MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Exhibition events (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=90)
-   -   2013 Summer Universiade (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=285353)

juddy96 06-10-2013 05:27 PM

2013 Summer Universiade
 
2013 Summer Universiade will be from July 6-17, 2013 in Kazan, Russia! University students from around the world will be participating, and tennis is one of the sports! Also a note, there is no Bronze medal match in singles or doubles, 2 bronzes are handed out.

SINGLES

1st Round

(1) Konstantin Kravchuk (RUS) d. Bye
Samuel Thompson (AUS) d. Bye
Frichard Mulenga (ZAM) d. Bye
Christiaan Ting Lee-Daigle (CAN) d. Bye
Anvar Rakhmatov (TJK) d. Bye
Siu Fai Lam (HKG) d. Bye
Margadmun Munkhbayar (MGL) d. Bye
(14) Michal Pazicky (SVK) d. Bye
(10) Pavel Filin (BLR) d. Bye
Michel Zougheib (LIB) d. Bye
Ahmed Al Mahruqi (OMA) d. Bye
Joao Wiesinger (BRA) d. Bye
Scott Robert Whitbread (GBR) d. Bye
Eric Johnson (USA) d. Bye
Sebastien Rocher (FRA) d. Aleksandr Ernepesov (TKM) 7-6 7-6
(6) Sho Katayama (JPN) d. Bye
(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. Bye
Syed Mohamad Agil Syed (MAS) d. Bye
Kalum Thiyambarawatta (THA) d. Bye
Thabiso Modiaotsile Mabaka (BOT) d. Bye
Patrick Olivier Eichenberger (SUI) d. Bye
Ziga Papez (SLO) d. Bye
Alfredo Moreno Figueroa (MEX) d. Bye
(13) Petr Michnev (CZE) d. Bye
(11) Chieh-Fu Wang (TPE) d. Bye
Cristhian Hernando Herrera (COL) d. Bye
Jean-Michel Erasmus (NAM) d. Bye
He Feng (CHN) d. Bye
Juan Ignacio Badano (ARG) d. Bye
Maksym Malyshev (UKR) d. Bye
Vatsy Rakotondramanga (MAD) d. Tafadzwa Chitemamwise (ZIM) 6-2 6-1
(8) Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Bye
(5) Egor Gerasimov (BLR) d. Bye
Kert Bryan Ocampo (PHI) d. Bye
Jaber Al-Marri (QAT) d. Bye
Augusto Meirelles (BRA) d. Bye
Perakiat Siriluethaiwattana (THA) d. Bye
Mirhusein Yakhyaev (TJK) d. Bye
Alexis Desormaux Carlos (MEX) d. Bye
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. Bye
(16) Isade Juneau (CAN) d. Bye
Thesly Mufunda (ZIM) d. Bye
Aref Taifour (JOR) d. Bye
Ray Sarmiento (USA) d. Bye
Yannick Goede (SUR) d. Bye
Ayman Al-Jahwari (OMA) d. Bye
Sa Chen (CHN) d. Jernej Zavcer (SLO) 6-0 6-1
(4) Victor Baluda (RUS) d. Bye
(7) Takuto Niki (JPN) d. Bye
Eziz Dovletov (TKM) d. Bye
Mario Andres Correa (COL) d. Bye
Hasith Ravinda Wickramasinghe (SRI) d. Bye
Maxime Quinqueneau (FRA) d. Bye
Alberto Brighi (SMR) d. Bye
Jad Karaki (LIB) d. Bye
(9) Marat Deviatiarov (UKR) d. Bye
(15) Daniel Geib (AUT) d. Bye
Mohd Faeez Said (MAS) d. Bye
Jacobus Serdyn (NAM) d. Bye
Jea-Moon Lee (KOR) d. Bye
Christopher Martin Simpson (GBR) d. Bye
Angarag Sandag (MGL) d. Bye
Harrison Zulu (ZAM) d. Steven Komakech (UGA) 6-2 6-2
(2) Liang-Chi Huang (TPE) d. Bye

