MensTennisForums.com

MensTennisForums.com (http://www.menstennisforums.com/index.php)
-   Juniors (http://www.menstennisforums.com/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Beaulieu-sur-Mer |France| G1 |22 April 13| Winner: Alexander ZVEREV (GER) (http://www.menstennisforums.com/showthread.php?t=256714)

SapELee 04-20-2013 07:38 PM

Beaulieu-sur-Mer |France| G1 |22 April 13| Winner: Alexander ZVEREV (GER)
 
Tournament: 18ème Open International Junior de Beaulieu-sur-Mer
Host Country: France
Grade: Grade 1
Surface: Clay - Outdoor
Date: 22 April - 28 April 2013
ITF Tournament Page: http://www.itftennis.com/juniors/tou...tid=1100028155
Official Tournament Website: www.itf-Beaulieu.com

Entry List (Modified 17 Apr 2013)
1 Laslo DJERE (SRB) 5 26 1
2 Clement GEENS (BEL) 20 1 1
3 Luke BAMBRIDGE (GBR) 27 1
4 Maximilian MARTERER (GER) 29 1
5 Skander MANSOURI (TUN) 48 5 1
6 Maxime JANVIER (FRA) 61 1
7 Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) 62 1 1
8 Hannes WAGNER (GER) 69 1
9 Daniel VALENT (SUI) 70 1
10 Johannes HAERTEIS (GER) 71 1
11 Paul WOERNER (GER) 74 1
12 Dominic WEIDINGER (AUT) 76 1
13 Yuriy KRYVOY (UKR) 81 1 1
14 Andrey RUBLEV (RUS) 84 1
15 Mehdi ABID (TUN) 90 14 1
16 Alexander ZVEREV (GER) 91 191 1
17 Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 93 2 1
18 Andre BIRO (HUN) 100 1
19 Matteo DONATI (ITA) 110 3 1
20 Robert CONSTANTINOVICI (ROU) 118 1
21 Adrian OBERT (GER) 123 1
22 Andreas MOLTKE-LETH (DEN) 132 5 1
23 Adrian BODMER (SUI) 137 1
24 Alexandre MULLER (FRA) 144 1
25 Nicolae FRUNZA (ROU) 152 3 1
26 Viktor KOSTIN (GER) 176 1
27 Dennis USPENSKY (USA) 177 44 1
28 Michael GEERTS (BEL) 194 3 1
29 Simon STEVENS (BEL) 202 2 1
30 Anders Arenfeldt HOLM (DEN) 208 2 1
31 Ronan JONCOUR (FRA) 304 1
32 Yvo PANAK (CZE) 306 16 1
33 Tim VAN RIJTHOVEN (NED) 329 1
34 Ivan SAVELJIC (MNE) 336 2


Alternates (Modified 17 Apr 2013)
1 Igor SAVELJIC (MNE) 355 2
2 Omar SALMAN (BEL) 367= 6 1
3 Fabian VAN DER LANS (NED) 411 1
4 Benjamin HANNESTAD (DEN) 413 8 1
5 Matej KOSTADINOV (SUI) 495 1
6 Ilya VASILYEV (RUS) 510 1
7 Antoine HOANG (FRA) 563 1
8 Matthieu BOLOT (FRA) 589 1
9 Kareem ALLAF (SYR) 595 1
10 Paul CAYRE (FRA) 675 1

SapELee 04-20-2013 07:40 PM

Qualifying
 
Code:

