 
    Joel Vincent LINK (GER) [8]    BYE 
    KEVIN KRALJ (GER) [10]          BYE

Code:

Round 2

    Oliver ANDERSON (AUS) [1]        7-6(1) 6-3        Kris KRAWCEWICZ (AUT)
    Ilya VASILYEV (RUS) [2]          7-5 6-3            Gregor RAMSKOGLER (AUT)
    Tadas BABELIS (LTU) [3]          6-0 6-7(5) 6-4    Benjamin SCHUERZ (AUT)
    Zdenek DERKAS (CZE) [4]          6-0 6-2            Philipp FLOIMAIR (AUT)
    Evgeny TYURNEV (RUS) [5]          6-4 3-6 7-6(0)    ROBIN PEHAM (AUT)
    Keivon TABRIZI (SUI) [6]          3-6 6-2 7-5        Alexander ERLER (AUT) [9]
    Marc-Andrea HUESLER (SUI) [7]    6-1 6-2            Fabian GRUBER (AUT) [11]
    Joel Vincent LINK (GER) [8]      6-4 6-1            KEVIN KRALJ (GER) [10]


SapELee 07-15-2013 10:41 PM

Maindraw
 
Matej MARUSCAK (SVK) [1] vs Oliver ANDERSON (AUS) (Q)
Domagoj BILJESKO (CRO) vs Mantas BUGAILISKIS (LTU)
Dmitry MNUSHKIN (RUS) vs Lenny HAMPEL (AUT) (WC)
Joel Vincent LINK (GER) (Q) vs Adrian BODMER (SUI) [13]

Anton DESYATNIK (RUS) [11] vs Fabian GRUBER (AUT) (LL)
Phillip GRESK (POL)n vs Jacopo STEFANINI (ITA)
Omar SALMAN (BEL) vs Petko DRAGOEV (BUL) (WC)
Zdenek DERKAS (CZE) (Q) vs Evan HOYT (GBR) [8]

Roman SAFIULLIN (RUS) [3] vs William BUSHAMUKA (COD)
KEVIN KRALJ (GER) (LL) vs Gabriel PFANNER (AUT) (WC)
Olexiy KOLISNYK (UKR) vs Daniel GUCCIONE (AUS)
Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) vs Luis VALERO (COL) [14]

Dennis USPENSKY (USA) [12] vs Matic SPEC (SLO)
Evgeny TYURNEV (RUS) (Q) vs Andre BIRO (HUN)
Sebastian OFNER (AUT) (WC) vs Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX)
Kyle BUTTERS (NZL) vs Pavel STAUBERT (CZE) [6]

Marc POLMANS (AUS) [7] vs Tadas BABELIS (LTU) (Q)
Shota MEPARIDZE (GEO) vs Boris POKOTILOV (RUS)
Marc-Andrea HUESLER (SUI) (Q) vs Alex MOLCAN (SVK)
Gregor HUTTERER (AUT) (WC) vs Alexander SENDEGEYA (GBR) [10]

Julian ZLOBINSKY (USA) [15] vs Alexander KLINTCHAROV (NZL)
Petar CONKIC (SRB) vs MIRKO CUTULI (ITA)
David PICHLER (AUT) vs Sebastian PRECHTEL (GER)
Nino SERDARUSIC (CRO) vs Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4]

Sumit NAGAL (IND) [5] vs Ilya VASILYEV (RUS) (Q)
Zvonimir BABIC (CRO) vs Martin BLASKO (SVK)
Dominik STARY (CZE) vs Viktor DURASOVIC (NOR)
Philipp MORITZ (AUT) (WC) vs Michael MMOH (USA) [9]

Thomas COLAUTTI (GBR) [16] vs Akira SANTILLAN (AUS)
MARCO PROCHAZKA (AUT) (WC) vs Viktor KOSTIN (GER)
Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) vs Keivon TABRIZI (SUI) (Q)
MAX VOGLGRUBER (AUT) (WC) vs Daniil MEDVEDEV (RUS) [2]