2nd Round

(1) Konstantin Kravchuk (RUS) d. Samuel Thompson (AUS) 6-4 6-2
Christiaan Ting Lee-Daigle (CAN) d. Frichard Mulenga (ZAM) 6-1 6-1
Siu Fai Lam (HKG) d. Anvar Rakhmatov (TJK) W/O
(14) Michal Pazicky (SVK) d. Margadmun Munkhbayar (MGL) 6-1 6-0
(10) Pavel Filin (BLR) d. Michel Zougheib (LIB) 6-0 6-0
Joao Wiesinger (BRA) d. Ahmed Al Mahruqi (OMA) 6-0 6-0
Eric Johnson (USA) d. Scott Robert Whitbread (GBR) 6-4 6-4
(6) Sho Katayama (JPN) d. Sebastien Rocher (FRA) 6-4 7-6
(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. Syed Mohamad Agil Syed (MAS) 6-3 6-2
Kalum Thiyambarawatta (THA) d. Thabiso Modiaotsile Mabaka (BOT) W/O
Patrick Olivier Eichenberger (SUI) d. Ziga Papez (SLO) 6-0 6-1
(13) Petr Michnev (CZE) d. Alfredo Moreno Figueroa (MEX) 7-6 6-4
(11) Chieh-Fu Wang (TPE) d. Cristhian Hernando Herrera (COL) 6-0 6-0
Jean-Michel Erasmus (NAM) d. He Feng (CHN) 6-1 7-6
Maksym Malyshev (UKR) d. Juan Ignacio Badano (ARG) 6-1 6-2
(8) Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Vatsy Rakotondramanga (MAD) 6-0 6-1
(5) Egor Gerasimov (BLR) d. Kert Bryan Ocampo (PHI) 6-0 6-0
Augusto Meirelles (BRA) d. Jaber Al-Marri (QAT) 6-0 6-0
Perakiat Siriluethaiwattana (THA) d. Mirhusein Yakhyaev (TJK) W/O
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. Alexis Desormaux Carlos (MEX) 6-1 6-1
(16) Isade Juneau (CAN) d. Thesly Mufunda (ZIM) 6-0 6-2
Ray Sarmiento (USA) d. Aref Taifour (JOR) 6-0 6-0
Yannick Goede (SUR) d. Ayman Al-Jahwari (OMA) 6-0 6-3
(4) Victor Baluda (RUS) d. Sa Chen (CHN) 6-1 6-2
(7) Takuto Niki (JPN) d. Eziz Dovletov (TKM) 6-4 6-2
Mario Andres Correa (COL) d. Hasith Ravinda Wickramasinghe (SRI) 6-0 6-0
Maxime Quinqueneau (FRA) d. Alberto Brighi (SMR) 6-0 6-0
(9) Marat Deviatiarov (UKR) d. Jad Karaki (LIB) 6-0 6-0
(15) Daniel Geib (AUT) d. Mohd Faeez Said (MAS) 6-0 6-2
Jea-Moon Lee (KOR) d. Jacobus Serdyn (NAM) 6-3 6-1
Christopher Martin Simpson (GBR) d. Angarag Sandag (MGL) 6-0 6-0
(2) Liang-Chi Huang (TPE) d. Harrison Zulu (ZAM) 6-0 6-0

3rd Round

(1) Konstantin Kravchuk (RUS) d. Christiaan Ting Lee-Daigle (CAN) 6-4 6-2
(14) Michal Pazicky (SVK) d. Siu Fai Lam (HKG) 6-4 6-3
(10) Pavel Filin (BLR) d. Joao Wiesinger (BRA) 2-6 6-4 7-5
(6) Sho Katayama (JPN) d. Eric Johnson (USA) 6-4 6-2
(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. Kalum Thiyambarawatta (THA) 6-0 6-1
(13) Petr Michnev (CZE) d. Patrick Olivier Eichenberger (SUI) 6-4 7-5
(11) Chieh-Fu Wang (TPE) d. Jean-Michel Erasmus (NAM) 6-2 6-3
(8) Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Maksym Malyshev (UKR) 6-4 6-2
(5) Egor Gerasimov (BLR) d. Augusto Meirelles (BRA) 6-0 6-3
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. Perakiat Siriluethaiwattana (THA) 6-3 6-3
Ray Sarmiento (USA) d. (16) Isade Juneau (CAN) 6-3 6-1
(4) Victor Baluda (RUS) d. Yannick Goede (SUR) 6-1 6-0
(7) Takuto Niki (JPN) d. Mario Andres Correa (COL) 6-2 6-1
Maxime Quinqueneau (FRA) d. (9) Marat Deviatiarov (UKR) 2-6 6-4 6-1
Jea-Moon Lee (KOR) d. (15) Daniel Geib (AUT) 7-6 4-6 6-3
(2) Liang-Chi Huang (TPE) d. Christopher Martin Simpson (GBR) 6-3 7-6