Round 1

    Ilya VASILYEV (RUS) [1]    6-1 6-2        Amaury DELMAS (FRA)
    Corentin MOUTET (FRA)      6-2 6-3        Maxime MORA (FRA)
    Benjamin SIMONCINI (FRA)    6-4 6-2        Matthieu BOLOT (FRA) [2]
    Hugo SCHOTT (FRA)          6-3 6-2        Mathieu SCAGLIA (FRA)
    Romain BOUDAROUA (FRA)      6-2 6-2        Kareem ALLAF (SYR) [3]
    Lucas GONZALEZ (FRA)        7-6(5) 7-6(1)  Andrea TURCO (ITA) [9]
    Raphael TERMAT (FRA)        6-2 6-4        Davide ALBERTONI (ITA) [4]
    Damon ROBERTS (HUN) [8]    6-2 5-7 6-1    Yoan LLAMBIAS (FRA)
    Thibault CANCEL (FRA) [5]  6-2 7-5        Shun DAVID (FRA)
    Aurelien RICHAUD (FRA)      6-1 6-4        Jannik ROETTLINGSBERGER (GER) [7]
    Elliot BENCHETRIT (FRA)    6-1 4-6 6-3    Elias EL KHALIFA (FRA) [6]
    Noe KHLIF (FRA) [10]        7-6(3) 6-4    Steve VERGAN (FRA)

Code:

Round 2 (Final)
        Corentin MOUTET (FRA)    7-5 2-6 6-1    Ilya VASILYEV (RUS) [1]
        Benjamin SIMONCINI (FRA)  6-2 0-6 6-1    Hugo SCHOTT (FRA)
        Lucas GONZALEZ (FRA)      6-4 6-1        Romain BOUDAROUA (FRA)
        Raphael TERMAT (FRA)      6-0 6-1        Damon ROBERTS (HUN) [8]
        Aurelien RICHAUD (FRA)    6-3 6-0        Thibault CANCEL (FRA) [5]
        Noe KHLIF (FRA) [10]      6-3 6-1        Elliot BENCHETRIT (FRA)


SapELee 04-22-2013 02:02 AM

Maindraw
 
Laslo DJERE (SRB) [1] BYE
Antoine HOANG (FRA) (WC) vs Adrian OBERT (GER)
Paul CAYRE (FRA) (WC) vs Simon STEVENS (BEL)
Yuriy KRYVOY (UKR) [14] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [11] BYE
Nicolae FRUNZA (ROU) vs Ronan JONCOUR (FRA)
Ivan SAVELJIC (MNE) vs Adrian BODMER (SUI)
Maxime JANVIER (FRA) [7] BYE

Maximilian MARTERER (GER) [4] BYE
Omar SALMAN (BEL) vs Benjamin SIMONCINI (FRA) (Q)
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) vs Noe KHLIF (FRA) (Q)
Andre BIRO (HUN) [16] BYE

Andrey RUBLEV (RUS) [12]
BYE
Mehdi ABID (TUN) vs Alexis GAUTIER (FRA) (WC)
Viktor KOSTIN (GER) vs Alexandre MULLER (FRA)
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [8] BYE

Skander MANSOURI (TUN) [5] BYE
Michael GEERTS (BEL) vs Louis TESSA (FRA) (WC)
Arnaud RESTIFO (FRA) (WC) vs Robert CONSTANTINOVICI (ROU)
Hannes WAGNER (GER) [10] BYE

Alexander ZVEREV (GER) [15] BYE
Lucas GONZALEZ (FRA) (Q) vs Ilya VASILYEV (RUS) (LL)
Benjamin HANNESTAD (DEN) vs Corentin MOUTET (FRA) (Q)
Luke BAMBRIDGE (GBR) [3] BYE

Quentin HALYS (FRA) [6] BYE
Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) vs Dennis USPENSKY (USA)
Aurelien RICHAUD (FRA) (Q) vs Igor SAVELJIC (MNE)
Daniel VALENT (SUI) [9] BYE

Paul WOERNER (GER) [13] BYE
Raphael TERMAT (FRA) (Q) vs Damon ROBERTS (HUN) (LL)
Anders Arenfeldt HOLM (DEN) vs Fabian VAN DER LANS (NED)
Clement GEENS (BEL) [2] BYE