SapELee 07-16-2013 09:37 PM

Round 1
 
Matej MARUSCAK (SVK) [1] d. Oliver ANDERSON (AUS) (Q) 6-7(9) 7-5 6-4
Mantas BUGAILISKIS (LTU) d. Domagoj BILJESKO (CRO) 6-0 7-5
Dmitry MNUSHKIN (RUS) d. Lenny HAMPEL (AUT) (WC) 7-5 3-6 6-4
Adrian BODMER (SUI) [13] d. Joel Vincent LINK (GER) (Q) 4-6 6-3 6-0

Anton DESYATNIK (RUS) [11] d. Fabian GRUBER (AUT) (LL) 6-1 6-2
Phillip GRESK (POL) d. Jacopo STEFANINI (ITA) 6-4 7-6(1)
Omar SALMAN (BEL) d. Petko DRAGOEV (BUL) (WC) 6-1 6-1
Evan HOYT (GBR) [8] d. Zdenek DERKAS (CZE) (Q) 7-6(6) 6-3

Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. William BUSHAMUKA (COD) 6-2 6-4
Alexander ERLER (AUT) (LL) d. Gabriel PFANNER (AUT) (WC) 6-1 6-2
Olexiy KOLISNYK (UKR) d. Daniel GUCCIONE (AUS) 6-0 7-6(5)
Luis VALERO (COL) [14] d. Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO) 6-1 6-1

Matic SPEC (SLO) d. Dennis USPENSKY (USA) [12] 4-6 6-4 6-3
Evgeny TYURNEV (RUS) (Q) d. Andre BIRO (HUN) 6-4 6-1
Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) d. Sebastian OFNER (AUT) (WC) 7-5 6-3
Pavel STAUBERT (CZE) [6] d. Kyle BUTTERS (NZL) 6-3 6-0

Tadas BABELIS (LTU) (Q) d. Marc POLMANS (AUS) [7] 6-3 0-6 6-4
Shota MEPARIDZE (GEO) d. Boris POKOTILOV (RUS) 6-2 4-6 7-5
Marc-Andrea HUESLER (SUI) (Q) d. Alex MOLCAN (SVK) 6-2 6-2
Gregor HUTTERER (AUT) (WC) d. Alexander SENDEGEYA (GBR) [10] 6-1 6-3

Alexander KLINTCHAROV (NZL) d. Julian ZLOBINSKY (USA) [15] 6-4 6-3
Petar CONKIC (SRB) d. MIRKO CUTULI (ITA) 7-5 4-6 6-4
David PICHLER (AUT) d. Sebastian PRECHTEL (GER) 4-6 6-3 7-5
Nino SERDARUSIC (CRO) d. Artur SHAKHNUBARYAN (RUS) [4] 6-1 6-1

Ilya VASILYEV (RUS) (Q) d. Sumit NAGAL (IND) [5] 3-6 6-2 6-4
vMartin BLASKO (SVK) d. Zvonimir BABIC (CRO) 6-0 6-3
Viktor DURASOVIC (NOR) d. Dominik STARY (CZE) 6-3 6-3
Michael MMOH (USA) [9] d. Philipp MORITZ (AUT) (WC) 7-6(3) 6-3

Akira SANTILLAN (AUS) d. Thomas COLAUTTI (GBR) [16] 2-6 6-3 6-4
Viktor KOSTIN (GER) d. MARCO PROCHAZKA (AUT) (WC) 6-1 6-1
Keivon TABRIZI (SUI) (Q) d. Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) 6-1 4-6 6-2
Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. MAX VOGLGRUBER (AUT) (WC) 7-6(3) 6-4

SapELee 07-17-2013 08:56 PM

Round 2
 
Matej MARUSCAK (SVK) [1] d. Mantas BUGAILISKIS (LTU) 6-3 6-4
Adrian BODMER (SUI) [13] d. Dmitry MNUSHKIN (RUS) 6-1 6-3
Phillip GRESK (POL) d. Anton DESYATNIK (RUS) [11] 7-5 1-6 6-3
Omar SALMAN (BEL) d. Evan HOYT (GBR) [8] 7-5 1-6 6-2

Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Alexander ERLER (AUT) (LL) 6-1 6-0
Luis VALERO (COL) [14] d. Olexiy KOLISNYK (UKR) 6-3 6-4
Evgeny TYURNEV (RUS) (Q) d. Matic SPEC (SLO) 6-4 6-1
Pavel STAUBERT (CZE) [6] d. Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) 4-6 6-2 6-0