4th Round

(1) Konstantin Kravchuk (RUS) d. (14) Michal Pazicky (SVK) 6-1 6-2
(10) Pavel Filin (BLR) d. (6) Sho Katayama (JPN) 6-4 6-4
(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. (13) Petr Michnev (CZE) 6-1 6-3
(8) Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. (11) Chieh-Fu Wang (TPE) 7-5 2-6 6-4
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. (5) Egor Gerasimov (BLR) 7-5 6-2
Ray Sarmiento (USA) d. (4) Victor Baluda (RUS) 6-3 6-2
Maxime Quinqueneau (FRA) d. (7) Takuto Niki (JPN) 6-3 7-5
(2) Liang-Chi Huang (TPE) d. Jea-Moon Lee (KOR) 6-4 6-3

Quarterfinals

(1) Konstantin Kravchuk (RUS) d. (10) Pavel Filin (BLR) 6-2 7-6
(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. (8) Kittiphong Wachiramanowong (THA) 6-2 6-3
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. Ray Sarmiento (USA) 6-3 7-6
Maxime Quinqueneau (FRA) d. (2) Liang-Chi Huang (TPE) 6-2 1-6 6-4

Semifinals

(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. (1) Konstantin Kravchuk (RUS) 6-3 6-4
(12) Antso Rakotondramanga (MAD) d. Maxime Quinqueneau (FRA) 7-6 6-3

Finals

(3) Yong-Kyu Lim (KOR) d. (12) Antso Rakotondramanga (MAD) 6-4 4-6 6-2

DOUBLES

1st Round

(1) Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) d. Bye
Ang Li/Yuanchao Zhang (CHN) d. Mario Andres Correa/Cristhian Hernando Herrera (COL) 6-3 6-1
Jad Karaki/Michel Zougheib (LIB) d. Ahmed Al Mahruqi/Ayman Al-Jahwari (OMA) 6-0 6-0
Robbie Bellamy/Ray Sarmiento (USA) d. Tafadzwa Chitemamwise/Thesly Mufunda (ZIM) 6-0 6-0
(4) Yong-Kyu Lim/Sang-Woo Noh (KOR) d. Bye
Marat Deviatiarov/Maksym Malyshev (UKR) d. Alfred Muma/Harrison Zulu (ZAM) 6-0 6-1
Daniel Cochrane/Scott Robert Whitbread (GBR) d. Vatsy Rakotondramanga/Antso Rakotondramanga (MAD) 6-2 6-4
(6) Perakiat Siriluethaiwattana/Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Bye
(5) Sho Katayama/Shota Tagawa (JPN) d. Bye
Alfredo Moreno Figueroa/Bruno Rodriguez (MEX) d. Harshika Agampodi/Hasith Ravinda Wickramasinghe (SRI) 6-0 6-0
(8) Phillip Karis Anderson/Christiaan Ting Lee-Daigle (CAN) d. Ziga Papez/Jernej Zavcer (SLO) 6-1 6-0
(3) Alexander Bury/Andrei Vasilevski (BLR) d. Bye
Jean-Michel Erasmus/Jacobus Serdyn (NAM) d. Eziz Dovletov/Aleksandr Ernepesov (TKM) 6-4 3-6 10-3
Mohd Faeez Said/Syed Mohamad Agil Syed (MAS) d. (7) Augusto Meirelles/Joao Wiesinger (BRA) 6-1 7-6
Antoine Hoang/Maxime Quinqueneau (FRA) d. Margadmun Munkhbayar/Angarag Sandag (MGL) 6-1 6-0
(2) Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (RUS) d. Bye

2nd Round

(1) Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) d. Ang Li/Yuanchao Zhang (CHN) 6-3 6-1
Robbie Bellamy/Ray Sarmiento (USA) d. Jad Karaki/Michel Zougheib (LIB) 6-1 6-1
(4) Yong-Kyu Lim/Sang-Woo Noh (KOR) d. Marat Deviatiarov/Maksym Malyshev (UKR) 6-4 6-2
(6) Perakiat Siriluethaiwattana/Kittiphong Wachiramanowong (THA) d. Daniel Cochrane/Scott Robert Whitbread (GBR) 7-6 7-6
(5) Sho Katayama/Shota Tagawa (JPN) d. Alfredo Moreno Figueroa/Bruno Rodriguez (MEX) 4-6 6-2 10-5
(3) Alexander Bury/Andrei Vasilevski (BLR) d. (8) Philip Karis Anderson/Christiaan Ting Lee-Daigle (CAN) 6-3 6-4
Jean-Michel Erasmus/Jacobus Serdyn (NAM) d. Mohd Faeez Said/Syed Mohamad Agil Syed (MAS) 6-7 7-6 10-4
(2) Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (RUS) d. Antoine Hoang/Maxime Quinqueneau (FRA) 7-5 7-5