SapELee 04-22-2013 11:54 PM

Round 1
 
Laslo DJERE (SRB) [1] BYE
Adrian OBERT (GER) d. Antoine HOANG (FRA) (WC) 6-3 6-4
Paul CAYRE (FRA) (WC) d. Simon STEVENS (BEL) 2-6 6-3 6-2
Yuriy KRYVOY (UKR) [14] BYE

Johannes HAERTEIS (GER) [11] BYE
Nicolae FRUNZA (ROU) d. Ronan JONCOUR (FRA) 6-2 6-3
Adrian BODMER (SUI) d. Ivan SAVELJIC (MNE) 6-2 6-2
Maxime JANVIER (FRA) [7] BYE

Maximilian MARTERER (GER) [4] BYE
Omar SALMAN (BEL) d. Benjamin SIMONCINI (FRA) (Q) 6-3 6-1
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) d. Noe KHLIF (FRA) (Q) 6-2 6-2
Andre BIRO (HUN) [16] BYE

Andrey RUBLEV (RUS) [12]
BYE
Mehdi ABID (TUN) d. Alexis GAUTIER (FRA) (WC) 6-0 0-6 6-2
Alexandre MULLER (FRA) d. Viktor KOSTIN (GER) 6-4 6-1
Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [8] BYE

Skander MANSOURI (TUN) [5] BYE
Michael GEERTS (BEL) d. Louis TESSA (FRA) (WC) 6-2 7-6(6)
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) d. Arnaud RESTIFO (FRA) (WC) 6-1 6-2
Hannes WAGNER (GER) [10] BYE

Alexander ZVEREV (GER) [15] BYE
Ilya VASILYEV (RUS) (LL) d. Lucas GONZALEZ (FRA) (Q) 5-7 6-3 6-3
Corentin MOUTET (FRA) (Q) d. Benjamin HANNESTAD (DEN) 7-5 7-6(4)
Luke BAMBRIDGE (GBR) [3] BYE

Quentin HALYS (FRA) [6] BYE
Dennis USPENSKY (USA) d. Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) 6-3 6-3
Igor SAVELJIC (MNE) d. Aurelien RICHAUD (FRA) (Q) 2-6 6-2 7-5
Daniel VALENT (SUI) [9] BYE

Paul WOERNER (GER) [13] BYE
Raphael TERMAT (FRA) (Q) d. Damon ROBERTS (HUN) (LL) 6-2 6-1
Anders Arenfeldt HOLM (DEN) d. Fabian VAN DER LANS (NED) 6-3 6-4
Clement GEENS (BEL) [2] BYE

SapELee 04-23-2013 11:36 PM

Round 2
 
Laslo DJERE (SRB) [1] d. Adrian OBERT (GER) 6-7(1) 6-4 7-5
Paul CAYRE (FRA) (WC) d. Yuriy KRYVOY (UKR) [14] 6-4 6-3
Nicolae FRUNZA (ROU) d. Johannes HAERTEIS (GER) [11] 7-6(3) 6-3
Adrian BODMER (SUI) d. Maxime JANVIER (FRA) [7] 6-3 6-3

Maximilian MARTERER (GER) [4] d. Omar SALMAN (BEL) 6-3 6-2
Andre BIRO (HUN) [16] d. Tim VAN RIJTHOVEN (NED) 6-1 6-1
Andrey RUBLEV (RUS) [12] d. Mehdi ABID (TUN) 6-0 6-3
Alexandre MULLER (FRA) d. Simon Friis SOENDERGAARD (DEN) [8] 7-6(5) 6-3

Skander MANSOURI (TUN) [5] d. Michael GEERTS (BEL) 6-2 6-2
Robert CONSTANTINOVICI (ROU) d. Hannes WAGNER (GER) [10] 6-4 2-6 6-4
Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Ilya VASILYEV (RUS) (LL) 6-4 6-0
Luke BAMBRIDGE (GBR) [3] d. Corentin MOUTET (FRA) (Q) 6-3 6-2