Shota MEPARIDZE (GEO) d. Tadas BABELIS (LTU) (Q) 6-4 6-2
Marc-Andrea HUESLER (SUI) (Q) d. Gregor HUTTERER (AUT) (WC) 6-0 6-3
Petar CONKIC (SRB) d. Alexander KLINTCHAROV (NZL) 6-2 6-2
Nino SERDARUSIC (CRO) d. David PICHLER (AUT) 6-1 6-0

Ilya VASILYEV (RUS) (Q) d. Martin BLASKO (SVK) 7-6(1) 6-3
Michael MMOH (USA) [9] d. Viktor DURASOVIC (NOR) 0-6 6-3 6-3
Akira SANTILLAN (AUS) d. Viktor KOSTIN (GER) 7-5 6-7(5) 7-5
Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Keivon TABRIZI (SUI) (Q) 6-2 6-0

SapELee 07-18-2013 08:38 PM

Round 3
 
Adrian BODMER (SUI) [13] d. Matej MARUSCAK (SVK) [1] 6-1 4-2 Retired
Phillip GRESK (POL) d. Omar SALMAN (BEL) 6-0 6-3

Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Luis VALERO (COL) [14] 6-0 6-2
Pavel STAUBERT (CZE) [6] d. Evgeny TYURNEV (RUS) (Q) 6-4 6-1

Shota MEPARIDZE (GEO) d. Marc-Andrea HUESLER (SUI) (Q) 6-0 7-5
Petar CONKIC (SRB) d. Nino SERDARUSIC (CRO) 6-4 6-

Michael MMOH (USA) [9] d. Ilya VASILYEV (RUS) (Q) 6-4 6-0
Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Akira SANTILLAN (AUS) 6-4 3-6 7-5

SapELee 07-18-2013 08:43 PM

Doubles
 
Code:

1st Round

    Sumit NAGAL (IND) / Alexander SENDEGEYA (GBR) [1]  BYE 
    Zvonimir BABIC (CRO) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)  7-5 6-3            Phillip GRESK (POL) / Omar SALMAN (BEL)
    Philipp MORITZ (AUT) / Sebastian OFNER (AUT)        6-4 6-2            William BUSHAMUKA (COD) / Michael MMOH (USA)
    Adrian BODMER (SUI) / Viktor KOSTIN (GER)          6-4 4-6 [10-4]    Alan NUNEZ AGUILERA (MEX) / Dennis USPENSKY (USA) [7]
    Andre BIRO (HUN) / Matej MARUSCAK (SVK) [3]        6-4 6-3            MIRKO CUTULI (ITA) / Jacopo STEFANINI (ITA)
    Oliver ANDERSON (AUS) / Akira SANTILLAN (AUS)      7-5 5-7 [16-14]    Kyle BUTTERS (NZL) / Alexander KLINTCHAROV (NZL)
    Roman SAFIULLIN (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS)        6-4 2-6 [11-9]    Marc-Andrea HUESLER (SUI) / Keivon TABRIZI (SUI)
    Thomas COLAUTTI (GBR) / Evan HOYT (GBR) [5]        6-3 6-4            Lenny HAMPEL (AUT) / MARCO PROCHAZKA (AUT)
    Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) / Luis VALERO (COL)  6-1 6-2            Domagoj BILJESKO (CRO) / David PICHLER (AUT) [8]
    Viktor DURASOVIC (NOR) / Nino SERDARUSIC (CRO)      4-6 6-4 [10-7]    Tadas BABELIS (LTU) / Ilya VASILYEV (RUS)
    ROBIN PEHAM (AUT) / Gabriel PFANNER (AUT)          4-6 6-3 [10-5]    Gregor HUTTERER (AUT) / Sebastian PRECHTEL (GER)
    Pavel STAUBERT (CZE) / Julian ZLOBINSKY (USA) [4]  6-4 6-4            Petko DRAGOEV (BUL) / Benjamin SCHUERZ (AUT)
    Daniel GUCCIONE (AUS) / Marc POLMANS (AUS) [6]      6-3 3-6 [10-2]    Shota MEPARIDZE (GEO) / Dmitry MNUSHKIN (RUS)
    Martin BLASKO (SVK) / Alex MOLCAN (SVK)            6-2 6-2            Petar CONKIC (SRB) / Matic SPEC (SLO)
    Mantas BUGAILISKIS (LTU) / Dominik STARY (CZE)      6-0 7-6(6)        Alexander ERLER (AUT) / Fabian GRUBER (AUT)
    Daniil MEDVEDEV (RUS) / Boris POKOTILOV (RUS) [2]  BYE