Quarterfinals

(1) Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) d. Robbie Bellamy/Ray Sarmiento (USA) 6-2 6-2
(4) Yong-Kyu Lim/Sang-Woo Noh (KOR) d. (6) Perakiat Siriluethaiwattana/Kittiphong Wachiramanowong (THA) 7-6 3-6 10-7
(3) Alexander Bury/Andrei Vasilevski (BLR) d. (5) Sho Katayama/Shota Tagawa (JPN) 7-6 7-6
(2) Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (RUS) d. Jean-Michel Erasmus/Jacobus Serdyn (NAM) 6-0 6-1

Semifinals

(1) Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) d. (4) Yong-Kyu Lim/Sang-Woo Noh (KOR) 6-2 6-3
(2) Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (RUS) d. (3) Alexander Bury/Andrei Vasilevski (BLR) 6-4 6-3

Finals

(1) Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (TPE) d. (2) Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (RUS) 6-3 6-4

MIXED

1st Round

(1) Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (RUS) d. Bye
Siu Fai Lam/Ho Ching Wu (HKG) d. Kert Bryan Ocampo/Edilyn Balanga (PHI) 6-2 6-2
Isade Juneau/Dominique Monique Harmath (CAN) d. Vatsy Rakotondramanga/Hariniony N Andriamananarivo (MAD) 6-4 6-2
(5) Ji Sung Nam/Min Hwa Yu (KOR) d. Joao Wiesinger/Fabiana Chiaparini (BRA) 6-4 6-1
(4) Kittiphong Wachiramanowong/Varatchaya Wongteanchai (THA) d. Frichard Mulenga/Mwenge Dimingo (ZAM) 6-0 6-1
Syed Mohamad Agil Syed/Jawairiah Noordin (MAS) d. Juan Ignacio Badano/Betina Andrea Jozami (ARG) 6-3 7-6
Patrick Olivier Eichenberger/Lisa Sabino (SUI) d. Kalum Thiyambarawatta/Kurukulasuriya Anne Kirthsinhe (SRI) W/O
(8) Petr Michnev/Katerina Vankova (CZE) d. Jernej Zavcer/Patricia Vollmeier (SLO) 6-2 6-3
(6) Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (JPN) d. Jean-Michel Erasmus/Carita Louise Moolman (NAM) 6-3 6-4
Yuanchao Zhang/Lu Lin (CHN) d. Aref Taifour/Jenna Hatamleh (JOR) 6-1 6-2
Juan Pablo Murra/Ana Paula De La Pena Rosas (MEX) d. Antoine Hoang/Anais Van Cauter (FRA) 6-2 6-2
(3) Andrei Vasilevski/Ilona Kremen (BLR) d. Aleksandr Ernepesov/Anastasiya Prenko (TKM) 6-2 6-1
(7) Michal Pazicky/Karin Morgosova (SVK) d. Marat Deviatiarov/Ganna Piven (UKR) 4-6 6-1 10-7
Daniel Cochrane/Anna Fitzpatrick (GBR) d. Margadmun Munkhbayar/Jargal Altansamai (MGL) 6-3 6-1
Johnny Wang/Ellie Yates (USA) d. Tafadzwa Chitemamwise/Miriam Fadzai Nyakudzuka (ZIM) 6-0 6-0
(2) Hsin-Han Lee/Hua-Chen Lee (TPE) d. Samuel Thompson/Alison Bai (AUS) 6-2 6-3