Quentin HALYS (FRA) [6] d. Dennis USPENSKY (USA) 6-2 7-5
Daniel VALENT (SUI) [9] d. Igor SAVELJIC (MNE) 6-3 6-3
Paul WOERNER (GER) [13] d. Raphael TERMAT (FRA) (Q) 6-4 4-6 6-2
Clement GEENS (BEL) [2] d. Anders Arenfeldt HOLM (DEN) 6-1 6-0

SapELee 04-25-2013 09:39 PM

Round 3
 
Laslo DJERE (SRB) [1] d. Paul CAYRE (FRA) (WC) 1-6 6-1 6-2
Adrian BODMER (SUI) d. Nicolae FRUNZA (ROU) 4-6 6-3 6-3

Maximilian MARTERER (GER) [4] d. Andre BIRO (HUN) [16] 6-1 6-0
Andrey RUBLEV (RUS) [12] d. Alexandre MULLER (FRA) 3-6 6-3 6-2

Robert CONSTANTINOVICI (ROU) d. Skander MANSOURI (TUN) [5] 6-2 6-3
Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Luke BAMBRIDGE (GBR) [3] 6-1 6-4

Quentin HALYS (FRA) [6] d. Daniel VALENT (SUI) [9] 6-3 0-6 6-4
Clement GEENS (BEL) [2] d. Paul WOERNER (GER) [13] 6-2 6-1

SapELee 04-26-2013 09:28 PM

Quarterfinals
 
Laslo DJERE (SRB) [1] d. Adrian BODMER (SUI) 6-2 6-2
Andrey RUBLEV (RUS) [12] d. Maximilian MARTERER (GER) [4] 6-3 7-6(7)
Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Robert CONSTANTINOVICI (ROU) 7-5 7-5
Clement GEENS (BEL) [2] d. Quentin HALYS (FRA) [6] 0-6 6-2 6-2

SapELee 04-28-2013 04:37 PM

Semifinals
 
Andrey RUBLEV (RUS) [12] d. Laslo DJERE (SRB) [1] 6-0 3-0 ret.
Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Clement GEENS (BEL) [2] 7-6(4) 3-6 6-3

Felixavier10 04-28-2013 04:52 PM

Re: 18ème Open Int'l Jr de Beaulieu-sur-Mer | France | G1 | 22 April - 28 April 201
 
Rublev def. Djere 6-0, 3-0 ret.

GasquetGulbis 04-28-2013 04:56 PM

Re: 18ème Open Int'l Jr de Beaulieu-sur-Mer | France | G1 | 22 April - 28 April 201
 
Sasha Zverev's first step towards the Top 10

SapELee 04-28-2013 05:18 PM

Re: 18ème Open Int'l Jr de Beaulieu-sur-Mer | France | G1 | 22 April - 28 April 201
 
Quote:

Originally Posted by Felixavier10 (Post 14907642)
Rublev def. Djere 6-0, 3-0 ret.

Thanks.

SapELee 04-29-2013 01:53 AM

Finals
 
Alexander ZVEREV (GER) [15] d. Andrey RUBLEV (RUS) [12] 6-4 7-5

SapELee 04-29-2013 07:34 PM

Doubles Winners: Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]
 
Code:

1st Round

    Clement GEENS (BEL) / Maximilian MARTERER (GER) [1]    BYE 
    Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU)      6-1 6-1          Elliot BENCHETRIT (FRA) / Louis TESSA (FRA)
    Anders Arenfeldt HOLM (DEN) / Ronan JONCOUR (FRA)      6-2 6-0          Noe KHLIF (FRA) / Corentin MOUTET (FRA)
    Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) [7]            BYE 
    Mehdi ABID (TUN) / Skander MANSOURI (TUN) [3]          BYE 
    Omar SALMAN (BEL) / Simon STEVENS (BEL)                6-3 3-6 [14-12]  Benjamin HANNESTAD (DEN) / Simon Friis SOENDERGAARD (DEN)
    Robert CONSTANTINOVICI (ROU) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)  4-6 7-5 [10-8]  Maxime JANVIER (FRA) / Dennis USPENSKY (USA)
    Quentin HALYS (FRA) / Alexandre MULLER (FRA) [5]        BYE 
    Adrian BODMER (SUI) / Daniel VALENT (SUI) [8]          BYE 
    Alexis GAUTIER (FRA) / Antoine HOANG (FRA)              6-2 2-6 [10-5]  Michael GEERTS (BEL) / Yuriy KRYVOY (UKR)
    Viktor KOSTIN (GER) / Ilya VASILYEV (RUS)              6-4 7-6(4)      Arnaud RESTIFO (FRA) / Aurelien RICHAUD (FRA)
    Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]      BYE 
    Andrey RUBLEV (RUS) / Alexander ZVEREV (GER) [6]        BYE 
    Igor SAVELJIC (MNE) / Ivan SAVELJIC (MNE)              6-4 6-4          Elias EL KHALIFA (FRA) / Damon ROBERTS (HUN)
    Jannik ROETTLINGSBERGER (GER) / Fabian VAN DER LANS (NED) 7-5 6-4        Shun DAVID (FRA) / Lucas GONZALEZ (FRA)
    Andre BIRO (HUN) / Laslo DJERE (SRB) [2]                BYE

Code:

2nd Round

    Clement GEENS (BEL) / Maximilian MARTERER (GER) [1] 2-6 7-6(2) [10-6]  Bogdan Ionut APOSTOL (ROU) / Nicolae FRUNZA (ROU)
    Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) [7]        7-5 6-1            Anders Arenfeldt HOLM (DEN) / Ronan JONCOUR (FRA)
    Omar SALMAN (BEL) / Simon STEVENS (BEL)            6-7(0) 6-3 [10-8]  Mehdi ABID (TUN) / Skander MANSOURI (TUN) [3]
    Quentin HALYS (FRA) / Alexandre MULLER (FRA) [5]    7-6(4) 7-6(2)      Robert CONSTANTINOVICI (ROU) / Tim VAN RIJTHOVEN (NED)
    Alexis GAUTIER (FRA) / Antoine HOANG (FRA)          6-4 1-6 [10-5]    Adrian BODMER (SUI) / Daniel VALENT (SUI) [8]
    Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]  4-6 6-4 [14-12]    Viktor KOSTIN (GER) / Ilya VASILYEV (RUS)
    Andrey RUBLEV (RUS) / Alexander ZVEREV (GER) [6]    6-4 6-4            Igor SAVELJIC (MNE) / Ivan SAVELJIC (MNE)
    Andre BIRO (HUN) / Laslo DJERE (SRB) [2]            6-3 6-3            Jannik ROETTLINGSBERGER (GER) / Fabian VAN DER LANS (NED)

Code:

Quarterfinal

    Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) [7]          6-4 4-6 [10-0]    Clement GEENS (BEL) / Maximilian MARTERER (GER) [1]
    Quentin HALYS (FRA) / Alexandre MULLER (FRA) [5]    6-1 6-2            Omar SALMAN (BEL) / Simon STEVENS (BEL)
    Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]    6-3 6-2            Alexis GAUTIER (FRA) / Antoine HOANG (FRA)
    Andrey RUBLEV (RUS) / Alexander ZVEREV (GER) [6]    7-5 6-3            Andre BIRO (HUN) / Laslo DJERE (SRB) [2]

Code:

Semifinal

    Quentin HALYS (FRA) / Alexandre MULLER (FRA) [5]      6-3 6-4        Adrian OBERT (GER) / Paul WOERNER (GER) [7]
    Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]    6-3 7-6(3)    Andrey RUBLEV (RUS) / Alexander ZVEREV (GER) [6]

Code:

Final

    Johannes HAERTEIS (GER) / Hannes WAGNER (GER) [4]    6-2 6-4    Quentin HALYS (FRA) / Alexandre MULLER (FRA) [5]



All times are GMT. The time now is 01:32 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.6.8
Copyright ©2000 - 2014, Jelsoft Enterprises Ltd.