Code:

2nd Round

    Zvonimir BABIC (CRO) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)  5-7 6-2 [10-8]    Sumit NAGAL (IND) / Alexander SENDEGEYA (GBR) [1]
    Philipp MORITZ (AUT) / Sebastian OFNER (AUT)        6-4 5-7 [17-15]  Adrian BODMER (SUI) / Viktor KOSTIN (GER)
    Oliver ANDERSON (AUS) / Akira SANTILLAN (AUS)        6-2 6-3          Andre BIRO (HUN) / Matej MARUSCAK (SVK) [3]
    Roman SAFIULLIN (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS)        6-4 7-6(4)        Thomas COLAUTTI (GBR) / Evan HOYT (GBR) [5]
    Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) / Luis VALERO (COL)  6-4 6-4          Viktor DURASOVIC (NOR) / Nino SERDARUSIC (CRO)
    ROBIN PEHAM (AUT) / Gabriel PFANNER (AUT)            6-3 5-7 [10-6]    Pavel STAUBERT (CZE) / Julian ZLOBINSKY (USA) [4]
    Martin BLASKO (SVK) / Alex MOLCAN (SVK)              7-6(6) 7-6(5)    Daniel GUCCIONE (AUS) / Marc POLMANS (AUS) [6]
    Daniil MEDVEDEV (RUS) / Boris POKOTILOV (RUS) [2]    6-4 7-5          Mantas BUGAILISKIS (LTU) / Dominik STARY (CZE)

Code:

Quarterfinal

    Zvonimir BABIC (CRO) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)    6-3 6-0          Philipp MORITZ (AUT) / Sebastian OFNER (AUT)
    Roman SAFIULLIN (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS)          6-3 6-4          Oliver ANDERSON (AUS) / Akira SANTILLAN (AUS)
    Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) / Luis VALERO (COL)    6-4 7-5          ROBIN PEHAM (AUT) / Gabriel PFANNER (AUT)
    Martin BLASKO (SVK) / Alex MOLCAN (SVK)              6-2 3-6 [10-0]  Daniil MEDVEDEV (RUS) / Boris POKOTILOV (RUS) [2]


SapELee 07-19-2013 08:13 PM

Quarterfinals
 
Adrian BODMER (SUI) [13] d. Phillip GRESK (POL) 3-6 6-3 6-3
Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Pavel STAUBERT (CZE) [6] 6-2 6-1
Petar CONKIC (SRB) d. Shota MEPARIDZE (GEO) 6-0 6-4
Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Michael MMOH (USA) [9] 6-4 2-6 6-1


Doubles
Code:

Semifinal

    Zvonimir BABIC (CRO) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)    6-0 5-7 [10-5]      Roman SAFIULLIN (RUS) / Evgeny TYURNEV (RUS)
    Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) / Luis VALERO (COL)    6-3 2-6 [13-11]    Martin BLASKO (SVK) / Alex MOLCAN (SVK)


SapELee 07-20-2013 01:37 PM

Re: Junior Open Linz 2013 | Austria | G1 | 16 July - 21 July 2013
 
Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Adrian BODMER (SUI) [13] 6-4 7-5
Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] d. Petar CONKIC (SRB) 6-2 6-2

Doubles
Code:

Final

    Gerardo LOPEZ VILLASENOR (MEX) / Luis VALERO (COL)    6-3 3-6 [10-6]    Zvonimir BABIC (CRO) / Fran Zvonimir ZGOMBIC (CRO)


SapELee 07-21-2013 02:02 PM

Re: Junior Open Linz 2013 | Austria | G1 | 16 July 13 | Winner: Roman SAFIULLIN (RUS)
 
Roman SAFIULLIN (RUS) [3] d. Daniil MEDVEDEV (RUS) [2] 7-5 6-2


All times are GMT. The time now is 12:07 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.