2nd Round

(1) Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (RUS) d. Siu Fai Lam/Ho Ching Wu (HKG) 6-1 6-1
(5) Ji Sung Nam/Min Hwa Yu (KOR) d. Isade Juneau/Dominique Monique Harmath (CAN) 3-6 6-3 12-10
Syed Mohamad Agil Syed/Jawairiah Noordin (MAS) d. (4) Kittiphong Wachiramanowong/Varatchaya Wongteanchai (THA) 2-6 6-4 10-8
Patrick Olivier Eichenberger/Lisa Sabino (SUI) d. (8) Petr Michnev/Katerina Vankova (CZE) 6-1 6-2
(6) Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (JPN) d. Yuanchao Zhang/Lu Lin (CHN) 6-1 6-1
(3) Andrei Vasilevski/Ilona Kremen (BLR) d. Juan Pablo Murra/Ana Paula De La Pena Rosas (MEX) 6-3 6-1
Daniel Cochrane/Anna Fitzpatrick (GBR) d. (7) Michal Pazicky/Karin Morgosova (SVK) 7-6 7-6
(2) Hsin-Han Lee/Hua-Chen Lee (TPE) d. Johnny Wang/Ellie Yates (USA) 6-1 6-2

Quarterfinals

(1) Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (RUS) d. (5) Ji Sung Nam/Min Hwa Yu (KOR) 6-2 6-4
Patrick Olivier Eichenberger/Lisa Sabino (SUI) d. Syed Mohamad Agil Syed/Jawairiah Noordin (MAS) 6-2 6-3
(6) Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (JPN) d. (3) Andrei Vasilevski/Ilona Kremen (BLR) 6-4 6-3
(2) Hsin-Han Lee/Hua-Chen Lee (TPE) d. Daniel Cochrane/Anna Fitzpatrick (GBR) 3-6 7-5 10-8

Semifinals

(1) Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (RUS) d. Patrick Olivier Eichenberger/Lisa Sabino (SUI) 6-2 6-3
(6) Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (JPN) d. (2) Hsin-Han Lee/Hua-Chen Lee (TPE) 6-2 6-2

Finals

(1) Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (RUS) d. (6) Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (JPN) 6-4 3-6 12-10

supertom 07-02-2013 12:42 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
17 Attachment(s)
Can't imagine another final than Donskoy, Gabashvili.. Is it really university level? :lol:

CooCooCachoo 07-03-2013 08:30 AM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Kirilenko is really dumb for playing, to be honest. Perpetually injured, she enters into a not particularly prestigious or lucrative event.

ted 07-03-2013 02:02 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Donskoy must be on open ceremony or can be later monday ?

scarecrows 07-05-2013 08:45 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
gaba cant play anymore as heīs 28

scarecrows 07-05-2013 08:45 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Quote:

Originally Posted by ted (Post 16522697)
Donskoy must be on open ceremony or can be later monday ?

itīs not obligatory to be at ceremony

CooCooCachoo 07-11-2013 01:57 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Kravchuk :banana:

Eichenberger :(

Snowwy 07-12-2013 04:04 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Why did the 3 seed play the 8 seed in second round men's doubles?

CooCooCachoo 07-12-2013 05:02 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Kuznetsov played mixed doubles but not singles :confused:

juddy96 07-12-2013 07:12 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Quote:

Originally Posted by Snowwy (Post 16758457)
Why did the 3 seed play the 8 seed in second round men's doubles?

Quote:

Originally Posted by CooCooCachoo (Post 16759601)
Kuznetsov played mixed doubles but not singles :confused:

1st Question, its called Russian logic (or lack thereof)
2nd Question, once again Russian logic (as they obviously picked their own team and who plays what)

Results are up from today.

juddy96 07-15-2013 03:42 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Results are up!

Men's Doubles Medals:

Gold: Hsin-Han Lee/Hsien-Yin Peng (Chinese Taipei)
Silver: Victor Baluda/Konstantin Kravchuk (Russia)
Bronze: Yong-Kyu Lim/Sang-Woo Noh (South Korea)
Bronze: Alexander Bury/Andrei Vasilevski (Belarus)

CooCooCachoo 07-16-2013 10:28 AM

Re: 2013 Summer Universiade
 
This Malagasy guy has had some decent scores in professional matches too. Perhaps money is preventing him from trying more events?

juddy96 07-16-2013 05:05 PM

Re: 2013 Summer Universiade
 
Men's Singles Medals:

Gold: Yong-Kyu Lim (South Korea)
Silver: Antso Rakotondramanga (Madagascar)
Bronze: Konstantin Kravchuk (Russia)
Bronze: Maxime Quinqueneau (France)

Mixed Doubles Medals:

Gold: Andrey Kuznetsov/Elena Vesnina (Russia)
Silver: Shota Tagawa/Hiroko Kuwata (Japan)
Bronze: Patrick Olivier Eichenberger/Lisa Sabino (Switzerland)
Bronze: Hsin-Han Lee/Hua-Chen Lee (Chinese Taipei)


All times are GMT. The time now is 12:06 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.